İçeriğe Yönlendir

Mondeo Mk2-Gösterge Aydınlatmasına Led Uygulamak

Münir Nurettin Taşova

Recommended Posts

Münir Nurettin Taşova

Zamanın etkisinden aydınlatması zayıflayan göstergelerin ampullerini yeşil led ile değiştirdim. Orijinalinde bulunan T6.5 ampulleri de edinmiştim yalnız yaptığım denemelerde aydınlatmasının zayıf olduğunu gördüm, elimdeki ledlerin aydınlatması ve doygunluğu daha iyiydi. Yeşil renk tercih etmemin nedeni de, zaten yeşil olan aydınlatmanın doygunluğunu arttırmaktı.

Kadran iğneleri şeffaf, hangi renk ampul kullanılırsa o renkte aydınlatıyor. Sarı klasik ampul takılırsa açık turuncu, beyaz led kullanılırsa beyaz gösteriyor. Ben yeşil kullandığım için, aydınlatmada tümüyle yeşil renk hakim oldu. Tercih meselesi, benim hoşuma gitti. Elimde kırmızı led olmadığından deneyemedim ama bu değişimi yapacaklar kırmızı led de edinsinler. İğneler kırmızı nasıl duracak merak ediyorum.

Hangi vidanın nerede olduğu, önce hangi parçanın söküleceği önceden bilinirse, gösterge çerçevesinin ve göstergenin sökümü çok kısa sürüyor. Sökme işlemine başlamadan önce soğuk havalardan dolayı, arabanın içini iyice ısıttım. Zamanın etkisiyle sertleşen plastik bir de soğuğun etkisiyle iyice kırılgan hale gelmesin diye. Özellikle öneriyorum sıcak ortamda söküp takın. Uzun uçlu yıldız tornavida işinizi kolaylaştıracaktır.

Ampulleri duylardan tek parça halinde çıkarmak oldukça zor. Muhteşem Abinin önerisiyle saat tornavidası kullandım. İki düz tornavidayla sağ ve sol uçtan aynı anda kanırtınca tek parça halinde çıkıyor. Gerisi sizin zevkinize kalmış, istediğiniz renk led ile değişim yapabilirsiniz.

Hazırlık için bu konu bilgi verebilir.

http://www.otoclubturkiye.com/forum/topic/287332-mondeo-g%C3%B6sterge-ampul%C3%BC-hangi-tip/

Orijinal aydınlatmada kullanılan ampul; T6.5

Kullandığım ürün; T5 yeşil renk led.

41g790.jpg

Vidaların yerleri

bk5qq0.jpg

İki adet vida, yol bilgisayarının arkasında kalıyor. Yol bilgisaysarını çıkartmak için bıçak kullandım. Çizmemek için ise etrafına elektirik bandı sardım. Sağ taraftan hafif kanırtınca çıkıyor.

LZaJPz.jpg

Sol tarafta, arka cam rezistans tuşunun arkasında bir vida var. Tuşlar kenarından hafif kanırtınca çıkıyor, vida en sağdaki boşlukta.

R1YaJj.jpg

Tüm vidaları çıkardıktan sonra, direksiyon yükseklik ayarının en aşağıya getirip yavaşça çerçeveyi dışarı çekiyoruz. Yol bilgi ekranının arkasındaki ve rezistas tuşunun soketlerini çıkardığımızda işlem bitiyor.

0lqPk9.jpg

Gösterge üzerindeki 5 vidayı söküp göstergemizi çıkarabiliriz.

X9vnd3.jpg

r6Qq1P.jpg

m4PVMY.jpg

R1YagZ.jpg

ZMDrnk.jpg

• Beğen 10
Yorum bağlantısı
Derviş Dursun

harikasın. tamda nerde ayrıntı diyecektim :) ellerine sağlık kardeşim.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Münir Nurettin Taşova

harikasın. tamda nerde ayrıntı diyecektim :) ellerine sağlık kardeşim.

O kadar konuştuk, detay paylaşmamak yanlış olurdu. :)

Yorum bağlantısı
Münir Nurettin Taşova

Eklemeyi unutmuşum. Çerçevenin etrafına bez bant sardım, vida bağlantı yerlerinde çatlaklar vardı onlarıda tamir ettim. Yolda takırtılara son, yerine sıkıca oturdu.

Anq2QL.jpg

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Derviş Dursun

O kadar konuştuk, detay paylaşmamak yanlış olurdu. :)

Kesinlikle :) selim abi akşama gelsin bakalım,en çok onun adına sevindim :D
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

İç mekana yapılan çalışmalara bayılırım. Sonuç ta şahane olmuş uğraşıya değmiş

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Münir Nurettin Taşova

Kesinlikle :) selim abi akşama gelsin bakalım,en çok onun adına sevindim :D

Kırmızı led de alın Derviş, elimde yoktu deneyemedim. :) Beyaz led, yeşil led, 2W sarı ampulle denedim.

İç mekana yapılan çalışmalara bayılırım. Sonuç ta şahane olmuş uğraşıya değmiş

Teşekkür ederim abi. Ben beğendim, arkadaşlar farklı renkler denesin bakalım nasıl olacak.

Yorum bağlantısı
Derviş Dursun

Kırmızı led de alın Derviş, elimde yoktu deneyemedim. :) Beyaz led, yeşil led, 2W sarı ampulle denedim.

Teşekkür ederim abi. Ben beğendim, arkadaşlar farklı renkler denesin bakalım nasıl olacak.

ben beyaz ve yeşil istedim. bu ledler t5 dipsiz led mi münir

Yorum bağlantısı
Mehmet Çelebi

Detaylar diyecektim konuyu açmışsın açıkkayıcı bilgi için teşekkürler

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Münir Nurettin Taşova

Soldan sağa doğru. T10 T6.5 T5 led. Benim kullandığım T5 kama tipi led.

6ba24ac31f57c7688349c3c3280c45a8.jpg

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Derviş Dursun

Soldan sağa doğru. T10 T6.5 T5 led. Benim kullandığım T5 kama tipi led.

6ba24ac31f57c7688349c3c3280c45a8.jpg

tam uyduysa tamamdır. hemen alalım kardeşim

Yorum bağlantısı
Münir Nurettin Taşova

Duya tam giriyor yalnız ledin demir uçlarını sağa sola ayırmak gerekiyor. Temas etmesi için. Üzerinde uğraşınca çözersin Derviş.  12V adaptör lazım, kolaylık açısından.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Derviş Dursun

Duya tam giriyor yalnız ledin demir uçlarını sağa sola ayırmak gerekiyor. Temas etmesi için. Üzerinde uğraşınca çözersin Derviş.  12V adaptör lazım, kolaylık açısından.

eyvallah kardeşim malzeme var o yönde sıkıntı yok, temas işide kolay ama tek sorun lambanın elime ulaşması. kafadan 15 20 gün :unsure2: olmadı burdan bakarım, yarın hazır boşken bende bi el atayım bakayım

Yorum bağlantısı
Münir Nurettin Taşova

Bakalım bende girişeceğim bu işe. Umarım başarırız :)

Eline sağlık bu arada Münir hocam

Göründüğü kadar zor değil, heves işi. Teşekkür ederim. :)

eyvallah kardeşim malzeme var o yönde sıkıntı yok, temas işide kolay ama tek sorun lambanın elime ulaşması. kafadan 15 20 gün :unsure2: olmadı burdan bakarım, yarın hazır boşken bende bi el atayım bakayım

Zaman sıkıntıysa beklemeye gerek yok.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Münir Nurettin Taşova

Zaman sıkıntıysa beklemeye gerek yok.

tek sıkıntı led :)

Hafta sonunda yapacaksan, ledi beklemeye gerek yok, aksesuarcılardan alıp yaparsın manasında.

Yorum bağlantısı
Derviş Dursun

Hafta sonunda yapacaksan, ledi beklemeye gerek yok, aksesuarcılardan alıp yaparsın manasında.

baktım ama çiftine 10 15 lira istiyorlar. 5 tane alsam 50 tl. hiç gereği yok, beklerim 2 3 hafta 20 tanesine 7.5 lira para verdim şimdi acelem ne :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

:nazar:

Ellerinize sağlık, çok güzel olmuş.

Ghia çerçevesini kırmadan çıkarmak iyi bir başarı :good1:

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Münir Nurettin Taşova

:nazar:

Ellerinize sağlık, çok güzel olmuş.

Ghia çerçevesini kırmadan çıkarmak iyi bir başarı :good1:

Teşekkür ederim.

Yorum bağlantısı
Münir Nurettin Taşova

müadil başka led kullanamıyormuyuz ?

Kullanabilirsiniz tabiki.
Yorum bağlantısı
Erdem Yılmaz

bence beyaz göz alır , yeşil ya da bulunabilirse mavi güzel olur.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...