İçeriğe Yönlendir

Bu Nasil Bir Is?

Ali İnce

Recommended Posts

Kötü düşünmek istemiyorum ama, yazılanlar sonucunda iyi düşünmek mümkün değil ki. İlanı görme şanzımız olsa belki de aldığı gün açıldığını göreceğiz. Pert olayını fark edenlere; Aaaa öyle mi? bilmiyordum. dediğini duyar gibiyim. Yazık oldu. insanlığa yazık oldu.

Aşağıda danışma konusu var.. Link kapalı haliyle.

http://www.otoclubturkiye.com/forum/topic/270308-mondeo-aliyorum-gibi-gibi/#entry2666189

Buda aracın konusu..

http://www.otoclubturkiye.com/forum/topic/270345-mondeoyu-aldik/#entry2667152

Yorum bağlantısı

Biliyorum Kerem, iki konuyu da sonuna kadar okumuş, takibe almıştım. Üyemizin hevesini de biliyorum. Araç ararken nelerle karşılaştık. Unuttuk mu. Ama lanet olsun diyorum.

Yorum bağlantısı
Yasin Şimşek

Fordların pert kaydının olduğunu bile saklayabiliyorlar şasi no ile bana kalırsa Q yerine 0 yazmaları bilinçli olmuş.

Aracı almadan önce konu açtığınızda herkes olumsuz yaklaşıp forumdaki bir aracı önermiş  :( Olucağı varmış demekten başka birşey yok.

İnşallah durum lehinize döner 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Pınar

Aracı danışma konusunda herkes uyarı yapmış ama maalesef arkadaşımız pek kulak asmamış.Bazen insanın basireti bağlanır derler ya ,aynen öyle.Bildiğin araç her zaman iyidir.İnşallah hayırlısı olur.

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
Sami Demirpaz

Geçmiş olsun. Bende konunuzu takip ediyordum.

Sizin adınıza çok üzüldüm. Çeşke siyah ama BILINDIK bir araç olsa idi diyorum.

Bilindik birinden araç almanın önemini bir kere daha gördük bu forumda.

Hem Yozgat hem Galeri alınmaz denildi açtığınız konuda, affınıza sığınarak söylüyorum ben o arabayı almayı kafama koysam danışma diye bir konu açmazdım.

Geçmiş olsun tekrardan. 

• Beğen 5
Yorum bağlantısı
Mesut Eyibil
(düzenlendi)

Geçmiş olsun, aslında bu durumda dava açılacaksa aracın şasi no sunu yanlış giren yere dava açılmalı, bu konu hakkında bir avukata vs danış derim, sonuçta bu kadar derinlemesine araştırma yapmana gerek yok, satan kişide sattığı araçtan mesuldür, bilmesi lazım bilmiyorsa oda aldığı adamdan sorsun. Bir araba almak için siz yeterinde araştırma yapmışsınız bence. Bu tam bir mağduriyet bana göre. Peşini bırakmama gibi bir imkanınız var ise üstüne gidin derim.

Ayrıca bukadar kendinizi üzemenize gerek yok, şuandaki piyasada ağır hasarlı araçları bile normal piyasasının 2-3 bin altına satılıyor. Ölüm kalım olmasında gerisi bir şekilde hallolur.

tarihinde Mesut Eyibil tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Geçmiş olsun....  Abuk bir durum... 

Tramer plakadan motora ulaşıp, bu bilgiye de ulaşabilmeliydi.. Tramer sorgusu yapmadınız mı.. Yaptıysanız tramere dava açın.. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Gürsoy

Geçmiş olsun , konunuzda yazanların çoğu bu araçta bir problem çıkacağını açıkca söylemişti size . Bile bile lades demiş oldunuz bence , geçmiş olsun . İlk açtığınız konu'da sigortacıdan'da tramerden'de sorgulattım demişsiniz . 

Yorum bağlantısı
Önder Özcan

çok üzüldüm.ama bu durum gümbür gümbür geliyorum dedi.yapılan onca uyarı maalesef haklı çıktı. 0 ın Q çıkması bilinçli yapılan birşey.ammacına da ulaşmış işte.maksat araç satılana kadar hasar görünmesin

bilerek yapanların Allah belasını versin,haram zıkkım olsun :angry:

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Ali İnce

Oncelikle cevaplar icin tesekkur ediyorum.

Aracin sorgulamasini hem sigortacidan hemde 5664ten yaptirdim evet. Simdi elimizdeki 0 li sasi numarasi ile sorgulama yapinca herhangi bir sikinti cikmiyor, gozukmuyor. Bu sasi numarasi kapidaki sasi numarasi ile birbirini de tutuyor. Bu son iki ay icinde ayni sigortaci arkadasa assa yukari 20 arac sordurdum. Bu aldigim arabada sordugumda da sikinti yok dedi. Artik cok sorgulama yaptirmamdan bunaldi mi ne olduysa galiba biraz sallapati bakti, veya bakmadi. Ben de bu duruma dustum. Sonucta ona da diyebilecek bir seyim yok. Ne diyeyim ki, ucret mukabilinde bir sorgulama degil, hatir gonul isi. Kim bilir isi gucu vardi belki yogundu vs.

Bu olaya tek getirebildigim aciklama "olacagi varmis". Hakikaten forumda pek cok abimiz kardesimiz ikazda bulundu, forum aracini da tavsiye ettiler ama iste renk takintisindan dolayi buna yoneldim. Insana guvendim, hata ettim. Artik allah'tan hayirlisi. Elim ayagima dolandi ne yapacagimi bilemiyorum. Zaten araci kit kanaat alabilmistim, disklerini balatalarini yeniledim hemen samsun tekfordda. Yol masrafim vs.. ne bileyim dusundukce daraliyorum. Insanlarin rahatligina, genisligine, kul hakkina nasil bu kadar rahat girebildiklerine, boyle alcaklik yapip sonra gul gibi yasayip gitmelerine sasiriyorum, uzuluyorum. Babamin sabahtan beri bir paket sigara icmesine, evin icinde volta atmasina bunaliyorum. Ben ki o adama belki gercekten de bilmiyordur, haberi yoktur diye haram bile edemiyorum verdigim parayi. Bu insanlar nasil yasiyor inanin aklim almiyor.

Neyse icimi doktum gibi oldu biraz kusuruma bakmayin. Sigortaci aracin pert kayitli oldugunu sana yazili olarak belirtmek zorunda dedi, pek umudum yok ama bi avukata danisicam iste. Yorum yapan herkese tekrar tesekkur ediyorum.

• Beğen 5
Yorum bağlantısı
Ali Tatlısu

geçmiş olsun.

umarım tez zamanda sağlıklı bir netice alırsınız.

motor numaralarındaki 0(sıfır)  ve O harfi karıştırılıyor. şimdi sıfır yok diye biliyorum. sıfırlar O harfi  olarak kayda geçiyor.

7-8 yıl önce fiesta aracım vardı. ruhsattaki motor numarasındaki sıfır O harfi olarak değiştirilmişti. resmi olarak.

artık O ve Q olarak ta tarama yapmak lazım.

tekrar geçmiş olsun.

Yorum bağlantısı
Okan Tansel
(düzenlendi)

ALLAH'tan bulsun şeytan elçisi

aminnnnnnn  :angry:  :angry:

tarihinde Okan Tansel tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Sami Demirpaz

Bence sizin kullanmanızda sakınca yok ise güzelce bakımını yapıp binmeniz bu saatten sonra. 

Kasko yaptırabilmek içinde pert araçlara sigorta yapan şirketler yada yerler var az da olsa 3 5 fazla verip kaskoyu da yaptırıp binersiniz.

Yorum bağlantısı
Fırat Önal

Geçmiş olsun....  Abuk bir durum... 

Tramer plakadan motora ulaşıp, bu bilgiye de ulaşabilmeliydi.. Tramer sorgusu yapmadınız mı.. Yaptıysanız tramere dava açın.. 

Mehmet abi bu durumların çözümü yok mu? Bu işler nasıl yürüyor? Mesela önceki aracımı alırken sorgulattım. 1 kaza gözüktü. 6 ay sonra tekrar sorgulattım 2 kaza gözüküyordu. Sigortacıma sordum. Bana o tarihteki kasko şirketini söyledi. O şirketi aradım. 1. kaza gerçek kaza. 2 kaza ise kaskodan ödenen paranın tarihi dediler.

Mesela mebla gözükmeyen kazalar nasıl oluyor? Geç yansımalar neden oluyor? Sorgulama hangi yöntemle yapılmalı? Sigortacılar araçla ilgili hangi bilgilere ulaşabiliyor?

• Beğen 1
Yorum bağlantısı

Uzun süre kullanacaksanız dert etmeyin. Sonuçta yürür de sorun yok. Bakımlarıda yaptırdınız. Babanız sorunsuz kullansın. Artık dediğiniz gibi yapacak birşey yok. Kar etme amacı gütmeden, ileride elinizden çıkartırsınız. Çok yüksek fiyata da almadınız zaten. Üzmeyin bu kadar kendinizi.. 

Yorum bağlantısı
Serhan Kaya

Konunuzu en başından beri takip ettim ve yer yer yorum da yaptım. Allah bildiği gibi yapsın sahtecileri. Kanuni haklarınız saklı kalmak kaydıyla! Artık araca binmeye bakın kendinize çok eziyet etmeyin. Çook geçmiş olsun

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

vesile ile ekspertiz anlık durum tespitidir geçmişin her izi görülmeyebilir

- pert demek sadece boya ve kaporta sacı değişeni ile olmaz

- her markada pert kaydına giren şase nolar bir şekilde değişik girebiliyor kayda buna çok rastladık tesadüf demesi zor ama ispatı da yok

- satış rakamını bilmiyorum ama hiçbir satıcı işi bilmez piyasa bilmez değildir!

- ruhsat sahibi ile çay içebildiğim araba benim için tavandaki boyadan bile tercih sebebidir

• Beğen 7
Yorum bağlantısı

Çok geçmiş olsun. Millet olarak farklı noktalara çok takılıyoruz maalesef.

Bilen bilir aracım ilk sahibinden beri forumdan. Benden önceki 3 sahibi de hala bir telefon ucunda oturup yemek yiyoruz sık sık sohbet ediyoruz. Alırken çok diyen oldu km 150bin olmuş. E boya da var falan, 2006 model araba 100 binde ve tanınmayan birindeyse sorun vardır zaten genelde çok nadir gerçek km çıkar. Ayrıca bu aracı yürüten de alt takımı motoru kaporta üstündeki boyası değil. Neyleyim ne olduğu belirsiz kırk tane elden geçmiş yağı 30binde bir değişen arabayı kmsi düşük ve boyasız diye.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Mehmet abi bu durumların çözümü yok mu? Bu işler nasıl yürüyor? Mesela önceki aracımı alırken sorgulattım. 1 kaza gözüktü. 6 ay sonra tekrar sorgulattım 2 kaza gözüküyordu. Sigortacıma sordum. Bana o tarihteki kasko şirketini söyledi. O şirketi aradım. 1. kaza gerçek kaza. 2 kaza ise kaskodan ödenen paranın tarihi dediler.

Bence yanlış anlatmışlardır bunu... 

1 kaskodur 2 trafik sigortasından karşıya ödenendir... 

Aynı kaza da olmayabilir... 

Mesela mebla gözükmeyen kazalar nasıl oluyor? 

Rakam olmayan kaza kayıtları, trafik sigortasından karşıya ödenen hasarlarda oluşur.. Yani araç kazaya karışmış ama bu araçtaki hasar bedeli belli değil demektir.. 

Geç yansımalar neden oluyor?

En tehlikelisi bu ve işi bilenler bundan kasıtlı olarak faydalanıyor... 

Plakası değişmiş yeni tescil tarihli araçlarda, o aracın eski plakalarındaki hasarların yeni plakayla ilişkilendirilmesi 15-20 gün zaman alabiliyor.. 

Örnek, 

34 plaka pert kayırlı aracı alıyorum, 

50 plaka takıp ilana koyuyorum.. 

Plakayı sorgulayan alıcıya 50 plaka temiz ve 34 plakaya da ulaşamadığı için herhangi bir hasar kaydı gelmiyor. Ancak 20 gün sonra aynı plaka yine sorgulandığında hasarlara ulaşılıyor... Bunun sebebi yeni plakanın şasi numarası ile bağlantı kurması ve kayıtlara ulaşmasıdır. 

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
Fırat Önal

Bence bu işin bir sisteme binmesi ve güvenceye girmesi gerekir. Nasıl noterden satış yaparken borcu varsa tak diye çıkıyorsa aynı şekilde noterden satış yaparken tüm tramer bilgileri orada çıkmalı.

Bilgiler için teşekkürler Mehmet abi.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali İnce

Yukarida sorulmus, araba 25.250 liraya alindi, 350 liraya da disk ve balatalarini yeniledim. Uc yil para biriktir, disten tirnaktan artir, iki ay araliksiz araba ara, guya temiz araba bul, elin oglu carpsin gitsin :) gerizekaliligima yaniyorum en cok. Neyse nasip kismet artik :)

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Sorgulama hangi yöntemle yapılmalı? Sigortacılar araçla ilgili hangi bilgilere ulaşabiliyor?

İlk dikkat edilmesi gereken, yukarıda açıkladığım sebeple, yeni tescil araçlara itibar edilmemelidir. Alıp satılan arabadan zaten hazzetmem ben.. İlan ruhsat sahibinden olmalı ve bu sahip bir-iki yıl bari kullanmalı.. 

Sorgu mutlaka 5664'ten plaka ile yapılmalı... 

Mutlaka tanıdığınız bir sigortacıdan yardım istenmeli, pert kaydı yönünden motor şasi ve bunlardaki olası hatalar da göz önünde bulundurularak inceleme yapılmalı.. Bankadan ve sigortam.netten sigorta yaptıranlar, bankayı ve sigortam.neti arasın :D

Ben özellikle motor numarasına göre sorgulama yaparım çünkü; 

Eskiden şasi numarasını kısa yazarlardı poliçelere..Ya da ford vw gibi araçlarda sıfır ve o lar genellikle karışırdı.. Ama motor numarası kısa ve genelde hataya mahal vermeyecek tarzda olduğu için, genellikle doğrudur.. 

Ulaşılan sonuçlarda ise, 

Sel hasarı, yangın gibi hasarlar tehlikeli hasarlardır.. Uzak durulmalı.. 

Rakam olmayan kaza kayıtları trafik sigortası hasarlarıdır. Yani kazaya karışmış, karşıya hasar ödenmiş ancak bu araçtaki hasar tespit edilememiş demektir. 

Rakamlar da aracına göre değişkendir.. 

Ben bu kış, lastiği yarıp jantı eğdim, başka hasar yoktu, jant lastik için 1500 liraya yakın hasar ödendi.. Ertan, köpeğe çarptığında pert olmuştu aracı.. 

• Beğen 6
Yorum bağlantısı
Fırat Önal

Ali kardeşim moral bozma. Dünya fani. Sence bu yapılan yapanların yanına mı kalacak? Elinden geleni yapmışsın. Senin bi suçun yok. Ortalık öyle kötü ki kendini ne kadar sakınırsan sakın birisi buluyor seni. Araba iyiyse keyfini çıkarın. Varsın kaskosuz olsun. Varsın satarken 3-5 milyar fiyatı düşsün.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...