İçeriğe Yönlendir

Yeni Dönem Mtv-Ötv Oranları

Mehmet Göktürk

Recommended Posts

Ali Gök

işin özü dizel bir focus leon corolla gibi bir araba almak isteyen artık 100 120 kağıt ateşlicek.

daha önce burun kıvırılan 200 bindeki arabalar artık normal gelecek insanlara

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Arkadaşlar,

Tepkiler gayet mantıklı. Ancak lütfen siyasete kaymadan konuşalım konuda.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Serdar Güngör

Bir yanılgıya düşmeyelim. 

Amerika kıbrısa çıkamazsın dedi, Ecevit çıktı, yarısını aldı. Dostumuz(!) ABD bize ambargo uyguladı. Yağ, benzin, ekmek, prinç karneye bağlandı, millet kuyruğa girdi. Herkes bunu Ecevitten bildi. Ülkeyi yönetemedi, eline yüzüne bulaştırdı, batırdı dediler.  

Seç, kopyala, günümüze yapıştır. 15 temmuzdan sonra, ekonomik olarak başımıza geleceklerden idarecilerimiz sorumlu değil. Alım gücünün azaltılması, bir ülkeye karşı yapılan savaşın farklı bir ayağı.  

Eyyyy Sefaaaaa Vallahi pes!! Bir şey demiyorum.

Yorum bağlantısı
Rıfat Çakar
(düzenlendi)

Leon'un geliş fiyatı kaçtı ? Otomobil firmalarının sitelerinde fiyatlar yok şuan.

tarihinde Rıfat Çakar tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Selim Kaya
(düzenlendi)

Karıncanın belini incitmeyecek bir ekleme yapılabilirdi. Madem cari açıktan yakınılıyor ayrıca paraya ihtiyaç var, tek arabası olup örneğin 5-10 yıl arası sahiplik süresine bağlı değişen oranlarda daha az ÖTV olabilirdi. Mesela 10 yıl için %0, 9 yıl için %10 ....... gibi. Hem herkes elindeki arabaya sahip çıkar, hem yok ben illaki araba alacağım diyenden devlette para kazanır, hem de imkan olsa bile kişi de araç almak istemez yılını doldurmak için. Emisyona, üslü köklü sayılarla işlem yapmaya gerek yok bizde. Ne kadar bilimsel olsa da yapmazlar zaten. En basiti bu olurdu bence. Bu sistemin kimseye etkin bir faydası olacağına inanmıyorum. Ne cari açıkta anlamlı bir düşüş, ne de kayda değer bir vergi geliri olacak gibi görünmüyor. Vatandaşı kızdırmaktan öteye geçemez.

Düzeltme: Anlam düzeltmesi.

tarihinde Recep Selim Kaya tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

yönetenlerin akla bilime sağduyuya göre karar vermesi lazım. duygusal olunca oy toplanır ama güme gidilebilir.

Karıncanın belini incitmeyecek bir ekleme yapılabilirdi. Madem cari açıktan yakınılıyor ayrıca paraya ihtiyaç var madem, tek arabası olup örneğin 5-10 yıl arası sahiplik süresine bağlı değişen oranlarda daha az ÖTV olabilirdi. Mesela 10 yıl için %0, 9 yıl için %10 ....... gibi. Hem herkes elindeki arabaya sahip çıkar, hem yok ben illaki araba alacağım diyenden devlette para kazanır, hem de imkan olasa bile kişi de araç almak istemez yılını doldurmak için. Emisyona, üslü köklü sayılarla işlem yapmaya gerek yok bizde. Ne kadar bilimsel olsa da yapmazlar zaten. En basiti bu olurdu bence. Bu sistemin kimseye etkin bir faydası olacağına inanmıyorum. Ne cari açıkta anlamlı bir düşüş, ne de kayda değer bir vergi geliri olacak gibi görünmüyor. Sadece vatandaşı kızdırmaktan öteye geçemez.

biz niye olmaz ki? biz ikinci sınıf mıyız?

Yorum bağlantısı
Sedat Irgın

Karıncanın belini incitmeyecek bir ekleme yapılabilirdi. Madem cari açıktan yakınılıyor ayrıca paraya ihtiyaç var, tek arabası olup örneğin 5-10 yıl arası sahiplik süresine bağlı değişen oranlarda daha az ÖTV olabilirdi. Mesela 10 yıl için %0, 9 yıl için %10 ....... gibi. Hem herkes elindeki arabaya sahip çıkar, hem yok ben illaki araba alacağım diyenden devlette para kazanır, hem de imkan olsa bile kişi de araç almak istemez yılını doldurmak için. Emisyona, üslü köklü sayılarla işlem yapmaya gerek yok bizde. Ne kadar bilimsel olsa da yapmazlar zaten. En basiti bu olurdu bence. Bu sistemin kimseye etkin bir faydası olacağına inanmıyorum. Ne cari açıkta anlamlı bir düşüş, ne de kayda değer bir vergi geliri olacak gibi görünmüyor. Vatandaşı kızdırmaktan öteye geçemez.

Düzeltme: Anlam düzeltmesi.

Eski arabası olup,alamayacak olanlar mevcut hakkını satmaya , bunun bir illegal pazarı oluşmaya , hatta bunu vergi kaçırmak için sistemler üretilir hale gelir canım vatandaşlarım.Birde hiç arabam yok nasıl olacak ? Mümkün değil yani öyle sistemler.Ayrıca bakın bu sene bu vergilerle bile rekor kıracağız.

Yorum bağlantısı

Leon'un geliş fiyatı kaçtı ? Otomobil firmalarının sitelerinde fiyatlar yok şuan.

ötv eklemesi yapıyorlar şuan 

Yorum bağlantısı
Selim Kaya

biz niye olmaz ki? biz ikinci sınıf mıyız?

Yok hocam. Kesinlikle böyle bir düşüncem yok. Ama vatandaş olarak sorumluluklarımızı yerine getirmeye uzaklaşıyoruz, bir takım uygulamalar yüzünden. Örneğin vergi barışı vs. Esnaf hep dertli vergi borcu yüzünden. Mal satılırken aslında vergisini de alıyor ama onu kendine kazanç olarak görüyor. Devlette hani benim payım deyince işler karışıyor. Sonra da artık sıradan hale gelen 3-4 yılda bir vergi barışı. Hal böyle olunca da kötü bir alışkanlık aldı başını gidiyor. Haksız mıyım?

Yorum bağlantısı
Rıfat Çakar

ötv eklemesi yapıyorlar şuan 

Kaçtı abi geliş fiyatı , vergisiz ?

Geçmiş olsun bu arada , hem ötv zammı hem dolar kuru seni vurdu. :( 

Yorum bağlantısı
Selim Kaya
(düzenlendi)

Eski arabası olup,alamayacak olanlar mevcut hakkını satmaya , bunun bir illegal pazarı oluşmaya , hatta bunu vergi kaçırmak için sistemler üretilir hale gelir canım vatandaşlarım.Birde hiç arabam yok nasıl olacak ? Mümkün değil yani öyle sistemler.Ayrıca bakın bu sene bu vergilerle bile rekor kıracağız.

Benim ki sadece bir öneri. Adaleti sağlayabileceğini inandığım bir düşünce. Ama illaki ben bu uygulamanın da kuralını deler geçerim, kendime bir pay çıkarırım diyenler olursa ne diyebilirim ki?

tarihinde Recep Selim Kaya tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı

Kaçtı abi geliş fiyatı , vergisiz ?

Geçmiş olsun bu arada , hem ötv zammı hem dolar kuru seni vurdu. :(

ötvsiz 46

Yorum bağlantısı
Atakan Ulusoy

Yasanın hemen devreye girmesi sıcak para ihtyiacının bir göstergesi sanırım. Bir önceki ÖTV uygulaması yılbaşında devreye girmişti. Ekonomi gerçekten son hamlelerini yapıyor.

Hemen girince nasil sicak para gelecek anlamadim.
Yorum bağlantısı
Emrah Altun

Hemen girince nasil sicak para gelecek anlamadim.

Yarından itibaren satılan her arabadan alınan ilave zamlı ÖTV maliyenin kasasına girecek.

Yorum bağlantısı
Atakan Ulusoy

Yarından itibaren satılan her arabadan alınan ilave zamlı ÖTV maliyenin kasasına girecek.

Sicak para lazim olsaydi bence yürürlüğe ocakta sokarlardi millet 30 gunde 1 yillik araba satin alirdi.
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
Emrullah Aydoğdu

Sicak para lazim olsaydi bence yürürlüğe ocakta sokarlardi millet 30 gunde 1 yillik araba satin alirdi.

Çok farklı ve mantıklı. Hiç böyle düşünmemiştim. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Vesile ile şu anda tarlada 50kr olan domates markete neden 5 tl oluyor. Bence gündem de olmalı idi...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Selim Kaya

Vesile ile şu anda tarlada 50kr olan domates markete neden 5 tl oluyor. Bence gündem de olmalı idi...

Çanakkale 'de pazarda da 50 krş.  :good1:

Yorum bağlantısı
Emre Ünal2

Bu yeni vergi sistemi kaç bilinmeyenli denklem oldu :) örneğin arabanın ülkemize geldiğinde hiç vergilendirilmemiş satış fiyatı 40 bin lira. Peki 40 bini hangi kur ya da birime göre belirliyoruz. Varsayımlar dolar (avro, gbp, Japon yeni artık adına ne derseniz) 2 tl, aracın değeri 20.000 usd olsun. Bu duruma göre yeni vergilendirmeye takılmamış oluyorum. Ancak kur arttı ve birim miktar 2,5 tl oldu o zaman vergilendirme değişiyor mu ya da tam tersi düştüğünde azalıyor mu. Aklımda Deli sorular [emoji3]

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Atakan Ulusoy

Bu yeni vergi sistemi kaç bilinmeyenli denklem oldu :) örneğin arabanın ülkemize geldiğinde hiç vergilendirilmemiş satış fiyatı 40 bin lira. Peki 40 bini hangi kur ya da birime göre belirliyoruz. Varsayımlar dolar (avro, gbp, Japon yeni artık adına ne derseniz) 2 tl, aracın değeri 20.000 usd olsun. Bu duruma göre yeni vergilendirmeye takılmamış oluyorum. Ancak kur arttı ve birim miktar 2,5 tl oldu o zaman vergilendirme değişiyor mu ya da tam tersi düştüğünde azalıyor mu. Aklımda Deli sorular [emoji3]

Ne farkeder hangi kur olduğu sonuç değişmez. 40.000 tl demiş isterse dolar 1tl olsun.
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Bugün ötv si x olan aynı araba. yarın x+10 olabilir.. Formül oynak

Trend modeli alt ötv titanium modeli üst ötv ye girebilir

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Emre Ünal2

Ne farkeder hangi kur olduğu sonuç değişmez. 40.000 tl demiş isterse dolar 1tl olsun.

Aracı tl ile mi alıyoruz?
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Gümrük beyanı tl. Günlük kur. O yüzden ki bu formül yasalaşmaz diyordum.. Bayağı renkli olacak piyasa :)

Vesile ile ötv formülünü vesile edip duble zam yapacaklar gibi..

Yorum bağlantısı
Emre Ünal2

Gümrük beyanı tl. Günlük kur. O yüzden ki bu formül yasalaşmaz diyordum.. Bayağı renkli olacak piyasa :)

Günlük değişen sıfır ve ikinci el piyasası hakikaten çok heyecanlı olacak bence de Çağlar bey. [emoji3]
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...