İçeriğe Yönlendir

Lowfrost Buzdolabı Hakkında.

Muharrem Ersin Başaran

Recommended Posts

Muharrem Ersin Başaran

evin elektrik ana girişine 5 kva lık bir voltaj regülatörü takarsanız hiçbir elektronik aletiniz bozulmaz sanırım. 300 lira civarı.

Regülatörün takılabilmesi için toprak hattı gerekiyorsa malesef yok.zaten toprak olsa kaçak akım rolesi taktıracaktım.bunlar olsaysıda dolabın masrafını elektrik şirketine ödetmek için daha fazla ugraşacaktım. Regülatörde toprak şartmı?

Yorum bağlantısı
Ersen Tapan

4-5 sene önce elektirik sorunu yüzünden bir arkadaşımın tüm elektirikli aletleri bozuldu. Buzdolabı çamaşırmakinası vs.. Servisten voltaj yükselmesinden kaynaklandığına dair belge alıp elektirik kurumundan tahsil etmişti. Tüketici heyeti ilemi yoksa dava açarakmı onu bilmiyorum. Araştırmakta fayda var.

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
Muharrem Ersin Başaran

tavsiyeniz için teşekkür ederim.Rapor tutturdum.Tüketici hakem heyetine başvurdum. Sonuç ne olur bilmiyorum.mahkemeye de git gel olacak diye ugraşmak istemem.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

yağmur yağmış araba beyni yanmış garanti dışı deseler adamları döverdik.

prizden 10bin volt gelmedi ya 20 30 V luk sıçramayı kaldıramaması bu devirde müşteirini sorunu olmamalı.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

ne alırsanız alın yerli almaya gayret edin elinizden geldiğince. Buzluğu çok kullanıyorsanız no-frost alın.

ben yerli üretimlere öncelikle bakın derim. büyükbaşlara.

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu

yıl 2015 hala voltajı sabitleyemedik. Utanç verici

Önce kesintiyi gidersinler, bırak voltajı, ahanda yunan sınırındayım, adamlarda şimdiye dek hiç kesinti görmedim  :angry:

ne alırsanız alın yerli almaya gayret edin elinizden geldiğince. Buzluğu çok kullanıyorsanız no-frost alın.

Katılıyorum :)

led olayında genelde Vestel alıyorum :)

https://www.vestel.com.tr/led-lamba

Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Kesinti olur, koca abd iki gün karanlıkta kaldı ama regulasyon bambaşka birşey

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu

Kesinti olur, koca abd iki gün karanlıkta kaldı ama regulasyon bambaşka birşey

haklısın tabi, abd 2 gün kaldı ama kaç senede bir? bizde ohoooo.....

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
(düzenlendi)

Korumaz. zaten arızanın sebebi voltajın dalgalanması değil. Türkiye'de eskisi gibi 160 voltlara elektrik inmiyor. 160 voltlara inilmesi lokal trafo yüklemesinden oluyor. güneydoğuda belki...

arızanın sebebi kesilip aniden geri gelmesi, gidiyor gibi yapıp geri gelmesi,  kekelemesi... bunun tek çaresi buna dayanıklı tasarımdır. 

Elektrik gelir gelmez 3 dk zaman sayacı devreye girer ve 3 dk sonra elektriği verirse. Böyle bir devreyi siz ya da arkadaşınız yaparsa. buzdolabı 100 sene çalışır. ben garanti veririm o yönden.

tarihinde Mehmet Göktürk tarafından düzenlendi
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

bunlar iş görür mü Özgür bey?  http://www.philips.com.tr/c-p/SPN3110_10/asiri-gerilim-koruyucu

mesela buzdolabını taktığımız prize bunu takıp, buzdolabının fişini buna taksak.

şurada bi yorum var ama danışmakta da fayda var.  :)

http://www.teknosa.com/urunler/110271405/philips-spn3110-duvar-tipi

bu satılanlar 50 kuruşluk PTC dirençleri 5 liralık kutuya koyup 79 liraya satma işi. aşırı voltaja karşı korur sadece ama o hata yok. yıldırıma karşı yine korumaz. parafudur lazım.

Tarımsal sulama panolarında 30 sene önce koyuyorduk ben lisedeydim.

şimdi yine mevcut. sadece evlerde yaygın değil. 

Şu alet:  http://www.elektirikmalzemeleri.com/re11ramu-zaman-rolesi

aslında dur ya kombiye koyayım ben bundan.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Muharrem Ersin Başaran

Çamaşır,bulaşık,buzdolabı,+++ olsun,tv en fazla 82 led lcd olsun sonra faurana bir bak gözlerin bayram etsin.

Bende fatura yaz zamanı 4 ay 50tl civarı gerisinde 90 ile 130 arası değişiyor.Makinaların hepsi en az 15 yıllık.Gözümü karartırsam hepsini +++ yaparım ama sabrediyorum. :D  :p

Bütün elekt,irkli ev aletleri max olarak genelde 240 ile 260 volta kadar kullanılan parçaların tolerans degerlerinden kaynaklı korumalıdır.

Buz kırma tabiri veya plastik aksam genleşme seside  muhteşem.Gece 03. falan  işe dalmışım hayattan kopmuşum denilebilir belki offf bir gürültü sanki duvara balyoz vuruldu yok böyle bişi.Yerimden fırlamam bir oluyor.Çok nadirende olsa bu ses oluyor.Aynı ses gündüzde oluyor ama hali ile etkisi yok.

Abi ben burada olduğum sürece o kadar para verip A+++ yapmam kar edecem derken zarar olur. Akım rölesi, topraklaması tam olan bir yere gidersem anca düşünürüm.

Evde bir termosifon,40 inç lcd tv,ütü , su ısıtıcısı, Bilgisayar (500 watt güç kaynağı ve çift lcd var ) 24 saat açık,Buzdolabı , fırın var. Lambalar tasarruflu ama faturalar yüksek. Binanın eski olması kablo kesitlerinin zayıflığı ve eski olması mı etkiliyor bilemedim.

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

Abi ben burada olduğum sürece o kadar para verip A+++ yapmam kar edecem derken zarar olur. Akım rölesi, topraklaması tam olan bir yere gidersem anca düşünürüm.

Evde bir termosifon,40 inç lcd tv,ütü , su ısıtıcısı, Bilgisayar (500 watt güç kaynağı ve çift lcd var ) 24 saat açık,Buzdolabı , fırın var. Lambalar tasarruflu ama faturalar yüksek. Binanın eski olması kablo kesitlerinin zayıflığı ve eski olması mı etkiliyor bilemedim.

binadan sıkıntı nötr koparsa olabilir. bu nedenle toprak bağlamayın fişlerde.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Muharrem Ersin Başaran

Elektrik dengesizliğine karşı hiçbir marka garanti vermez. En dayanıklı olduğunu inandığınız cihaz bile ile dalgalanmada arızalanabilir Elektrik ile ilgil içıkan sorunlar ise bildiğiniz üzere garanti dışıdır. Bunun yerine siz gönlünüzdeki dolap ile akım koruyuculu priz alsanız bence sorununuz ortadan kalkar.

Cihaz yandıktan sonra akım korumalı piriz taktım herbir pirize. Bugün Konya merkezdeydim. Teknosaya gittim biraz bilgi aldım. Bir kaç markayla ilgili sağlamlığı konusunda sohbet ettik. Saolsun açıklayıcı şekilde anlattı. Anladığım kadarıyla bazı markalar eski kalitesi yok,marka satıyorlar.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı

Korumaz. zaten arızanın sebebi voltajın dalgalanması değil. Türkiye'de eskisi gibi 160 voltlara elektrik inmiyor. 160 voltlara inilmesi lokal trafo yüklemesinden oluyor. güneydoğuda belki...

arızanın sebebi kesilip aniden geri gelmesi, gidiyor gibi yapıp geri gelmesi,  kekelemesi... bunun tek çaresi buna dayanıklı tasarımdır. 

Elektrik gelir gelmez 3 dk zaman sayacı devreye girer ve 3 dk sonra elektriği verirse. Böyle bir devreyi siz ya da arkadaşınız yaparsa. buzdolabı 100 sene çalışır. ben garanti veririm o yönden.

+++1 :good1:

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Muharrem Ersin Başaran

Çok spesifik bir konu olduğundan bir fikrim yok. Ama uzun vadede sizi bu tip arayışlara sokmaması için birkaç önemli tavsiyem var.

1- Evinize voltaj regülatörü alın. 300-500 tl fiyatındalar ama sizi bu sıkıntılardan ve hatta olası bir yangından dahi koruyabilir.

2- Pek çok firma artı garanti sunuyor. Bunları alın. Ben 3 sene önce aldığım ürünler için +3 yıllık garanti uzatma aldım. Bu süre içinde 1 sefer buz dolabım, 1 sefer de çamaşır makinem arızalandı. 5 kuruş vermedim. Zaten ürünler ilk 2 sene bozulmuyor. Sonradan arıza veriyor. 

3- Evinizi sigortalattırın. Elektronik eşyaların arızasını hatta devrilip kırılmasını, cam-çerçeve-mobilya hasarlarını dahi karşılayan sigortalar 150-200 tl civarında. Pek çok asistans hizmetleri de cabası.

Bu söylediklerimin tamamı 1.000 TL civarı. Önce buzdolabınıza artı garanti, sonrasında regülatör ve birkaç ay sonra da sigorta yaptırırsanız bütçenizi de zorlamaz. Şiddetle tavsiye ederim.

Voltaj regülatörü için büyük ihtimal toprak hattına ihtiyaç vardır. Bendede toprak hattı yok. Toprağı nötr e bağlamışlar.

Aldığım cihazların hep garantisini uzatırım bende 3+4 yıl garantiliydi buzdolabım ama motor bu şekilde olunca 4 yıl garanti çöpe gitti. Bozulan buzdolabını daha öncede garantiden sıfırı ile değişim yapmıştım.

Sigorta olayınıda düşüneceğim.

Yorum bağlantısı

Bu ürünler varken fatura yüksek cümlesi anlamsız kalıyor.Önceki mesajlarda yazdığın rakam bence gayet normal.

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
(düzenlendi)

Cihaz yandıktan sonra akım korumalı piriz taktım herbir pirize. Bugün Konya merkezdeydim. Teknosaya gittim biraz bilgi aldım. Bir kaç markayla ilgili sağlamlığı konusunda sohbet ettik. Saolsun açıklayıcı şekilde anlattı. Anladığım kadarıyla bazı markalar eski kalitesi yok,marka satıyorlar.

korumalı prizlere güvenmem. çok az bir olay için işe yararlar. asıl sorunu zaten çözmezler. işe yaradıkları olay da pek gerçekleşmez.

mahalleniz etkili olabilir. trafo dengesizdir vs. yük değişince afallıyordur.

toprak hattı için üzülmeyin. gerekli şekilde kullanırsanız sıkıntı yok.

tarihinde Mehmet Göktürk tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Muharrem Ersin Başaran

nanofrost dolaplar çıkana kadar yeni dolap almayacağım :p   :)

Ayhan bey , öyle bir ürün çıkarsa haber verirsiniz. ;)

bende başvuru yapmak istedim ama mevzuat hazretleri nedeniyle yapamadım. gerekçe olarak apartmanda emsal teşkil etmesi için bir başkasının daha elektrikli cihazının elektrikten kaynaklı yanmış olduğunun yetkili servisler tarafından yazı ile belgelenmesi gerekiyormuş.  :)  

Servetim sen daha iyi bilirsin ama elektriğin ani gidip gelmesine şimdilerde frekans kayması diyorlar. ama bu kayan frekans nedense hep halka kayıyor, hemi de en kazığından  ;)  :(

Abi bana kimse apartmanı sormadı. Hatta ilk başvuruyu elektrik şirketine yaptım. Bana cevap olarak 10 günden önce başvuru yapmadığınız için ödemeyiz dediler. İşin kolayına kaçtılar sanki ödeyecek gibi.

Bende servisin geç geldiğini, servis gelmeden cihazın elektrikten yandığını anlayamadığımı bildirdim ve tüketici haklarına verdim.Sonucu bekliyorum.

Hocam özelden marka model tavsiyesi bekliyorum size zahmet.En azından marka.

Bu ürünler varken fatura yüksek cümlesi anlamsız kalıyor.Önceki mesajlarda yazdığın rakam bence gayet normal.

Hocam herkeste var bu ürünler. Çevremdekiler 60 ı geçince neden diye araştırıyorlar. Wattmetre iş görürmü acaba? her cihazda ölçsem hangisi çok yakıyor. 2 yıl önce çamaşır makinasının motorunu değiştirdim 20 tl düştü elektrik (bu arada çamaşır makinası en az 15 yıllık.)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
M.Fatih Yüce
(düzenlendi)

Bendeniz az yakan çok kaçan yeni 3 bilgisayar topladım.Hesaplamalarıma göre 27" monitör dahil 150 w/saat civarında elektrik tüketmektedir. Yaklaşık 15 saat açık olarak bir bilgisayar günde 2,3kw aydada 65-70 kw X 0,4 krş = 28 tl elektrik tüketimi olmaktadır.Aynı şartlarda 3 bilgisayar çalışıncada tüketim 130-150 tl arasında değişmektedir. Evlerde kimsenin adam yerine koymadığı oyun oynanan bilgisayarlar en çok tüketime neden olmaktadır. Bu konuyu gözden kaçırmayalım. Elektrik düşmanı ne ütü ne buzdalıbı, bilgisayardaki ekran kartı en büyük tüketicidir...2.olarak bilgisayatın diğer bileşenleri 3.cü televizyon 4.cüsüde kombinin devirdaim pompasıdır. Evimdeki bütün aksam led ve A+ olmasına rağmen 3 bilgisayar tüketimin %50 sine sebeb olmaktadır. Bütün cihazlarımda akım korumalı priz olup oynamaları oldukça iyi tolere edebilmektedirler.

Konu sahibinin soğukta buzdolabı çalışırmı sorusuna gelince bazı üreticiler belirli ısının altında dolabın çalışmaması için koruma devresi koyarlar. Bu alacağınız dolapta varmı yokmu öğrenmeniz gerekiyor. Satıcı bunu biliyorsa  ? Eviniz sobalıda olsa dolabın olduğu yer 10 derecelerin altına inmiyordur sanırım. Yerli çok uçuk olmayan modellere bakmanızı tavsiye ederim.

tarihinde M.Fatih Yüce tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Muharrem Ersin Başaran

Bendeniz az yakan çok kaçan yeni 3 bilgisayar topladım.Hesaplamalıma göre 27" monitör dahil 150 w/saat civarında elektrik tüketmektedir. Yaklaşık 15 saat açık olarak bir bilgisayar günde 2,3kw aydada 65-70 kw X 0,4 krş = 28 tl elektrik tüketimi olmaktadır.Aynı şartlarda 3 bilgisayar çalışıncada tüketim 130-150 tl arasında değişmektedir. Evlerde kimsenin adam yerine koymadığı oyun oynanan bilgisayarlar en çok tüketime neden olmaktadır. Bu konuyu gözden kaçırmayalım. Elektrik düşmanı ne ütü ne buzdalıbı, bilgisayardaki ekran kartı en büyük tüketicidir...2.olarak bilgisayatın diğer bileşenleri 3.cü televizyon 4.cüsüde kombinin devirdaim pompasıdır. Evimdeki bütün aksam led ve A+ olmasına rağmen 3 bilgisayar tüketimin %50 sine sebeb olmaktadır. Bütün cihazlarımda akım korumalı priz olup oynamaları oldukça iyi tolere edebilmektedirler.

Konu sahibinin soğukta buzdolabı çalışırmı sorusuna gelince bazı üreticiler belirli ısının altında dolabın çalışmaması için koruma devresi koyarlar. Bu alacağınız dolapta varmı yokmu öğrenmeniz gerekiyor. Satıcı bunu biliyorsa  ? Eviniz sobalıda olsa dolabın olduğu yer 10 derecelerin altına inmiyordur sanırım. Yerli çok uçuk olmayan modellere bakmanızı tavsiye ederim.

Güçlü bir ekran kartım yok , youn hiç oynamam. Ama 24 saat açık olması sanırım etkiliyor.

Şöyle bir örnek vereyim . Okulda 2 adet Bt labratuarı var. Bunlarda 10+1 den 22 adet bilgisayar var. 1 Öğretmenler odası, 3 idare hesaplarsak 26 bilgisayar.

Çay için ısıtıcı. Bol bol ışık.(Artı bazen 24 saat açık kalan ışıklar.) bu durumda geçen ay fatura 130 tl idi.

Tabi bilgisyarlar ortalama 6 saat çalışıyor. Hafızalı wattmetreler var alıp bilgisayarımdan başlayarak ölçüm yapmayı düşünüyorum.

Buzdolabında kararsızım hala. yerli ürünler ve 10 yıl kompresör garantili ürünler arasındayım. Marka belirleme çalışmları devam ediyor.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...