İçeriğe Yönlendir

Ağır Kusurlu Kazada Araç Sahibine Rücu

Mehmet Ozyurek

Recommended Posts

Akif Özkan

Arkadan çarpma ağır kusur olmalı. Yakın takip etmesin.

Hocam sizi İzmir'de araba kullanmaya davet ediyorum.

Yorum bağlantısı
Ali Gök

dahada hiçbir sigorta şirketi para ödemez. binlerce mahkeme açılırda açılır kafalarına göre esnetirler.  zorunlu trafik sigortasının motorlu taşıtlar vergisinden farkı kalmaz

Yorum bağlantısı
Ahmet Türedi

Saçma sapan bişey bu.Zaten kurallara uyursa kaza olmaz kolay kolay.Sigorta anlamını kaybedecek.Zorunlu olması saçma olur ozaman.

Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Ben anlamam kardeşim, kasko yaptırırken ferrari çıksa çarpar geçerim dedim, Emmi geç karşılar dedi

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
Ali Gök

Arkadan çarpma ağır kusur olmalı. Yakın takip etmesin.

istanbulda takip mesafesini korumak çok zor bir durum... 

Yorum bağlantısı
Akif Özkan

Birçok vatandaşın batık kredi ve kartlarının olduğu bir ülkede kaza sonrası nasıl durumlar çıkar acaba!

Mağdur kaza sonrası dayak yediği ile kalır. Ama bu durum zenginleri zenginleştirir fakiri fakirleştirir..

Yorum bağlantısı
Murat Coşkun

12 madde asli kusur olarak geçiyor, ağır kusura bi tanım getirilmeden yorum yapmak zor ama biçok kere televizyonda görüyoruz trafik teröristi diye geçen haberler oluyor bu kişiler gerçekten en ağır cezayı hak ediyorlar.

Yorum bağlantısı
Mustafa Karabulut

6 Ocak günü CNNTURK'de dinlediğim, Türkiye Sigortacılar Birliği Başkanı Sn. Ramazan ÜLGER'in konuşmalarından anladığım kadarıyla, sigorta sektörünün en büyük zarar kaleminin tazminatlar olduğunu, hasarlarda ödenen yedek parça tamir masrafının tazminatların yanında çok küçük kaldığından bahsetmişti. Hatta en dikkat çeken örneklerinden biri,

"kafayı çekiyorsunuz,  duvara kendinizi vuruyor ölüyorsunuz, burada kim kusurlu ? siz kusurlusunuz, bu genel hukuk kuralıdır kimse kendi kusurundan yararlanamaz, 2012 yılına kadar bu dosyalardan tazminat ödenmiyordu, 2012 sonrası bunların yakınlarına tazminat ödenmeye başladı " örneği idi.

uzun lafın kısası benim şahsi görüşüm şu yöndedir,

Tazminatların yargı kararıyla ödenmesi, ve bunun önüne ancak yasal düzenlemeler ile gidilebileceği, bu yolunda uzun ve meşakkatli olması nedeniyle en azından zarar kalemlerinden hasar ödemelerini azaltmak babında bu gibi tebliğ ve diğer yollarla zararları azaltmak yoluna gidilmekte.

İlgili programın linki ;

Sn. Ramazan ÜLGER'in konuşmasına başladığı dakika ;

Yorum bağlantısı
Emre Şimşek

Arkadan çarpmayla ilgili Olgu Erhan'ın paylaştığı bir video var. Arkadan çarptığı halde karşı taraf %100 suçlu oldu.

Bence yapılacak en iyi şey ispatımızın kolaylaşması açısından araçlarımıza kaliteli birer kamera takmak. Vatandaş olarak alınacak en iyi bireysel tedbir bu...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Ben anlamam kardeşim, kasko yaptırırken ferrari çıksa çarpar geçerim dedim, Emmi geç karşılar dedi

Kasko kısmında sıkıntı yok :)
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Cemal Cangöner
(düzenlendi)

Size TUIK istatistiklerinden aldığım bilgileri  aktarayım.

2014 YILI

Trafiğe kayıtlı taşıt sayısı : 18.828.000

Trafik kazası : 1.199.000 (Mevcut araçların %6,4 ü kaza yapmış)

Bu kazaların;

1.030.000 maddi hasarlı

168.512 ölümlü yaralanmalı

Ölü sayısı : 3.524

Yaralı sayısı : 285.059

Bu rakamlar ortadayken "ağır kusur" yok demek saçma olur bence.

Bu kazaların büyük bir çoğunluğu sürücülerin kurallara uymamasından ve ağır kusurlarından kaynaklanıyor.

Hepimiz kuralları zaman zaman ihlal ediyoruz. Ancak bazıları aşırı şekilde ihlal edip hiç bir kuralı tanımıyor.

Bırakın sigortanın rücu etmesini - üstüne ağır cezalar da uygulanmalı.

İnsan hayatı her şeyden değerli.

tarihinde Cemal Cangöner tarafından düzenlendi
  • Beğen 3
Yorum bağlantısı
Mehmet Kazancıoğlu

2014 YILI

Trafik kazası : 1.199.000 (Mevcut araçların %64 ü kaza yapmış)

Bu kazaların;

1.030.000 maddi hasarlı

Bu kazaların büyük bir çoğunluğu sürücülerin kurallara uymamasından ve ağır kusurlarından kaynaklanıyor.

Hepimiz kuralları zaman zaman ihlal ediyoruz. Ancak bazıları aşırı şekilde ihlal edip hiç bir kuralı tanımıyor.

cemal bey sayılarda bir hata mı var ben mi yanlış hesap yaptım. % 6,3 gibi çıkıyor hesapta  :)

Yorum bağlantısı
Cemal Cangöner

cemal bey sayılarda bir hata mı var ben mi yanlış hesap yaptım. % 6,3 gibi çıkıyor hesapta  :)

Evet :)

Virgül hatası. Düzelttim.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı

Trafik sigortası 2 durumda sigortalıya rücu yapar bildiğim kadarıyla,

1- Alkollü araç kullanma,

2- Ehliyetsiz araç kullanma.

Yorum bağlantısı
Gökhan Albayrak

En çok kafamın takıldığı nokta şu; Arkadan çarpma nasıl ağır kusur oluyor? Takip mesafesi falan demeyin Allah aşkına, hayatın gerçekleriyle oturup konuşalım. "Hızın yarısı" yani 20 ile giderken önümdekine 10 metre de duracağım yada 70 le giderken 35 metre... Siz hiç arkadan acı bir korna duymuyormusunuz? Bide bunu hakikaten yapan var mı? Onu da geçtim insan hiç dalgın olmuyor mu? Arkadan çarpma kaza olmazsa ne kaza olacak?

Kısacası trafiğe çıkınca sigorta bizden para almalı. Her defasında hemde.

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Cemal Cangöner

2014 yılı içerisindeki "Ölümlü-Yaralanmalı" kazalar ile ilgili istatistiklere göre:

Sürücü kusuru 171.236

Yolcu kusuru 901

Yaya kusuru 18.115

Yol kusuru 1841

Araç kusuru 1.122

Burada da görüldüğü gibi sorumluluk büyük ölçüde sürücülere düşüyor.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ahmet Kapdan

Yapılmaya çalışılan düzenleme güzel ama  "ağır kusur"  tanımlaması yeterince açık ve tatmin edici değil.Kazaya sebep olan eylem/durum  trafik veya hukuki suç teşkil ediyorsa bence ağır kusur sayılmalı.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Yasir Baş

Benim de takıldığım şey tam olarak burası. Trafikte ters yöne girene milleti risk e sokana bas cezayı affetme de arkadan çarpma gibi her an olabilecek ve Türkiye trafik şartlarında yani pratikte uygulaması mümkün olmayan konularda bari yasalar yanımızda olsun. Yani demek istediğim ağır kusur konusuna adam gibi çalışmak lazım. 

Mesela ehliyetsiz kullanana, alkollü kullanana, hız limitlerini zorlayana, kırmızı da geçip birilerine zarar verene, ters yönden gelip birde sellektör yapana, daracık yolda araç sollayacam diye benim hayatımla kumar oynayana.. ne gerekiyorsa yap. Ama şuandaki hali suçsuz vatandaşa da çoook çook dokunacak gibi görünüyor.

Eğer bir çalışma yapılmadan bu haliyle kalırsa her zamanki gbi bir sonraki aşama çok özür dilerim ama Cem Yılmazın ifadesiyle o ona o ona en son herkes bahçivana (vatandaşa)..

Yorum bağlantısı
Mesut Eyibil

Zorunlu ibaresi kalksın ozaman isteyen trafik sigortası yaptırsın isteyen kasko trafik sigortasının hiç bir geçerliliği kalmamış yani boşa para ödücez

+10000000000000000

Yorum bağlantısı
Mesut Eyibil

En çok kafamın takıldığı nokta şu; Arkadan çarpma nasıl ağır kusur oluyor? Takip mesafesi falan demeyin Allah aşkına, hayatın gerçekleriyle oturup konuşalım. "Hızın yarısı" yani 20 ile giderken önümdekine 10 metre de duracağım yada 70 le giderken 35 metre... Siz hiç arkadan acı bir korna duymuyormusunuz? Bide bunu hakikaten yapan var mı? Onu da geçtim insan hiç dalgın olmuyor mu? Arkadan çarpma kaza olmazsa ne kaza olacak?

Kısacası trafiğe çıkınca sigorta bizden para almalı. Her defasında hemde.

Hayır zaten kazaların çoğu trafik yoğunluğu olan büyük şehirlerde oluyor ve büyük şehirlerde takip mesafesini trafik kurallarına göre uygulayabilen varsa gelsin anlından öpeyim, ben sakin araba kullanırım takip mesafesinede çok önem veririm ama ben öndeki araçla arama biraz mesafe koyuyorum yanımdaki adam zart die önüme geçiyor ozaman takip mesafesimi kalıyor frenliyorum busefer yine takip mesafesini açıyorum zart diğeri giriyor napıcan şimdi? şu kurallar nezaman gerçekçi koyulmaya başlanıcak arkadaş, ayrıca madem böyle sigorta şirketleri ağır kusurda bizden de para alıcak komple kaldırsınlar zorunluluğu isteyen yaptırsın isteyen yaptırmasın,yaptırmayan adam zaten yok die dikkat ederek gider tırsa tırsa bence daha çok caydırıcı olur.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Murat Ersel Çevik

Kazancıoğlu.. :)

Yasada Ağır kusur olarak yazıyor ama.. kurallara baktığımda tam karşılığını bulamadım ve Asli kusuru buldum.. onun için yazımda galiba diye başladım.. 

Emin değilim.. Beraber netleştirelim.. 

Örneğin arkadan vurma demişsin. İstanbul da takip mesafesi bırakmak mümkün değil ki?

Sen takip mesafesi bırak 10 km de hiç girmezse 50 araba önüne girer arkandaki korna ve sellektöre asılır. Sonrası karakolda biter.

• Beğen 6
Yorum bağlantısı
Ayhan Onaran

2014 YILI

Trafik kazası : 1.199.000 (Mevcut araçların %6,4 ü kaza yapmış)

Bu kazaların;

1.030.000 maddi hasarlı

Aynen belki de sigorta şirketlerinin hasarları bu kadar rahat ödemesinin verdiği dayanılmaz bir hafiflik var sürücülerimizin üzerinde. Herkes kaza yapmayım diye araç kullanmalı. Yaparsam yapayım nasılsa sigorta öder diye değil..

Yorum bağlantısı
Sami Demirpaz

Düzeltilmesi gereken birçok madde var yoksa sigortanın anlamı kalmayacak ülkemizde. 

Kimse zaten ben kaza yapayım diye yola çıkmıyor, az çok ehliyeti alacak kadar kafaya sahip birisi azda olsa sakınarak kullanıyor. Sakınmadan araç kullanan sayısı küçük bir oranda bence. 

Bu yeni maddelerden sonra, kaza anında suçlu olduğunu bilen kişi arabası yürüyorsa karşının hasarınıda kendi nakten ödeyecekse çok kişi kaçar durmaz. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Ramazan Altıntaş

bunları yapmadığımız sürece suçlu olabileceğimiz durumda kalmıyor zaten galiba  :D  :D

Yorum bağlantısı
Ali Gürsoy

Biraz abartı olmuş bu durum . Akol ve aşırı hız neyse'de arkadan çarpma anlamsız olmuş . Gerçi trafik sigortası karşılamayıp bana yazı gönderdiğinde bende o yazıyı kasko şirketime göndermiyormuyum .

İlk aracım ile yapılan kazada bmw 7,50'ye çarpmıştı kuzenim arkadan . Tampon'u çatlamıştı belli bir kısmını trafik sigortam ödemişti . Karşı tarafın sigortası bana alacak yazısı göndermişti bende yazıyı kendi kasko şirketime gönderince ödeme yapılmıştı .

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...