İçeriğe Yönlendir

Ağır Kusurlu Kazada Araç Sahibine Rücu

Mehmet Ozyurek

Recommended Posts

Tahir İlter

Dava açacak büyük ihtimalle bir de avukat parası vs binecek üstüne. Bir de geri ödeme nasıl olacak ? İcra yoluyla veya şirket kendi bünyesinde taksitlendirme yapabilecek mi ?

Yorum bağlantısı
Haşmet Güngör

Geçen avukat bir arkadaşım bu konuda söyleniyordu. "Kusurlu isen sigorta ödemeyecek,  kimse isteyerek kaza yapmaz ki, saçma bir şey"dedi. Neyse bu sefer ağır kusur demişler ama Emmi'nin dediği gibi tanımı yok. Düzelteyim derken ,davalar daha artacak. Sigorta mantığı nerede kaldı. Tek istisnası olabilir oda alkollü olmak, o da zati var.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Sigortaya ne gerek var i ?

Kusursuz tarafı korumuş oluyor. Kusurlu kişiyle muhatap etmiyor..  

Yorum bağlantısı

Mantık şu : 

Ben mağdur olanın mağduriyetini gidereceğim, seninle muhatap etmeyeceğim.. Yani sebep olduğun hasarı ödeyeceğim ama ağır kusurlu isen senden alacağım... 

Mehmet abi mantık doğru da saydığın kusurlar dışında kaza olmuyor zaten, geriye birşey kalmıyor sadece yolda giderken lastiğim patlarda karşıdan gelene çarparsam benden hasarı almayacak onun dışında tümünde ağır kusurdan dolayı benden hasarın bedelini alacak gibi bir düşünce oluştu bende yani herşey ağır kusurlu e o zaman trafik sigortasını neden yaptırıyoruz? Düşüncem yanlışsa lütfen düzelt.

Yorum bağlantısı
Ayhan Onaran

Geçen avukat bir arkadaşım bu konuda söyleniyordu. "Kusurlu isen sigorta ödemeyecek,  kimse isteyerek kaza yapmaz ki, saçma bir şey"dedi. Neyse bu sefer ağır kusur demişler ama Emmi'nin dediği gibi tanımı yok. Düzelteyim derken ,davalar daha artacak. Sigorta mantığı nerede kaldı. Tek istisnası olabilir oda alkollü olmak, o da zati var.

Haşmet abi ben şunu anlamıyorum.. Sen şimdi uykulusun bile bile trafiğe çıkmışsın ve karşı şerite girmişsin orada ilerliyorsun gelen araçlardan birine çarpıyorsun. Şimdi burada ağır kusur yok mu sence ? Alkolde yok diyelim.. Bence ağır kusur var.. Aynı şekilde ehliyetin yoksa kazaya karışmışsan ağır kusur yok mu ?.. Çift sarı düz çizgiden U çekerken kaza yapmışsan ağır kusur sende.. Daha onlarcası var..

Mehmet abi mantık doğru da saydığın kusurlar dışında kaza olmuyor zaten, geriye birşey kalmıyor sadece yolda giderken lastiğim patlarda karşıdan gelene çarparsam benden hasarı almayacak onun dışında tümünde ağır kusurdan dolayı benden hasarın bedelini alacak gibi bir düşünce oluştu bende yani herşey ağır kusurlu e o zaman trafik sigortasını neden yaptırıyoruz? Düşüncem yanlışsa lütfen düzelt.

İyi de o saydıkları ağır kusur halleri değil ki ? olabilir demiş Emmi... emin değil yani.. böyle birşey olursa herhalde 3-5 madde ağır kusur halleri açıklanır net olarak..

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Trafikçi yada hukukçu vardır aramızda illaki.. Ağır kusura netlik getirilebilirse kafamızda da netleşir çoğu şey.. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Gökhan Albayrak

Arkadan çarpma ... Bu nedir böyle? Hepsi tamam da alkol neden yok? İçip içip caddeye mi çıkalım? Bu listeye karar verenler kimler? Nasıl bir ruh halleri var çok merak ettim.

Yorum bağlantısı
Haşmet Güngör

İçinden çıkılmaz Ayhan, belirtmeleri gerekir madde,madde.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Arkadan çarpma ... Bu nedir böyle? Hepsi tamam da alkol neden yok? İçip içip caddeye mi çıkalım? Bu listeye karar verenler kimler? Nasıl bir ruh halleri var çok merak ettim.

Alkol ve ehliyetsizlik ayrıca belirtiliyor.. 

Onlar kafadan rücu sebebi zaten... 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ayhan Onaran

İçinden çıkılmaz Ayhan, belirtmeleri gerekir madde,madde.

Yani tek istisnai yok onu demek istiyorum..

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Gelişmeleri bekliyorum, ona göre trafik sigortamı yeniletmem yani :)

Yorum bağlantısı
Gökhan Albayrak

Alkol ve ehliyetsizlik ayrıca belirtiliyor.. 

Onlar kafadan rücu sebebi zaten... 

Bu liste rücu sebebi gerisi değil gibi anladım ben, kusura bakma emmi :D 

Yine de merakım geçmedi.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ayhan Onaran

Yakın zaman da Tuvtürk nasıl ağır kusur listesi var onun gibi bir şey açıklanır. Elbette bu halde bilinmezlik var. En azından insanlarda Ağır kusur hallerini bilir ve ona göre araç kullanırlar.

Yorum bağlantısı
Osman Bilgin
(düzenlendi)

Mehmet Abi senin saydıkların Asli kusurlar

“b) Tazminatı gerektiren olay, aracın ilgili mevzuat hükümlerine göre gereken ehliyetnameye sahip olmayan veya geçerliliğini yitirmiş sürücü sertifikasına sahip ya da ehliyetine geçici/sürekli el konulmuş kimseler tarafından sevk edilmesi veya trafik kurallarının ağır kusur ile ihlali sonucunda meydana gelmiş ise,”

Benim anladığım ise; ehliyeti olmadan araba süren kişiler veya kaptırmış kişiler ve araçları ağır kusurlu olup da trafiğe çıkan yani muayenesi olmayan araçları çıkaran kişiler için olabilir mi? çünkü benim bildiğim trafik kazalarında kişiler için ağır kusur diye bir tabir yok, araçlar için var, kişiler için asli ve tali kusurlar var..

neyse doğrusu ve bir açıklaması yapılır sabretmek gerekir... 

tarihinde Osman Bilgin tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Mehmet Ali Durkac

bi dünya sigortayı ödemeyelim o zaman :) Zorunlu sigorta kalksın 

Yorum bağlantısı
(düzenlendi)

Ustad tesekkurler bilgilendirme icin. Osman zaten hali hazirda alkollu, ehliyetsizsen rucu sistemi calisir. Ancak hersey rucu edilirse prim anlamsizlasir. Ya da 20tl'ye police kesmek gerekir. Arkadan carpmak agjr bir kusur olmamali, ama ornegin olmasi gerekenden yuksek tonajli bir aracin digerinin uzerine devrilmesi durumunda arac sahibi agir kusurlu sayilabilir. Asli kusur bana kazaya sebebiyet verenin tesbiti, agir kusur ise trafige cikis kurallarini ihlal eden halleri hatirlatiyor. Asli kusur zaten kaza halleridir ve ruculuk bif durum bence yine olmayacaktir.

Saygilarimla.

tarihinde Evren İskent tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Süha Demirtaş

önce ağır kusur nedir bunu bilmeli insanlar. Asli kusur ile karıştırılıyor. Arasındaki fark basit biri kural ihlali diğeri kanun ihlali gibi düşünülmeli. Öndeki araca arkadan çarptı isem takip mesafemi korumadığım için kural ihlali olur, u dönüşü yapılmayan yerden dönersem veya kırmızıda durmaz isem kural ihlali olur. 0.51 promil alkol ile kaza yaparsam kanun ihlali olur ağır kusur olur vb... 

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Yasin Şimşek

Sigortaya sadece kusursuz tarafla muhattap etmemek için mi o kadar para ödeyeceğiz. O zaman zorunlu da olmasın . muhattap olmak istemeyenler yaptırsın sigortasını. Hiçbir anlamı kalmıyor sigortanın bu şekilde.

Yorum bağlantısı
Fatih Öztürk27

Yeni bir Türkiye klasiği daha. Zenginler şirketler bir türlü kollanırken vatandaş ödemeye devam edecek. Hasarsızlık indirimi neden var. Herşeyi ben ödeyeceksem sigortaya ne gerek var. Kaza dediğiniz şey zaten anlık bir olay.Alkol, kırmızı ışık ihlali, sürat gibi bilinçli olarak ihlal edilebilecek olanlar dışındakiler ifade edildiği üzere kazadır.

Yorum bağlantısı
Mustafa Yenigün

Detaylar netlesince nasil olur bilemem ama hasarin cebinden cikacagini bilen vatandas, agir kusurlu kazayi yapinca ilk once olay yerinden kacmayi dener bence...

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Saygın Can Oğuz

Primleri azaltmanın yolu bu mu şimdi? İşin şirazasi kaçmış görünüyor.

Yorum bağlantısı
Evren Erakçora

Doğrudur abi haklısın. Ancak doğru dürüst araba kullanmayı bilmiyoruz sorun burada.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...