İçeriğe Yönlendir

Kızlar Ve Evlilik Üzerine Güzel Bir Tespit

Misafir

Recommended Posts

Koray Demir

Eğer iyi anne vasıflarına sahipse iyi bir eş olur diye düşündüm ben hep.. ben görücü usulü evlenenlerden değilim tabiki kendime uygun bir insan olduğuna kendim karar verdim..Çok şükür Allah utandırmasın her şeyde gayet iyi

Maşallah [emoji122] Allah ayırmasın.
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Eren Gökmen

Bu konu evlenmeye niyet edenler için yol gösterici olmaya başladı. [emoji4]

Güzin abla moduna giriyoruz. Bekarlari cagirin :biggrin:

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Serkan Karadağ

Güzin abla moduna giriyoruz. Bekarlari cagirin [emoji3]

[emoji23] [emoji23] [emoji23]
Yorum bağlantısı
İsa Erdoğan

Eğer iyi anne vasıflarına sahipse iyi bir eş olur diye düşündüm ben hep.. ben görücü usulü evlenenlerden değilim tabiki kendime uygun bir insan olduğuna kendim karar verdim..Çok şükür Allah utandırmasın her şeyde gayet iyi

Yazdıklarınızı doğrumu anladım acaba.eğer öyleyse görücü usulü evlenen kişi eşini başkalarının kararıyla seçmiyor.sadece tavsiye üstüne biriyle görüşüp konuşup anlaşırsa yine kendi kararıyla evlilik oluyor.

Yorum bağlantısı
Emre Şimşek

Bu konu evlenmeye niyet edenler için yol gösterici olmaya başladı. [emoji4]

Vesile ile ilk kitap tavsiyesi benden. Muhakkak alın başucunuza koyun. Günde 1 sayfasını okusanız yeter.

Cemil Tokpınar,  Ömür Boyu Aşk

Ben ciltlisini aldım şu an bacanağıma emanet ettim kitabı.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Volkan Dinçel
(düzenlendi)

Yazdıklarınızı doğrumu anladım acaba.eğer öyleyse görücü usulü evlenen kişi eşini başkalarının kararıyla seçmiyor.sadece tavsiye üstüne biriyle görüşüp konuşup anlaşırsa yine kendi kararıyla evlilik oluyor.

Görücü usulü bence tavsiye niteliğinde olmalı emredici nitelikte değil..ben bana emir verilmesinden hoşlanmam..ama bu benim görüşümdür..başkasıda büyüklerim benim için en doğru olanı bilir bende uyarım der..bu fikrede saygı duyarım..ben bu doğru şu doğru demiyorum kendimce olması gerekeni yazıyorum

tarihinde Volkan Dinçel tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Burada mantık şu, alışana kadar sıkıntı olabiliyor ama işin içine kısa süre içinde bir evlat girerse perçinlenir aile ortamı sağlanmış olur. Eve gidince kapıyı açan evin küçük bireyi bir de hoş geldin babacığım dediğinde tüm günün yorgunluğu uçar gider. Hadi bakkala gidelim süt almaya dediğinde bir sızıntı oluyor ama gidiyorsun neticede.. ;)

Arabanın anahtarını istediği vakit neler oluyor?

Vesile gelsin; görücü değil görüşme usulü iyidir, anne baba rızası kaymaklı kadayıf olur üstüne

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Serkan Toker

Arabanın anahtarını istediği vakit neler oluyor?

Vesile gelsin; görücü değil görüşme usulü iyidir, anne baba rızası kaymaklı kadayıf olur üstüne

Henüz o aşamaya gelmedik ama sen ölünce tüm paran bana kalacak nasıl olsa şimdi alabilir miyim diyen bir erkek çocuğuna sahibim.. Ayrıca kızdığı zamanda beni huzurevine bırakacağına dair tehdit ediyor.. :D

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Volkan Dinçel

Bekar olarak sorayım annem sürekli evleneceğin kızın ailesi çok önemli der. Bizlerin iyi anlaşması aynı dili bilmemiz gerekiyor diyor sizce ne kadar doğru ?

Kızı buldum birde aileleri de anlaşır bulamk gerekiyor zor iş :)

%100 katılıyorum..ailelerin anlaşması çok önemli..çünkü herkes için Hassas konudur ailesi..senin annen benim annem olayına dönerse iş o evlilikten pek hayır gelmez :) diye düşünüyorum

Yorum bağlantısı
M.Fatih Yüce

İyi bir eşten iyi bir anne,iyi bir anne'dende iyi bir eş olma ihtimali nedir bir araştırma okumadım ama İnsan nefsi eşlerini kendisi için seçer :)

Yorum bağlantısı
Volkan Dinçel
(düzenlendi)

Henüz o aşamaya gelmedik ama sen ölünce tüm paran bana kalacak nasıl olsa şimdi alabilir miyim diyen bir erkek çocuğuna sahibim.. Ayrıca kızdığı zamanda beni huzurevine bırakacağına dair tehdit ediyor.. :D

Zamane çocukları çok fena..oğlan bana geçen gün bana hızlı ve pahalı bir spor araba alacaksın dedi..neden dedim..görenler ne kadar havalı bir çocuk dicekler dedi :D (oğlum 5 yaşında) eşek sıpasına pahalı spor araba ve havalı kelimelerini kim öğretti çok merak ediyorum :)

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Furkan Avcı

Bekar olarak sorayım annem sürekli evleneceğin kızın ailesi çok önemli der. Bizlerin de iyi anlaşması aynı dili bilmemiz gerekiyor diyor sizce ne kadar doğru ?

Kızı buldum birde aileleri de anlaşır bulmak gerekiyor zor iş :)

Annen %90 haklı olmakla beraber buradaki yük tamamen eşlere düşüyor bence, dengeleyici süspansiyon sistemi gibi olmalı, hatta mercedes'in magic body sistemi gibi olmalıki (evlilik yolundaki ailelerden gelen sarsıntılar yolcuları etkilememeli) burda amortisörler, helezonlar falan eşler oluyor.

Ulen filozofi bir konuyu bile teknik sohbete taşınacak hale getirdim vesselam :) :)

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
Serkan Toker

Bekar olarak sorayım annem sürekli evleneceğin kızın ailesi çok önemli der. Bizlerin iyi anlaşması aynı dili bilmemiz gerekiyor diyor sizce ne kadar doğru ?

Aynı şekilde şu an seni bir yerlerde bekleyen müstakbel gelin adayının ailesi de aynı şeyi ona söylüyor. Önemli olan sizin bir aile olduğunuz ve keskin kararlar aşamasında sadece tavsiye almanız kararı kendinizin almasıdır.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Eren Gökmen
(düzenlendi)

Kismen dogru. Eger anlasamiyorlarsa aradaki dengeyi saglayacak olan sizsiniz. Onlarin birbirini sevip görüsmesine gerek yok. Laf tasimamaniz gerekir. Misal onun annesi birsey dediginde veya yaptiginda sen bunu kendi annene yetistirirsen problem olur. He sürekli fitili atesleyen tipte bir kaynanaya sahipsen isin zor. Kendi annen bunu yapiyorsa cok daha zor. Ayrica kaynananin yaptigi birseyi, esine "vay efendim senin annen böyle yapti, böyle dedi" dersen esin dogal olarak savunmaya gececektir. 

tarihinde Eren Gökmen tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Furkan Avcı

Kendi mesajını beğenme butonu niye yok ya?

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Volkan Dinçel

İyi bir eşten iyi bir anne,iyi bir anne'dende iyi bir eş olma ihtimali nedir bir araştırma okumadım ama İnsan nefsi eşlerini kendisi için seçer :)

Bazı işlerde nefisi bir kenara koymak gerekir..yoksa eski Türk filmlerinde pavyon da çalışan kadına aşık olan masum Türk gencine dönebilir işin sonu :) nefis insanı yanıltır hakim olmak gerekir..aklınız nefsinize baskın olduğu zaman doğru karar alabilirsiniz diye düşünüyorum :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Misafir

Bekar olarak sorayım annem sürekli evleneceğin kızın ailesi çok önemli der. Bizlerin de iyi anlaşması aynı dili bilmemiz gerekiyor diyor sizce ne kadar doğru ?

Kızı buldum birde aileleri de anlaşır bulmak gerekiyor zor iş :)

Ailelerin sosyal, kültürel ve maddi açıdan birbirine yakın veya denk olmaları, gençlerin birbirine benzer ortamda yetişmiş olmalarını garanti eder. Bu da beraberliğin asgari müştereklerini sağlamış olmak demektir. Bireyler de moda tabirle birbirinden elektrik alırlarsa; tuzluğun yeri için kavga çıkmaz.

Görücü veya görüşme usulünde adayları görüştürmeden önce aileler, yukarıda saydığım konularda birbirini tartar ve soruştururlar. Sonuç olumlu ise gençler buluşur, görüşür.

Aşk evliliği dediğimiz durumda ise hormonları zirve yapmış gençler duygusal yakınlaşma nedeniyle aileler arasındaki (doğal olarak yetişme tarzına yansıyan) farkları/çatışmaları göremez veya görmek istemez. Evlenip duygusal sarhoşluk ortadan kalktığında ise yetişme tarzından kaynaklanan sorunlar her türlü kavganın sebebi olur.

Yorum bağlantısı
Volkan Dinçel
(düzenlendi)

Ailelerin sosyal, kültürel ve maddi açıdan birbirine yakın veya denk olmaları, gençlerin birbirine benzer ortamda yetişmiş olmalarını garanti eder. Bu da beraberliğin asgari müştereklerini sağlamış olmak demektir. Bireyler de moda tabirle birbirinden elektrik alırlarsa; tuzluğun yeri için kavga çıkmaz.

Görücü veya görüşme usulünde adayları görüştürmeden önce aileler, yukarıda saydığım konularda birbirini tartar ve soruştururlar. Sonuç olumlu ise gençler buluşur, görüşür.

Aşk evliliği dediğimiz durumda ise hormonları zirve yapmış gençler duygusal yakınlaşma nedeniyle aileler arasındaki (doğal olarak yetişme tarzına yansıyan) farkları/çatışmaları göremez veya görmek istemez. Evlenip duygusal sarhoşluk ortadan kalktığında ise yetişme tarzından kaynaklanan sorunlar her türlü kavganın sebebi olur.

Harika bir özet olmuş bence :)

Ama tabi burda aşk evliliği yapılmaz sonucuda çıkmaz heralde..

Yorum bağlantısı
Misafir

Evlilik sağlam temeller üzerine kurulu olmalıdır. Görücü usulü veya flört sonucu bir evlilik içinde geçerli olan budur. Binlerce yıl boyunca süregelen bir kültürümüz var. İster kabul edelim istersek etmeyelim müslüman bir milletin evlatlarıyız. Ne kadar modern olsakta altyapımızda bu kültür var. Eş seçerken bu konuya dikkat etmemiz kesinlikle gerekiyor. Çünkü bir erkek olarak kültürümüzde yerimiz belli. Güçlü koruyucu aile reisi rolü erkeğe verilmiştir. Erkek her daim kanatlarını yuvasının üzerine germek zorundadır. Kadınlarda zaten güçlü erkek ister hayatlarında. En batılı özentisi hanım kızımız bile bir yerden sonra böyle düşünüyor. Yine bu durum kültürümüzün bir parçası. Ne kadar modern olursak olalım eminim hepimiz eşlerimizi iyi bir evhanımı olarak görünce daha mutlu oluyoruz. İyi bir evhanımı veya çalışan hanım zaten güçlüdür. Evi ve eşini çekip çevirir. Burnu havada, yozlaşmış bir kadınla evlilik hüsran getirir. Realite budur.

Yorum bağlantısı
Servet Aydın

demekki bu modellerin hepsi böyle azizim. yer bakalım şimdiden

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Misafir

Annen %90 haklı olmakla beraber buradaki yük tamamen eşlere düşüyor bence, dengeleyici süspansiyon sistemi gibi olmalı, hatta mercedes'in magic body sistemi gibi olmalıki (evlilik yolundaki ailelerden gelen sarsıntılar yolcuları etkilememeli) burda amortisörler, helezonlar falan eşler oluyor.

Ulen filozofi bir konuyu bile teknik sohbete taşınacak hale getirdim vesselam :) :)

Cayin sekeri, kasigi muhabbeti aklima geldi tabi o bayan forumlarina daha uygun, senin ornegin ise araba forumuna yakisan sekilde.

Saygilarimla.

Yorum bağlantısı
Okan Tansel

Allahtan bu forumda Bayanlar yok,yoksa ortalık toz dumandı  :D

Hakanım bildiğim bir kaç üye vardı bayan lakin aktif formda değiller yoksa bu konu hit yapardı  :D  :D  :D  :D

Yorum bağlantısı
Ali Uymaz

Yaziyi yolladığım bayan arkadasin yorumu

haklı yanlari vardır ama kızlar tüm şartları zorlayip okumali ayaklari üstünde durmalı... hic biseyin garantisi yok yarın bir gün yalnız kalırsa(turkiyede "dul" kadın olmak...) en azından maddi acidan kimseye muhtac olmamis olur.kadinin maddi gücünü koz olarak kullanmasi da evliligi olumsuz etkiler bu da gercek...denge önemli,bayan aileden ve anneden zamaninda egitim almissa evlilik cok da yorucu bisey deil bence,erkek de anlayışlı olmalı bazı konularda...

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
Selim Kaya

İyi durumdasınız mert bey. İstediğiniz çok şey değil.

İsa Bey, bende sizin gibi hayal ediyordum. Ne yapıp edip Çanakkale'de yaşamaya başladım. Küçük şirin irice bir tatil ilçesi gibi ama il. Tavsiye ederim.

Küçük İzmir derlerdi, küçük İstanbul olmaya başladık. Trafik çile olmaya başladı. Özellikle iş çıkışları.

Yaziyi yolladığım bayan arkadasin yorumu

haklı yanlari vardır ama kızlar tüm şartları zorlayip okumali ayaklari üstünde durmalı... hic biseyin garantisi yok yarın bir gün yalnız kalırsa(turkiyede "dul" kadın olmak...) en azından maddi acidan kimseye muhtac olmamis olur.kadinin maddi gücünü koz olarak kullanmasi da evliligi olumsuz etkiler bu da gercek...denge önemli,bayan aileden ve anneden zamaninda egitim almissa evlilik cok da yorucu bisey deil bence,erkek de anlayışlı olmalı bazı konularda...

Bu arkadaş yüksek lisans mezunu, bamyaya limon sıkmasını bilen biri...

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...