İçeriğe Yönlendir

Yeni veya İyi Lastikler Öne mi Arkaya mı Takılır?

İsmail Avcı

Recommended Posts

Coşkun Polat

Siz siz olun kesinlikle 4 lastiği aynı anda değiştirin. Yeni lastikleri öne taktığınızda farklı olumsuzluklar yaşarsınız, arkaya taktığınızda farklı olumsuzluklar yaşarsınız. Her iki durumda size olumlu sonuçlarla dönmez. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
29 dakika önce, Coşkun Polat yazdı:

Siz siz olun kesinlikle 4 lastiği aynı anda değiştirin. Yeni lastikleri öne taktığınızda farklı olumsuzluklar yaşarsınız, arkaya taktığınızda farklı olumsuzluklar yaşarsınız. Her iki durumda size olumlu sonuçlarla dönmez. 

Aynen.. 

Öne taksanız arka kayar, arkaya taksanız fren tutmaz, kafadan kayar.. 

Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya
3 saat önce, Coşkun Polat yazdı:

Lastikçiler derki 6 ayda bir dört lastiği çapraz olarak değiştirin ki aynı oranda aşınma yaşansın. Bunu yaparsak zaten lastikler aynı oranda eskir ve aşınır.

Yorum bağlantısı
  • 1 yıl sonra...
Doğan Arşiray

daha iyi lastikleri, öne takmak daha doğru bir yaklaşım. aracın limitlerini biliyorsanız arka tarafı tahmine etmek daha kolay. ancak durmak gerekince limitleri unutmak daha kolay.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 2 ay sonra...
Doğan Arşiray

bu araçlar arkadan itişli ama. arkadan itişli aracı kontrol etmeyi biliyorsanız  arkasını toparlamak daha kolaydır. önden çekişlide maalesef bu mümkün değil.

Yorum bağlantısı
  • 5 yıl sonra...
Tansu Kalafatoğlu

Şimdi elimde 2 eski 2 sıfır lastik var. 

eskiler 20bin km sürüldü. 

nasıl yapacağız? Agresif sürmem. %75 istanbul içi düşük hız. Uzun yollarım yazın olur. Hız yapmam. 

yenileri arkaya takarsam ön arka yıpranma farkı artacak. 

Yorum bağlantısı
Evren Erakçora

Aynı model mi lastikler?

Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Evren Erakçora yazdı:

Aynı model mi lastikler?

Eskiler conti, yeniler michelin

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

çapraz tak şenlik olsun

• Mutlu 2
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu

Yenileri arkaya takmak lazımmış ama %75 şehir içinde dolaştığım için yenileri öne taktım. Kışları söktüm. 5dk düşündüm. Kararsızlıkta arabanın başında yazı tura atarak belirlemeye gidecekti iş. Bastım geçtim. 

ilk defa lastik değişmeye para vermedim. Güzel bir duygu. 

IMG-2309.jpg

• Mutlu 2
Yorum bağlantısı
Metin Akbal
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

Yenileri arkaya takmak lazımmış ama %75 şehir içinde dolaştığım için yenileri öne taktım. Kışları söktüm. 5dk düşündüm. Kararsızlıkta arabanın başında yazı tura atarak belirlemeye gidecekti iş. Bastım geçtim. 

IMG-2309.jpg

Viraj dönerken dikkat et o zaman tekrardan bisiklet hobisi edinebilirsin 😂

Bende bugun geçiş yaptım yazliklara. Acaba kaç para olmuştur değişim 😊 Belim ağrıdı ama olsun 😊

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Ahmet İhsan Akşen
Metin Akbal yazdı:

Acaba kaç para olmuştur değişim

700 TL verdim...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Metin Akbal yazdı:

Viraj dönerken dikkat et o zaman tekrardan bisiklet hobisi edinebilirsin 😂

Bende bugun geçiş yaptım yazliklara. Acaba kaç para olmuştur değişim 😊 Belim ağrıdı ama olsun 😊

havalı tabancayla sıkılan tüm bijonları pipo tip anahtarla açabildim. Aynı şekilde sıktım. Bakalım seneye açabilecek miyim

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağrı Alaf
(düzenlendi)

Yeni lastik çekişin olduğu tarafa takılmaz mı? Benim eski Turanzalar ile Vectra C Oversteering’e düşüyordu. Önden bırakma yapıyordu ki ön bırakması arka gibi değil çok gıcık. Yeni 4 teker set alınca geçti ama herhalde sadede ön 2 alsam da geçerdi. Konuda abilerim savrulma olur arkada demiş ama ön çekişteyse arka savurmaz ki çekiş devam ediyor. Frenlemede arka savrulur desen bu sefer ABS izin vermez. Herkes arkaya demiş ama mantığını anlamadım. 

tarihinde Çağrı Alaf tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Öner Kurukuz
Çağrı Alaf yazdı:

Yeni lastik çekişin olduğu tarafa takılmaz mı? Benim eski Turanzalar ile Vectra C Oversteering’e düşüyordu. Önden bırakma yapıyordu ki ön bırakması arka gibi değil çok gıcık. Yeni 4 teker set alınca geçti ama herhalde sadede ön 2 alsam da geçerdi. Konuda abilerim savrulma olur arkada demiş ama ön çekişteyse arka savurmaz ki çekiş devam ediyor. Frenlemede arka savrulur desen bu sefer ABS izin vermez. Herkes arkaya demiş ama mantığını anlamadım. 

Bahsedilen olay viraj dönerken yaşanacak savrulma.

Arka lastikler kötüyse viraja biraz hızlı girerseniz arka kaymaya başlar.

Yeni lastiklerin önlere takılması daha kısa fren mesafesi ve çekiş, arkaya takılması ise daha hızlı viraj dönme konusunda avantaj sağlıyor.

Sürüş stiliniz ve kullandığınız yere göre tercihinizi yapın.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Ahmet İhsan Akşen
Çağrı Alaf yazdı:

Arkadaşım Ankara'dan gelirken virajda arka kötü lastikler yüzünden refüje girmişti.

4 lastik almak lazım, adı üstünde kötü lastik, öne de arkaya da takılmamalidir.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağrı Alaf
Ahmet İhsan Akşen yazdı:

Arkadaşım Ankara'dan gelirken virajda arka kötü lastikler yüzünden refüje girmişti.

Yok diğer türlü zaten içim rahat etmez de mantığını anlamamıştım arkada kötü lastik çekiş öndeyse arabayı nasıl savurur diye. 

Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Ahmet İhsan Akşen yazdı:

teori olarak eşit başlayan 4 lastiği seneye rotasyon yapınca arkada kötü lastik oluyor 

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Metin Akbal
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

teori olarak eşit başlayan 4 lastiği seneye rotasyon yapınca arkada kötü lastik oluyor 

Yıllıkta çok sorun değil de 3 sene sonra rotasyon yapınca ben o sorunu yaşadım. Arka taraf direk kaydı videomda vardı.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Evren Erakçora
Çağrı Alaf yazdı:

Yok diğer türlü zaten içim rahat etmez de mantığını anlamamıştım arkada kötü lastik çekiş öndeyse arabayı nasıl savurur diye. 

Arka taraf hafif, spin atmaya yatkın olur arka lastik kötüyse.

Yorum bağlantısı
Mahmut Yıldız
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

IMG-2309.jpg

Şarjlı matkabın varsa krikoya takılan demirin ucuna matkaba olacak şekilde yaparsan, aracı matkapla kaldırıp indirmenin kolaylığını yaşarsın. Yakında priz varsa şarjlı matkaba da gerek yok. 

Ben öyle yapıyorum. Bu hafta ben de yazlığa geçerim. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Metin Uzunoğlu

Bugün pabuçları değiştim. iki lastik 5, ikisi 6 mm idi. Rotasyon olsun diye 6mm olanları öne taktım. İki sezonda arada 1 mm fark olmuş. 

Jantlı değişim 200 tl bir bijon söküp takma 10 tl

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ahmet İhsan Akşen
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

Lastikci işaret koyuyor hep aynı yere takıyor benim lastikleri :)

Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Ahmet İhsan Akşen yazdı:

Lastikci işaret koyuyor hep aynı yere takıyor benim lastikleri :)

O zaman da 2-3 sene sonra ön arka farkı çok artıyor. Arka lastikler iyi, önler kötü.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...