İçeriğe Yönlendir

Mondeo Mk2-Gösterge Aydınlatmasına Led Uygulamak

Münir Nurettin Taşova

Recommended Posts

Tahir Ak
Oto Parçacı gösterge ampülleri için bunlar komple model dedi, hatta oda uğraştı çıkaramadı, belki de o yüzden bunlar sabit demiş olabilir, ama ampuller t5 in iki katı kalınlığında, diğer mavi olanda saatin ampülü, ben onun soketini de kırdım, o küçük soketten ve büyük olan soketlerden nerede bulabilirim

Yeni 10 x araç/hava led pano ampul t5 t6.5 tel 5050 1smd 12mm max çapı gösterge paneli ışıkları lambaları oto ampüller beyaz
http://s.aliexpress.com/FRVzUb63
(from AliExpress Android)
Yorum bağlantısı
Ümit Kaan
Bir saat önce, Tahir Ak yazdı:

Yeni 10 x araç/hava led pano ampul t5 t6.5 tel 5050 1smd 12mm max çapı gösterge paneli ışıkları lambaları oto ampüller beyaz
http://s.aliexpress.com/FRVzUb63
(from AliExpress Android)

gösterge duyları demirli kısım 20mm , dişli kısım 15mm, yani epeyce büyük, bu linktekiler küçük olan saat aydınlatmasına uyar belki.

Yorum bağlantısı
Münir Nurettin Taşova

Mk1 göstergesi mk2 ile aynı ise; ampul tipi t6.5 ve ampuller duydan ayrılıyor. 

Yorum bağlantısı
Ümit Kaan
Bir saat önce, Münir Nurettin Taşova yazdı:

Mk1 göstergesi mk2 ile aynı ise; ampul tipi t6.5 ve ampuller duydan ayrılıyor. 

Ampülü kazıdım, soket ortaya çıktı, ama oldukça geniş bir aralığı var. Aşağıdaki ürün olur mu ?

http://urun.n11.com/ampul/ampul-t5-beyaz-igne-gosterge-ledi-12v-P122522363?cid=604001&gclid=CK7Kkc7I6dECFesK0wodnnQF3w&gclsrc=aw.ds

Yorum bağlantısı
Münir Nurettin Taşova
Bir saat önce, Ümit Kaan yazdı:

Ampülü kazıdım, soket ortaya çıktı, ama oldukça geniş bir aralığı var. Aşağıdaki ürün olur mu ?

http://urun.n11.com/ampul/ampul-t5-beyaz-igne-gosterge-ledi-12v-P122522363?cid=604001&gclid=CK7Kkc7I6dECFesK0wodnnQF3w&gclsrc=aw.ds

Olur,  yalnız silikonla kenarindan duya sabitleyin. Çukurlara girip çıkınca oynayıp temassizlik yapmasın. Bu led bende var, aydınlatması zayıf tavsiye etmem. Tane fiyatıysa çok pahalı. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Derviş Dursun

Olur,  yalnız silikonla kenarindan duya sabitleyin. Çukurlara girip çıkınca oynayıp temassizlik yapmasın. Bu led bende var, aydınlatması zayıf tavsiye etmem. Tane fiyatıysa çok pahalı. 

Münir senin kullandığın kama tipi yek ledliler nasıl, bir sorun çıkardı mı hiç? Mehmet abi ile onlardan takıyoruz, sönme patlama falan var mı?

Yorum bağlantısı
Ümit Kaan

5 adet bu fiyatmış, ama aydınlatması zayıfsa almamın bir anlamı yok, bu modeli eliyorum o zaman.

Yorum bağlantısı
Münir Nurettin Taşova
1 saat önce, Derviş Dursun yazdı:

Münir senin kullandığın kama tipi yek ledliler nasıl, bir sorun çıkardı mı hiç? Mehmet abi ile onlardan takıyoruz, sönme patlama falan var mı?

Kama tipinde sorun yok, sadece 2 tanesi temassızlık yapıyor. Silikon ile duyu desteklersen problem olmaz. Ben orijinal ampulleri takacağım müsait zamanda.

Yorum bağlantısı
Derviş Dursun

Kama tipinde sorun yok, sadece 2 tanesi temassızlık yapıyor. Silikon ile duyu desteklersen problem olmaz. Ben orijinal ampulleri takacağım müsait zamanda.

Aslında benim de aklımdan öyle geçiyor. Önceki taktığım ledin teki yanmıyor. Sürekli böyle uğraşmaktansa orjinalin yenisini takıp devam etmek.

Yorum bağlantısı
Münir Nurettin Taşova
2 dakika önce, Derviş Dursun yazdı:

Aslında benim de aklımdan öyle geçiyor. Önceki taktığım ledin teki yanmıyor. Sürekli böyle uğraşmaktansa orjinalin yenisini takıp devam etmek.

Sorun yaratır diye değil göstergede ki tüm renkler belli olsun diye değiştireceğim. Temassızlık yapması benim hatam. Silikon aklıma gelmedi o an. Sabitlenirse ledlerde sorun yok.

Yorum bağlantısı
Ümit Kaan

Sorun yaratır diye değil göstergede ki tüm renkler belli olsun diye değiştireceğim. Temassızlık yapması benim hatam. Silikon aklıma gelmedi o an. Sabitlenirse ledlerde sorun yok.

Orjinal ampüller zayıf, bu ledlerde kaliteli ürünler yokmu, en azından ana göstergeyi aydınlatan ledler bile değişse yeterli olur.

Yorum bağlantısı
Münir Nurettin Taşova
1 dakika önce, Ümit Kaan yazdı:

Orjinal ampüller zayıf, bu ledlerde kaliteli ürünler yokmu, en azından ana göstergeyi aydınlatan ledler bile değişse yeterli olur.

Orijinal ampullerin yenilerini aldım, onlar mevcut durumdan daha parlak. Bununla ilgili konu açmıştım:

Yorum bağlantısı
Derviş Dursun

Kendi ışıkları zayıf. Geçen t5 dipsiz normal ampul aldım, orjinalden az daha küçük ama olur. Işıkları yaktım baktım yeni aldıklarım daha canlıydı. Sanırım orjinal t6.5 yeni olsa işe yarayacak. Eskiler artık bitmiş 

Yorum bağlantısı
Münir Nurettin Taşova

T6.5 yeni ampul iş görüyor. Fabrika çıkışı da bu şekilde zaten.

Yorum bağlantısı
Derviş Dursun

T6.5 sanırım 1.7 w. Benim aldığım t5 ler 2w. Senin t6.5 ler 1.7 mi 2 mi

Yorum bağlantısı
Münir Nurettin Taşova
24 dakika önce, Derviş Dursun yazdı:

T6.5 sanırım 1.7 w. Benim aldığım t5 ler 2w. Senin t6.5 ler 1.7 mi 2 mi

2 W

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ümit Kaan

Işık homojen ve gayet canlı, ama 180- 200 tarafında ışığı kıran bir engel var sanırım, ne yapılırsa yapılsın o kısım biraz karartı kalıyor.

Yorum bağlantısı
Derviş Dursun

180 km kısmına ışığı uzaktan vermek gerekiyor. Yani duyun içine doğru led ne kadar girmiş olursa o kadar açısı artıyor. O da zor olduğu için ancak bu kadar oluyor

Yorum bağlantısı
İbrahim Özkul

Bende göstergeyi söküp eve çıkardım lakin adaptör bağlamak için + ve - uçlar hangileri  ?

Yorum bağlantısı
Münir Nurettin Taşova
1 saat önce, İbrahim Özkul yazdı:

Bende göstergeyi söküp eve çıkardım lakin adaptör bağlamak için + ve - uçlar hangileri  ?

Bu konunun ilk sayfasında mevcut. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
İbrahim Özkul

merhabalar, @Münir Nurettin Taşova dün gece bende sizin yaptığınız ledler ile aynı şekilde uyguladım lakin ışıklandırmada  homojen bir dağılma olmadı.hız kadranında 180-200 arası çok soluk oldu kaçırdığım bir ayrıntı,incelik felan mı var çözemedim.. 

Yorum bağlantısı
Münir Nurettin Taşova
2 saat önce, İbrahim Özkul yazdı:

kaçırdığım bir ayrıntı,incelik felan mı var çözemedim.. 

Merhaba İbrahim Bey.  Ben kama tipi yeşil tek led kullandım, her renk farklı seviyede aydınlatma sağlıyor. Aynı tür led için; yeşil ve beyaz aynı şiddette aydınlatma sağlarken, sarı ve kırmızı biraz daha az aydınlatıyor. 180- 200 km bölümünün arka tarafında sayaçlar olduğu için, tek yüzey aydınlatmada o bölge diğer bölgelere göre biraz daha karanlık kalıyor.  O bölgede tam anlamıyla homojen bir aydınlama için ya gösterge içi açılıp led döşenecek ya da T6.5 3W Ampul takılacak. 2W'lık ampul denedim biraz sönük kaldı. Led ile değişim sonrası araç çukurlara girince ledler duyun içinde oynayıp temassızlık yaptı. Göstergeyi araca montajlamadıysanız led ile duy arasına silikon sürün, sapasağlam oluyor. Son olarak kama tipi ledin plastik yuvasını makas ile biraz keserek ledi, duya biraz daha yakınlaştırdım. Aydınlatma açısını arttırmak için.  Fotoğraflarsanız daha iyi değerlendirebiliriz.

Benim gösterde ki son durum bu şekilde.

8PpQgk.jpg

Yorum bağlantısı
İbrahim Özkul

Malesef dün gece yarısı montajı tamamladım tamamen,bugün nöbetteyim yarın tekrar sökeceğim gibi..:(

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...