İçeriğe Yönlendir

Bu Nasil Bir Is?

Ali İnce

Recommended Posts

Ali İnce

Yemin ediyorum kafayi yemek uzereyim.

Bir iki basliktada bahsettim, bir ford mondeo sahibi oldum. Araci alirken sasi no dan sorgulama yaptim. Herhangi bir hasar kaydi gelmedi, servis degisen yok dedi, ekspertizinde iki uc parca disinda boya yok, motor bakimlari yetkili serviste yapilmis km orjinal vs.

Bugun ankaraya geldim, sigorta ve kasko yaptirmak icin sigortaciya gittim, sigortaci aracin motor sasi nosunun yanlis oldugunu soyledi. Motor no dan sorgulama yapti, arac agir hasar kayitli cikti. Elimdeki sasi no WF04XXGBB44G68696, ki bu sasi no kapida yazan sasi no ile ayni ve bu sasi no da herhangi bir hasar kaydi gozukmuyor. Motor no 4G68696. Bu aracin kapisindaki sasi no ile tutuyor. Fakat tramere sasi no WFQ... olarak girilmis. 0 yerine Q yani.

Kafam allak bullak oldu, ne yapacagimi sasirdim. Araci aldigim eski sahibi durumdan kesinlikle habersiz oldugunu, o da araci alirken ayni benim yaptigim sorgulamalari yapip aldigini soyluyor. Kasko yaptirmamis, zaten araca da bes ay boyunca iki uc sefer anca binmis. Geri alacaksin bu arabayi dava ederim dedim, sigortacimla konusayim sorgulamayi yapayim donus yapicam dedi. Haber bekliyorum.

Ozet olarak hata tramere aracin sasi nosunun 0 yerine Q olarak girilmesi gibi gozukuyor. Hak iddia edebilir miyim? Napicam ben simdi? Lutfen bir yardim.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Okan Tansel

öncelikle geçmiş olsun üç kağıtçı çok memlekette .bildiğim kadarıyla ikinci el bile olsa kusurlu mal satışı için yasa var bu nedenle satan kişi size ayıplı eksik bilgi verek mal satmış olur kanatımca yargı yoluyla belgeleme ile iade  edile bilir .diye biliyorum lakin yinede işin ehli abilerim bilgi verecektir.

Yorum bağlantısı
Ercan Ayas

Kardeşim aynı durum benim başıma da geldi benim şase numarasında da sıfır yerine o yazılmış ben o kadar sorgulatma yapmama rağmen kaza görünmedi ama kasko yaptırmaya gittiğimde aracın pert kayıtlı olduğunu öğrendim sigortacı ile durumu ayrıntılı görüştüm oda araç alırken tek kesin çözümün bir sigortacıdan sorgulatmak olduğu yani yapacak bir şey yok üzgünüm 

Yorum bağlantısı

Geçmiş olsun. Umarım sizin lehinize, umduğunuz gibi sonuçlanır. Bu konuyu okurken açtığınız diğer konular aklıma geldi. İsim hafızama güvenemediğim için inşallah o değildir diye dua ettim. :(  Ne yazık ki korktuğum gibi oldu. Halbuki ne kadar özenmiştiniz. Hayatta başımıza böle şeyler gelir, pişmanlıklar duyarız. para kaybeder, kazanırız. Ancak insanın hevesinin kırılması çok kötü bir duygudur. Size şans diliyorum. İnşallah gönlünüze göre olur.

Yorum bağlantısı

Geçmiş olsun.. Umarım lehinize sonuçlanır olaylar, çok uğraştırmaz.. :flowers: Yanlış anlamayın ama "Yozgat ve galerici" kesin uzak durun demişlerdi danışma konusunda size hatırlarsanız.. 

Yorum bağlantısı
Mehmet Pınar
(düzenlendi)

Dava açsanız bile olumlu olmayacağı kanaatindeyim.Zira noter satışında açıkça yazar.Bu aracı mevcut haliyle görüp beğenip aldım diye.Eski satıcının insafına kalmış artık.Çok can sıkıcı bir durum.

Aklıma bir şey geliyor ama olması mümkünmüdür bilemiyorum.Art niyetli birisi rüşvetle emniyetten şasi noyu yanlış yazdırmış olabilir mi?

Geçmiş olsun. Elinizde ekspertiz raporu var mı ? 

Ekspertizde değişen olmayabilir.Sele gitmiş olur,alttan hasar almış olur.Bir şekilde pert olmuş olabilir yani?

tarihinde Mehmet Pınar tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Tahir İlter

Dava açsanız bile olumlu olmayacağı kanaatindeyim.Zira noter satışında açıkça yazar.Bu aracı mevcut haliyle görüp beğenip aldım diye.Eski satıcının insafına kalmış artık.Çok can sıkıcı bir durum.

Aklıma bir şey geliyor ama olması mümkünmüdür bilemiyorum.Art niyetli birisi rüşvetle emniyetten şasi noyu yanlış yazdırmış olabilir mi?

Ekspertizde değişen olmayabilir.Sele gitmiş olur,alttan hasar almış olur.Bir şekilde pert olmuş olabilir yani?

Tabi o da var ama ekspertizde bunlarında belirtilmesi gerekmiyor mu ?

Yorum bağlantısı
(düzenlendi)

Tramerde sel hasarı olarak görünüyor. Üzüldüm gerçekten. :(

Ayrıca O yerine Q girişi yapılması aceteden kaynaklı. Tramer ile bir alakası yok malesef.

tarihinde Ali Alp Gökçe tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Mahmut Yıldız

Ford araba alırken şaşi numarasını O, Q ve 0 yazarak denemek lazım. 

Yorum bağlantısı
Ali İnce

Ekspertizde hicbir sikinti yok, ford yetkili serviste bakimlarinin kaydi var, yine ford yetkili serviste ekspertizini yaptirdim, degisen vs de yok, kmsi de orjinal. Ama bu sekilde oldu. Oyle uzgunum ki anlatamam. Sigortaci aracin pert kayitli oldugunu sana yazili olarak belirtmek zorunda dedi, bundan medet umuyorum, fakat soyle cetrefilli bir durum var, araci aldigim adamin da bu durumdan haberi yokmus, o da bu sekilde almis vs. Gerci artik kimsenin samimiyetine guvenemiyorum ama.. ne diyeyim nasip degilmis. Resmen 10 yil yaslandim bi gun icinde.. Araci kendime almis olsam gam yemiycem, esseklik ettim diyip binip gezicem ama araci habersiz bir supriz olarak babama aldim, adamcagiz sevincten havalara uctu, hadi gidelim kaskonu sigortani da yapayim dedim, sigortacida bu durumla karsilastik..

Allah dusmanima yasatmasin. Iyi dilekleriniz ve cevaplariniz icin tesekkurler.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Okan Tansel
(düzenlendi)

Galeriler artık sattığı araca 1 yıl garanti vermek zorunda değilmi öyle bir yasa vardı sanırım ki eğer galeriden aldıysa bence sonuç yarğıylada olsa lehine sonuçlanır.uzun sürer tabi .daha hızlı çözüm için kalabalık ,güçlü ,karalı bir aile ve arkadaş çevresi etken ola bilir. ;) onun haberinin olup olmaması etken değil satıcı size tam ve eksiksiz bilgi vermek zorunda eksik bilgi kusurlu ayıplı mala girer o sizin maduriyetinizi giderir .size satanda ona satana dava çar bu böyledir.

tarihinde Okan Tansel tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Mehmet Pınar

Tabi o da var ama ekspertizde bunlarında belirtilmesi gerekmiyor mu ?

Ekpertiz yapan yere göre değişir.40 liraya yapan yerler var.

Tramerde sel hasarı olarak görünüyor. Üzüldüm gerçekten. :(

Ayrıca O yerine Q girişi yapılması aceteden kaynaklı. Tramer ile bir alakası yok malesef.

Dediğim gibi sel hasarı olmuş.Bu karışıklık sigortadan olduysa,bundan sonra ağır hasarlı araçları bu şekilde piyasaya sokmaları daha kolay olacaktır.Alım satımdan sonra sigorta poliçesine bir harfi yanlış yazdırıp,emniyete ruhsata gidilip bu şekilde ruhsat çıkartılırsa,bir sonraki sahibi böyle şeyle karşılaşabilir. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ercan Ayas

Evet acentenin yanlış girişinden kaynaklaniyor ben araci zaten değerinden düşük aldigim için fazla dert etmiyorum fakat tek sikinti normalde 650_850 arasinda alan kasko ücretinin pert kayitindan dolayi 1600 tl olmasi ve kaza durumunda aracin degerinden düşük ödeme yapilmasi

Yorum bağlantısı
Fırat Önal

Tramer olayı çok sakat. Sigortacı bile zor görüyor. Aracı alırken kontrol ediyorsun bişey çıkmıyor, sonra satarken bir bakıyosun hasar kaydı çıkıyor. Örnekleri çok. Sizinki değişik bir durum. Yazılı bir kağıdınız yoksa dava açsanızda bişey çıkacağını sanmıyorum. Sonuçta ben satarken bahsettim diyebilir size satan kişi.

Yorum bağlantısı
Serkan Karadağ

Geçmiş olsun. Dava açıp kazanan olduğunu internetten okumuştum. Belki incelemişsinizdir.

Yorum bağlantısı
Tahir İlter

Ekpertiz yapan yere göre değişir.40 liraya yapan yerler var.

Dediğim gibi sel hasarı olmuş.Bu karışıklık sigortadan olduysa,bundan sonra ağır hasarlı araçları bu şekilde piyasaya sokmaları daha kolay olacaktır.Alım satımdan sonra sigorta poliçesine bir harfi yanlış yazdırıp,emniyete ruhsata gidilip bu şekilde ruhsat çıkartılırsa,bir sonraki sahibi böyle şeyle karşılaşabilir. 

Anladığım kadarıyla ekspertizi yetkili servis yapmış. Bildiğim kadarıyla ford yetkili servisleri resmi ekspertiz yapmıyor.El altı bakılmış ve özen gösterilmemiş sanırım.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Pınar

Anladığım kadarıyla ekspertizi yetkili servis yapmış. Bildiğim kadarıyla ford yetkili servisleri resmi ekspertiz yapmıyor.El altı bakılmış ve özen gösterilmemiş sanırım.

Ford servisleri genelde!  yapmıyor.Ama yapan yerler var.Resmi olarak mı yoksa el altında mı onu da tam bilmiyorum.Ancak buradaki asıl mesele bu işin kasıtlı olarak yapıldığıdır.Bundan hiç şüphem yok.Asıl suçluyu bulmak önemli.3 lira fazla para almak için, böyle haysiyetsizlik yapan kim onu bilmek lazım.

• Beğen 3
Yorum bağlantısı

Araç pert olduktan sonra 5 el değiştirmiş, bu saatten sonra dava açılsa sonuç alınabilinirmi bilemiyorum.

Yorum bağlantısı
Tahir İlter

Araç pert olduktan sonra 5 el değiştirmiş, bu saatten sonra dava açılsa sonuç alınabilinirmi bilemiyorum.

Duyan satmış o zaman :)

Yorum bağlantısı
Mehmet Pınar

Artık yapacak bir şey yok gibi görünüyor.Bu işi yapan sahibi olayı aldıktan sonra öğrendi böyle bir numara yaptı, ya da bilerek aldı,kurnazlık ile işi çözdü.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı

Duyan satmış o zaman :)

Aynen dediğin gibi kardeşim.

Artık yapacak bir şey yok gibi görünüyor.Bu işi yapan sahibi olayı aldıktan sonra öğrendi böyle bir numara yaptı, ya da bilerek aldı,kurnazlık ile işi çözdü.

12.01.2015 tarihinde aracı almış, bence böyle bir geçmişi olduğunu öğrenince hemen elden çıkarmak istedi. Binecek olan adam heralde 3 ay içinde satmaz çok zaruri birşey olmadığı müddetçe.

Yorum bağlantısı
Tahir İlter

Aracı geri verme ihtimaliniz düşük gibi görünüyor. Bunun yerine belli bir tutar belirleyip onun iadesini isteryebilirsiniz. Araçta problem yoksa güzelce binerisiniz. 

Yorum bağlantısı
Mehmet Pınar

Aracı geri verme ihtimaliniz düşük gibi görünüyor. Bunun yerine belli bir tutar belirleyip onun iadesini isteryebilirsiniz. Araçta problem yoksa güzelce binerisiniz. 

Sence para iade eder mi?

• Beğen 1
Yorum bağlantısı

Kötü düşünmek istemiyorum ama, yazılanlar sonucunda iyi düşünmek mümkün değil ki. İlanı görme şanzımız olsa belki de aldığı gün açıldığını göreceğiz. Pert olayını fark edenlere; Aaaa öyle mi? bilmiyordum. dediğini duyar gibiyim. Yazık oldu. insanlığa yazık oldu.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...