İçeriğe Yönlendir

Yeni Dönem Mtv-Ötv Oranları

Mehmet Göktürk

Recommended Posts

Ahmet Gül

İçinde bulunduğumuz üretememe durumunu sorgulayacağımıza, insanlar neden üretilmişi alıyorlar diye sorgulamaktır belki de sorunumuz. İnsan malesef ki rasyonel bir varlık değildir. Yaptığımız her şey mantık ile açıklanamaz. İhtiyaçlar kadar zevkler, hayat tarzı, toplumsal uzlaşı ve kabul görüş gibi etmenler de kararlarımızı etkiler. Zaten sırf mantıksal bir yaşam tarzı insan olmanın doğasına da aykırıdır. Kusura bakmayınız ya üreteceğiz ya üretilmişi alacağız. Modern çağın getirdiği olguları inkar etmek güneşi balçıkla sıvamaktan öteye gitmez. İnsanlar modern araçlara binmek isterler, güzel telefonlar kullanmak güzel evlerde yaşamak isterler ve parası varsa da bunu yaparlar. Neyin mantıklı neyin mantıksız , neyin ihtiyaç neyin lüks olduğuna karar vermenin doğru olmadığı fikrindeyim. Size göre bir Jetta'ya 100 bin vermek mantıklı olmayabilir ancak aynı Jetta iki ay sonra 120 bin olacaksa bunu başka bir kişi iyi bir yatırım olarak görebilir. Bu örnekleri çoğaltabiliriz ve hatta eleştiri oklarını kendimize yönelttiğimizde aslında kendimizin de çoğu zaman ihtiyacımızdan fazlasını tüketip bir başkasını eleştirdiğimiz pozisyona düştüğümüz sonucuna varmamız olasıdır.

Yorum bağlantısı
Murat Altay1

Ben kisa oz konusayim

Enisteme otvsiz ticari taksi icin arac alalim dedik bayiler son 2 ayda her araca 5 10 bin arasi fiyat bindirmis bunu gorduk ...

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

İçinde bulunduğumuz üretememe durumunu sorgulayacağımıza, insanlar neden üretilmişi alıyorlar diye sorgulamaktır belki de sorunumuz. İnsan malesef ki rasyonel bir varlık değildir. Yaptığımız her şey mantık ile açıklanamaz. İhtiyaçlar kadar zevkler, hayat tarzı, toplumsal uzlaşı ve kabul görüş gibi etmenler de kararlarımızı etkiler. Zaten sırf mantıksal bir yaşam tarzı insan olmanın doğasına da aykırıdır. Kusura bakmayınız ya üreteceğiz ya üretilmişi alacağız. Modern çağın getirdiği olguları inkar etmek güneşi balçıkla sıvamaktan öteye gitmez. İnsanlar modern araçlara binmek isterler, güzel telefonlar kullanmak güzel evlerde yaşamak isterler ve parası varsa da bunu yaparlar. Neyin mantıklı neyin mantıksız , neyin ihtiyaç neyin lüks olduğuna karar vermenin doğru olmadığı fikrindeyim. Size göre bir Jetta'ya 100 bin vermek mantıklı olmayabilir ancak aynı Jetta iki ay sonra 120 bin olacaksa bunu başka bir kişi iyi bir yatırım olarak görebilir. Bu örnekleri çoğaltabiliriz ve hatta eleştiri oklarını kendimize yönelttiğimizde aslında kendimizin de çoğu zaman ihtiyacımızdan fazlasını tüketip bir başkasını eleştirdiğimiz pozisyona düştüğümüz sonucuna varmamız olasıdır.

medyaya baktığında herkes 4x4 kullanıyor, herkes konuşurken karşısındakine haykırıyor, herkes silah taşıyor ve komşusuyla yatıyor. Tüm kızlar güzel.

Bu değil gerçek.

kitap okumanın erdemini işleyen bir filim var mı? varsa bilelim. Kanuni dizisinde bile bir sürü şiddet ya da seks ihtişam. toplum da bunu yiyor.

• Beğen 6
Yorum bağlantısı
Ahmet Gül

Sayın Mehmet hocam, inanın bu yazıyı yazarken sizin bu söylediklerinizi hedef almamıştım. Benim kastım bambaşkaydı.

Daha açık belirtmek gerekirse hep vatandaşlardan bir beklenti var. Neden biz tuşlu telefon kullanalım ya da neden hep en fazlayı ödeyip en kötüsünü kullanalım. Milliyetçilik ve vatanseverlik cari açık olmasın paramız yurt disina gitmesin diye tuşlu telefon kullanıp kötü arabaya binmek midir? Verginin vergisini almak durmadan zam yapmak bir kısır döngüden başka bir şey değildir. Benim yazımdaki eleştirim bunadir. Ben devlet olsam iki kat vergi alırdım... diye yazısına başlayanlar ne yazık ki verginin zaten iki kat alındığını unutmaktadır. Peki vergiyi artıralım insanlar bir yolunu bulup yine paralarını araca yatırdıklarında cari açık olmasın diye bu kez dört kat mi alacağız?

Söylediklerinizin altına imzamı atarım. Malesef Türk milleti bir yozlaşma içerisindedir. Yalnız ben de vatanını milletini seven bir otomobil aşığı olarak "gavur" un bindiği araçlara binmek istiyorum. Bu ne lükstür ne de ziyan. Bunun anahtarı üretimden geçer. Önceki yazımdaki eleştirim ele talkımı verip kendi salkımı yiyenlere ve vergi artırımını çözüm olarak görenleredir. Yoksa tespitleriniz dogru ve elzemdir.

Saygılarımı sunarım. Öğretmenler gunuzu kutlarım.

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Ali Gök

türkiye şuan almanyaya aynı derecede sanayi üretimi yapabilse satış yapsa biz yine pahalı bineriz arabaya herşeyine de idda ederim.

bizim ülkemizde gider kalemleri bizim çapımızda başka ülkelerden çok daha fazla.  bunu karşılamak için hem üretim yapmalıyız hem enerjiyi dışardan almamalıyız . biz üretim yapmayıp dışardan enerji satın alıp üzerine savaşta olan bir ülkeyiz giderimiz çok...

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
(düzenlendi)

Londradaki araçlara bak istanbuldan daha eskidir. 

araç ile hava atmak prestij yapmak doğu toplumlarında var. biraz para bulduğunda yatırım yapmayı değil (ev arsa al demiyorum o başka) ilk arabayı değiştirmeyi düşünüyoruz. oysa arabamızdan memnunuz. buna ben dahilim.

100 beygir altı araçlar gitmiyor, otomatik olmayan cam tavan olmayan araçlar tu kaka modunda tüm forumlar. en iyisi bizimki gene. donanımhabere bir mesaj at o hoooo..  ful full olmayınca araba denmiyor.. zenginiz vesselam.

tarihinde Mehmet Göktürk tarafından düzenlendi
  • Beğen 3
Yorum bağlantısı
Evren Erakçora

Gençler doyumsuz hocam, gül gibi bilgisayara yavaş diyor, daha ne gördün sen dur bakalım.

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Furkan Avcı

araç ile hava atmak prestij yapmak doğu toplumlarında var. biraz para bulduğunda yatırım yapmayı değil (ev arsa al demiyorum o başka) ilk arabayı değiştirmeyi düşünüyoruz. oysa arabamızdan memnunuz. buna ben dahilim.

100 beygir altı araçlar gitmiyor, otomatik olmayan cam tavan olmayan araçlar tu kaka modunda tüm forumlar. en iyisi bizimki gene. donanımhabere bir mesaj at o hoooo..  ful full olmayınca araba denmiyor.. zenginiz vesselam.

Hava atma kastım yok ama, şu iki cümle maalesef beni de anlatmış :( Bir yerden alacağım vardı engel olan olmazsa direk arabayı değiştirecektim, Allah'tan engel olan akıl veren var :)

Bu arabayla prestij meselesi sanırım bizim eskiden gelen kültürümüzde var. Eskiden de en güzel en güçlü en ihtişamlı AT (binek) kimde diye bakılmazmıydı acep :)

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
Hakan Bayrak

Hava atma kastım yok ama, şu iki cümle maalesef beni de anlatmış :( Bir yerden alacağım vardı engel olan olmazsa direk arabayı değiştirecektim, Allah'tan engel olan akıl veren var :)

Bu arabayla prestij meselesi sanırım bizim eskiden gelen kültürümüzde var. Eskiden de en güzel en güçlü en ihtişamlı AT (binek) kimde diye bakılmazmıydı acep :)

Evet eskiden en güzel, en güçlü ve en ihtişamlı ata bakılırdı ama yiğidin o atı evcilleştirmesi veya üremesinde rol oynaması daha sonrasında da beslemesi, çalıştırması ve diğerlerinin arasında en hızlı çaptıran kişi olması ile bakılırdı o ata yoksa ederi olan ücreti basıp atı hazır bir şekilde almasından dolayı değil.

Burdaki mevzu en iyi ve/veya en pahalı arabalara binenlerin kendilerini kötü hissetmelerine neden olmak değil. Toplum olarak üretmediğimiz halde en pahalısını satın aldığımız araç üzerinden caka satmaya çalışıyoruz. Burdaki eleştiri bunadır. Bu forumdaki her araç sahibi aracını kendi ortalamasına göre biraz daha uzun süre kullanıp ondan sonra yenilese küçük de olsa bi değişimdir bu. Çünkü o ülkedeki otomotiv firmalarının alacağı kararlar yine o ülkenin tüketim alışkanlıkları ile şekillenir. Tabii iş sadece biz tüketicilere kalmamalı devletin de üretime yönelik bir politika geliştirmesi lazım sadece hazır üretilip yurda getirilmişinin vergi tahsilatına yönelik değil...

• Beğen 3
Yorum bağlantısı

Binek otomobilde özel tüketim vergisi oranlarında değişikliğe gidildi. Bakanlar Kurulunun konu ile ilgili kararı Resmi Gazete'de yayımlandı.

Binek otomobilde özel tüketim vergisi(ÖTV) oranlarında değişikliğe gidildi. Bakanlar Kurulunun konu ile ilgili kararı Resmi Gazete'de yayımlandı.

Buna göre, motor silindir hacmi 1600 CC’ye kadar olan binek araçlarda yüzde 60, 1600-2000 arası olan araçlarda yüzde 110, 1600-2000 arası elektrik motoru da bulunan araçlarda yüzde 60 onun üzerinde olan araçlarda yüzde 160, üzerinde elektrik motoru olan araçlarda yüzde 110 olarak uygulanacak.

Mevcut durumda özel tüketim vergisi 1600 CC’ye kadar olan araçlarda yüzde 45, 1600-2000 arası olan araçlarda yüzde 90 ve onun üzerinde olan araçlarda da yüzde 145 olarak uygulanıyor.

Ayrıca, motor silindir hacmi 1600 cm3'ü geçmeyip ÖTV matrahı 40.000 TL’yi aşmayanlar için %45, ÖTV matrahı 40.000 TL’yi aşıp, 70.000 TL’yi aşmayanlar için %50, Motor silindir hacmi 1600 cm3'ü geçen fakat 2000 cm3'ü geçmeyenlerden  ÖTV matrahı 100.000 TL’yi aşmayanlar için % 100, Elektrik motoru da olanlardan elektrik motor gücü 50 KW’ı geçip motor silindir hacmi 1800 cm3'ü geçmeyenlerden  ÖTV matrahı 50.000 TL’yi aşmayanlar için %45, ÖTV matrahı 50.000 TL’yi aşıp, 80.000 TL’yi aşmayanlar için %50, Elektrik motoru da olanlardan elektrik motor gücü 100 KW’ı geçip motor silindir hacmi 2000 cm3 ila 2500 cm3 arasında olanlardan ÖTV matrahı 100.000 TL’yi aşmayanlar için %100, olarak uygulanacak.

http://www.milliyet.com.tr/otomobil-otv-oranlarinda-ekonomi-2350856/

Yorum bağlantısı
Furkan Avcı

vay çaktırmadan %45 i de %60 a çıkarmışlar  :angry:

MTV de bir dğişiklik yok sanırım.

Yorum bağlantısı

bu arada yasada ötv mathrahı diyor yani alınan şuan için ötv miktarları mı dikkate alınacak ben anlamadım?

Yorum bağlantısı
Erkam Elma

Bayiyi aradım çözmeye çalışıyoruz diyor madde 3 başka oran madde 4 başka oran

Yorum bağlantısı
Hüseyin Sönmez

Birkaç yıl önce Alman bant üretici bir firmanın CEO'su ile toplantı yapma fırsatım oldu, konu nereden geldiyse bir ara arabaya geldi, adamın Opel frontera arabası varmış, 10 yaşında falan, bizdeki CEo'lar helikoptere binerken admın durumu çok enteresan gelmişti, sonuç olarak tasrruf etmeden servet sahibi olunamıyor bu bir ülke için de aynı durum.

Yorum bağlantısı
Mesut Nalbant
(düzenlendi)

l30Arp.jpg

Bu konuda netlik kazandı.

Emisyon işi yine yalan oldu.

Araçlarımızın kıymetini bilelim.

Kaynak: Bugüne ait Resmi Gazete

2016/9542  Bazı Mal ve Hizmetlere Uygulanan Katma Değer Vergisi Oranları ile Özel Tüketim Vergisi Oranlarının Yeniden Belirlenmesi Hakkında Karar

tarihinde Mesut Nalbant tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı

Aracım tamda bugün geliyordu ve faturası kesilecekti bayiyi aradım döviz kuru ve ötv zamları nedeniyle 2 senedir para biriktirdiğim aracımı son anda alamıyorum başka bişey yazmıyorum yazarsam üyeliğim silinir...

Yorum bağlantısı
H.Cenk Bayrakçı
(düzenlendi)

Aracım tamda bugün geliyordu ve faturası kesilecekti bayiyi aradım döviz kuru ve ötv zamları nedeniyle 2 senedir para biriktirdiğim aracımı son anda alamıyorum başka bişey yazmıyorum yazarsam üyeliğim silinir...

Üzme kendini Doğuş. Ne kadar fark etti ki, ilk söylenen fiyatla? Sen ÖTV'den etkilenmiyorsundur , sadece döviz kuru etkiler seni... :(

tarihinde H.Cenk Bayrakçı tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...