İçeriğe Yönlendir

Katılım Bankası Araç Kredisi Hakkında Acil Bilgi

Erhan Güler

Recommended Posts

Furkan YAYVAN

insanların elinde fırsat olsa ve bankalara, kredilere bulaşmamaları bence en iyi durumdur. ben bugüne kadar ne katılımdan ne mevduat bankasından krediye gırmedım umarım bundan sonrada gırmek zorunda kalmam. banka ile ilgili olarak tek kontak noktam kredi kartı ve maaş hesabı :biggrin:  en iyiside buu bence.. hatta bu ay kendimce karar alıp kart kullanımını bıle bıraktım. kartlarımı eşime teslim ettim (kurda kuzuyu teslım ettıgımı düşünüyorum bu arada) internet uzerınde karttın gereklı olduğu işlemler dışında kart kullanımını bıle bıraktım açıkçası.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Helâl diyen sensin. Ben demedim. Yazdın ve Kaynak göstermek zorundasın. Yoksa tüm vebali senin üstüne olacak

Haramdır.

Vebali kullananındır.

Benim inancım bende kalsın. :)

Fetva makamımıyım len. Niye vebali benim oluyor. :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Haramdır.

Vebali kullananındır.

Benim inancım bende kalsın. :)

Fetva makamımıyım len. Niye vebali benim oluyor. :)

fetva makamı İngiliz Kraliyetinden geçiyor sanane yahu

Yorum bağlantısı
Servet Aydın

[17/04 22:49] Servet: Konu orada banka, Eğer araba almak satmak portif veya kasko satmak olsa iş değişir

[17/04 22:49] Servet: Senden araba aldım

[17/04 22:49] Servet: 10.000 tl

[17/04 22:50] Servet: Ödemeyi bir yıl sonra yapacam

[17/04 22:50] Servet: 10.000 tl bir yıl sonra oldu 9300 tl

[17/04 22:50] Servet: Eridi

[17/04 22:51] Servet: Benden 700 tl isteyebilirsin

[17/04 22:51] Servet: Fazlasını isteyemez sin

[17/04 22:51] Servet: Ama para aldım 10.000 tl

[17/04 22:51] Servet: Bir yıl sonra 10.700 ödersem bu faiz

fetva makamı İngiliz Kraliyetinden geçiyor sanane yahu

Ticaret yapılıyor katılım bankası ile. Bilmiyon sen
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Sen dedin Helal diye. Dur buraya yazayım aynısını

Bankanınkine demedim ben. Yanlış anlamışın.

Ilk cümleme tskılmışın sen.

Ben ikili ticaretlerden bahsettim o cümlede.

Ben bu bankaların sistemlerini helal kabul etmiyorum.

Benim helal dediğim.

Portifi bana peşin 10 bin. Vadeli 11 bine satmandır.

Edit :

Benim bulduğum portifi benim bulduğum fiyattan alır.. Bana farkla satarsan bu ticaret değil tefedir.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Tamam şimdi oldu. Katılım bankaları hikâye

Tefye yapanı piyasadan siliyoruz zaten. En ahlaksız ticaret yöntemi

Yorum bağlantısı
Furkan YAYVAN

[17/04 22:49] Servet: Konu orada banka, Eğer araba almak satmak portif veya kasko satmak olsa iş değişir

[17/04 22:49] Servet: Senden araba aldım

[17/04 22:49] Servet: 10.000 tl

[17/04 22:50] Servet: Ödemeyi bir yıl sonra yapacam

[17/04 22:50] Servet: 10.000 tl bir yıl sonra oldu 9300 tl

[17/04 22:50] Servet: Eridi

[17/04 22:51] Servet: Benden 700 tl isteyebilirsin

[17/04 22:51] Servet: Fazlasını isteyemez sin

[17/04 22:51] Servet: Ama para aldım 10.000 tl

[17/04 22:51] Servet: Bir yıl sonra 10.700 ödersem bu faiz

siz bazı seylerı bılsenız bu yorumu burada yapmazdınız bence. insanların işlerini veya kurumlarını küçümsüyor dalga gecıyorsunuz bence. bu bankaların işleyısını doğru bulmayabılırsınız.  bu sıze küçümseme veya dalga geçme hakkı tanımaz bence. vaktınız olduğunda katılım bankacılığı ıle ılgılı araştırma yapabılırsınız mesela. bu kadar on yargılı olmayın lütfen kımse sızı zorla tutup katılım ıle çalışacaksınız demiyor. katılımlarını çalışma prensıbını göstermeye çalışıyor calısıp çalışmamak ınsanların tercıhıne kalmış bır durum sonuçta.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

siz bazı seylerı bılsenız bu yorumu burada yapmazdınız bence. insanların işlerini veya kurumlarını küçümsüyor dalga gecıyorsunuz bence. bu bankaların işleyısını doğru bulmayabılırsınız. bu sıze küçümseme veya dalga geçme hakkı tanımaz bence. vaktınız olduğunda katılım bankacılığı ıle ılgılı araştırma yapabılırsınız mesela. bu kadar on yargılı olmayın lütfen kımse sızı zorla tutup katılım ıle çalışacaksınız demiyor. katılımlarını çalışma prensıbını göstermeye çalışıyor calısıp çalışmamak ınsanların tercıhıne kalmış bır durum sonuçta.

Küçümseme kısmını göremedim.
Yorum bağlantısı
Furkan YAYVAN

Bu bankalarda vadeli mevduat sistemi var mı ?

yok maalesef. kara ve zarara katılım hesabı mevcut. bunun ıcınde ya bu faızlı hesaptan ne farkı var dıyebılırsınız. onuda anlatmaya calısayım.

x bır mevduat bankası olsun. sız bu bankaya günlük, haftalık, aylık veya yıllık perıyotlarda faızlı mevduat hesabına para yatırabılırsınız. Banka sıze hesap cüzdanı verır ve bu cüzdanda vade tarıhınız ve o tarıhte paranızın mıktarı yazar. mesela 10.000 yatırdınız bu para 1 ay sonra 10.100 TL olacağını hesap cuzdanızda yazar ve banka bunu garantı eder.

Katılımda ıse sız kara ve zarara ortak olursunuz bu durumda günlük veya haftalık perıyotta kar dağıtımı olmaz en kısa olarak aylık perıyotta dağıtım olur. katılım bankası sıze sunun garantısını veremez. 1 aylığına 10.000 yatırdın bu tutar 1 ay sonra 10.100 TL olur diyemez. Sebebı ıse toplanan fonlarlar gırılen tıcarı ortaklıklardan ne kadar kar gelecegının garantısı yoktur. ay  sonunda yapılan ıslerden elde edılen kar ve zararlar hesaplanır toplamda kar varsa bu musterılerın yatırmış oldukları tutarlara oranla hesaplarına yatırılır. Toplamda zarar varsa herkesın payına dusun tutarda zarar musterının hesabında alınır. ıste bu sebepten dolayı musterılerın yatırmış oldukları tutara su kadar kar payı verılır gıbısınden bır garantı verilemez ve bır tutar söylenemez.

Küçümseme kısmını göremedim.

Mehmet bey bakmak ve görmekle alakalı bır durum olsa gerek. Cumlenın kullanım tarzından ben oyle anladım galıba

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Furkan, küçümseme nerde, dalga geçme nerde?

Sana verdim 10.000 tl. Yıl sonunda ne kadar vereceksin?

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Mehmet bey bakmak ve görmekle alakalı bır durum olsa gerek. Cumlenın kullanım tarzından ben oyle anladım galıba

O kısım bizim whatsap grubunda yazılmıştı.

Cümleler ve hitaplar ona göreydi.

Buraya kopyslamış ve benim için kopyaladı.

Hitap banaydı. Sıkıntı yok.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Paramı Hangi işte kullanacaksın?

Fon alıyormuş.. Ticaret yaptığı işler varmış.
Yorum bağlantısı
Furkan YAYVAN

servet  abi demek istiyorum size sabahtan beri herkes bana yuklenıyor gıbı hıssedıyorum. tekrar soyluyorum ben banka sahıbı degılım su an ıcın bır katılım bankasının personelıyım. Yukarıda yer alan cümleden oturu  dalga gecılıyo ızlenımı hıssettım.

O kısım bizim whatsap grubunda yazılmıştı.

Cümleler ve hitaplar ona göreydi.

Buraya kopyslamış ve benim için kopyaladı.

Hitap banaydı. Sıkıntı yok.

o zman ozur dılerım. ben o sekılde olduğunu bılmıyordum

Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Paramı nerde yatırım yapıp kullandığını söylemiyor

servet abi demek istiyorum size sabahtan beri herkes bana yuklenıyor gıbı hıssedıyorum. tekrar soyluyorum ben banka sahıbı degılım su an ıcın bır katılım bankasının personelıyım. Yukarıda yer alan cümleden oturu dalga gecılıyo ızlenımı hıssettım.

Vaktinde kapısına gidip, neyi nasıl yaptığını iyicene öğrenmek istedim. Elim boş döndüm. Bana yeterli.

Seninle hiçbir alakası yok yazdığımın. Çağlar ve Emmi ile aramda olan diyaloglar.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

servet abi demek istiyorum size sabahtan beri herkes bana yuklenıyor gıbı .

Şu an siz varsınız :)

Dolayısıyla sorular size ama bunu yüklenmek olarak algılamayın.

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

... ay  sonunda yapılan ıslerden elde edılen kar ve zararlar hesaplanır toplamda kar varsa ...

iki soru:

Şu yapılan işlerin yüzde 99 u nedir?

Bu kar oranı nedense faiz ile aynıdır bu niyedir?

banka imişsiniz gibi hissetmeniz bence çok güzel. yöneticileriniz keşke bunu okuyor olsa. biz yükleniyoruz turbo olsun diye. canınızı sıkmayın.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Furkan YAYVAN

Mehmet abi,katılım bankalarında fon, repo vb işlemler olmuyor. Merkez bankasından faiz almak için para tutulmuyor sadece zorunlu karşılıklar merkez bankasına yatırılıyor kı BDDK ya tabi olduğu için bu yasal zorunluluk. Müşterilerin paraları ile çok sayıda projeye gırılıyor ınsaat tutunda ıthalat ıhracat gibi cok cesıtlı alanlarda ısler yapılıyor. Her iş derken tabıkı helal daırede yer alacak işler yer alıyor. Ornegın bır alkollü içki veya buna benzer işlere girilmiyor tabı kı.

iki soru:

Şu yapılan işlerin yüzde 99 u nedir?

Bu kar oranı nedense faiz ile aynıdır bu niyedir?

banka imişsiniz gibi hissetmeniz bence çok güzel. yöneticileriniz keşke bunu okuyor olsa. biz yükleniyoruz turbo olsun diye. canınızı sıkmayın.

Mehmet bey genelde pıyasa ıle aynı degılde pıyasanın altında kalıyor, su an ıcın pıyasa mevduat oranları 9-12 arasında olduğunu varsayarsak en son ay dağıtılan kar payı ortalama 6-6.5 cıvarlarında oluşmuştur.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Furkan bey bankanızın yaptığı bizim bileceğimiz bir örnek ticaret.

Inanın bu zorlama değil. Merak ediyorum.

Hangi inşaat firması mesela ?

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
(düzenlendi)

yüzde 99 fon kullandırma yapılır. gerçek işe girilmez. girilenler de kendi holding işleri olur.

tarihinde Mehmet Göktürk tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Furkan YAYVAN

Paramı nerde yatırım yapıp kullandığını söylemiyor

Vaktinde kapısına gidip, neyi nasıl yaptığını iyicene öğrenmek istedim. Elim boş döndüm. Bana yeterli.

Seninle hiçbir alakası yok yazdığımın. Çağlar ve Emmi ile aramda olan diyaloglar.

durumun oyle olduğunu bende Mehmet abı yazınca anlayabıldım kusuruma bakmayın gerçekten ozur dılerım.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

.

Mehmet bey genelde pıyasa ıle aynı degılde pıyasanın altında kalıyor, su an ıcın pıyasa mevduat oranları 9-12 arasında olduğunu varsayarsak en son ay dağıtılan kar payı ortalama 6-6.5 cıvarlarında oluşmuştur.

Ev kredileri de bu oranda mı oluyor yoksa enflasyona göre mi hesap ediliyor.

Yani bankanız piyasaya göre uygun oranlıdır diyebilir miyiz. ?

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...