İçeriğe Yönlendir

Arabam Yağmur Suyu Alıyor, Sorun Büyüyor

Fatih Belen

Recommended Posts

yapsın,sanane :crazy:   :p

Yok abi. Araba İtaly yada Frenç malı değil ya.. Çürür gider. Yazık olmasın.  ;)  :D

Yorum bağlantısı
Önder Özcan

Yok abi. Araba İtaly yada Frenç malı değil ya.. Çürür gider. Yazık olmasın.  ;)  :D

len baştan söylesene.bak sonuna kadar haklısın. :D  araba dedin mi,ya italyan olcek,ya fransız.başka tanımam :p

Yorum bağlantısı
Fatih Belen

Bir araba bu kadar su alır mı akıl sır erdiremez oldum. Bagaj hala su alıyor. Bagaj kapağını açınca sağ ve sol trimler var plastik. Sol stop tarafında alttaki trimin arkasından su geliyor. Trimleri söktüm, tamponu söktüm. Havalandırmaları kontrol ettim temiz su girmiyor. Stop arkası temiz su girmiyor. Gördüğüm her deliği de kapattım soldaki. Başka biryerden girip oraya ilerleme ihtimali var mı bilmiyorum. Arkasına elimi sokuyorum benzin depo Kapağı hizasına kadar içeri de ıslaklık var gibi. Yani Yukarıdan Aşağıya gelmiş. Arabayı çok seviyorum bu su sorunu Yüzünden satmakta istemiyorum.

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)

Şu konuyu baştan görmemişim, yoksa anında çözmüştük, basit işler bunlar, arabayı lifte almadan klima deliğide tüm kanallarda açılır haberin olsun, altına yattınmı hemen halledersin, klima tahliyesi aracın altına yattığında tam ortada vites halatlarının çıktığı yerin önünde siyah ufak bir lastik zaten, hemen görünür...

Geçmiş olsun, yalnız bagaja yaptığın deri kapak olayı uzun zaman dayanmaz, orjinal parçayla değiştir, bu arada arkadan darbeliyse araç saç ek yerleri açılmıştır, görmek zordur, yapılan işçiliğe bağlı olmak üzre, hasar kalmış olabilir, bagaj içinde alt trimleri çıkar, kapak kilit karşılığının olduğu yeri yukarı çek çıkacaktır, sonra ek yerlerini özellikle stopların altına gelen kısımlara bak, aralık çatlak vs. varsa megeste oralarıda silikonlaman lazım, dıştan hortumla su tut, tamponun altından içeri saca doğru, baktın su gelmiyor, bu sefer bagaj açıkken tavan kısımı menteşelerin oradan yanlara su ver, bakalım içeri giriş varmı, arkadan darbeli araçta ek yerlerinde kılcal meges çatlağı olur, bununla uğraşmazlar genelde, o kısımlara dikkatli bak...

Bu arada senin ön kısımda fena, alt tapalardan içeri su gelmez, geliyorsa önden arkaya hani krikoyu taktığın altta çıkıntı bir kısım var, o kanal gibidir ve arkaya dek uzanır, her iki tarafta sanırım 3 taneydi, tahliye aralığı vardır, bunlar kapalı ise kanal içi mil şeklinde çamur doludur, sen sadece tapayı silikonladın, araba çürüyor büyük ihtimal, hortumu alıyorsun ve arka tekerin oradan yukarı bakıp ilk tahliye deliğine dayayıp basınçlı su veriyorsun, öndeki deliklerden en önden, ön kriko dayama yerinin oradan temiz su gelmeli, gelmiyorsa kanal tıkalıdır, her deliğe su basarak içeriyi tam temizle,  eğer açılmaz ise inşaat teli falan açar, ama ucunu geri kıvır yuvarak olsun, dürterken içeriyi çizme :)  tüm kanallar açık olmalı.

Aklında bulunsun, periyodik olarak birkaç ayda bir bu deliklere su bas, ayrıca tüm kapıların altında camdan gelen suyu boşaltan tahliyeler vardır, bunlarada arada bir su bas, diğer delikten çıksın su, baktığında delikte birşey görürsen, kürdanla yada plastik kelepçe ile bu delikleri temizle, sakın telle dürtme, içteki kaplama hassastır, çizersin ve paslanır, tabii bu hemen olmaz, benim gibi en az 10 sene aynı aracı hatta 15 sene, kullanacak ve en ufak sıkıntı olmayacak diyorsan bunlara dikkat et, ilave olarak, ön cam su kanalları Fiesta da kolay kolay tıkanmaz, zira kanal yok oluk var, dev gibi yer var, o kısım tıkanıyorsa demekki siz hiç kaputu açıp arada bakmıyorsunuz yada dal yaprak falan görünce üst ızgarayı temizlemiyorsunuz demektir, oraların tıkandığını bırak, tıkanma beliritisi bile görmedim şimdiye dek :)

tarihinde Ali Cihangiroğlu tarafından düzenlendi
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
Fatih Belen

Çok teşekkür ederim. Çok Detaylı yazmışsınız. Denedikten sonra tekrar dönüş yapacagım.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)

Çok teşekkür ederim. Çok Detaylı yazmışsınız. Denedikten sonra tekrar dönüş yapacagım.

Unutmadan, o dar kanal haricinde birde travers kısmı var, hani senin tapaların baktığı kısım, bu aşşağı doğru çıkıntılıdır, altta koca yuvarlak delikleri var, aracın altına bakınca marşbiyelin hemen altında zaten yere sürten ilk kısımda budur, oda önden arkaya uzanır, bunun içinide temizlemeyi unutma, bu geniş olduğunndan hortumu içine sokabilirsin, rahat olur temizliği....

tarihinde Ali Cihangiroğlu tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Fatih Belen

Hocam vakit bulup hala bakamadım. Bakıp size tekrar dönüş yapacagım. Fakat bagaj hala sol tarafdan su alıyor trim içinden saçtan süzülerek içeri geliyor. Kaynagını bulamadım. Ek yerlerini falan iyice kontrol ettim bulamıyorum. Ne yapmamı önerirsiniz.

Yorum bağlantısı
Emre Şimşek

Hocam vakit bulup hala bakamadım. Bakıp size tekrar dönüş yapacagım. Fakat bagaj hala sol tarafdan su alıyor trim içinden saçtan süzülerek içeri geliyor. Kaynagını bulamadım. Ek yerlerini falan iyice kontrol ettim bulamıyorum. Ne yapmamı önerirsiniz.

Zaten yazmış trimi söküp kılcal çatlaklara karşı slikonlanabileceğini ;)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Fatih Belen

Merhaba arkadaşlar. Gece 1.5 saat şiddetli yağmur yağdı. Öyle ki sabaha kadar uyuyamadım korkumdan yine Arabanın içi su içinde yüzecek diye :D çok şükür paspas altıları kuru. Paspas üstü kuru. Koltuklar kuru. Bagaj ise sadece sağ ve sol trimden hafif nemlenme yapmış damla damla. Galiba hala göremediğim ufak bir çatlak var. Son durum bu şekilde :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ahmet KARAGÖLLÜ

Öncelikle konu başka bir konu ile birleştirilmezse sevinirim.

Arkadaşlar Merhaba. Aracı alalı yaklaşık 2 ay oluyor. Aldıgımdan beri çözemedim tek sorun araba yağmur yagınca su alıyor. Ve bu olay çıkılmaz bir hal aldı ve araçtan öyle bir sogudum ki anlatamam. 

Sorun:

-Yağmur yagınca ön sol sürücü paspas altı ve sol arka paspas altı ıslanıyor.(antifiriz vs petek kaçırması değil) Ama öyle bir ıslanma ki, sağı solu kuru sadece orta bölge ıslak. Yani ıslaklık sağdan soldan gelmiyor gibi görünüyor. Sanki aşagıdan direk yukarı çıkıyor gibi.

- Bununla birlikte her yağmurda bagajda ıslanıyor. 

Yapılanlar:

Bi kaportacı tavsiyesi üzerine öndeki sileceğin altındaki su giderlerini temizledik. Dediği gibi de 1 poşet pislik çıktı giderlerden. Gel gelelim diğer yağmurda sorunun çözülmediğini gördüm.

-Başka bir kaportacı bagaja giren sudan öne ilerliyor dedi. Bagajada stoplardan giriyor dedi. Stopların lastik tamiri yapıldı. Gel gelelim diğer yağmurda yine su girdi. Bu sefer kelebek camından geliyor bagaja dendi kelebek camı slikonlandı. Sorun çözülmedi. Bagaja hala sağ ve sol tarafdan su geliyor. Ancak bu suyun öne ilerleme gibi bir lüksü yok diye düşünüyorum. Çünkü arka koltuk altındaki keçelerde hiçbir ıslaklık yok. Su oradan oraya geçecek başka bir yol buldu ise bilmiyorum.Nereden geldiğini hala bulamadık.

Bugun arabanın altına eğilip baktım ve tam ıslanan bölgelerin altında-yakınında tıpa gibi bir şey gördüm. Galiba bunlar gider. Bunların önde olanı slikonlanmış gibi, arka tarafa denk gelen ise boşta. Parmagımı sokunca halı altı keçeye değiyor. Fotoları ekliyorum

Bu Sürücü tarafının altı. Slikonlanmış gibi hissettim dokununca. Elastik gibi. 

Bu ise sol arka tarafın altına denk gelen yer. Buraya parmagımı sokunca keçeye değiyor. Ancak öndeki ıslaklık arkadan daha fazla.

Pedalın altına gelen yerler kuru. Polen filtresinin o tarafı kuru. Hemen hemen ıslaklık çizdiğim yerlerde. 

Arkadaşlar şimdi merak ettiğim park halindeki yerden yüksek bi arabanın altından yukarı dogru yağmur suyu girermi. Bagajım neden su alıyor. Her yağmurdan sonra acayip canım sıkılmaya başladı. Lütfen bu tıpa gibi yerlere kendi arabanızda bakıp buralardan girme ihtimali var mı bana söylerseniz sevinirim.

kardeesım tam anlamadm ama benım arabada asırı su alıyordu kısın bırsuru palavra uydurdular yok dıreksıyon pımınn contası dusmus yok alttan delık olmustur ole bı arabanın alttan delık olması ımkansız eger kaza bela olmadıysa AMA BEN BULDUM ÇÖZÜMÜMÜ BU CAMIN ONUNDE SILECEKLERIN ALTINDA KANAL VAR YAGMUR SUYUNU ATMAK ICIN CAM BOYUNCA AMA ORTADA BIRLESIR SU VE ASAGI AKAR ORASI YAPRAK KUS TUYU CAMUR DERKEN TIKANIYOR O KANALI SÖKUP TANZIKLI HAVA TUT CIKAN PISLIGE SASIRIRSIN ORASI TIKANINCA HEMEN ORADA KALARUFER HAVALANDIRMASI MIDIR NEDIR BIYER VAR ISTE ORA DOLUNCA SU TASIYOR VE HAVALANDIRMAYA KADAR YUKSELIYOR VE ICERI SU ALIYOR AMA BAKIYORSN PPEDAL KURU ADI NEDIR HAVA GELEN YERLER KURU CUNKU BIZIM ARABALAR AZ DA OLSA MOTOR SICAKLIGINI DEVAMLI ICERI VERIYOR KAPATSAN BILE GELIYOR BUNDAN DOLAYI HEMEN KURUYOR ORALAR

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Fatih Belen

kardeesım tam anlamadm ama benım arabada asırı su alıyordu kısın bırsuru palavra uydurdular yok dıreksıyon pımınn contası dusmus yok alttan delık olmustur ole bı arabanın alttan delık olması ımkansız eger kaza bela olmadıysa AMA BEN BULDUM ÇÖZÜMÜMÜ BU CAMIN ONUNDE SILECEKLERIN ALTINDA KANAL VAR YAGMUR SUYUNU ATMAK ICIN CAM BOYUNCA AMA ORTADA BIRLESIR SU VE ASAGI AKAR ORASI YAPRAK KUS TUYU CAMUR DERKEN TIKANIYOR O KANALI SÖKUP TANZIKLI HAVA TUT CIKAN PISLIGE SASIRIRSIN ORASI TIKANINCA HEMEN ORADA KALARUFER HAVALANDIRMASI MIDIR NEDIR BIYER VAR ISTE ORA DOLUNCA SU TASIYOR VE HAVALANDIRMAYA KADAR YUKSELIYOR VE ICERI SU ALIYOR AMA BAKIYORSN PPEDAL KURU ADI NEDIR HAVA GELEN YERLER KURU CUNKU BIZIM ARABALAR AZ DA OLSA MOTOR SICAKLIGINI DEVAMLI ICERI VERIYOR KAPATSAN BILE GELIYOR BUNDAN DOLAYI HEMEN KURUYOR ORALAR

Hocam konuyu baştan sona doğru okursanız bu işlemleri yaptıgımı göreceksiiz. Şuan sorun çözüldü benim. Çok şükür su almıyor. Paspas altındaki tıpalardan alıyormuş. 

Yorum bağlantısı
Cihan Yaşar

Aynen bu olay benim aracta oldu.kalorifer calistiginda iceri su aliyordu.tikanmadan dolayi

Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Fatih Belen

Arkadaslar sol ön kapı fitilinde sorun var. Yağmur yagdiginda fitil ve kapı arasındaki boşlukta su Birikiyor. Su kapı içinde değil kapı tahliyeleri temiz ve su çıkışı var. Şiddetli yağmur sonrası kapıyı açtığım da su foş diye boşluktan yere dökülüyor. Su çok dolarsa suyu damla damla içeri veriyor. Bu su orada neden birikir? Kaportaciya danistim fitili alttan biraz kes su yere Aksın birikme yapmasın diyor. Yardımlarınızı bekliyorum Teşekkürler

Yorum bağlantısı
Emre Şimşek

Suyun nereden sızdığını anlamak için suya tepki veren bir şey sürülebilir fitilin üzerine... :unsure2:

Yorum bağlantısı
Fatih Belen

Suyun nereden sızdığını anlamak için suya tepki veren bir şey sürülebilir fitilin üzerine... :unsure2:

Hocam suyun sızdıgı yer belli. Fitil ve kapı arasında kalan boşlukta su birikiyor. Akıp gitmiyor. Orada su birikiyor birikiyor orası dolunca yukarı taşıyor yandaki trimin üstünden paspasa veriyor. Fitil sağlam. Ama fitil yamuk duruyor sanki diğer fitillere kıyasla baktıgımda. Kime sorsam fitili kes oradan akıp gider diyor.

Yorum bağlantısı
Selçuk Bakış

Hocam suyun sızdıgı yer belli. Fitil ve kapı arasında kalan boşlukta su birikiyor. Akıp gitmiyor. Orada su birikiyor birikiyor orası dolunca yukarı taşıyor yandaki trimin üstünden paspasa veriyor. Fitil sağlam. Ama fitil yamuk duruyor sanki diğer fitillere kıyasla baktıgımda. Kime sorsam fitili kes oradan akıp gider diyor.

Kapı ayarindan olmasın, fitil kesmek sanki geçici bir çözüm olur gibi geliyor.
Yorum bağlantısı
Fatih Belen

Kapıda herhangi darbe işlem vs. Yok. Ayarsiz olduğunu nasıl anlarım ? Düzgün kapanıp açılıyor. Hizasi falan düzgün

Yorum bağlantısı
Selçuk Bakış

Kapıda herhangi darbe işlem vs. Yok. Ayarsiz olduğunu nasıl anlarım ? Düzgün kapanıp açılıyor. Hizasi falan düzgün

Kapıda sıkıntı yok ise mantıken o suyun oraya girmemesi lazım, ayna civarindan yada cam kenarlarından o kısıma su bırakıyor olmasın.
Yorum bağlantısı
Fatih Belen

Bugun bir kaportacı fitili komple söküp geri taktı. Alt tarafta boşluk kalıyor yapıştıracagım dedi. Bali ile kapıya yapıştırdı. Bakalım sorun çözülecek mi.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 4 hafta sonra...
Fatih Belen

Yazmayı unutmusum. Fitilden giren su sorunuda yapıştırınca düzeldi. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...