İçeriğe Yönlendir

Focus III - Hız Kontrol (CC) Bazen Devreye Giriyor Bazen Girmiyor

Hasan Kalender

Recommended Posts

ford'da debriyaja basınca devre dışı di mi abi.bazı sürücülerde alışkanlıktır,ayağı debriyaja yaslayarak gitmek.

Ford'da da, seat'ta da, fiat'da da aynı şekilde, debriyajla ya da frenle devreden çıkıyor. Ancak ayağı debriyaja yaslamak değil de biraz bastırmak gerekiyor.

Saygılarımla.

Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Tüm manuel vitesli araçlar debriyaj ve fren ile devreden çıkarır Cruise control sistemini

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Önder Özcan

Ford'da da, seat'ta da, fiat'da da aynı şekilde, debriyajla ya da frenle devreden çıkıyor. Ancak ayağı debriyaja yaslamak değil de biraz bastırmak gerekiyor.

Saygılarımla.

Tüm manuel vitesli araçlar debriyaj ve fren ile devreden çıkarır Cruise control sistemini

ben cevabı biliyordum zaten :blush:  aslında soru değildi orada yazdığım :fiuw:

Yorum bağlantısı
Murat_Güneş

Merhaba arkadaslar.

Hasan Kalendar arkadaşımiz güzel bir konuya deginmis.

2011 ford fiesta aracim var.

Son 3 günden beri ayni sorun bendede mevcut.

Normal sartlarda 30 km hızın uzerine çıktığım zaman cruse control de on dugmesine basıp set+ ya basinca hangi vitesde olursam olayim devreye giriyordu crus control.

Son zamanlarda ise dugmelere basmama ragmen devreye girmiyor.

Bunu surekli yapmiyor.

Yani bazen calisiyor. Bazen calismiyor.

Misal olarak bir yerden bir yere giderken deniyorum. Bakiyorum calisiyor.

Arabayi stop ettikten sonra ayni sartlarda deniyorum bu defa calismiyor.

Düğme ile alakali olduğunu zannetmiyorum.

Bir arkadasim gaz pedalinin oradaki skotler gevsemis olabilir dedi.

Bir kere o soketleri oynattim ve araci calistirdim devreye girdi.

Bence sadece tesduftu.

Çünkü aynı işlemi tekrar yaptığımda girmedi devreye.

Kisacasi son zamanlarda bendede kafasina gore bir calisiyor. Bir calismiyor.

Bu durum çok canımı sıkıyor.

Yorum bağlantısı

ben cevabı biliyordum zaten :blush:  aslında soru değildi orada yazdığım :fiuw:

Tahmin etmiştim ama C5 gibi farklı özellikleri olan bir araçta acaba daha değişik bir sistem olabilir mi diyerek yazdım:))

Saygılarımla.

Yorum bağlantısı
Hasan Kalender

Merhaba arkadaslar.

Hasan Kalendar arkadaşımiz güzel bir konuya deginmis.

2011 ford fiesta aracim var.

Son 3 günden beri ayni sorun bendede mevcut.

Normal sartlarda 30 km hızın uzerine çıktığım zaman cruse control de on dugmesine basıp set+ ya basinca hangi vitesde olursam olayim devreye giriyordu crus control.

Son zamanlarda ise dugmelere basmama ragmen devreye girmiyor.

Bunu surekli yapmiyor.

Yani bazen calisiyor. Bazen calismiyor.

Misal olarak bir yerden bir yere giderken deniyorum. Bakiyorum calisiyor.

Arabayi stop ettikten sonra ayni sartlarda deniyorum bu defa calismiyor.

Düğme ile alakali olduğunu zannetmiyorum.

Bir arkadasim gaz pedalinin oradaki skotler gevsemis olabilir dedi.

Bir kere o soketleri oynattim ve araci calistirdim devreye girdi.

Bence sadece tesduftu.

Çünkü aynı işlemi tekrar yaptığımda girmedi devreye.

Kisacasi son zamanlarda bendede kafasina gore bir calisiyor. Bir calismiyor.

Bu durum çok canımı sıkıyor.

Sayın hocam tıpkı tarif ettiğin seyler benim için de geçerli. Bazen devreye giriyor bazen girmiyor. Bazen günlerce sıkıntı yok. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Hasan Kalender

Aracımı Ford yetkili servise getirdim. Önce düğmede temizlik yapıldığını sonra değişim olduğunu söylediler. Bir hafta çalıştı ama şuanda yine tamamen çalışmaz hale geldi. Hız sabitleme yine eski haline döndü. Yani düğmeden de değil sanırım. Neden olduğu konusunda bir fikirleri yok/ Ne yapmam gerekiyor acaba? Hocalarım tavsiye verebilirler mi ?

Yorum bağlantısı
Serkan Toker

Devreye girmediği anda ortalama hızı sıfırlayıp kontrol edin, o anda yaptığınız hızı göstermiyor olabilir..

Yorum bağlantısı
Kurtaran Kurt

Tam hız seviyesini hatırlamıyorum fakat belli bir hızın atında (sanırım 50-60 km/saat olsa gerek) hız sabitleyici zaten devreye girmiyor. Acaba bu hızın altında çabalıyor olabilir misiniz?

30km/h altinda calismiyor

Yorum bağlantısı
Hasan Kalender

30km/h altinda calismiyor

Hocam bazen çalışıyor bazen çalışmıyordu ve çalışırken kesinlikle bir limit yoktu yani 20km hızla giderken de çalışıyordu. Bizzat denedim bunu. Şuan çalışmama süreleri uzadı ve düğme yetkili serviste değişmesine rağmen bir süre çalıştı şuanda yine çalışmıyor. Yani ben aracı çalıştırır ççalıştırmaz hız sabitleme tuşuna bastığımda yine devreye giriyordu. herhangi bir sıkıntı yoktu. Zaten aynı hızda bazen çalışıyor bazen çalışmıyor.

Yorum bağlantısı
  • 4 yıl sonra...
Yusuf Boga

2012 focus aracım var Arkadaslar hızsabitleyiciyi 100 sabitliyorum 1 dk sürmüyor devreden cıkıyor sonra hız sabitleyiciyi tekrar acmak istiyorum hiç bir sekilde acılmıyor hızlimitlemede açılmıyor 

Bi 3 5 dk sonra bastıgımda hız sabitleyici açılıyor ancak 1 dk içinde gene devreden cıkıyor

Yorum bağlantısı
Celal Maraşlıoğlu

Yardımcı olurmu bilmiyorum ama akü değiştikten sonra benim ki düzeldi

Yorum bağlantısı
  • 6 ay sonra...
Haci Hasan Karakaya

Mehaba arkadaşlar 2006 c max tdci hız sabitleyici şehir içinde çalışıyor şehir dışı uzun yolda ve yüksek süratte çalışmıyor.40 km hızda devreye giriyor şehir içi mesafelerde uzun süre kullanamdığımdan hangi hızda devre dışı kaldığını tespit edemedim. Daha önce baskı balatada arıza olmuştu o zaman devreye girip yüke binince kendiliğinden çıkıyordu baskı balata değiştikten sonra normale dönmüştü. Şimdi tespit ettiğim bir arıza yok tüm sistemler çalışıyor ancak şehir dışına çıktığımda hız artığında çalışmıyor. Sebebini  bulamadım. 

Yorum bağlantısı
Ozan Cengiz
Haci Hasan Karakaya yazdı:

Mehaba arkadaşlar 2006 c max tdci hız sabitleyici şehir içinde çalışıyor şehir dışı uzun yolda ve yüksek süratte çalışmıyor.40 km hızda devreye giriyor şehir içi mesafelerde uzun süre kullanamdığımdan hangi hızda devre dışı kaldığını tespit edemedim. Daha önce baskı balatada arıza olmuştu o zaman devreye girip yüke binince kendiliğinden çıkıyordu baskı balata değiştikten sonra normale dönmüştü. Şimdi tespit ettiğim bir arıza yok tüm sistemler çalışıyor ancak şehir dışına çıktığımda hız artığında çalışmıyor. Sebebini  bulamadım. 

Benim 2006 Cmax da aynı sorun vardı baskı balata kaçırdığından CC  kendiliğinden devreden çıkıyordu.Geçen ay baskı balata ve volant değişti sorun düzeldi.

Yorum bağlantısı
  • 7 ay sonra...
Onur Solmaz

Focus 3 de yıllardır bu sıkıntıyla uğraşıyorum. İlk zamanlar debriyajı hızlıca pompalayarak daha sonradan ise hem debriyaj pompalayarak hem de korna çalarak çözdüm. Ama artık kar etmiyor. Eskiden sadece limitleyici devreye giriyordu artık o da girmiyor. Bu işi İzmirde çözecek usta yada servis arıyorum. Tavsiyelerinize açığım.

Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi

Debraj musur ve tesisatı kontrol edin derim

Yorum bağlantısı
Onur Solmaz
Mustafa Tüfekçi yazdı:

Debraj musur ve tesisatı kontrol edin derim

Teşekkür ederim yanıtınız için. Kontrol etmenin pratik bir yolu var mıdır?

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
Onur Solmaz yazdı:

Focus 3 de yıllardır bu sıkıntıyla uğraşıyorum. İlk zamanlar debriyajı hızlıca pompalayarak daha sonradan ise hem debriyaj pompalayarak hem de korna çalarak çözdüm. Ama artık kar etmiyor. Eskiden sadece limitleyici devreye giriyordu artık o da girmiyor. Bu işi İzmirde çözecek usta yada servis arıyorum. Tavsiyelerinize açığım.

Anlattığınız debriyaj müşürü ile direksiyon zembereğine işaret ediyor. Yetkili servis ne diyor?

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Onur Solmaz
Sani Gerşon yazdı:

Anlattığınız debriyaj müşürü ile direksiyon zembereğine işaret ediyor. Yetkili servis ne diyor?

Daha göstermedim. Gelecek bakımı yetkili serviste yaptırmayı düşünüyorum bu nedenle. Bu sorunun çözümümde yetkili servis mi oto elektrikçi mi tercih edilmeli sizce? 

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
Onur Solmaz yazdı:

Daha göstermedim. Gelecek bakımı yetkili serviste yaptırmayı düşünüyorum bu nedenle. Bu sorunun çözümümde yetkili servis mi oto elektrikçi mi tercih edilmeli sizce? 

Sorunun tespitinde mutlaka yetkili servis. Çözüm aşamasında fiyata göre bakılır.

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Onur Solmaz
Sani Gerşon yazdı:

Sorunun tespitinde mutlaka yetkili servis. Çözüm aşamasında fiyata göre bakılır.

Haklısınız en azından sırayla tüm parçaları değiştirmeye çalışmazlar.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...