İçeriğe Yönlendir

Şehiriçi Kullanım İçin Araç Tavsiyesi?

İsa Köse

Recommended Posts

Linea nasıldır şehiriçi kullanım için iş görür mü?

Mesela 2013 model 1.3 mjet urban. Epeyce dolu. Punto gibi az yakarsa bu daha iyi değil midir? Sonuçta aynı araç değil mi?

Ağırlık farkı var ama aralarında olsun olsun 1 lt oynar. ;)

Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
İsa Köse

Yalnızca şehir içi kullanılacaksa Polo derim. Ben 2013 de sıfır aldığım elize 1.6 hdi yi 40000 km dir kullanıyorum rutin bakım harici masrafı olmadı. Ortalama İstanbul tüketim 5.3 litrelerde ama mümkün mertebe trafikten kaçarak. Yol tutuş konusunda aracın lastikleri çok önemli ben 205 55 16 ya geçtim ciddi bir değişim sezdim. Ancak elize de en kötü nokta çok fazla motor sesi artı rüzgar sesi var. Ses rahatsız etmez derseniz 38000 civarına hdi 2013 model ve üzeri 30000-35000 km civarında orta ve üst donanım bulabilirsiniz. Ama şehir içi kısa mesafe için dsg ki 2010 2011 belki daha üzeri 1.4 tsi Polo iyi seçim olur.

Atraction model olanlarda bile esp var galiba. Orta ve üst donanımlarında artı olarak neler var?

Yüksek km.li (100.000) exclusive mi dersiniz yoksa 40-50.000 km.de Atraction mu? Sorun çıkarma riski artacağından düşük km daha mantıklı gibi. Maksat şehiriçi ekonomi olunca hız sabitleyiciye gerek yok diye düşünüyorum ne dersiniz?

Ekstra deneyimlerinizi de paylaşırsanız olumlu-olumsuz çok sevinirim.

Yorum bağlantısı
Sercan Eskin

1.3 punto yada 1.4 fiesta öneririm.. Ortalama 4-5litre tüketimleri var.. Ben çok memnunum, litresi 3.44 liraya aldigim mazotta kuruş hesabı olarak 0.17 liraya tekabül ediyor. Uzun yolda biraz daha düşüyor tüketim..

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sami Demirpaz

1.3 cdti 90 hp motorlu Corsa kullanıyorum.

Işık yandığı zaman fulluyorum yaklaşık 39 - 40 lt arası mazot alıyor. Işık yandığında 750 - 800 km arası yol gitmiş oluyorum. 

Bu arabanın sevdiğim bir yanı sıkışık trafikte tüketim hemen artmıyor. Arabayı aldığım zamanlar işim evime uzaktı 45 km lik yolu 2.5 saatte gidiyordum yine 750 km civarında ışık yanıyordu.. 

Tavsiye ederim. 

Yorum bağlantısı
İsa Köse

1.3 punto yada 1.4 fiesta öneririm.. Ortalama 4-5litre tüketimleri var.. Ben çok memnunum, litresi 3.44 liraya aldigim mazotta kuruş hesabı olarak 0.17 liraya tekabül ediyor. Uzun yolda biraz daha düşüyor tüketim..

Puntoya epey sıcak bakmaya başladık. Bu kadar da hesaplı ise ikna kolaylaşır gibi.

1.3 cdti 90 hp motorlu Corsa kullanıyorum.

Işık yandığı zaman fulluyorum yaklaşık 39 - 40 lt arası mazot alıyor. Işık yandığında 750 - 800 km arası yol gitmiş oluyorum.

Bu arabanın sevdiğim bir yanı sıkışık trafikte tüketim hemen artmıyor. Arabayı aldığım zamanlar işim evime uzaktı 45 km lik yolu 2.5 saatte gidiyordum yine 750 km civarında ışık yanıyordu..

Tavsiye ederim.

Teşekkürler. Corsanın dikkat edilecek noktaları var mıdır Sami Bey ? Essentia en boşu sanırım. Tatmin eder mi? 130-140 bin km yapmış motor sorun çıkarır mı?

Piyasası nedir?

Yorum bağlantısı
Guest Misafir

polo

Polo az yakar, sorunsuz binersiniz.

şehir içi az yakmasını niye önemsiyorsunuz?

benzinli polo

benzinli fiesta

41 bine sıfır polo var. 38 e felan ibiza var.

Sirket arabasi olabilir.

Yorum bağlantısı
İsa Köse

Polo az yakar, sorunsuz binersiniz.

Sirket arabasi olabilir.

"Şirket arabası olabilir" derken neyi kastettiniz?

Yorum bağlantısı
Guest Misafir

"Şirket arabası olabilir" derken neyi kastettiniz?

Sehir ici az yaksin diyince araba cok gezecekse bir sirket icin bakiliyor olabilir bunj kast ettim.

Yorum bağlantısı
İsa Köse

Sehir ici az yaksin diyince araba cok gezecekse bir sirket icin bakiliyor olabilir bunj kast ettim.

Benimki kişisel kullanım amaçlı. Eşim için. Memnun kalırsam ben de kullanırım. :)

Yorum bağlantısı
Guest Misafir

Benimki kişisel kullanım amaçlı. Eşim için. Memnun kalırsam ben de kullanırım. :)

Anladim:) Dogru mesafeler uzun olunca sehir icinde insan ona da ozen gosteriyor, benim evle is arasi 16km. 1.4 atmosferik anlik tuketimim bu aksamdan. Ki sizin baktiginiz 1.2 TDI bence cok iyi olur yakiti. Polo benim aracim da cok memnunum, baska sorunuz olursa yardimci olmak isterim [emoji5]

cd5f86b999dea075da1f82662a2928d3.jpg

Yorum bağlantısı
Guest Misafir

benzinli 1.0 diyoruz. sıfır. yakıtı sizinkinden çok farklıdır.

Beyfendinin baktigi 1.2 TDI ama degil mi.

Benzinli 1.0 benimkinden dusuktur tabi.

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

1.0 a ikna etmeye çalışıyoruz. bizim çalışanlardan birine aldırdım araç çok iyi.

sizin 7.3 foto uzun dönem ortalama.  2 yazıyor ve ortalama işareti var.

Yorum bağlantısı
Guest Misafir

1.0 a ikna etmeye çalışıyoruz. bizim çalışanlardan birine aldırdım araç çok iyi.

sizin 7.3 foto uzun dönem ortalama. 2 yazıyor ve ortalama işareti var.

Yani 1.0 atmosferik 1.2 tdi dan daha mi dusuk yakar?

Aractan ben de memnunum evet genel olarak, tek sikintim atmosferik olmasi.

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
(düzenlendi)

fiyatına bir bakın. uzun dönemdeki maliyetine değer kaybına. lpg takılabilir olduğundan ikinci ele..

5 litre yakıyor araç.

tarihinde Mehmet Göktürk tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Onur Oflaz

Aractan ben de memnunum evet genel olarak, tek sikintim atmosferik olmasi.

Atmosferik olması neden sıkıntı?  :unsure2:

Yorum bağlantısı
Guest Misafir

Atmosferik olması neden sıkıntı? :unsure2:

Serilik, cok hantal.

fiyatına bir bakın. uzun dönemdeki maliyetine değer kaybına. lpg takılabilir olduğundan ikinci ele..

5 litre yakıyor araç.

Himmm, oyle dusunmemistim.

Yorum bağlantısı
İsa Köse

sizin 7.3 foto uzun dönem ortalama. 2 yazıyor ve ortalama işareti var.

Bizim mesafe de 15 gidiş 15 dönüş toplam 30 km günlük. 7.3 lt bence fazla. Benim c-max bile 7.69 lt ortalamada şuan.

Mehmet Hocam Polo 1.0 mı? Ne aldırdınız?

Yorum bağlantısı
Onur Oflaz

Serilik, cok hantal.

Aslında bana gayet iyi gelmişti de sanırım ov mondeoya alıştığımızdan  :)

Bizim mesafe de 15 gidiş 15 dönüş toplam 30 km günlük. 7.3 lt bence fazla. Benim c-max bile 7.69 lt ortalamada şuan.

Mehmet Hocam Polo 1.0 mı? Ne aldırdınız?

7.7 çok iyi bi değer. o değerden sonra daha ekonomik araç bulmak zor  :D

Yorum bağlantısı
Guest Misafir

Aslında bana gayet iyi gelmişti de sanırım ov mondeoya alıştığımızdan :)

7.7 çok iyi bi değer. o değerden sonra daha ekonomik araç bulmak zor :D

Olabilir, ben TSI surdum 1.2, benimkinden kat kat iyiydi.

Yorum bağlantısı
İsa Köse

Aslında bana gayet iyi gelmişti de sanırım ov mondeoya alıştığımızdan :)

7.7 çok iyi bi değer. o değerden sonra daha ekonomik araç bulmak zor :D

W1jLyY.png

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
İsa Köse

1.3 Corsa ve Punto sahibi arkadaşlar şehiriçi 20 kuruş yakıyor diyorlar. Benim araç bu şehiriçi 15+15=30 km için kullanılınca 37 kuruş. Km.de 17 kuruş kâr çok iyi. Ayda 800 km hesaplanınca 136 TL kâr ediyor.

C-max ile diğerlerini kıyaslamıyorum. Yanlış anlaşılmasın. Mevcut durumu anlatıyorum ve başlıkta dediğim gibi şehiriçi kullanım için az yakan araç bakıyorum. Yoksa ben memnunum c-max'ten.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı

1.3 Corsa ve Punto sahibi arkadaşlar şehiriçi 20 kuruş yakıyor diyorlar. Benim araç bu şehiriçi 15+15=30 km için kullanılınca 37 kuruş. Km.de 17 kuruş kâr çok iyi. Ayda 800 km hesaplanınca 136 TL kâr ediyor.

C-max ile diğerlerini kıyaslamıyorum. Yanlış anlaşılmasın. Mevcut durumu anlatıyorum ve başlıkta dediğim gibi şehiriçi kullanım için az yakan araç bakıyorum. Yoksa ben memnunum c-max'ten.

13 gun once aldigim bir depo yakit maliyete ilave etti ama henuz km'ye ilavesi olmamasina ragmen tuketim degerleri asagidaki gibi. Sabahlari 30dk eksi sicaklikta aksamlari son 2 aydir en fazla 5derecede calisan bir aracin tuketim degeri olarak oldukca uygun.

Saygilarimla.

ba91f8c856e5fc8a55eb28426eaf4a1f.jpg

Yorum bağlantısı
İsa Köse

13 gun once aldigim bir depo yakit maliyete ilave etti ama henuz km'ye ilavesi olmamasina ragmen tuketim degerleri asagidaki gibi. Sabahlari 30dk eksi sicaklikta aksamlari son 2 aydir en fazla 5derecede calisan bir aracin tuketim degeri olarak oldukca uygun.

Saygilarimla.

ba91f8c856e5fc8a55eb28426eaf4a1f.jpg

İşte olay bu. Çok iyi değerler gerçekten.

Benim aynı programda tuttuğum kayıtlar şöyle:

YroXbl.png

Tekrar belirteyim bu bir kıyas değil. Durumu ortaya koyma.

Yorum bağlantısı
Guest Misafir

İşte olay bu. Çok iyi değerler gerçekten.

Benim aynı programda tuttuğum kayıtlar şöyle:

Tekrar belirteyim bu bir kıyas değil. Durumu ortaya koyma.

Bu program nedir acaba ?

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...