İçeriğe Yönlendir

Arabam Yağmur Suyu Alıyor, Sorun Büyüyor

Fatih Belen

Recommended Posts

Fatih Belen

Öncelikle konu başka bir konu ile birleştirilmezse sevinirim.

Arkadaşlar Merhaba. Aracı alalı yaklaşık 2 ay oluyor. Aldıgımdan beri çözemedim tek sorun araba yağmur yagınca su alıyor. Ve bu olay çıkılmaz bir hal aldı ve araçtan öyle bir sogudum ki anlatamam. 

Sorun:

-Yağmur yagınca ön sol sürücü paspas altı ve sol arka paspas altı ıslanıyor.(antifiriz vs petek kaçırması değil) Ama öyle bir ıslanma ki, sağı solu kuru sadece orta bölge ıslak. Yani ıslaklık sağdan soldan gelmiyor gibi görünüyor. Sanki aşagıdan direk yukarı çıkıyor gibi.

- Bununla birlikte her yağmurda bagajda ıslanıyor. 

Yapılanlar:

Bi kaportacı tavsiyesi üzerine öndeki sileceğin altındaki su giderlerini temizledik. Dediği gibi de 1 poşet pislik çıktı giderlerden. Gel gelelim diğer yağmurda sorunun çözülmediğini gördüm.

-Başka bir kaportacı bagaja giren sudan öne ilerliyor dedi. Bagajada stoplardan giriyor dedi. Stopların lastik tamiri yapıldı. Gel gelelim diğer yağmurda yine su girdi. Bu sefer kelebek camından geliyor bagaja dendi kelebek camı slikonlandı. Sorun çözülmedi. Bagaja hala sağ ve sol tarafdan su geliyor. Ancak bu suyun öne ilerleme gibi bir lüksü yok diye düşünüyorum. Çünkü arka koltuk altındaki keçelerde hiçbir ıslaklık yok. Su oradan oraya geçecek başka bir yol buldu ise bilmiyorum.Nereden geldiğini hala bulamadık.

Bugun arabanın altına eğilip baktım ve tam ıslanan bölgelerin altında-yakınında tıpa gibi bir şey gördüm. Galiba bunlar gider. Bunların önde olanı slikonlanmış gibi, arka tarafa denk gelen ise boşta. Parmagımı sokunca halı altı keçeye değiyor. Fotoları ekliyorum

Bu Sürücü tarafının altı. Slikonlanmış gibi hissettim dokununca. Elastik gibi. 

KVePhe5.jpg

VnHVipO.jpg

Bu ise sol arka tarafın altına denk gelen yer. Buraya parmagımı sokunca keçeye değiyor. Ancak öndeki ıslaklık arkadan daha fazla.loRb274.jpg

Pedalın altına gelen yerler kuru. Polen filtresinin o tarafı kuru. Hemen hemen ıslaklık çizdiğim yerlerde. 

Arkadaşlar şimdi merak ettiğim park halindeki yerden yüksek bi arabanın altından yukarı dogru yağmur suyu girermi. Bagajım neden su alıyor. Her yağmurdan sonra acayip canım sıkılmaya başladı. Lütfen bu tıpa gibi yerlere kendi arabanızda bakıp buralardan girme ihtimali var mı bana söylerseniz sevinirim.

Yorum bağlantısı
(düzenlendi)

araç sunrooflu mu? Mondeoda sunrooflu su yolları tıkanınca suyu paspaslara veriyor.

tarihinde Gökhan Çelikk tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Öncelikle geçmiş olsun.

Bu işin en iyi testi, araç yıkama makinesine veya yıkama tabancasına girmek suretiyle su tutulur ve geldiği yerler kontrol edilir. Fiesta'larda pek kronik su alma sorunu yok ama ilk bakılacak yerler, ön cam silecek ve polen filtre kutusu (kontrol edilmiş sizde) Arka tamponun gizlediği hava basınç kapakları, stop'lar (bakılmış sizde)

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Fatih Belen

Gökhan bey araçta sunrof yok. Paspas üstleri kuru zaten.

Sani bey öncelikle teşekkür ederim. Tampon havA basınç Kapağı Dediğiniz yer neresidir bagaja buradan girme ihtimali olsa dahi ön tarafa paspas altları neden ıslanıyor çözemedik. Sağı solu kuru Ortası Islak olunca alttan mı geliyor diye şüphelendik.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Dediğim gibi su testini uygulatın, mutlaka bulunacaktır.

Kapaçıklar tampon sökülünce gözükür.

Yorum bağlantısı
Fatih Belen
(düzenlendi)

Su testini uygulamak için komple koltuklar, alt taban, taban altı halı, yan trimler ve ön göğüse kadar sökülmesi gerekeceğini söylediler. Ve benimde içime sinmediği için ve vaktim olmadıgı için yaptırmadım.

tarihinde Fatih Belen tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Su testini uygulamak için komple koltuklar, alt taban, taban altı halı, yan trimler ve ön göğüse kadar sökülmesi gerekeceğini söylediler. Ve benimde içimde sinmediği için ve vaktim olmadıgı için yaptırmadım.

Yok böyle bir şey? İlk defa duydum. Başka bir servise gidin.

Yorum bağlantısı
Fatih Belen

Yok böyle bir şey? İlk defa duydum. Başka bir servise gidin.

Su testi normalde nasıl uygulanıyor ?

Yorum bağlantısı
Saygın Can Oğuz

Araçta değişen kaporta işlemi var mı? varsa onunla ilişkili şeylere yoğunlaşılabilir.

Yorum bağlantısı
Fatih Belen

Araçta değişen kaporta işlemi var mı? varsa onunla ilişkili şeylere yoğunlaşılabilir.

Aracın arkadan darbesi var. Bagaj kapagında işlem var. Ancak değişen yok. Bagajada su sag ve sol çamurlugun oradan giriyor. Kapak tarafından değil.

Yorum bağlantısı
Önder Özcan

araba park halindeyken de mi oluyor.normalde sadece kullandıktan sonra deseniz,alt tıpalardan olur diyelim ama,yukarıda park halinde demişsiniz.park halinde o tıpalardan yukarı su girmez-o tıpalara su değmez.

Yorum bağlantısı
Fatih Belen

araba park halindeyken de mi oluyor.normalde sadece kullandıktan sonra deseniz,alt tıpalardan olur diyelim ama,yukarıda park halinde demişsiniz.park halinde o tıpalardan yukarı su girmez-o tıpalara su değmez.

Önder bey malesef park halinde oluyor.

Yorum bağlantısı
Emre Şimşek

O halde birden fazla yerde arayacaksınız. Tamamen kesilene kadar gördüğünüz her deliği kapatmalısınız.

Benim Focusun bagajına havalandırma menfezlerinden giriyordu. Açtığım konularda mevcut.

Bu da linki: Bagajım artık tertemiz

Yorum bağlantısı
Önder Özcan

O zaman ön taraf için tahminimi söylüyorum,ön camın ordaki ızgaralardan giren su olması gerektiği gibi tahliye olamıyor,pedalların olduğu bölge civarından sızarak içeri giriyor.halının altından altından yürüyor.

bagaj içinse,focusların sağ-sol arka çamurluklarda bagaj havalandırma (basınç düzenleme-bagajı kapattığında içerdeki havanın tahliyesi) delikleri ve üzerinde plastik kapakları bulunur.sanırım fiestada da vardır.bunlara bagaj içinden ulaşılıyordu sanıyorum.halıyı kaldırın,bagajın içinden çamurlukların alt kısımlarına bakın.kapak vazifesi gören plastikler orda durmuyor olabilir.yağmurda süzülen sular (belki) ordan giriyor olabilir.

Yorum bağlantısı

Mk2 mondeomla bir kaza yaşamıştım.sağ kapı ve çamurluk arasından vurmuşlardı.Yağmur yağdığı zaman arabada koku oluyordu.ama paspas kuru, zemin hafif nemli gibiydi.ben de kokuya dayanamayarak çözüm bulmak için 1 günümü harcadım ve sonuçta buldum.

önce sağ öndeki döşemeyi kaldırdım, hafif nemli demiştim ya, döşemeyi kaldırınca meğer döşemenin altında saklı bir göl taşıyormuşum da haberim yokmuş.döşemenin altında naylon bir kaplama olduğundan meğer ıslaklık yukarıya geçmiyor, döşemenin altında keşfedilmeyi bekliyormuş.Bu su nereden gelebilir ? polen filtresi, hemen sökülür,çevresi temizlenir,komple silikon sıkılır,tekrardan yerine yerleştirilir.silikon kurur, su dökülür, sağ direkten şırıl şırıl su sızar.başa geri döndük, silecek giderleri, tertemiz.Sunroof giderleri kontrol edildi ,sıkıntı yok aşağı kadar akıyor.Allah Allah , nereden gelebilir bu su, çamurluk arkasında bir yerden mi acaba ? Tampon hemen sökülür,ardından sağ çamurluk sökülür, Bingo !! motorla yolcu kabinini ayıran bölgede plastik bir kaplama,kaplamada kazadan dolayı olduğunu sandığım çatlaklar,suyu bir dökersin,direk içeri alıyor tüm suyu,delilik ya bendeki , tamponu çamurluğu toplayıp doğru kaportacıma :) ustalar şaşırır tabi,ama gerekli işlemleri yaparlar ve su alma derdim sona erer :)

Umarım sizin de bir an önce çözüme kavuşur.

Yorum bağlantısı
Oğuz Tiryaki

Merhaba 2004 model Fiesta m da  işaretlediğiniz bölgede paspas ıslanma şikayetim vardı. Ön camın bitiminde plastik parça vardı arası hafif açıktı cama güzelce silikonladım sorun çözülmüştü bende. Kontrol etmenizi tavsiye ederim.

Yorum bağlantısı
Fatih Belen

Mk2 mondeomla bir kaza yaşamıştım.sağ kapı ve çamurluk arasından vurmuşlardı.Yağmur yağdığı zaman arabada koku oluyordu.ama paspas kuru, zemin hafif nemli gibiydi.ben de kokuya dayanamayarak çözüm bulmak için 1 günümü harcadım ve sonuçta buldum.

önce sağ öndeki döşemeyi kaldırdım, hafif nemli demiştim ya, döşemeyi kaldırınca meğer döşemenin altında saklı bir göl taşıyormuşum da haberim yokmuş.döşemenin altında naylon bir kaplama olduğundan meğer ıslaklık yukarıya geçmiyor, döşemenin altında keşfedilmeyi bekliyormuş.Bu su nereden gelebilir ? polen filtresi, hemen sökülür,çevresi temizlenir,komple silikon sıkılır,tekrardan yerine yerleştirilir.silikon kurur, su dökülür, sağ direkten şırıl şırıl su sızar.başa geri döndük, silecek giderleri, tertemiz.Sunroof giderleri kontrol edildi ,sıkıntı yok aşağı kadar akıyor.Allah Allah , nereden gelebilir bu su, çamurluk arkasında bir yerden mi acaba ? Tampon hemen sökülür,ardından sağ çamurluk sökülür, Bingo !! motorla yolcu kabinini ayıran bölgede plastik bir kaplama,kaplamada kazadan dolayı olduğunu sandığım çatlaklar,suyu bir dökersin,direk içeri alıyor tüm suyu,delilik ya bendeki , tamponu çamurluğu toplayıp doğru kaportacıma :) ustalar şaşırır tabi,ama gerekli işlemleri yaparlar ve su alma derdim sona erer :)

Umarım sizin de bir an önce çözüme kavuşur.

Dediğiniz yeri bende kontrol edeceğim. İlgi, alakanız için teşekkür ederim.

Merhaba 2004 model Fiesta m da  işaretlediğiniz bölgede paspas ıslanma şikayetim vardı. Ön camın bitiminde plastik parça vardı arası hafif açıktı cama güzelce silikonladım sorun çözülmüştü bende. Kontrol etmenizi tavsiye ederim.

Fotoğraf ekleme imkanınız varmı acaba ? Ön camın bitimindeki plastik parça bendede hafif açık ama o söküldüğünde altını gördüm ben. Ön cam araca zaten yapıştırılmış. Oradan içeriye girmesine imkan olmadıgını söylediler bana.

O halde birden fazla yerde arayacaksınız. Tamamen kesilene kadar gördüğünüz her deliği kapatmalısınız.

Benim Focusun bagajına havalandırma menfezlerinden giriyordu. Açtığım konularda mevcut.

Bu da linki: Bagajım artık tertemiz

Fiestadada o menfezlerden olması lazım değil mi ? Detaylı kontrol edip bilgi vereceğim. Yalnız benim stopların arkasındaki demir kısıma elimi attıgımda oralardada nem görüyorum. Su yukarıdan aşagıya dogru geliyor gibi.

O zaman ön taraf için tahminimi söylüyorum,ön camın ordaki ızgaralardan giren su olması gerektiği gibi tahliye olamıyor,pedalların olduğu bölge civarından sızarak içeri giriyor.halının altından altından yürüyor.

bagaj içinse,focusların sağ-sol arka çamurluklarda bagaj havalandırma (basınç düzenleme-bagajı kapattığında içerdeki havanın tahliyesi) delikleri ve üzerinde plastik kapakları bulunur.sanırım fiestada da vardır.bunlara bagaj içinden ulaşılıyordu sanıyorum.halıyı kaldırın,bagajın içinden çamurlukların alt kısımlarına bakın.kapak vazifesi gören plastikler orda durmuyor olabilir.yağmurda süzülen sular (belki) ordan giriyor olabilir.

Hocam öndeki pedalların alt kısmı tamamen kuru. Su ortada ve koltuk tarafında genellikle. Sanki arkadan öne dogru ilerlemiş gibi arka sol koltuk paspas altıda hafif nemli ama öndeki kadar değil. 

Arkadaşlar şimdi başka bir kaportacıya gittim. Olanları aynen anlattım, gösterdim. Yaptıklarımı anlattım. Yine aynı şeyi söylediler koltuklar sökülecek taban halısı çıkartılacak ve su tespiti yapılacak diye. Ne yapacagımı bilemedim. Koltukları kendim söküp bakacagım son çare.

Yorum bağlantısı
Emre Şimşek
...

Fiestadada o menfezlerden olması lazım değil mi ? Detaylı kontrol edip bilgi vereceğim. Yalnız benim stopların arkasındaki demir kısıma elimi attıgımda oralardada nem görüyorum. Su yukarıdan aşagıya dogru geliyor gibi.

...

Hatchback araçlarda bagaj kapağının menteşelerinin altında bir boşluk var oradan da alıyor, sonra stopların diplerinden... Bir tane hatchback Focusçu youtube'a koyduğu videoda neler çektiğini bir bir anlatmış ama şimdi o videoyu bulamam.

Yorum bağlantısı
Önder Özcan

ön koltukları sökmeden sadece arka oturağı kendiniz söküp bakın.sırtlığı da sökmeye gerek yok.bir de mutlaka arka çamurluk içlerine bakın.geçmiş olsun

Yorum bağlantısı
Önder Özcan

http://imgur.com/A9rZqmB

http://imgur.com/ESYvqIa

http://imgur.com/GkdkJs5

http://imgur.com/kmf5nem

Arkadaşlar arka tamponu söktüm ve hava kanallarının plastiği ölmüştü. Şimdi bi güzel slikon ile kapatıyorum. Son durum bu şekilde.

nereyi kapatıyorsunuz silikonla.hava kanalını mı,öyle ise sakın kapatmayın.oralar açık kalacak (üzerinde perde vazifesi gören yumuşak plastik olacak) ki hava giriş çıkışı olsun.kapatmak olmaz.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Emre Şimşek

nereyi kapatıyorsunuz silikonla.hava kanalını mı,öyle ise sakın kapatmayın.oralar açık kalacak (üzerinde perde vazifesi gören yumuşak plastik olacak) ki hava giriş çıkışı olsun.kapatmak olmaz.

Önder abi haklı. Oraları iyice kapatırsanız kapıları kapatırken kulaklarınızdaki anlık basınç sizi rahatsız edecek. Linkini verdiğim konudaki gibi üzerinden deri kaplayın aşağıya doğru sarkıtın.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Fatih Belen

Bu kapaklar kırılmış yanlız. Yan çerçevesi yok bir Tarafın. Hava alacak şekilde nasıl yapmalıyım. Elimde deri yok malesef ? Kırık olduğu için eğimi de veremiyorum.

Yorum bağlantısı
Önder Özcan

geçici olarak kapakları silikonla yapıştırın madem.deri yoksa,mukavva olur.geçici tabi.mukavvaya poşet sarın,koli bandıyla kapaklara yapıştırın.

orda olmadığımız için anca bu kadar oluyor kusura bakma kardeşim.

Yorum bağlantısı
Fatih Belen

Mukavvaya poşet satınca hava alırım ki hocam.

estagfırullah yardımlarınız için teşekkür ederim

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...