İçeriğe Yönlendir

Hypermiler Nedir? Sürüş ve Özgül Yakıt Tüketimleri Üzerine

Ali Darbaz

Recommended Posts

Selçuk Keleş
Ali Darbaz yazdı:

Ben bu videoda yaklaşık 3 saate yakın emek verdim. Konuyu Teknik bölüme açıp araçlar arasındaki teknik farklılıkları gözlemlenmesi istedim. 

Warm intake sistem ile Cold intake çalışma şeklini. 

Soğutma sistemlerindeki farklılıları 

Rampa ile yüzleştiklerindeki yük durumlarını, 

Alternatör çalışma hareketlerini 

Gaz kelebek pozisyonlarını görerek karşılaştırılabilmesi. 

Küçük hacim ile büyük hacim arasındaki vites ve hıza göre devir farklılıklarını 

Vs şeyler daha rahat gözlemlemeniz için size imkan sağladım. 

Şu saate kadar 2 tane beğeni aldım. Oysaki "hiç bişey anlamadım" diyen arkadaşa gülüçkler beğeniler hep fora. 

Teknik bölüme gerçekten teknik içerik olduğunu düşündüğüm bir çalışmayı paylaştım. Oysaki yanlış düşünmüşüm. 

İlgi ve alakanız için teşekürler. Elbet kiymetini bilen biri çıkar. 

Emeğiniz ve paylaşımınız için teşekkürler. :) 
Böyle bir karşılaştırma videosu, aralarda ve sonunda yapan kişinin yorumları ve değerlendirmeleri olmayınca eksik kalıyor, amacı anlaşılamayabiliyor. 
Video süresi çok uzun, gereksiz kısımları kesilebilir ve ara ara yorumlar altyazı olarak verilirse özellikle konudan anlamayan izleyiciler için faydalı ve anlamlı olacaktır. :good1:

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Okay Kaygusuz
Ali Darbaz yazdı:

Kadran izlemeyi severmisin ? 

seviyorum nereleri geziyor gidiyor ediyor yoldaki seyiri seviyorum hesap kitap işini degil ama :)

aksamları ben bazan story atar gecerim atanlarıda izlerim.

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
Sani Gerşon yazdı:

Ali bey,

Karşılaştırmalarda tekniğiniz hatalı. Hatalı olduğu için kimse anlamıyor ama siz kırılmayın diye yazamıyor.

Mesela şöyle bir karşılaştırma yapsanız, deli gibi ilgi çekerdi:

1.0 i10 ile 1.6 i10 yakıt (ya da teknik fark)

1.0 benzinli ile 1.0 lpg'li i10

1.6 lpg ile 1.6 benzinli cruze karşılaştırma

1.0 lpg'li i10 da cold ve warm intake karşılaştırması vs gibi.

Yaptığınız karşılaştırma teknik gibi görünse de, maalesef ucu bi yere varmıyor.

Bu video için ozaman şunu diyelim. 200 kilo yük ile  1.0 ve 1,6 rampa performansı 

Metin Uzunoğlu yazdı:

Ekranda anlık ve ortalama yakıt tüketimlerine de görebilseydik daha anlaşılır olabilirdi.

Malesef ekranda doğru bir tüketim değeri yoktu. Arabanın yakıt kestiği rampalarda anlık tüketim sıfır iken torq 1,8 litre benzin yakıyormuş gibi gösteriyor. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mustafa Arıkan
Ali Darbaz yazdı:

Bu video için ozaman şunu diyelim. 200 kilo yük ile  1.0 ve 1,6 rampa performansı 

Malesef ekranda doğru bir tüketim değeri yoktu. Arabanın yakıt kestiği rampalarda anlık tüketim sıfır iken torq 1,8 litre benzin yakıyormuş gibi gösteriyor. 

Diğer değerlerin doğruluğunu nasıl teyit ettiniz? 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
Mustafa Arıkan yazdı:

Diğer değerlerin doğruluğunu nasıl teyit ettiniz? 

Pidden alıyor. Yakıtı calculated yapıyor. 

Yorum bağlantısı
Mustafa Arıkan
Ali Darbaz yazdı:

Pidden alıyor. Yakıtı calculated yapıyor. 

Keşke Türkçe yazsaydınız. Daha kolay anlaşırdık. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
Ali Darbaz yazdı:

200 kilo yük ile  1.0 ve 1,6 rampa performansı 

Çok güzel, bunu da yaklaşık 20dk'da değil de, 5dk da anlatabilirseniz, daha çekici ve izlenebilir olacak videolar.

Yorum bağlantısı
Emre Şimşek

Ali Bey her ne kadar serzenişinize hak versem de sadece video linki atmanız ve siteye fazla bilgi yazmamanız nedeniyle açıkçası çok da ilgilenemiyorum. Bir çoğumuz iş yerinde foruma girmesi nedeniyle kolay kolay videoları izleyemiyor. 

Halbuki altına bir özet geçseniz, orada neler olduğunu kısaca anlatsanız ki bazen bunu yaptığınız oluyor ve çoğumuz beğeniyoruz, forumun şimdiki ve gelecekteki hali adına daha faydalı ve kalıcı olur. Linkini verdiğiniz sitenin erişimi bir ara kapalıydı. Yarın öbür gün paralı olabilir. Düşünsenize linkin uçtuğunu, geriye bomboş bir konu kalıyor. Bence bunlara biraz önem verirseniz olumlu geri bildirim alırsınız.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Erdoğan Temur

Ali bey yakında yaptığınız testlerin bakanlık onayı var mı diyen de çıkar. :)

Anladığım kadarı ile herkesin istedigi videoların kısa öz çekim ve detaylı açıklama istiyorlar.

Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray
(düzenlendi)
Selim Bilgin yazdı:

Amme hizmeti :) 

Emme hizmetidir burada söz konusu olan, forced induction olduğundan mütevellit heyeti. Kızıl ötesi yaralı müzesi.

imza binlerce zortaç var.

tarihinde Dogan Arsiray tarafından düzenlendi
  • Mutlu 2
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Ali Darbaz yazdı:

Aynı hızda aralarında 300 devir fark yok. Okadarmı etkiliyor. :)

75km/h hızda 2525-2179 devirdeler.

videodan alıntı ile: cruze aynı devirde 77km/h hız la giderken i10 65km/h le gidiyor mesela.  aynı mesafe için %18 daha uzun süre çalışacak tam olarak, çevre faktörlerinden etkilenme süresi de uzadığından prtaikte rahatlıkla %25 daha kısa sürede benzer aşınmaya maruz kalır.

hani 1 milyon giden otobüsler daha yeni sayılır ya, onlar 1000-1200 devirle yol alıyorlar seyahat süresince

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu

Çağlar Bayur yazdı:

75km/h hızda 2525-2179 devirdeler.

videodan alıntı ile: cruze aynı devirde 77km/h hız la giderken i10 65km/h le gidiyor mesela.  aynı mesafe için %18 daha uzun süre çalışacak tam olarak, çevre faktörlerinden etkilenme süresi de uzadığından prtaikte rahatlıkla %25 daha kısa sürede benzer aşınmaya maruz kalır.

hani 1 milyon giden otobüsler daha yeni sayılır ya, onlar 1000-1200 devirle yol alıyorlar seyahat süresince

yani dizel diyorsun mu? 2000 devirde her iki aracıda dikizde görüyoruz, hele yükte varsa onları göremiyoruz bile...:tongue:

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
(düzenlendi)

Normalde notebook ile hyper tasarruflu kullanırım. 6 saat kadar çalışır. 800 mhz bana yeter. 

image.png

Ama bu video erkenden render olsun diye , dip gazda kullandım . Adaptörüde (turboşarj) bağladım. 30 dakikada anca render edebildim. 3100 mhz ile çalışınca batarya dayanmıyor. 2 saat anca. 

tarihinde Ali Darbaz tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Ali Darbaz yazdı:

Normalde notebook ile hyper tasarruflu kullanırım. 6 saat kadar çalışır. 800 mhz bana yeter. 

image.png

Ama bu video erkenden render olsun diye , dip gazda kullandım . Adaptörüde (turboşarj) bağladım. 30 dakikada anca render edebildim. 3100 mhz ile çalışınca batarya dayanmıyor. 2 saat anca. 

Müzelik adamsın. Bir de Hertz olayına girmeyelim abi :) 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Alpay Sumer

Videoyu izledim. İki video birlestirilirken senkronize olarak yapilmamis. Ayni yerden gecerken degerleri karsilastirmak daha keyifli olabilirdi. Bahsedilen araclar yapisal olarak birbirinden farkli araclar Her duruma verdikleri tepkiler farkli olacaktir. 

Yorum bağlantısı
Selçuk Keleş
Sani Gerşon yazdı:

Çok güzel, bunu da yaklaşık 20dk'da değil de, 5dk da anlatabilirseniz, daha çekici ve izlenebilir olacak videolar.

5 dakka mı ?? Çok fazla , 2 yeter bi de müzik olmalı

Örnek :p

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
Selçuk Keleş yazdı:

5 dakka mı ?? Çok fazla , 2 yeter bi de müzik olmalı

Örnek :p

Ben hypermiler olduğumdan çok aşırı sabırlı bir yapım var. 20 dk video bana kısa geliyor . :)

Yorum bağlantısı
Selçuk Keleş
Ali Darbaz yazdı:

Ben hypermiler olduğumdan çok aşırı sabırlı bir yapım var. 20 dk video bana kısa geliyor . :)

Youtube analizi ne diyor peki ? İnsanlar genelde kaç dakika izliyormuş?

Yorum bağlantısı
Metin Akbal

Valla üstad hergün 600 mb lik 20 dk video izlesem kota mota kalmaz.

20 dk boyunca aha burda rampa çıkmış kat sıcaklığı 1000 derece olmuş, anlık tüketim tavan yapmış, devir saati sapmış, diye 10 kişiden 9 u izlemez.

Ben kendi aracımla alakalı 20 dk lık montaj değişim vs vs videosu bile izlemedim. Kendi aracıma yaptığım dönüşüm donanım ekleme durumlarını da video ile değil fotoğraf ile izah ettim.

Emeğe saygım sonsuz, ama karşı tarafı da anlamak, karşı tarafında anlayacağı şekilde ifade etmek gerekir. Bu konuda daha önce konuşmuştuk, yabancı terimler yerine en azından parantez içinde kısa bir açıklama yapmak gerekir.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
Selçuk Keleş yazdı:

Youtube analizi ne diyor peki ? İnsanlar genelde kaç dakika izliyormuş?

1.21 dakika

Ama %15 sonuna kadar izliyor

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
Ali Darbaz yazdı:

1.21 dakika

Ama %15 sonuna kadar izliyor

20dk uzun olduğunu gören bırakıyor. Bence 5dk ile sınırlayın kendinizi. Hem süre, hem % kısım daha fazla izleyecektir.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
Sani Gerşon yazdı:

20dk uzun olduğunu gören bırakıyor. Bence 5dk ile sınırlayın kendinizi. Hem süre, hem % kısım daha fazla izleyecektir.

Hocam bu videoyu yeniden yapacam. telefonun sogutma yapamaya çalışıyorum 

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Video çekerken mi ısınıyor bu telefon

Hava geçiren bir kılıf kullan, havalandırmayı yönlendir.

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
Mehmet Ozyurek yazdı:

Video çekerken mi ısınıyor bu telefon

Hava geçiren bir kılıf kullan, havalandırmayı yönlendir.

Kılıfsızda denedim yine durum aynı 

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...