İçeriğe Yönlendir

Lastik Hava Basıncı Kaç Olmalı ?

Mustafa Korçak

Recommended Posts

Okan Tansel

genelde en ideal lastik basıncı binek araçlarda 32-32 dir.Lakin kapı içinde yük dağılımına göre basınçlar yazar.

Yorum bağlantısı
  • 3 ay sonra...
Halil Soyer

GRBN9b.jpg

32*32 basınç ideal deniliyor ve yıllardır bu şekilde basıyoruz havayı.

Michelin sitesinde önerdiği hava basınçları bu şekilde.

öneriniz nedir? 2,5*3,2 biraz değişik gibi geldi bana  :unsure2:

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)

32*32 basınç ideal deniliyor ve yıllardır bu şekilde basıyoruz havayı.

Michelin sitesinde önerdiği hava basınçları bu şekilde.

öneriniz nedir? 2,5*3,2 biraz değişik gibi geldi bana  :unsure2:

ne yazıkki yanlış, mişlenin sitesinde bunu vermesi çok daha beter yanlış, lastik basınçları her arabaya göre değişir, ağırlık merkezine göre değişir, araç ağırlığına göre değişir, hatta belli bir hızda aracın yediği rüzgara göre bile değişir ve üretici bunu bilir, optimum ayarlar kapıda yazar, sorun yaşamayabilirsin ama işin temelinde yanlış, ayrıca mişlen sitesinde bunu kullanmasını bırak kurslarda bunu böyle öğretmiyormuş, bu da ayrı konu :)

banada aynını mişlen bayisinde demişlerdi, siz kursta böylemi öğrendiniz dedim, bozuldu adam, peki kapıda yazana ne dersin, bana boş araçta öne 32 arkaya 26 basacaksın diyor, adam ne dese beğenirsin, o tabloya öyle bakılmazmış, gel dikkatli bak dediğimde bakmadı bile, çıraklarının yanında bastım kalayı, dediğimi bas dedim ve dahada işim olmadı orada, zaten mişlende kullanmıyorum artık   :D

Sözüm meclisten dışarı bu arada  :flowers:

tarihinde Ali Cihangiroğlu tarafından düzenlendi
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
  • 4 hafta sonra...
Engin Akşen

yarın şehir dışına çıkıyoruz ancak kapının köşesindeki çıkartmadan pek bir şey anlamadım. 5 kişi bagaj yok . ön ve arka lastiklere kaç psi hava basmam gerekiyor ?

z51QZD.jpg 

Yorum bağlantısı
Engin Akşen

önler 35 arkalar 41

lastik ebatlarınız nedir

teşekkür ederim. 205/55/16 fakat arkalar kağıt üzerinde 41 çok fazla geldi birden. bende hem ön hemde arka lastiklere 36 bastım. 

Yorum bağlantısı
Serhat ipeksoy

sizin gözünüze fazla da gelse mühendisler yüzlerce-binlerce deneyimden sonra o rakamları oraya yazıyorlar. içiniz rahat olsun.

seyahat sonrası normal kullanım ağırlığına ulaştığınızda ön ve arkaları 31 yapın. güvenli sürüşler olsun  :good1:

Yorum bağlantısı
Engin Akşen

sizin gözünüze fazla da gelse mühendisler yüzlerce-binlerce deneyimden sonra o rakamları oraya yazıyorlar. içiniz rahat olsun.

seyahat sonrası normal kullanım ağırlığına ulaştığınızda ön ve arkaları 31 yapın. güvenli sürüşler olsun  :good1:

tekrar teşekkürler. haklısınız bir daha ki sefere 41 yaparım artık :)

Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Sefacan Kamit

Merhaba, 195-50-r16 ideal lastik basıncı kaç olmalı? 22ye kadar düşmüş tüm lastikler. Aldığımda basınçları kaçtı hatırlamıyorum lastikçi ön arka 33 yaptı kapıya baktıda pek anlamadı sanırım :D araçta yük genelde olmuyor tek ben oluyorum maksimum öne bir kişi daha

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Merhaba, 195-50-r16 ideal lastik basıncı kaç olmalı? 22ye kadar düşmüş tüm lastikler. Aldığımda basınçları kaçtı hatırlamıyorum lastikçi ön arka 33 yaptı kapıya baktıda pek anlamadı sanırım :D araçta yük genelde olmuyor tek ben oluyorum maksimum öne bir kişi daha

Kapıdaki etiket fotunuzda yazar. Ne yazıyorsa o basılmalı.

Yorum bağlantısı
Evren Erakçora

22 çok düşük, kaza yaptıracak kadar düşük. Lastikçiye girmenize gerek yok hem hemen tüm benzincilerde hava saati var ve çoğu doğru gösterir. Lastikler soğukken kapı değerlerini basın. 

Yorum bağlantısı
Ayhan Şentürk

Banamı denk geldi bilmiyorum. 3 farklı opette hava bastırayım dedim, tüm opetlerin hava makineleri bozuk çıktı.

Yorum bağlantısı
Sefacan Kamit

Cevaplarınız için teşekkürler, benzinliktekilere güvenmiyorum. Lastik basınç sensörü göstergede ışık yakar diye düşündüm fakat ortada ışık falan yok 22de. 20altında oluyormuş sanırım. Ona güvenerek hiç bakmamıştım lastiklere. Başka lastikçiye gittim fazla gibi geldi zaten adam 33 değil 36 basmış. Tüm lastikleri 30 yaptım

Yorum bağlantısı
Serhat ipeksoy

aracınızda yük yokken kırmızı işaretlediğim değerleri; yani önleri 33, arkaları 26 yapın. yüklü binerseniz mavi işaretli olan değerler; yani önler 35, arkalar 46 olsun. mühendislere güvenin.  ;)

B2MP6j.jpg

Yorum bağlantısı
Evren Erakçora

Sıcak lastik, soğuk lastik yanıltır. Çok yol yapmadan ölçmek lazım. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 2 ay sonra...
Mustafa Özdemir

Arkadaşlar 2006 comfort 1.4 tcdi sahibiyim, yeni aldığım ve lastik de hava inmiş gibi duruyor, lastik basınç değeri ne olmalı ? bir bilen yazsada ona göre şişirsem ?

buna cevap veren filtre değişimleri ve balata değişimleri toplamda ne kadar tutar bunada cevap verirse sevinirim :))

ama asıl sorum basınç değeri

teşekkürler.

Yorum bağlantısı

Arkadaşlar 2006 comfort 1.4 tcdi sahibiyim, yeni aldığım ve lastik de hava inmiş gibi duruyor, lastik basınç değeri ne olmalı ? bir bilen yazsada ona göre şişirsem ?

buna cevap veren filtre değişimleri ve balata değişimleri toplamda ne kadar tutar bunada cevap verirse sevinirim :))

ama asıl sorum basınç değeri

teşekkürler.

Konunuz birleştirilmiştir. Lastik basınç değerleri şoför kapısının içindeki etikette yazar. (lastik ebadınız orjinal ise) Buradan en doğru değeri görebilirsiniz.

Saygılarımla,

Yorum bağlantısı
  • 9 ay sonra...
Köksal Yılmaz

Konuya mini bir hort gelsin,

Benim lastikler 235 50 18, kitapçıkta yazanı ise 235 45 18 ve ön 35(2.4) arka 32(2.2) hava ile kullanılmalı diyor ancak 50 yanak olana kaç hava basacağım net bir bilgi bulamadım, var mıdır bilen?

Yorum bağlantısı
Selçuk Bakış
37 dakika önce, Köksal Yılmaz yazdı:

Konuya mini bir hort gelsin,

Benim lastikler 235 50 18, kitapçıkta yazanı ise 235 45 18 ve ön 35(2.4) arka 32(2.2) hava ile kullanılmalı diyor ancak 50 yanak olana kaç hava basacağım net bir bilgi bulamadım, var mıdır bilen?

Kitapçıkta yazanı veya +1 bas bence, kapılarda da etiket oluyor oralara da bir bak istersen.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Köksal Yılmaz
1 dakika önce, Selçuk Bakış yazdı:

Kitapçıkta yazanı veya +1 bas bence, kapılarda da etiket oluyor oralara da bir bak istersen.

Kapıdaki etiket 235 45 18 için, bana 235 50 18 için lazım ;)

Aklımdaki de +1

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Her araçta sol direkte bir etiket olur.. Harfiyen uymanız lastik ömrü ve yol tutuş için çok önemlidir.. 

Dikkat edilmesi gereken şey, 

O etikette yazdığı gibi, yük ve hız durumunda da lastik havasını artırıp, şartlar normale döndüğünde yeniden ayarlamaktır.. 

Yorum bağlantısı
Ersen Tapan
Bir saat önce, Köksal Yılmaz yazdı:

Aklımdaki de +1

Etikette o ebat yoksa uyumsuz olmasın ?

Yorum bağlantısı
Köksal Yılmaz
Etikette o ebat yoksa uyumsuz olmasın ?

Abi yanağı yükseltmiş önceki sahibi, ben de şikayetçi değilim :)
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Bir saat önce, Köksal Yılmaz yazdı:

Aklımdaki de +1

Lastik büyüdü diye hava fazla basılmaz ki.. Traktörün koca lastiğinde 20 hava olur :)

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...