İçeriğe Yönlendir

Şehiriçi Kullanım İçin Araç Tavsiyesi?

İsa Köse

Recommended Posts

İsa Köse

Merhaba arkadaşlar. Şehiriçi kullanım için az yakan sorun çıkarmayacak araç tavsiyelerine ihtiyacım var. Bütçe 28-38.000 arası. 2008-2014 model aralığında olabilir.

Aklıma gelen birkaç araç şöyle:

1- Vw Polo 1.2 Tdi

2- Citroen C-Elysse 1.6 Hdi

3- Opel Corsa 1.3 Cdti

Yukarıdakiler hakkında görüşlerinizi beklerim. Varsa başka marka model önerilerinizi de beklerim.

Yorum bağlantısı

Merhaba arkadaşlar. Şehiriçi kullanım için az yakan sorun çıkarmayacak araç tavsiyelerine ihtiyacım var. Bütçe 28-38.000 arası. 2008-2014 model aralığında olabilir.

Aklıma gelen birkaç araç şöyle:

1- Vw Polo 1.2 Tdi

2- Citroen C-Elysse 1.6 Hdi

3- Opel Corsa 1.3 Cdti

Yukarıdakiler hakkında görüşlerinizi beklerim. Varsa başka marka model önerilerinizi de beklerim.

Oneri: Punto Evo. Az yakar. Dis boyutu kucukdur ama corsadan buyuktur ic hacmi. Motor ve sase corsa ile ayni zaten.

Polo iclerinde en iyisi gibi gozukse de fiyat/performans orani dusuk. Illaki vag grubu istenirse fabia veya ibiza en azindan daha uygun fiyatli alinabilir.

Elyesse'nin o fiyata donanimsizi ya da km'si yuksek olani bulunur sanirim.

Corsa bu sinifta bir kesim tarafindan cok tercih ediliyor ama donanim/fiyat yonunden bence en zayiflardan biri.

Saygilarimla.

Yorum bağlantısı
İsa Köse

Punto'yu ne kendim ne de eşim sevemedik bir türlü. O olmaz sanırım. Öneri için teşekkürler. Fabia ve Ibiza'ya bir bakayım. Elysse daha geniş ve modern duruyor. Sorun çıkarma konusunda önyargı var içimde. C4 için hep sorundan bahsediyorlardı. Malum fransız işte.

i10 da çok çok küçük. O da olmaz.

Fiesta eski kasa olur ama yeni kasası aile olarak punto gibi beğenilmiyor.

Benzinli olmasın mümkünse. Clio benzinli bize uymaz.

Polo çok mantıklı gibi veya 1.2 türevleri. Sadece iç hacim ve çarşı pazar alışverişinde lazım olacak bagaj hacmi açısından düşündürüyor ve C-Elysse alınası geliyor. Sıkıntı çıkarır mı ki?

Yorum bağlantısı

Elyesse ya da 301 ayni araclar. Bence sorun cikarmaz. Hatta sorun potansiyeli olarak bu markalardaki en dusuk mideldir diyebiliriz. Yanliz mesela cam dugmelerinin yeri, sehir ici icin buyuk boyutlari diger alternatif b sinif araclara gore farkliliklari.

Saygilarimla.

Yorum bağlantısı

Her ne kadar şehir içi de olsa biraz daha oturaklı, yol tutuşu iyi, malzeme kalitesi ve iç ortam kalitesi için yeni Fiesta'lar gayet güzel bence. Yani son makyajdan önceki. Çok aşırı geniş değildir ama tatminkardır.

Corsa ikinci tercihim olurdu. 

1.2 tdi polo'ya bakmazdım.

C-elysee yolda durmuyor maalesef.

Yorum bağlantısı
Tuncay Arslan

Elysee ile 301 arasında kalan bir arkadaşım her ikisini de inceleyip 301 karar vermişti. Neredeyse aynı görünse de 301 için daha derli toplu sonucunu çıkarmıştı. Başka bir arkadaşım da tek kriteri az yakması olarak belirlediği seçeneklerin içinden megane II de karar kıldı.

Şirin bir araba derseniz skoda fabia da değerlendirilir.

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

şehir içi az yakmasını niye önemsiyorsunuz?

benzinli polo

benzinli fiesta

41 bine sıfır polo var. 38 e felan ibiza var.

Yorum bağlantısı
Hacı Şenyurt

Yalnızca şehir içi kullanılacaksa Polo derim. Ben 2013 de sıfır aldığım elize 1.6 hdi yi 40000 km dir kullanıyorum rutin bakım harici masrafı olmadı. Ortalama İstanbul tüketim 5.3 litrelerde ama mümkün mertebe trafikten kaçarak. Yol tutuş konusunda aracın lastikleri çok önemli ben 205 55 16 ya geçtim ciddi bir değişim sezdim. Ancak elize de en kötü nokta çok fazla motor sesi artı rüzgar sesi var. Ses rahatsız etmez derseniz 38000 civarına hdi 2013 model ve üzeri 30000-35000 km civarında orta ve üst donanım bulabilirsiniz. Ama şehir içi kısa mesafe için dsg ki 2010 2011 belki daha üzeri 1.4 tsi Polo iyi seçim olur.

Yorum bağlantısı
İsa Köse

Şehiriçi gidilecek mesafe günlük minimum 30 km. (Km başına kuruş hesabı yapmak çok doğru değil ama burada anlaşılabilmek için yazıyorum.) Km.de 0,20 TL yakan araç ayda 180 TL harcarken, km.de 0,38 TL yakan 340 TL harcayacak. Neredeyse yarı yarıya. İşte bundan önemsiyorum.

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
(düzenlendi)

verdiğiniz rakamlar km olarak tam doğru değil. dizel aracı alırken de pahalı.

ayda 100 lira farkeder.

tarihinde Mehmet Göktürk tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
İsa Köse

Benim benzinli c-max'i aldığımdan beri takip ederim. Şehiriçi yaklaşık 9 lt benzin tüketiyor. Bugün için km.de 0,38 TL işte. Öbür değer de kullanıcı verisi 5,3 lt.nin bile üstünde 5,7 lt demiştim. Bugün için o da 0,20 TL işte. Neden yanlış olsun ki?

Benzinli c-max'imi daha pahalıya almıştım. Bu dizellerden birini daha ucuza alacağım. Çünkü 2.el olacak. Neticede ayda 150 TL tasarruf olur diyorum. Az da değil. Tamam konfor, yol tutuş, güven hissi önemli ama şehiriçi sakin kullanıma yönelik bir araç olacak bu. Punto Evo'yu sevebilsek ailecek çok mantıklı aslında.

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

CMAX şehiriçi kullanılacak türde bir araç değil. ufak aldığınızı düşündük.. fiesta, polo vs..

Yorum bağlantısı

Benim benzinli c-max'i aldığımdan beri takip ederim. Şehiriçi yaklaşık 9 lt benzin tüketiyor. Bugün için km.de 0,38 TL işte. Öbür değer de kullanıcı verisi 5,3 lt.nin bile üstünde 5,7 lt demiştim. Bugün için o da 0,20 TL işte. Neden yanlış olsun ki?

Benzinli c-max'imi daha pahalıya almıştım. Bu dizellerden birini daha ucuza alacağım. Çünkü 2.el olacak. Neticede ayda 150 TL tasarruf olur diyorum. Az da değil. Tamam konfor, yol tutuş, güven hissi önemli ama şehiriçi sakin kullanıma yönelik bir araç olacak bu. Punto Evo'yu sevebilsek ailecek çok mantıklı aslında.

Punto evo'yu estetik acisindan guzel bulmuyorsaniz birsey diyemem ama akliniza takilan baska konular varsa vaktim var, uzun uzun cevaplarim:)

Saygilarimla.

Yorum bağlantısı
İsa Köse

Ben forumu sürekli takip ediyorum. Punto hakkındaki paylaşımlarınızın hepsini okumuşumdur. Bizimkisi tamamen estetik. Teşekkürler ilginize.

Yorum bağlantısı

Estetik olarak yeni evo lar cam tavan vs olunca bayağı şık duruyor aslında dolu paket ile de, bence de mantıklı araç

Yorum bağlantısı
(düzenlendi)

Estetik olarak yeni evo lar cam tavan vs olunca bayağı şık duruyor aslında dolu paket ile de, bence de mantıklı araç

Cam tavanlilar sanki biraz daha yere basilmis gibi geliyor bana. Ayrica haklisin bu sinifta hem cam tavan hem de sunrooflu baska secenek goremedigim icin ilk alternatifimdi.

Saygilarimla.

tarihinde Evren İskent tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı

Cam tavanlilar sanki biraz daha yere basilmis gibi geliyor bana. Ayrica haklisin bu sinifta hem cam tavan hem de sunrooflu baska secenek goremedigim icin ilk alternatifimdi.

Saygilarimla.

Fiesta olmadan önce makyajsız puntolara param yetiyordu, o zamanlar cam tavanlı temizini denk getiremedik, sırf cam tavanı için çok heves etmiştim 

Yorum bağlantısı
Murat Coşkun

1.2 dizel  Polo, mtv vergisi ucuz olur, üstelik yakıt ekonomisinde çok iyi olduğundan her yerde bahsediliyor. Dışardan küçük olduğundan şehiriçi kullanımı ve park etmesi de kolay. Diğerlerine seçeneklere göre biraz pahallı ama satarkende daha pahallı satarsınız.

Yorum bağlantısı
Hakan Türkoğlu

kesinlikle punto derim şehir içi 0.17 0.18 kuruş yakıyor full olanını alın start stop yokuş kalkış desteği hız sabitleyici cam tavan vs. vs çok güzel araç yapmış fiat

Yorum bağlantısı
İsa Köse

Linea nasıldır şehiriçi kullanım için iş görür mü?

Mesela 2013 model 1.3 mjet urban. Epeyce dolu. Punto gibi az yakarsa bu daha iyi değil midir? Sonuçta aynı araç değil mi?

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...