İçeriğe Yönlendir

Audi A3'm

Ozlem Kaya

Recommended Posts

Ozlem Kaya
Merhaba Arkadaşlar,

Bir süredir açmayı planladığım konuyu, biraz da bilerek erteledim. Sebebi ise, yeni aldığım aracı iyice tanımak, en azından 3 ay geçirmek, belli bir km yapmak, gözlemlerimi doğrulamak idi, çünkü baştaki izlenimlerimle şu an ki izlenimlerim birbirinden daha farklı. İlerleyen günlerde detaylı gözlemlerimi paylaşacağım. Bildiğiniz üzere, nam-ı diğer bir Kara Kuzu; yani 2012 VW Polo, 1.4 85PS manuel şanzıman araç sahibi idim. Araç performans ve güvenlik bakımından bana yeterli gelmemeye başladığı için, değiştirmeye karar verdim, araştırmalara başladım, kafamda yine VAG grubu bir araç vardı Golf baktım, sonra fiyat bareminden dolayı A3 daha makul geldi, bu sefer başladım A3 araştırmaya… Ve işte baştan sonra hikayesi…

A3 de motor opsiyonları; 1.2TFSI, 1.4 TFSI ve 1.6 TDI idi. Bu arada ben daha önce kaza yaptığım için 2 hafta 1.2TSI Golf ikame araçla gezmiştim, böylece onu da tecrübe etme şansı yakalamıştım. Golf’un performansını bildiğim ve test araçlarında da sadece 1.4TFSI, 1.6TDI olduğu için, 1.2 TFSI A3’e onay verdim, sipariş geçtik. Sonra araştırmalarımda; bu iki motorun birbirinden farklı olduğunu öğrendim, TFSI daha eski nesil, daha az tork üreten, daha düşük beygirli bir motor iken, TSI yeni nesil, daha yüksek torklu ve beygirli bir motor imiş. 

Sonra hemen koşa koşa Doğuş Oto’ya gittim, ben test etmek istiyorum dedim, 1.4TFSI test ettim mecbur, ve resmen hayal kırıklığı yaşadım, 1355kg olan araç için yetersizdi, bence. Ben biraz performanslı kullanmayı seviyorum, daha seri, daha güçlü olmalıydı ama umduğumu bulamadım, geriye 1.6TDI kaldı, ki ben dizele çok önyargılıydım, klasik; traktör sesli vs diye: (mekanik olarak hiç tanımıyordum). Onu da test edeceğim dedim, sonra onunla teste çıktım ve bayıldım, bu dedim, aradığım motorun TDI motor olduğunu anladım, çünkü ara hızlanmalar, yokuşlarda yığılmaması vs benim için çok önemliydi, ve fabrikadan özel siparişle üretimde olan 1.2TFSI’yı iptal ettirip 1.6TDI, Stronic’e dönüş yaptım. 

Paket içerikleri olarak Audi Turkiye websitesinde de görebileceğiniz üzere; Attraction (Baz Model), Ambition (Orta Paket), Ambiente (Üst Paket) var, ama araçlar böyle gelmiyor, mesela satış danışmanı bana; “Özlem Hanım isterseniz size ses sistemi özel, Xenon Plus’lı beyaz bir araç teklif edebilirim” dedi, ben beyaz tercih etmediğim için direk eledim, veya Ambition paket; orta paket ama altı kesik spor direksiyon ve açılır tavan var gibi… karışık bir sistemleri var. Ben Ambiente seçtim ve üstüne de Premium Paket eklettim. Nedir Premium Paket; Xenon Plus, Led, katlanır dikiz aynaları, ve kendiliğinden kararan orta ayna. Yeni siparişi geçtik ve aracımı 24 Haziran 2016’da teslim aldım.

Polo teslimatında, araç dışarıda bekliyordu ve ayak üstü bilgi verip göndermişlerdi resmen. Polo da stepne, birebir lastik ölçülerinde idi, tam bir yedek lastik idi, A3 de ise ince stepne mevcut. Polo da ilk yardım kiti, buz kazıyıcı vs daha şık bir VW logolu çantada teslim edilmişti, A3 de ise ön yolcu koltuğunun altındaki çekmede basit bir set. 

A3 teslimat için, araç teslim için ayrılmış özel bir alan vardı araç orada hazır bekliyordu ve sanırım bayanlara sadece bir buket çiçek de beni bekliyordu  (Bknz Görsel 1) Satış danışmanı bana gerekli bütün bilgileri verdi, bütün tuşlar vs herşey anlatıldı sorularım cevaplandı. Sonra ben boya ölçümü istedim, boya ölçümü yapıldı, herşey sorunsuzdu, lastik basınçlarının kontrolünü rica ettim, gemide, tırda çok beklemekten havası inmiş ya da fazla basmış olabilirler diye, bakıldı dedi. Temsilci ile bir tur yaptık, çünkü manuel şanzımandan, otomatik şanzımanlı araca geçiş yapmıştım ve benimle gelmesini rica ettim, biraz dolaştık ve böylece teslim sürecini sorunsuz geçirdik.

A3PXj0.jpg

G3X4l2.jpg

QQGyqg.jpg

vZ7y9r.jpg

rEvXpP.jpg

• Beğen 20
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Aklın yolu Audi... Güle güle kullan Özlem.. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ozlem Kaya

:nazar:  :nazar:  güle güle kullanın ateş ediyo  :)

Teşekkürler Aydın Bey :)

Nefis araba. Hayırlı olsun Özlem

Teşekkür ederim Servet Abi, çok saolun :)

Aklın yolu Audi... Güle güle kullan Özlem.. 

Teşekkür ederim Mehmet Bey :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Cem Işık

Allah ksza bela göstermesin,çok mantıklı seçim..

Yorum bağlantısı
Ozlem Kaya

Allah ksza bela göstermesin,çok mantıklı seçim..

Amin Cem Bey, teşekkür ederim, çok araştırdım inanın aylarca o mu bu mu derken, bu nasip oldu :)

Yorum bağlantısı
Ozlem Kaya

Aaaay nekkaaa güzel bir A3 ünüz varmış Özlem hanım  :)

Teşekkür ederiz Doğuş Bey :) Bir FR olmasa da A3 işte :) 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Misafir

Teşekkür ederiz Doğuş Bey :) Bir FR olmasa da A3 işte :)

Rampada FR a toz yutturan a3 lerden di dimi bu  :p  :D

Yorum bağlantısı
Alper Aytar

Hayırlı uğurlu olsun :)

Kazasiz belasız cezasız günlerde kullanmak dileğiyle

GM 5 Plus d cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Yorum bağlantısı
Selçuk Bakış

Hayırlı olsun, güzel tercih, güle güle kullanın...

Yorum bağlantısı
Ozlem Kaya

Teşekkür ederim Alper amin inşallah. :)

Hayırlı olsun, güzel tercih, güle güle kullanın...

Çok teşekkür ederim Selçuk Bey..

Yorum bağlantısı
Mustafa Gökmen

Allah kaza bela göstermesin.Hayırlı uğurlu olsun.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

:nazar: stronic olarak adlandırılan şanzıman oransız sonsuz olan mı? cvt tipi?

Yorum bağlantısı
Ozlem Kaya

Allah kaza bela göstermesin.Hayırlı uğurlu olsun.

Amin inşallah çok saolun.

:nazar: stronic olarak adlandırılan şanzıman oransız sonsuz olan mı? cvt tipi?

Cvt değil, cvt olanlar multitronicler.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Alper'cim... şu çirkin tapatalk imzanı kapatabilir misin.. ;)

Yorum bağlantısı
Alper Aytar

Aynen abi farkettm ve de kapattim ama senin daha çirkin be abi ;)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Aynen abi farkettm ve de kapattim ama senin daha çirkin be abi ;)

Alpeeer....  :jedi:    :p

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu

Hayırlı olsun, böylece Diesel Power ın gücünede şahit oldun, boşa demiyoruz dizel candır fenadır diye  :D

:nazar:  :nazar:

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ozlem Kaya

dsg yani o kaldı geriye. :nazar:

Mantık olarak dsg evet. 

Hayırlı olsun, böylece Diesel Power ın gücünede şahit oldun, boşa demiyoruz dizel candır fenadır diye  :D

:nazar:  :nazar:

Teşekkürler Ali Bey, kesinlikle tork başka birşeymiş, dizele olan bütün önyargım kırıldı gitti.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Taner Kültüroğlu

hayırlı olsun çok güzel seçim

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...