İçeriğe Yönlendir

Kasko Sorunu

Tuna İşgören

Recommended Posts

Tuna İşgören
(düzenlendi)

Çok ilginç bi durum ile karşı karşıyayım, Şuandaki aracım opel astra 1.3 cdti essentia + konfor paket.  Aracın kasko değeri 38bin olarak gözüküyor fakat 38bin gözükmesinin sebebi konfor paketin seçilememesi . Essentia en baz donanım olduğu için 38bin olarak veriyor. 

Essentia donanımda arka camlar bile çevirmeli jant kapaklı en baz donanım . Benim araç ise 2009 modelin elegance donanımına eşit . Ben aracımı essentia olarak kaskolatırsam ön cam kırıldı bana baz donanım camı verecek ama bende yağmur sensörü var. Hava yastığım açılsa essentiada sadece önce hava hastığı var benim araçta yan perde hava yastıklarıda var.  Kısacası classic 3 modelin en full aracı.  Kasko yaparken konfor paket diye ekletilebilirmi ? TSB den baktığımda öyle bir seçenek malesef yok . Yada kasko yaparken enjoy yada elegance olarak kasko yaptırabilirmiyim ?  Aracımın Faturası şuanda elimde mevcut essentia + konfor paket olarak.  Donanım durumuda aşağıdaki gibi .  

Essentia 

4 yönlü ayarlanabilir sürücü ve yolcu koltuğ 
Asimetrik bölmeli katlanabilir arka koltuklar (60/40) 
CD 30 radyo/CD çalar - 6 Baz Hoparlör

------------------------------------------------------- 

Enjoy (Essentia üstüne) 

8 yönlü ayarlanabilir sürücü koltuğu 
Asimetrik bölmeli katlanabilir arka koltuklar (40/20/40) 
CD 30 radyo/CD/MP3 çalar - 7 Baz Hoparlör

Bel desteği ayarlı sürücü koltuğu 
Deri kaplı direksiyon 
Direksiyondan kumanda sistem
Elektronik hız sabitleyici (Cruise Control) 
Elektrikli arka camlar 
Işığa duyarlı otomatik kararan iç dikiz aynası 
Işığa duyarlı otomatik yanan farlar, 
Işıklı makyaj aynası 
Kol dayama desteği 
Yol bilgisayarı 
Gövde rengi kapı kolları 
Sis farları (ön) 
Yağmur sensörü 

Enjoy üstüne Elegance paket alınırsa

Grafik bilgi ekranı 
elektronik iklim kontrollü klima 
16 inç hafif alaşım alüminyum jantlar 
park sensörü 

tarihinde Tuna İşgören tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı

şase numaranıza göre yapıyorlar sonuçta kaskoyu

benim araçta güvenlik paket 8 airbag var ama normal 2 airbag gibi kaskolu.

mahkemeye verirsiniz 

Yorum bağlantısı
Ahmet Türedi

Kasko yaparken donanım seçilebilmesi lazım.Ben ayrıca bütün opsiyonlarıda eklettim poliçye boya,sunroof,led,tekno paket.Yani isterseniz herşeyi ekliyorlar sorun olmaması lazım.

Yorum bağlantısı
Tuna İşgören

sigortacı arkadaşımla görüştüm ses sistemi falan ekletilebiliyor dedi . Kasko yaparken konfor paket diye ekleme seçeneği olmadığını söyledi kafam karıştı 

Yorum bağlantısı
Mahmut Yurt
(düzenlendi)

Bu tarz donanım paketlerindeki hatalar ve araçların hasar esnasındaki rayiç bedelleri ile ilgili yaşanan sıkıntılar yüzünden poliçelere araç bedeli yerine "Rayiç Bedel" yazılmaktadır. söylediğiniz gibi ekstra donanım için TSB Kasko Değer listesinde, ayrıca bir araç kodu ile bulunmamaktadır. Örnek olarak Aracınız Aynı modelde bir essentia'dan 4.000 TL ekstralı olarak fabrika çıkışlı donanımlı ise, sigorta şirketi bunu zaten ödemek zorundadır. sigortacınız, ilgili sigorta şirketi ile görüşüp araç bedelini donanımlı bedel dahil edilerek girsin ve poliçe açıklamalarına Araç essentia +  Konfor pakettir diye not düşşün bu kadarı yeterlidir.  

tarihinde Mahmut YURT tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

sorunu anlamadım... bunu ekletemiyor musunuz... ?

Kaskonuzu yaparken essentia olarak seçilecek.. ve standart essentia harici ne varsa araçta.. Bedelleri kaskoya eklenip ek donanımlar kaskoya notlar bölümüne yazılacak.. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 2 ay sonra...
Ayhan Onaran
(düzenlendi)

sorunu anlamadım... bunu ekletemiyor musunuz... ?

Kaskonuzu yaparken essentia olarak seçilecek.. ve standart essentia harici ne varsa araçta.. Bedelleri kaskoya eklenip ek donanımlar kaskoya notlar bölümüne yazılacak.. 

Peki abi bu durumda tüketici daha fazla para ödemiş olmayacak mı ? Oysa ki araçta fabrika çıkışı ek donanım varsa bu firmanın sorunu olmalı. Yani poliçeyi keserken hiç bir şey belirtilmese bile şase numarasından araç donanım bilgisine erişilmesi lazım yada herhangi bir durum söz konusu olduğunda buna bakarak ödeme yapması gerekmez mi ? Diğer türlü not düşme durumu olursa prim artacak. Ha sadece prim artışı olmadan not düşülecekse o da saçma tüketici yanlış bilgi de verebilir..

tarihinde Ayhan Onaran tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Peki abi bu durumda tüketici daha fazla para ödemiş olmayacak mı ? Oysa ki araçta fabrika çıkışı ek donanım varsa bu firmanın sorunu olmalı. Yani poliçeyi keserken hiç bir şey belirtilmese bile şase numarasından araç donanım bilgisine erişilmesi lazım yada herhangi bir durum söz konusu olduğunda buna bakarak ödeme yapması gerekmez mi ? Diğer türlü not düşme durumu olursa prim artacak. Ha sadece prim artışı olmadan not düşülecekse o da saçma tüketici yanlış bilgi de verebilir..

Neden Ayhan 

Neden firmanın sorunu olsun.. 

Evini sigortalatıyorsun.. evin listesini sen yapmıyor musun.. 

Sigorta şirketi baz modeli sigortalıyor. Şasi numarasından firmayla iletişime geçip donanım listesi çekip ona göre fiyat belirleyip kasko yapmıyor ki.. 

işini sağlam yapan tazminatını doğru alır.

Prim artacak diye eksik sigorta yapılacaksa.. ghia dizeli trend benzinli göster daha az ödersin..

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ayhan Onaran

Neden Ayhan 

Neden firmanın sorunu olsun.. 

Evini sigortalatıyorsun.. evin listesini sen yapmıyor musun.. 

Sigorta şirketi baz modeli sigortalıyor. Şasi numarasından firmayla iletişime geçip donanım listesi çekip ona göre fiyat belirleyip kasko yapmıyor ki.. 

işini sağlam yapan tazminatını doğru alır.

Prim artacak diye eksik sigorta yapılacaksa.. ghia dizeli trend benzinli göster daha az ödersin..

Mehmet abi beyana göre yapılmasına gerek olmadığını düşünüyorum. Araç orjinal donanımdaysa bunu neden ben tekrar tekrar belirtmek zorunda kalayım ki.. Firma da neyi sigortaladığını bir zahmet bilsin. Titanium aracı sigortalıyor ama x paket mi değil mi buna da bir zahmet baksın. Poliçe miktarını düşük çıkartmak adına bakılmıyor bunlara başka bir açıklaması yok bence..

X paket varsa misal poliçe bin tl ise düz titanium u 800 e kessin buna itirazımız yok ki.. Neden tüketici uğraşmak zorunda kalıyor ben bunu söylemeye çalışıyorum. Araç belli şase no belli aracın orjinal donanımı firmadan mı alınır yoksa ortak bir havuz olur oradan mı alınır bunu ben bilemem olması gerekeni söylüyorum..

Mesela en basiti bu kasko değer lsitesini kimler hazırlıyorsa orada aracın yılına göre X paket plus paket yada smart paket seçenekleri olmalı.Aracın kasko değerini artırıcı şeyler oradan seçilebilmeli..  Sigortacı da doğrudan oradan seçmeli..  Şimdi ben aracımda ki donanım baz donanıma göre ne  kadar ek teminat eder bilemem ki.. Bana göre 15 bin başkasına göre 10 bin eder.. Burada da mantıksızlık var..

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Ayhan boş konuşuyorsun.. 

Hiç bir dayanağı yok söylediklerinin.. 

Kural bu ve bence doğru.. 

Sen tırt model arabaya fabrikadan en üst modelde olan bir donanımı isteyip alabilirsin.. 

Audide 20 ye yakın seçimlik ek donanım var. her türlü seçim yapıp harman yapman mümkün. 100'e yakın alternatif oluşturabilirsin.

Hangi birine liste oluşturulacak.

Sen opsiyon bildirme.. sıradan yaptır geç.. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Ayhan Onaran

Peki Mehmet abi kasko yasasında aracın orjinal donanımı ödenir diyor mu demiyor mu ? Bilmediğim için soruyorum.. 

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Peki Mehmet abi kasko yasasında aracın orjinal donanımı ödenir diyor mu demiyor mu ? Bilmediğim için soruyorum.. 

Onu derse aksesuarları nasıl ödeyecek... 

Yorum bağlantısı
Ayhan Onaran
(düzenlendi)

Onu derse aksesuarları nasıl ödeyecek... 

Aksesuarları tüketici belirtecek elbette. Hatta onların faturasını bile ibraz etmesi gerekebilir de hadi onu geçelim :)

Aksesuar nedir janttır lastiktir teyptir navigasyondur araç kamerasıdır park sensörü vb gibi şeylerdir..

Otomatik park , ön cam rezistansı aksesuar değil donanımdır mesela.. yanlış mıyım..

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Aksesuarları tüketici belirtecek elbette. Hatta onların faturasını bile ibraz etmesi gerekebilir de hadi onu geçelim :)

Aksesuar nedir janttır lastiktir teyptir navigasyondur araç kamerasıdır park sensörü vb gibi şeylerdir..

Otomatik park , ön cam rezistansı aksesuar değil donanımdır mesela.. yanlış mıyım..

Ön cam rezistansı o modelde tümünde geliyor yani o donanıma ek bir paketle alınmıyorsa zaten kasko karşılıyor bunu.

Mesela,

Benim megane'da sunroof sadece dynamique donanımda kullanılabiliyordu. Ama her dynamique'te mevcut değildi. Bu sebeple ben aracımı alırken o donanıma ek olarak sunroof'u da işletmiştim.

Yorum bağlantısı
Ayhan Onaran

Ön cam rezistansı o modelde tümünde geliyor yani o donanıma ek bir paketle alınmıyorsa zaten kasko karşılıyor bunu.

Mesela,

Benim megane'da sunroof sadece dynamique donanımda kullanılabiliyordu. Ama her dynamique'te mevcut değildi. Bu sebeple ben aracımı alırken o donanıma ek olarak sunroof'u da işletmiştim.

Ön cam ayrı pakette geliyor focusta..  x paket değil mesela plus paket özelliği..  daha sonra sanırım tekno paket yada smart paket içine girdi.

Yorum bağlantısı
Ayhan Onaran

Tamam iste, bu isletilmek durumunda bu halde.

İşte sigorta firması baz modeli sigortalıyor. Oysa ki yasa da diyor ki araç üzerinde orjinal donanım varsa herhangi bir durumda bunu öder diyor. Ben aracı aldığımda fabrikasyon bu donanımla gelmiş bana, yani x + plus paket + sunroof olarak.. sonradan dışarıda takılmamış... bunu ben belirtmesem bile sistem görüp bu aracı baz olarak değil bu özelliklere göre sigortalamalı.. primi de ona göre hesaplamalı.. 

Mehmet abi sen bunu söylemezsen adam baz olarak poliçe keser diyor. Ben de sistem yanlış diyorum :) Beyan ancak aksesuara olur. Janttı lastikti..ses sistemiydi vb.. şeylere.. bunlarda primi artırır doğal olarak. Söylenmezse ödenmez. Bunda hem fikirim ancak aksesuar ile donanım birbirine karıştırılıyor.. Sıkıntı burada..

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

İşte sigorta firması baz modeli sigortalıyor. Oysa ki yasa da diyor ki araç üzerinde orjinal donanım varsa herhangi bir durumda bunu öder diyor. Ben aracı aldığımda fabrikasyon bu donanımla gelmiş bana, yani x + plus paket + sunroof olarak.. sonradan dışarıda takılmamış... bunu ben belirtmesem bile sistem görüp bu aracı baz olarak değil bu özelliklere göre sigortalamalı.. primi de ona göre hesaplamalı.. 

Mehmet abi sen bunu söylemezsen adam baz olarak poliçe keser diyor. Ben de sistem yanlış diyorum :) Beyan ancak aksesuara olur. Janttı lastikti..ses sistemiydi vb.. şeylere.. bunlarda primi artırır doğal olarak. Söylenmezse ödenmez. Bunda hem fikirim ancak aksesuar ile donanım birbirine karıştırılıyor.. Sıkıntı burada..

Abi bu bahsedilen özellikler akseusar veya sonradan eklenen donanım de istersen, her türlü aracın standardında olmayan bir durum. Dediğim gibi, aracı fabrikadan çıkarırken donanımla çıkartıyorlar (collection, titanium, ghia vs). Sen sonradan diyorsun ki, sunroof ta olsun bu donanımda. Cam ısıtma da olsun bu donanımda. Senin isteğinle ekleniyor.

Kasko firmaları baz donanımı sigortalar. Zira neyin eklenip neyin eklenmediğini bilemez. Bunu ancak sen bilebilirsin. Senin beyanını esas alır kasko firması.

Yorum bağlantısı
Ayhan Onaran
(düzenlendi)

Abi bu bahsedilen özellikler akseusar veya sonradan eklenen donanım de istersen, her türlü aracın standardında olmayan bir durum. Dediğim gibi, aracı fabrikadan çıkarırken donanımla çıkartıyorlar (collection, titanium, ghia vs). Sen sonradan diyorsun ki, sunroof ta olsun bu donanımda. Cam ısıtma da olsun bu donanımda. Senin isteğinle ekleniyor.

Kasko firmaları baz donanımı sigortalar. Zira neyin eklenip neyin eklenmediğini bilemez. Bunu ancak sen bilebilirsin. Senin beyanını esas alır kasko firması.

Ama şase no girince araçta ne var ne yok sorgulanabiliyor.. Sİgortacıların tüm araç modelelrini sorgulayabileceği bir sistem olabilir. Mesela ford etis den nasıl bakılıyorsa araçta sunroof var mı yok mu orada belli oluyor.. Yani titanium + sunroof  gibi..

Ben sadece şuan ki sistemi eleştiriyorum. Bura da değiştirilmesi iyileştirilmesi gereken bir nokta var. Bu sigorta firmalarını sanırım işine gelmediği için üzerinde durulmuyor. Aracında donanım olup, baz modelde poliçe kestiren binlerce insan vardır.. Sırf poliçe düşük çıksın diye de bir çok acenta bunu söylemiyordur.. Ben fiyat alırken söyleyenlerde oldu söylemeyenlerde oldu mesela..

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Oysa ki yasa da diyor ki araç üzerinde orjinal donanım varsa herhangi bir durumda bunu öder diyor. 

Hangi yasa diyor bunu. 

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Ama şase no girince araçta ne var ne yok sorgulanabiliyor.. Sİgortacıların tüm araç modelelrini sorgulayabileceği bir sistem olabilir. Mesela ford etis den nasıl bakılıyorsa araçta sunroof var mı yok mu orada belli oluyor.. Yani titanium + sunroof  gibi..

Ben sadece şuan ki sistemi eleştiriyorum. Bura da değiştirilmesi iyileştirilmesi gereken bir nokta var. Bu sigorta firmalarını sanırım işine gelmediği için üzerinde durulmuyor. Aracında donanım olup, baz modelde poliçe kestiren binlerce insan vardır.. Sırf poliçe düşük çıksın diye de bir çok acenta bunu söylemiyordur.. Ben fiyat alırken söyleyenlerde oldu söylemeyenlerde oldu mesela..

Sigorta firmalarının işine gelecek bir durum yok ki ama? Sonuçta sunroof için de prim alıyor adam. Ve araçta kaza olmazsa primi cebinde kalıyor. Ama bildirmezse kullanıcı primi eksik öder.

Acentelerin hangi amaçlarla bunları sorup sormadığını bilemem. Sonuçta bugün bankadaki veznede dahi maalesef kasko poliçesi hazırlanabiliyor. Bu sebeple yanlışlar illa ki olacaktır.

Eleştiriyi anlıyorum ama yapılabilecek bir şey yok maalesef. Şimdilik sistem böyle, gayet te iyi işliyor -ve hatta sadece beyanımıza inanıyorlar- bu sebeple bence böyle kabul etmemiz lazım derim.

Yorum bağlantısı
Ayhan Onaran

Hangi yasa diyor bunu. 

Kara araçları kasko sigortası şartlarında diyor abi..  yoksa demiyor mu ?

Sigorta firmalarının işine gelecek bir durum yok ki ama? Sonuçta sunroof için de prim alıyor adam. Ve araçta kaza olmazsa primi cebinde kalıyor. Ama bildirmezse kullanıcı primi eksik öder.

Acentelerin hangi amaçlarla bunları sorup sormadığını bilemem. Sonuçta bugün bankadaki veznede dahi maalesef kasko poliçesi hazırlanabiliyor. Bu sebeple yanlışlar illa ki olacaktır.

Eleştiriyi anlıyorum ama yapılabilecek bir şey yok maalesef. Şimdilik sistem böyle, gayet te iyi işliyor -ve hatta sadece beyanımıza inanıyorlar- bu sebeple bence böyle kabul etmemiz lazım derim.

Dediğim nokta atlandığında poliçe tutarının düşük çıkması piyasa da onları rekabetçi gösteriyor olabilir.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...