İçeriğe Yönlendir

Katılım Bankası Araç Kredisi Hakkında Acil Bilgi

Erhan Güler

Recommended Posts

Evren bey bu durum sanki sizinle aramizda bir atismaya donmus izlenimi vermeye basladi. Ben bugun Bankaciyim isimi hakkiyla yapmam gerektigi duauncesindeyim. Yarin farkli bir is yaparsam onuda hakkiyla yapmak isterim. Mudurlerime ustlerime yaranmak onlarin taktirlerine almak gibi bir dusuncem bugune kadar olmadi olmazda o karakterde bir insan olmadigim icin bugune kadar bir cok sey kaybettim o ayri bir noktadir. Ben tek dogru benim kurumum yada katilim bankalridir demiyorum diyememde. Benim tavsiyem cok zorda degilseniz kredi cekmeyin. Krediyi ev yada araba almak icin kullanacaksaniz katilim bankalarini tercih etmeniz daha iyi olacagi dusuncesindeyim. Bu herkes katilimdan kullansin kimse diger bankalarla caliamasin demek degildir. Herkes ozgurdur. İnsanlarin onune durumlari koyarsinin kisi birisini secer iste sinavda oradadir. Ben bugune kadar arabami evimi alirken katilim bankasida olsa krediye girmedim. Girmek istemedim bu kisilerin ic dunyasindasiyla alakali bir durumdur. Bankalarin ticari hayatta olmasini bende savunuyorum. Cunku bankacilik sadece kredi ve mevduattan ibaret degildir. İnsanlarin islerini kolaylastiracak bir cok isleme yardimci olmaktadir.

Sizi kiracak yada uzecek bir kelime kulandiysamda gercekten ozur dilerim. Firsat olursa sizlede tanismak isterim.

Furkan Bey yanlis anlasilma olmasin samimiyetle yaziyorum siz de oyle. Forumdaki ana nokta kalp kirmamak. Gerisi tabi ki yazilip cizilecek ki cok seslilik olsun. Insallah gorusmek dilegiyle.

Saygilarimla.

Yorum bağlantısı
Fatih Ada

Malin ayipli cikmasi ureticiden kaynakli olacaktir. Sonucta ikinci el galeriden garantisi devam eden arac aldiginizda bu araci galeriye degil de servise basvurarak sorunuzu cozeceksiniz serviste ilgili ithalatciya donerek durumu cozecektir. Ayipli mal ornegi icin su durumu verebilirim bizim bireysel muateriler icin dahil oldugumuzu devam eden insaat projelerimiz mevcut. Yani ev daha tamamlanmamisken siz evin tapusunu alabiliyorsunuz. Burada muteahhit firma evi tamamlamadan kacti yada iflas etti bu durumda banka almia oldugunuz evi tamamlayip ve ya farkli bir firmaya tamamlatip size teslim etmekle yukumlu ve bu durumda yasanmistir. Ben burda gelin katilim bankalri ile calisin demiyorum sadece isleyisleri altindaki ince noktalari anlatmaya calisiyorum.

Ticari islemle alakali olarak ise musterinin uretim icin bir firmadan urun aldigindan ornek verecek olursak satici firmaya genel mudurluk tarafindan sipari formu gecilmektedir. Bu ve bunun gibi bir cok detay mevcuttur.

Kullanilan finansmanda mevduat bankalarinda geri cagirma krediyi erken kapatma yada degisin piayas kosullarinda yani faizler yukselmisse devam edem krediyi yuksek orandan yeniden yapilandirma hakklari mevcuttur. Bu durum bizde ticari islem yapildi icin bulunmamaktadir. Ben sana bu urunu 10liraya vadeli vermissem krizde ciksa piyasada cokse yada oranlarda dusse sizi cagirip biz bunu bu orandan yapilandiriyoruz yada kredimizi geri istiyoruz gelin kapatin su tarihe kadar diyemiuoruz. Bu durumdan dolayida bankanin mali verilerine zarar yazilan durumlar oluyor. Diger bankalarin kredi cagirdigina ben bu sene ve gectimiz seninin sonlarinda calistigim sehrin organize sanayisinde sahit oldum. Bir cok firma bu nedenle zora girdi. Organize yonetimi calisilmiyacak bankalar diye liste olusturup uyeleri ile paylasti katilim bankalarinin bu isleyesinden dolayi hicbir katilim bankasi bu listede yer almadi.

Furkan kardeşim, konu seninle alakalı değil.. Yani senin şahsına yöneltilen bir şey değil.. Katılım bankaları tamamen faiz hassas kişilerin paralarının ya da ihtiyaçlarının farklı isim kullanılan aynı sistemle sisteme sokulması benim için..

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Furkan YAYVAN

Furkan kardeşim, konu seninle alakalı değil.. Yani senin şahsına yöneltilen bir şey değil.. Katılım bankaları tamamen faiz hassas kişilerin paralarının ya da ihtiyaçlarının farklı isim kullanılan aynı sistemle sisteme sokulması benim için..

Fatih bey bende isin icinde yer almadan once farkli isimle ayni islemin yapildigi bir sistem mantigiyla isin yurudugunu zannetmistim. Ama gerckten oyle degil katilim bankasinin kurulma asamasindan faaliyet asamasina kadar hersey ince ayrimtisina kadar duzenlenmektedir. Yani elimde firsat olsa bunlari bu konuda tereddutu olan kisilere gosterebilseler. Ulkemizin %90 ini musluman nufusa sahip ama katilim bankaciliginin piayasa payi %5 belkide bu durum insalara dogru aktarilabilse acik acik gosterilebilse bu %5lik pay yukselebilir dusuncesi icindeyim. Sunu yine tekrarliyorum durum firsat varsa kredi manasinda bankasiz yurumek bence en mantiklisi.

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

müslümanlık ile katılım bankacılığını ilişkilendirdiğiniz anda insanların dini hassasiyetlerini kullanarak ticaret yapıyor olursunuz. bunu yapın. tamam. ancak yapmıyorum demeyin. islam sözünü ağzınıza almadan anlatabiliyorsanız bu sistemi ok. vatandaş kendi karar verir.

lafınıza islam soktuğunuz an kullanıyorsunuz anlamı çıkar. daha doğru anlamı çıkmaz, bu böyledir.

normal bankacılıkta vatandaşın kredisini geri çağıran banka batar. ayrıca atladığınız nokta var mevcuatlara ve kredilere devlet garantisi vardır. O kadar basit değildir. çok yüksek meblağlı kredilerde zaten özel şartlar vardır. sanayi kredileri vs. Orada bile geri çağırma öyle akşamdan sabaha olacak olan olay değildir. Keza katılım bankası arabanın parasını isteyemez ama arabayı isteyebilir :)

sonuç olarak aramızda parasını inanç nedeniyle faize yatıramayan varsa bu sistemi sonuna kadar tavsiye ediyorum. 

günün fıkrası:. ben budist finansman yöntemini istiyorum. parayı alıyorsun geri vermiyorsun o da istemiyor :) :)

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Furkan YAYVAN

müslümanlık ile katılım bankacılığını ilişkilendirdiğiniz anda insanların dini hassasiyetlerini kullanarak ticaret yapıyor olursunuz. bunu yapın. tamam. ancak yapmıyorum demeyin. islam sözünü ağzınıza almadan anlatabiliyorsanız bu sistemi ok. vatandaş kendi karar verir.

lafınıza islam soktuğunuz an kullanıyorsunuz anlamı çıkar. daha doğru anlamı çıkmaz, bu böyledir.

normal bankacılıkta vatandaşın kredisini geri çağıran banka batar. ayrıca atladığınız nokta var mevcuatlara ve kredilere devlet garantisi vardır. O kadar basit değildir. çok yüksek meblağlı kredilerde zaten özel şartlar vardır. sanayi kredileri vs. Orada bile geri çağırma öyle akşamdan sabaha olacak olan olay değildir. Keza katılım bankası arabanın parasını isteyemez ama arabayı isteyebilir :)

sonuç olarak aramızda parasını inanç nedeniyle faize yatıramayan varsa bu sistemi sonuna kadar tavsiye ediyorum. 

günün fıkrası:. ben budist finansman yöntemini istiyorum. parayı alıyorsun geri vermiyorsun o da istemiyor :) :)

Mehmet bey, ben ve çevremdeki kişiler insanların dini hassaiyetlerini kullanıp pazarlama yapmamaktadır. Bu durumu kullanan insanlar hem piyasada hemde toplumda fazlasıyla bulunmaktadır o konuda size hak veriyorum. İnsanlar mantıklı, araştıran, okuyan ve gözlem yapabilen bir canlıdır. Sonuçta insanların tercihlerine herkes saygı göstermelidir. Kimileri katılım tercih ederken kimileri mevduat bankarını tercih edebilmektedir. Bu çok normal bir durumdur.

kredisini geri çağıran bankaların içinde piyasa ismini sıklıkla duydumuz bankalarda yer almaktaydı hatta büyük çoğunluğu oluşturmaktaydı. Öyle bir durumda bankanın geri çağırmasının mantığı bankanı  batmakta olup paraya ihtiyacının olması değildir. Zamanında düşük oranla kullandırmış olduğu kredinin artık o oran üzerinden kendisne kar sağlamayacak olmasında dolayı geri çağırmaktadır. Bu durum sanayici için gerçekten zor bir durum olmuştur. Çünkü ilgili sanayici ödemelerini çeklerini plan program içine koymuşken birden bankaca zamanında ödenen kredisini erken kapatması talep edilince çek vb ödemelere ayırdığı parayla kredisini kapatmak durumunda kalmıştır. Böyle olunca da  sanayicinin çekleri yazılmış banka dışındaki ödemelerinde aksama olmuştur.

Devlet su an için mevduatın 100.000 TL lik kısmına güvence vermektedir. Kredi noktasında güvence vermiyor diye biliyorum. .Çok yüksek montanlı kredilerde böyle bir durum var mı bilmediğim için yorum yapamıyorum.

Katılımlar kredi geri çağırmamakta ve hatta araba ile ev geri istememektedir. :)  :)  

Budist finansman yöntemi bizim ülkede uygulansa piyasanın % 100 ne hakim olur mutlaka  :biggrin:  :biggrin: :biggrin:  

Mehmet bey yanlış anlamayın ama amacım size karşılık vermek değil, bildiğim içinde bulunduğum durumu dilim döndüğünce aktarabilmeye çalışmak. Sizi kırabilecek kelimeler ve cümleler kullanmamaya özen gösterdiğimi düşünüyorum. Farkında olmadan öyle bir şey yaptıysam sizden özür diliyorum.

Saygılarımla...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Yapılan bir satışta vade farkı almak da vermek de helaldir.

Ancak sen evi bul pazarlığını yap.. Ben onu satın alıp, vadeli olarak satayım derse, Bizim buradaki galericilerin araya girip para satmasından farkı kalmaz.

Ev bankanın öz malı değil ise, ev görmeye bankaya gitmiyorsam, pazarlığı bankayla yapmıyorsam benim bulduğum evi alıp bana sattığı sürece, yapılan şeyin, Yapı kredinin yaptığından daha farklı olduğunu düşünmüyorum.

• Beğen 6
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

bu tarz bankalrın ''olurunun''  İngiliz kraliyetine bağlı yürüyor olması bana garip gelen kısmı

Yorum bağlantısı
Furkan YAYVAN

Ancak sen evi bul pazarlığını yap.. Ben onu satın alıp, vadeli olarak satayım derse, Bizim buradaki galericilerin araya girip para satmasından farkı kalmaz.

Ev bankanın öz malı değil ise, ev görmeye bankaya gitmiyorsam, pazarlığı bankayla yapmıyorsam benim bulduğum evi alıp bana sattığı sürece, yapılan şeyin, Yapı kredinin yaptığından daha farklı olduğunu düşünmüyorum.

Mehmet bey durum sızın dusundugunuz sekılde degıl farklı bır sekılde ıslıyor ben sankı banka sahıbıymısım gıbı anlatmaktan yoruldum artık. :biggrin:  :biggrin: :biggrin:  

Bıreysel işlemlerde genellıkle vatandaşlar nerede dusuk malıyet çıkıyorsa oraya yonelıyor. Bazı zamanlarda bızde malıyetler dusuk cıkabılıyor bır bakıyoruz katılım bankasının onunden geçmeyenler bıle başvuru ıcın sıra bekliyor.  :biggrin:  :biggrin:  ya sız bana ev mı satıyordunuz, yoksa bu işleme aracı mı oluyordunuz yoksa kredı mı verıyorsunuz demiyorlar. Bu durum doğru mu benım bakış acıma gore yanlış ama cogu ınsan malıyet hesabına gore hareket edıyor. Hangı banka kendısı ıcın hesaplı ise oraya yonelıyor. Çok az bır kısım ıse ne olursa olsun katılım ıle calısmak ıstıyor. Benım denk geldıgım musterıler ıcınde % 5 lık kısım bu şekilde dıyebılırım. :biggrin:  :biggrin:  :biggrin:  gerıye kalan %95 ise hangi banka avantajlı ise oraya yöneliyor..

Mehmet bey sizin oradaki galerıcıler araya gırıp nasıl para satıyorlar cok merak ettım açıkçası, hani demek istediğiniz konsinye araç uzerınde komısyon almaları mı oluyor acaba..

Yorum bağlantısı
Furkan YAYVAN

Mehmet bey, Arabistan gitmedim. Hac ve umreyede gitmedim.

Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Kaynak?

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

Mehmet bey, Arabistan gitmedim. Hac ve umreyede gitmedim.

iş ziyareti için bir gitmenizi öneririm. katar da olur.

Yorum bağlantısı
Furkan YAYVAN

iş ziyareti için bir gitmenizi öneririm. katar da olur.

Mehmet bey, bildiğim kadarıyla bahsetmiş olduğunuz iki ülkede faiz esaslı çalışan bankalar faaliyet göstermekte hatta yanlış bilmiyorsam arabistanda katılım bankası bulunmamakta. Entersan bir noktayı da belirteyim yine yanlış bilmiyorsam dünyada katılım bankacılığı alanında faaliyet gösteren büyük bankalardan birisi(ülkemizde bu banka mevcut değildir.) HSBC bankası veya onun iştiraki olan bir banka olması lazım.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Benim kaynağım sağlam. Safkan haram

Mal satışı varsa helaldir.

Bu bankalar da bunu kullanıyor.

Enflasyon olan bir ortamda vade farksız taksiti kimse yapmaz.

Enflasyon olmasa haklısın.

Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Mal satışı varsa helaldir.

Bu bankalar da bunu kullanıyor.

Enflasyon olan bir ortamda vade farksız taksiti kimse yapmaz.

Enflasyon olmasa haklısın.

Sen var olanı yazma kaynak göster

O bankalar da tertemiz faiz işliyor

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Sen var olanı yazma kaynak göster

Seninkini görelim.
Yorum bağlantısı
Emrah Musalli

Bi ara bende çok araştırdım. Dünyanın çeşitli Müslüman olmayan ülkelerinde de var bu katılım bankaları. Örneğin citibank in da böyle çalışmaları varmış Amerika da. Birde bu bankaların işlemlerinin ıslama uygun olup olmadığı konusunda bilgi aldıkları ser i kurulları olduklarını biliyorum. Ancak maalesef Türkiye de ki katılım bankalarının vadeli alıp satma işinde İslami usullere ve ayrıntılara dikkat etmediklerini görüyorum. Çalışanlarını ekonomi ile beraber bu konularda da eğitip uyarsalar daha iyi olur.

Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Helâl diyen sensin. Ben demedim. Yazdın ve Kaynak göstermek zorundasın. Yoksa tüm vebali senin üstüne olacak

Yorum bağlantısı
Emrah Musalli

Belli ki katılım bankaları işi şüpheli görünüyor. O yüzden direk t helal yada haram demek doğru olmaz. Ama usulüne uygun olsa yapılabilir belki. Ve İslam alım lerinin de ayrıntılı araştırma ve bilgi vermeleri yok bu konularda. Hala yazdiklari kitaplarda şimdiye kadar olan konuları tekrar ediyorlar. Artık bence belli ki bu konularda hassas olan insanların bu bilgilere ihtiyaçları var. Bunlarla ilgili ilmihal vb. Kitaplar yazmaları lazım.

Yorum bağlantısı
Furkan YAYVAN

Bi ara bende çok araştırdım. Dünyanın çeşitli Müslüman olmayan ülkelerinde de var bu katılım bankaları. Örneğin citibank in da böyle çalışmaları varmış Amerika da. Birde bu bankaların işlemlerinin ıslama uygun olup olmadığı konusunda bilgi aldıkları ser i kurulları olduklarını biliyorum. Ancak maalesef Türkiye de ki katılım bankalarının vadeli alıp satma işinde İslami usullere ve ayrıntılara dikkat etmediklerini görüyorum. Çalışanlarını ekonomi ile beraber bu konularda da eğitip uyarsalar daha iyi olur.

Emrah bey su an ulkemızde faalıyette olan 2 devlet 4 ozel olmak uzere toplam 6 adet katılım bankası yer alıyor. Devletın kurmus olduklarını daha yenı olduğu ıcın yorum yapamıyorum. Fakat  4 ozel katılım bankasından ozellıkle ıkısı katılım bankacılığı noktasında cok katılar. diğer ikisi ise bizim gördugumuz kadarıyla işi gevşetmiş durumdalar ki bu cok yanlış bir durum.

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

yaratıcı bu kadar kompleks yapmaz bu işleri. lütfen.

insanlar paye için kurallar üretip sonra kafayı yediriyorlar birbirlerine.

Yorum bağlantısı
Servet Aydın

yaratıcı bu kadar kompleks yapmaz bu işleri. lütfen.

insanlar paye için kurallar üretip sonra kafayı yediriyorlar birbirlerine.

Hocam, yaratıcı kurallar koymuş ticaret ile ilgili. Evrensel ve zaman mekan kavramı dışında. Uyulsa sıkıntı olmaz.
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...