İçeriğe Yönlendir

Hypermiler Nedir? Sürüş ve Özgül Yakıt Tüketimleri Üzerine

Ali Darbaz

Recommended Posts

Oğuzkan Erışık

Az yakıtırıyorum diye benzinde almıyorsun galiba abi :D Hortumda kalan yakıtla eve dönersin artık :D 

• Beğen 1
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
Oğuzkan Erışık yazdı:

Az yakıtırıyorum diye benzinde almıyorsun galiba abi :D Hortumda kalan yakıtla eve dönersin artık :D 

77 km menzil var.. :)

Yorum bağlantısı
Köksal Yılmaz

5,1 lt ile park ederken nasıl 5,5 lt ye çıkıyor, alt tarafı 4.5 mt otomobil?

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
Köksal Yılmaz yazdı:

5,1 lt ile park ederken nasıl 5,5 lt ye çıkıyor, alt tarafı 4.5 mt otomobil?

yahu sorma park etmem 5 dk dan fazla sürdü

Yorum bağlantısı
Ebrar Tüfek

Egr iptalinden sonra uzunda kasmadan 5.5 6.8 litre ile geziyorum artık. 1.9 olsa acaba daha az yakarmıydım ? 

Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Ali Darbaz
(düzenlendi)

Merhaba 

Geçmiş anılarımdan , zipcar fiesta tecrubemi paylaşmak isterim.  Arabayı 6,6 litre tüketim ile aldım. Akşam mesai bitimine mütakip, sıfırlayıp yola çıktım. İstanbul mesai trafiğinde , ortalama hızım 37 km çıkmıştı. O akşam 47 km yol yaptım. Soğuk motor ile önce 4,8 gösterdi. Sonra Yedi tepe üniversitesine tırmanıp, trafiğin aadım adım aktığı D-100 yoluna indim. 

Bildiğim tüm teknikleri kullanarak yaptığım bu test sonucunda , tüketim 4,0 litre çıkmıştı. :) , Arabanın içinde 4 kişi %10 luk uzun rampalarda dur kalk yapmak zorunda kaldım. 

O trafiğe , o rampalara rağmen 4 litre ile beni kendisinie aşık etmişti. Ben i10 öncesi türlü türlü arabayı alıp kullanıp , çeşit çeşit hypermil testleri yaptım. Arşivden bulup bulup paylaşayım :) 

cfD1o-eadm6UpiWA5TSq0hPNefK8v7eIdjBp0wbQ

uNU9MjYvHJEKGVW8TQ9G-Tx1uwxIE5xDquVfeRbS

tarihinde Ali Darbaz tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Erdem Bozkurt

dizel araçla benzinli araç hypermili karşılaştırırsak fark ne olur? aynı mantık? 

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
Erdem Bozkurt yazdı:

dizel araçla benzinli araç hypermili karşılaştırırsak fark ne olur? aynı mantık? 

Arşivden bulup i20 1.2 tecrubemi paylaşayım. 

Yorum bağlantısı
Çağatay Kılınç
(düzenlendi)

Yazın bu değer 3.7 leri görür. Bendekiyle devirli kullandığımda kışın 5 5.5 arası. Kışın kullandığımda 4.8 civarı. Yazın 4 tü bu değer.

tarihinde Çağatay Kılınç tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Erkan Işık

ali 1,5 tdci yakıt ortlaması şehiriçi kısa mesafe dikkat etmeden 5,4 ort yol bılgısayarı gösteriyor fakat şehirlararası istanbul yaparsam 5,7-5,8 :)) şehir içi az yakıyor 

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz

Gene arşivden bir resim. 

Bu resim Ayvalık gezimden. Vaktim dar olunca biraz süratli kullandım. Hızım 110 km geçmedi. 110 km / h aşmadan 1070 km yol yaptım . Ozamanlar otobanda yoktu, Bursa merkez trafiğini çekiyorduk. 

1070 km yolun ortalaması, kadranda 4,4 litre çıkmıştı. Ama pompada 4,75 litre çıkmıştı. 

p55bm5n-UlHLQrbNCJF9ouoJ-5XHJ9SO9YBHB4a9

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
(düzenlendi)

Merhaba 

Hypermiler arşivimden yine saklı resimler. 3 gün için kirlayıp, SUV hazımı aldığım otomobil. Bu arabadan sonra heves ettiğim bir çok arzudan kurtuldum. İki gün günahkar davranıp,  son gün Hypermil halime döndüm.

Son gün Hypermil günümüzdü, test üstüne test yaptık. 

90 ile 6,2 litre 

80 ile 5,8 litre 

80 + hız sabitleyici uzun test 5,5 litre 

Sonuç 5,5 litre yakıt tüketimini 80 km hız + Hız sabitleyici + cvt şanzımanın  değişen karakterşi ile ulaştık. 

mSPq4h1GIopAgp4Q2sDjRYCkUAfpe3On0RJDJTWG

AhM3P-QA7K1DJLcXU2xLh3nIcbpvszQ7YgT95q5w

p6bKC1-9U30jujoSHJ-w52TgjZMswU6dbgpuZrwF

tarihinde Ali Darbaz tarafından düzenlendi
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
Muhammed Orak

Yakın zamanda ben de yola çıkmayı  düşünüyorum , özel olarak tavsiyeleriniz var mı? Devir tasarruf devri en az yakıtı nasıl bi kullanımla yakarım. 

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
Muhammed Orak yazdı:

Yakın zamanda ben de yola çıkmayı  düşünüyorum , özel olarak tavsiyeleriniz var mı? Devir tasarruf devri en az yakıtı nasıl bi kullanımla yakarım. 

Arabanın markası nedir. 

Yorum bağlantısı
Muhammed Orak
Ali Darbaz yazdı:

Arabanın markası nedir. 

Nissan Almera 1.5 motor lpgli,  Ankara istanbul ankara yapacağım, en verimli nasıl kullanabilirim? 

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
Muhammed Orak yazdı:

Nissan Almera 1.5 motor lpgli,  Ankara istanbul ankara yapacağım, en verimli nasıl kullanabilirim? 

Yabancısı olduğum bir araba. İnternette araştırmak lazım. Model yılı nedır

Yorum bağlantısı
Evren Erakçora
Yavaş giderek
Yorum bağlantısı
Gökhan Albayrak

2.0 dci kullandım, Denizli-Kuşadası arasında. Öyle böyle yakmadı. 9-10 arasında gezdi durdu. 

Dizel araçları sürekli düşük devirlerde kullanmanın acı faturasını DPF 'den toplarsınız. Yapmayın böyle şeyler. Arada şeytana uyup 2500 rpm üzerine çıkın :D 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Muhammed Orak
Ali Darbaz yazdı:

Yabancısı olduğum bir araba. İnternette araştırmak lazım. Model yılı nedır

2001 model 

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...