İçeriğe Yönlendir

Led Farın Halojen Farla Karşılaştırması

Selçuk Keleş

Recommended Posts

Selçuk Keleş

BM aydınlatma grubunun toplantı raporlarını incelerken Fransız'ların hazırladığı bir sunum dikkatimi çekti. Işık yeterliliği açısından led ve halojen ışık kaynaklarının karşılaştırıldığı bu güzel çalışmayı sizinle paylaşmak istedim. Orjinali burada , aşağıda kısaca çeviriyorum :

Mevcut yönetmelik kısa farda en az 1000 lm.'lik bir led ışık kaynağının bulunmasını zorunlu tutmaktadır. Yaptığımız karşılaştırmada 1000 lm'den düşük ledin kullanıldığı farı H7 ve H4 farla optik ve güç tüketimi açısından karşılaştırdık.

Soldan sağa sırayla :

Led 1 – 1000 Lm. ~20W
Led 2 - 800 Lm. ~16W
H7 Reflector – 1500 Lm. 58W
H4 Reflector – 1020 Lm. 68W

]post-5-0-35057300-1428586769.jpg[/i]

post-5-0-31720700-1428586406.jpg

post-5-0-92820300-1428587441.jpg

Sonuç olarak :

Led far daha az enerji tüketmektedir.
Led farın optik verimliliği %60 dolaylarında iken halojen farda bu rakam %35 civarındadır.
1000 lm'lik led far aynı güçte halojen fardan daha etkin aydınlatma sağlamaktadır.
Yasal düzenlemelerden 1000 lm. limiti kaldırılmalıdır.     

• Beğen 12
Yorum bağlantısı
(düzenlendi)

Led lümeni eğerki Lazer tekniğine rakip olabilecek boyutta değerlendirilir ise bence 2 kat olarak sadece mercekli versiyonlarda artmalı.Normal Reflektörlülerde belki biraz daha artabilir.

tarihinde Oktay Toker tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Selçuk Keleş

Ledlerle ilgili yasal yönetmelikler (ECE 128) yavaş yavaş şekilleniyor. Bu yapılırken de malesef halojen/xenon far ile oluşturulmuş taslaktan devam ediliyor. Ama bu zamanla kırılacaktır.

Tek bir ışık kaynağına bağlı kalmak yerine istediğin esneklikte adresleyebileceğin ışık kaynaklarını kullanmaya başlamak standartları da buna göre farklı bir yaklaşımla oluşturmayı gerektiriyor.

90'lı yıllarda hayal edilen sürüşe uyumlu, esnek adreslenebilen ışık dağılımı artık günümüzde ledlerle uygulanabilir hale gelmeye başladı.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Canlı kanlı örnek benden gelsin

Araç, Landrover Freelander Lr2. Mevcut farları kötü kesilme çizgisine ve sınırlı aydınlatmaya sahip. Halojen ile randımanı vasat

Kısa far h7.

18 watt

cree led

2100 lm.

92onLxul.jpg

DQ9Cqc6l.jpg

RiLUCo3l.jpg

Sis H11

18 watt

cree led

2100 lm

dXA3AWRl.jpg

PMQiuqFl.jpg

KIsa ve sis

jqYWo86l.jpg

Allah ne verdiyse, kısa uzun sis smile.png

tVW6BxUl.jpg

• Beğen 8
Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Ozan, kullandığım Led ampülü aldığım yerin broşüründe dahi ürün görünmüyor. Aynı montaj şekline sahip başka ürünler var aliexpress'te. Biraz araştırayım, iyi ve daha uygun rakamlı bişeyler bulacağım.

İlaveten, Uzun hüzmede selektör için biçilmiş kaftan led ampüller. Tabiki yüksek lümenli olmalı. Benim diyen xenondan daha güçlü ve daha düzgün ışık yoğunluğuna sahipler.

İlk montajım üstünkörü olduğundan epey ışığı dağıtmıştı. Düzgünce montaj sonrası verimi beni şaşırttı. Şimdi ilk fırsatta farları mercekli yapacağım. Mercek ile daha derli toplu ışığı oluyor ledlerin.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Ulen güzel aydınlatmış ama.

Fuar arabası gibi. Fuar ledi bu da. Piyasada bu kalitede ampul bulamayız ki, sen fuardan aldın :D

• Beğen 5
Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Ulen güzel aydınlatmış ama.

Fuar arabası gibi. Fuar ledi bu da. Piyasada bu kalitede ampul bulamayız ki, sen fuardan aldın :D

H1 sepette biliyon emi :ninja:

• Beğen 2
Yorum bağlantısı

Abi aynı şekilde dediğin gibi ampul çok ama verim ne kadar iyidir muamma. Çok fazla kötü kalite led var aliexpress vb yerlerde. Fuar sınava denk gelmese gelecektim o gün çok güzel olmuş cidden. Ben hiç bir şekilde bu ledlerin farın kendi reflektörleri ile bu kadar iyi aydınlatacağını sanmıyordum. Dağılır diye düşünüyordum. Dediğin gibi bir de mercek olursa tadından yenmez abi bixenon vs hikaye olur artık zamanla

Yorum bağlantısı
Servet Aydın
(düzenlendi)

Abi aynı şekilde dediğin gibi ampul çok ama verim ne kadar iyidir muamma. Çok fazla kötü kalite led var aliexpress vb yerlerde. Fuar sınava denk gelmese gelecektim o gün çok güzel olmuş cidden. Ben hiç bir şekilde bu ledlerin farın kendi reflektörleri ile bu kadar iyi aydınlatacağını sanmıyordum. Dağılır diye düşünüyordum. Dediğin gibi bir de mercek olursa tadından yenmez abi bixenon vs hikaye olur artık zamanla

Ozan, benim için xenon devri kapandı artık :)

tarihinde Servet Aydın tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı

Ozan, benim için xenon devri kapandı artık :)

Abi şuan için yurtiçinde de h7 h1 şeklinde çalışan araçlar için pazarlanmaya başlandı hatta alanları da gördüm ama onların duvar fotoğrafları ve yola düşen ışık çok kötüydü sadece patlama şeklinde selektör başka bir işlevi yok gibiydi ama bunlar cidden çok iyi güzel bir ürün bulunca paylaşım bekliyoruz abi :)

Yorum bağlantısı
Servet Aydın
(düzenlendi)

Led olabildiğince ufak olacak,

Mercekli far için mümkün ise altta bir üstte bir led olacak,

Uzun far için yine alt-üst ufak led olacak,

Freeform veya parabolik farda ufak bir veya iki led üstte olacak,

2000 lümen civarı olacak,

20 watt üstü ciddi ısı üretir, buna dikkat edilecek,

Kapalı tip yerlerde fanlı,

Açık yerlerde fansız ve IP68 onay kodlu olacak ( su geçirmezlik ).

Bu tip olanlar kesinlikle kullanılmayacak. Ledler büyük, ciddi odak sapması yaşanıyor

http://www.aliexpress.com/item/2014-Newest-Design-H7-LED-COB-High-Power-40W-2700lm-5000k-Super-White-Headlight-Fog-Light/1943812879.html

İdeal yapı bu tip olanlar

http://www.aliexpress.com/item/2014-New-H1-H3-H7-CREE-LED-BULB-Single-Beam-Auto-Headlight-Kit-4800-lumens-LIGHT/2001055244.html

tarihinde Servet Aydın tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
(düzenlendi)

CRI = Color Rendering Index

diye birşey var. Bu, LED ampüllerde kötü. yani ışık var ama görmüyorsunuz. Gözümüz ışığın daha çok yeşil-kırmızı bandındaki bölgelerini iyi algılıyor. Mavi tarafta mevcut olan ışığı iyi kullanamıyor. Bu bölgede çıkan lümen değeri fazla bile olsa sonuçta görmenize yardımcı pek olamıyor. halojen ışığın spektrumunu sağlayabilecek led ampül varsa eğer (pek yok) başarılı olur.

article-2012january-versatile-leds-drive

şu daha iyi anlatmış:

spectral_responses2.png

tarihinde Mehmet Göktürk tarafından düzenlendi
  • Beğen 3
Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Hocam var, warmwhite olan ledler tam gün ışığı

Bunun odaklaması iyi oldu, önümde fotodaki gibi güçlü ışık olmadığından gözlerim oto korumaya geçmiyor :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

warm white 73 (gerçi floresanda)

normal ampül 100.

1355732588574.jpg

Hocam bu ne?

ışığın spektrumunun senin ne kadar "görmeni" sağladığının indeksi. CRI

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
(düzenlendi)

sarı otoban lambaları en kötüsüdür.  (renk açısından)

hiçbir rengi görmezsin.

tarihinde Mehmet Göktürk tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Arada kaçıp derslere kaynak yapmam şart oldu

Işık gücü ve enerji gidip gelmede en çabuk ısınan diye hala yollarda ama

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

Arada kaçıp derslere kaynak yapmam şart oldu

Burdan izle tümü var:

Şu aşağıdaki videonun 9.29 dakikasında anlatmışım:

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Hımm. Şifre neydi len. [emoji16]

bagajda bil :seytan:

otobanda amaç gözün obje görmesi değil midir? İsteyerek renk görmememiz istenir?

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...