İçeriğe Yönlendir

Araç Kendi Gidiyor

Cemil Kaynak

Recommended Posts

Misafir

sorumu neden bu kadar ciddiye aldığınızı söyleyebilir misiniz :)

Devlet dairesine çevirmişsiniz burayı.

Oturuyor muyuz? Ayakta mı?

Yorum bağlantısı
Önder Özcan

Devlet dairesine çevirmişsiniz burayı.

Oturuyor muyuz? Ayakta mı?

ne metriki ülen.bunlar benim tansiyon haplarım

Yorum bağlantısı
Ebrar Tüfek

Bizim eski 110 luk connect de debriyajı çekerken kendi gidiyodu. Sıkışık trafikte  rahat oluyor bayaa 

Yorum bağlantısı
Misafir

Adım kadar eminim abi çok defa soruldu konuşuldu yorum olarak yazdım hatta hepsine aynı şeyi.

+10000000000 50 kere konuşuldu soruldu cevaplandı. Problem yok olması gerektiği gibi araç gidiyor :)

Yorum bağlantısı
Gökhan Tongay

Baskı balata bitiyor olabilir

Kavrama yapıyor hareket ediyor yokuş çıkıyor ve siz balata bitiyor diyorsunuz.Bence balata hala çok iyi.

Yorum bağlantısı
Murat Ersel Çevik

2011 model C-Max Titanyum X paket aracım var. Aracımı yeni aldım özellklerini ancak kavrıyorum.

Aracım 1 vites ve 2 viteste gaza basmasam bile kavrama yaparak kendi gidiyor. diğer viteslerde deneme şansım olmadı hafta sonu deniycem. Hatta hafif rampaları bile çıkıyor.

İstanbul-Bahçeşehir Migrosun çıkışındaki ufak rampada dün akşam deneme yaptım rampaya başlamadan araba 1 viteste kalkış yaptım hareketi aldı ve kendi gitmeye başladı hafif rampayı çıktı ve yolda da devam etti. Sizlerin araçlarında böyle birşey varmı?

Olması gereken o. :D

Bu modelde araç yapmazsa ayıp. :p  :D

Yorum bağlantısı
Ersev Kaya
(düzenlendi)

Açıklamayı dizel araçsa normal diye yapmışsınız fakat benim 99 focus'ta da var. Araç LPG'li. Balata, debriyaj seti ağustos ayında değişti. O zaman benim araçta mı sorun var? 

tarihinde Ersev KAYA tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

Dizel araçta normaldir. sakin şöförler bunu farkeder. haldır huldur gidenler bilmez.

şöför kurslarında bunu öğretmek tehlikeli ve gereksiz. ne saçma şeylerle kafa dolduruyorlar....

Sürücü kurslarında ilk bunu öğretirler. Gaza basmadan, debriyajdan ayağı yavaş yavaş çekerek aracın hareket ettirilmesini. Özellikle rölenti ayarı 800 devir üzeri araçlarda bu gidiş biraz daha seridir. Problem olduğunu sanmıyorum.

bu arada 2001 model bora gaz telli araçta pedal kendi kendine öyle durumda aşağı giderdi muhtemelen servo motora bağlıydı. (benzinli hitler)

Yorum bağlantısı
Cemil Kaynak

Aracım benzinli ve bu araç benim 2002 model Scenic LPG  aracımdan sonra 2. aracım çok fazla araç kullanmışlığım yok.

Kurslardaki eğitimleri de biliyorum ama ayağım ne debriyajda ne de gazda ama tıngır mıngır gidiyor. Daha önce dediğim gibi araca alışmaya çalışıyorum. Özelliklerini öğrendikçe daha çok sevmeye başladım.

Tekrardan bilgiler için teşekkür ederim.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

LPG takılı ise rölanti ayarını biraz yüksek tutmuş olabilirler.

Yorum bağlantısı
Misafir

Rölanti ayarını düşük te tutsanız, Lpg li araçlarda özellikle ilk çalıştırmada ve motor Lpg sıcaklığına gelene kadar genelde 800 devir üstünde çalışır. Rölantide benzinli araçlara göre daha fazla gaz verdiğinden de araç ilk viteslerde öne atılma eğilimi gösterebilir. Tabi bu durumlar yukarıda arkadaşların dediği gibi baskı balatanızda sorun yoksa olabilecek şeylerdir. 

Ben ehliyeti Balıkesir den aldım, orada da bana hoca göstermişti, Çorlu da da birçok akrabam, eş ve dostum ehliyet kurslarında hocaların ilk kalkışta, acemilikte aracı stop ettirmemek için bu şekilde söylediklerini biliyorum.. Doğrudur yanlıştır bilmemem tabi..  :)

Yorum bağlantısı
Misafir

Açıklamayı dizel araçsa normal diye yapmışsınız fakat benim 99 focus'ta da var. Araç LPG'li. Balata, debriyaj seti ağustos ayında değişti. O zaman benim araçta mı sorun var? 

hayır benzinlide de rolantide araç ilerler

Yorum bağlantısı
Murat Ersel Çevik

Aracım benzinli ve bu araç benim 2002 model Scenic LPG  aracımdan sonra 2. aracım çok fazla araç kullanmışlığım yok.

Kurslardaki eğitimleri de biliyorum ama ayağım ne debriyajda ne de gazda ama tıngır mıngır gidiyor. Daha önce dediğim gibi araca alışmaya çalışıyorum. Özelliklerini öğrendikçe daha çok sevmeye başladım.

Tekrardan bilgiler için teşekkür ederim.

Arkadaşlar yapmayın; bunun dizel yada benzinli olması ile hiç alakası yok. Manuel vites araçlarda  gaza basmadan debriyajdan yavaşça çektiğiniz zaman kavrama noktasına geldiğinde yürümeye başlar. Aynı yavaşlıkta debriyajdan tamamen çektiğinizde belli bir hızda yürümeye devam eder. Bu gayet normaldir hatta debriyaj baskı balata seti ne kadar sağlamsa o kadar daha rahat hareket eder. 

Yorum bağlantısı
Misafir

Bende bu konuyu arıyordum sabah, Önder abi örnek veriyorum şimdi  :fiuw:  :)

hatta ilk cevap benim di o konuda 

Yorum bağlantısı
Önder Özcan

Bende bu konuyu arıyordum sabah, Önder abi örnek veriyorum şimdi  :fiuw:  :)

iyi örnekmiş,bundan bitane de ben alayım :p

Yorum bağlantısı
Cemil Kaynak

Bilgiler için teşekkür ederim. o zaman anormal bir durum yok.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

enjektör varsa. debriyajdan yavaşça çekince araba gider. tdci da benzinde lpg de

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...