İçeriğe Yönlendir

Lastik Hava Basıncı Kaç Olmalı ?

Mustafa Korçak

Recommended Posts

M.Fatih Yüce

Yok artık ya :) Abi sileceklerini bile 2 yıl kullanıyorsun. Daha neler yapıyorsun merak ettim. Şu aletin linkini atıver de bende alayım 1 tane.

Aksesuar satan her parçacıda bulabilirsin. Metal mekanik olanlardan al kalem gibi bir şey...

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
Kutay Akçar

ideal ayar, genelde tek yada 1-3 kişi varsa, kapıda 1-3 kişi için yazanın 1 psi fazlasını basmak bence, gayet güzel oluyor.

:)

Her nekadar yanlış olsada Biz türklerin klavuzda yazana bir yorum katıp uyguluma huyumuz vardır :) Aynen bende öyle yapıyorum bnm arabada 33 yazar ben genelde 34 basıyorum çok güzel oluyor :) Kendi yorumumda şu, yola çıkmadan direk ilk 500m mesafede benzinlik bulup hava basabilirsem tamam 33 basıyorum ama o ihtimal neredeyse hiç olmuyor ve lastik ısınıyor haliyle basınçta değişiyor, özellikle yazın o sebeple yola çıkarken en yakın benzinciye girsemde 34 basıyorum. Kışın ise genelde yazanı basıyorum yani 33.

Vesile ile önemli bir detay belirteyim lastik basıncınızı ayarlarken lastiğinizin çok sıcak olmamasına dikkat edin yani yola çıkıp 50. Km hava basmanın hiç anlamı yok. Eskiden birkaç defa yapmıştım bu hatayı, birgün 150.km de lastikler cayır cayır sıcakken hava basınca herzaman hava basarken bu sefer hava azalttığını gördüm saat mi bozuk acaba derken jeton düştü, emin olmak için bir sonraki benzinlikte durum yine aynıydı, bende mecburen takriben 35-36 larda bastım havayı.

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)

Kalfa necmi haklı (tabii ön-arka ikisinide 32 yapalım demiyorsa), birkere lastikler havayı kısa sürede kaçırıyor, 1-3 kişi genelde olmuyor, genelde en azından bana olan 3-4 kişi, arada bir oluyor, ikinci olay genelde ben tek giderim ve ekonomi amaçlı bu 1 psi lik fark işe yarar, 3. olaysa lastikler, kullandığım lastik mişlen, goodyear yada bridgstone gibi sert değil bu lastik, o yüzden....

Ford mühendislerinin genel olarak lastik deyip hesapladıkları 31-26 olayı %100 doğru değil, kısaca benim 1 psi lik farkım kesin doğrudur demiyorum ama korkunç bir hatada değildir, yani mühendisleri falan geçiniz, sonuca bakınız, onlar genel, bense özel ayardan bahsediyorum.

Bu 1 psi lik ayarın doğruluğu içinde Tübitak raporu istenmez sanırım :)

tarihinde Ali Cihangiroğlu tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu

İkisini de 32 yapalım diyor.

En son öfleyip pöfleyip yanlış ama sen bilirsin dedi bastı. Sanki aya füze gönderiyor.

Ben bir kere 32-27 yaptım, son seferde 31-26 yapayım bakalım dedim.

İkiside 32 ise kalfa kalfa olarak kalsın  :D  basket topu gibi seker arka taraf yahu  :biggrin:

Yorum bağlantısı
Ersen Tapan

Lastikçiye 31-26 yap diyorum, yok abi olmaz öyle 32 yapalım diyor.

Ford mühendisleri yanlış yapmış, bizim kalfa necmi doğurusunu biliyor...

Seninki iyi yine, ağva yolunda lastik patladı bir lastikçiye girdim;Lastik patlamış yapabilirmiyiz dedim,bakmadan yok o patlak deel havası kaçmış dedi ; şişirdi lastiği, kaç bastın dedim saat yok bilmiyorum dedi :D  ben göz kararı basarım birşey olmaz dedi ve bende uzaklaştım oradan :D İleride başka bir lastikçide söktürdüm kocaman çivi vardı lastikte.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)

Lastikçiler zaten ayrı bir alem, hem birçoğu birşeyden anlamıyor hemde uzman havasındalar, adam aldığım lastiğin tablosunda olması gereken basıncı gösteriyor bana, tamamda onu taktığın araba ne olacak, önü ağır arkası hafif, yada tersi, gelde anlat, ben uğraşmıyorum, inat ederse bas kardeşim diyip 100m. uzaklaşınca durup kendi basınç saatimle 32-27 yapıp gidiyorum mesela, birde adama dertmi anlatacağız yani  :D

tarihinde Ali Cihangiroğlu tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Bu lastik için bir katolog değeri bulmak imkansızdır..

Bu sebeple lastikçilerdeki tabloya göre basmanı tavsiye ederim.. 

Yorum bağlantısı
Burçin Sevim

Arkadaşlar, araca ait uygun lastik basınç verilerine ulaşmak amacıyla forumu alt-üst ettim, ama bir yerde de standart bir deger bulamadım. Neredeyse herkes farli bir basınç degeri uyguluyor. Anlamadığım, saç traşı degil ki bu beğeniye ve arzuya göre değişsin!

Aracin üzerinde bulunan metal plakadaki değerler dışında daha uygun diyebileceğiniz lastik basınç değerleri var mıdır? Standarda nazaran fark & avantajı nedir?

Selamlar

GT-N7100 cihazımdan Tapatalk 4 ile gönderildi

Yorum bağlantısı
Akan Belen

Bu lastik için bir katolog değeri bulmak imkansızdır..

Bu sebeple lastikçilerdeki tabloya göre basmanı tavsiye ederim.. 

Abi senin lastik havaları kaç şu anda.Genel de boş kullanımda 

Yorum bağlantısı
Burçin Sevim

Arkadaşlar, araca ait uygun lastik basınç verilerine ulaşmak amacıyla forumu alt-üst ettim, ama bir yerde de standart bir deger bulamadım. Neredeyse herkes farli bir basınç degeri uyguluyor. Anlamadığım, saç traşı degil ki bu beğeniye ve arzuya göre değişsin!

Aracin üzerinde bulunan metal plakadaki değerler dışında daha uygun diyebileceğiniz lastik basınç değerleri var mıdır? Standarda nazaran fark & avantajı nedir?

Selamlar

Lastiklerim: 195 50 15 Bu arada..

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Abi senin lastik havaları kaç şu anda.Genel de boş kullanımda 

Şu an 33-30 kullanıyorum ben Akan.. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Mustafa Tüfekçi

205 45 r16 87w  lastiğe kaç basacaz. eskiden mişinin sitesinde tablo vardı bulamadım net bir şey :(

Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Rıdvan Ergün

Dün TVde bir program izledim. Düşük lastik basıncının tüketime etkisi üzerine bir test yaptılar. Aracı düz bir yolda 50 km hızda giderken belirli bir çizgiye geldiğinde boşa alıp akışına bırakıyorlar. Lastik basıncı yüksekken araç boşta 153 metre yol aldı. Lastik basıncını düşürüp aynısını yaptılar. Bu kez 1125 metre civarında akıp durdu. Lastik basıncı düşükken % 25 daha az yol yaptığı, dolayısıyla % 25 daha fazla yakıt tüketimi anlamına geldiğini söylediler.

Yorum bağlantısı
Cihan Yaşar

Lastikçiler zaten ayrı bir alem, hem birçoğu birşeyden anlamıyor hemde uzman havasındalar, adam aldığım lastiğin tablosunda olması gereken basıncı gösteriyor bana, tamamda onu taktığın araba ne olacak, önü ağır arkası hafif, yada tersi, gelde anlat, ben uğraşmıyorum, inat ederse bas kardeşim diyip 100m. uzaklaşınca durup kendi basınç saatimle 32-27 yapıp gidiyorum mesela, birde adama dertmi anlatacağız yani  :D

kullandıgınız basınc olcer ne marka ? kalem tipı cift taraflı pakkens aldım ,26 olctü

Yorum bağlantısı
  • 3 hafta sonra...
Sani Gerşon

Gereğinden şişik lastik demek, yolda tavşan gibi zıplamak demektir.

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Bu da gerekirse, yolda sağa sola meyil, sağa sola meylettirecek çukur vs. varsa sağa sola zıplamak demek değil mi? :D Sadece aşağı yukarı şeklinde bir zıplama değil. Doğru anlıyorum değil mi? :)

Orjinal değer kaç?

30 dan 32'ye çıkmışsa, bu kadar büyük sıkıntı yaratmaz. Yüzde 10 bile değil sonuçta.

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Yanlış hatırlama ihtimalim çok yüksek yüksüz 27-31 olması lazım. Birinin 20 küsürlü olduğundan eminim de, diğeri 32 de olabilir.

27'den 32'ye huzursuzluk verebilir tabiiki.

Kapı etiketinde vs yazıyor olmalı doğru değerler.

Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Cihan Yaşar

12-13 sene önce 10 tl'ye lastik basıncı ölçen alet aldım arabamda bulunduruyorum. Ölçümü onun ile yapıyorum nerde olursa olsun. İstasyon hava basma makinası bulundurur ama kalibrasyon yaptırmazsa tabiiki farklı hava basarlar. (sıfır C-max 60,000 tl) şu anda 30,000 tl lık arabamda 800 tl lik lastik kullanıyorum. 10 tl ile de bunların sağlıklı hareket etmesini sağlamak bence hiç zor bir şey değil

13 tl ye pakkens marka lastık basınc olcer aldım arka lastıkler 26 cıktı acaba yanlıs mı olctu 3 4 ay once lastıklerı aldım ve lastikcım nıtrojen basmıstı

Dayanamadım gittim 500 metre ötedeki benzinciye. Araçta önler 33, arkalar 30 yazıyordu. Hepsini 32 bildiğim için fabrikanın dediklerini basıyordum. Bir de ne göreyim, sol arka 35, diğer tüm lastikler 32. Şimdi aracı 2-3 km kullandım, hiçbir sorun kalmadı. Boşuna jantlara atmışım suçu. :)

nıtrojen  basmak daha iyı degıl mi?

Yorum bağlantısı
M.Fatih Yüce

13 tl ye pakkens marka lastık basınc olcer aldım arka lastıkler 26 cıktı acaba yanlıs mı olctu 3 4 ay once lastıklerı aldım ve lastikcım nıtrojen basmıstı

nıtrojen  basmak daha iyı degıl mi?

Ben ayda bir kontrol ediyorum 1-2 ps düşüyor.3-4 ay da daha fazlası düşebilir. Ölçerde yanlış ölçüyor olabilir . Otomobillerde nitro çokta önemli değil. Olsa da olur olmasa da :)

Yorum bağlantısı
Cihan Yaşar

lastıkleri aldıgım bayi 5 lıraya 4 tekere nıtro ılave ederiz demıstı.sayet  basınc cok dusuk ıse benzınlıkten hava basabılırsın demıstı.bakalım yolum duserse aldıgım yere nıto ılave ederim herhalde.

Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Gürkan Eroğlu

Herkese merhabalar.185 60 15 kış lastiğime basılması gerek hava sizce kaç olmalıdır?Genelde 1-3 kişi kullanıyorum. 2009 1.4TDCI 50 KW.Şimdiden teşekkürler.

Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Ayhan Şentürk

Şehir içi kullanım için önler 30, arkalar 28 psi ideal diye düşünüyorum.

Yorum bağlantısı
Semih Saner

Lastikleriniz 195/60/15 ise dördüde 32 olacak...

doğru kesin bilgi !!!!!

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...