İçeriğe Yönlendir

Mondeo III - Xenon Far Aydınlatma ve Mercek Sorunları

Hasan Aksüt

Recommended Posts

Ozer Oz
(düzenlendi)

Aracın kısa farları hiç aydınlatmıyor yani fara baktıgın zaman parlaklık guzel gıbı yanıyor ,  ama  o far hiç vurdugu yerı parlatmıyor aydınlatmıyor yani görüş sağlamıyor hiç vurduğu yere 

acaba d2s led ampul mu takmalıyım ? yoksa baska seydemı sorun var akü yeni  1 senelik   bu sorunu yaşayan varmı yada led ampul deneyen

aracın uzun farları guzel aydınlatıyor kalıtelı bı ampulle uzunlar dahada ıs gorur dıye dusunuyorum ama kısalar 0 aydınlatma 

tarihinde İnan Çınar tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya

Araç Ghia ise yani farlarınız Xenon ise mercek çok küçük olduğundan aydınlatma zayıf. bunun en iyi çözümü mercek modifiyesi. Bunun için İlker Kemal Beye ulaşmanız. Mercekler değişir ve aynı zamanda Bi-xenon yapılır.

Yorum bağlantısı
Ozer Oz
Bir saat önce, Mehmet KAYA yazdı:

Araç Ghia ise yani farlarınız Xenon ise mercek çok küçük olduğundan aydınlatma zayıf. bunun en iyi çözümü mercek modifiyesi. Bunun için İlker Kemal Beye ulaşmanız. Mercekler değişir ve aynı zamanda Bi-xenon yapılır.

evet xenon aracı sureklı kullandıgım ıcın farları sokup farsız dolasmam mumkun degıl  elımde farklı far olsa ona yaptırabılırdım mercek ısıgın vurma gucunu bu kadar dusuruyor mu 

Yorum bağlantısı
Harun Kocaçalışkan
24 dakika önce, Mehmet KAYA yazdı:

Mehmet bey bu işin maliyeti aşagı yukarı nedir? Muayene noktasında sorun oluyor mu? Bir de asıl sorun karşıdan gelenleri rahatsız ediyor mu? Bi xenon yapmadan sadece mercek buyutsek maliyeti daha mi az olur? 

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

mk3 orjinal farda mercek çok ufak zamanla da kirlenmesi göz önüne alınınca aydınlatma yeterisz. ampul tipi d2s zaten . açarak güncel büyük mercek takılması lazım.

bixenon mercekteki bir motor ve perde ile sağlanan uzun selektör efekti. yani bixenon yapmamak diye bir terim verimsiz. yani hazır açılmışken selektör perdeli mercek takılması daha mantıklı.

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Serdar Güngör
11 dakika önce, Harun Kocaçalışkan yazdı:

Mehmet bey bu işin maliyeti aşagı yukarı nedir? Muayene noktasında sorun oluyor mu? Bir de asıl sorun karşıdan gelenleri rahatsız ediyor mu? Bi xenon yapmadan sadece mercek buyutsek maliyeti daha mi az olur? 

500tl ile 1000tl arasında maliyeti var.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ozer Oz

anlamadıgım mercek koyuyosun kucucuk broadwayın farı bıle daha verımlı aydınlatıyor sanırım gercekten tek care mercek buyutmek ama onadada farsız duramamak sıkntı bos yere led ampul almıyım o halde 

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

mk3 orjinal xenonlu farda led ampül kullanamassınız elektriksel yapısı dolayısı ile

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Metin Akbal

Daha once kendi mesai arkadasimin aracina donusum yapmistim. Karsilastirmali olarak fark bariz ortada gorebilirsiniz.

1-Kendi oem Bosch mercegin performansi (ben mercek bile demem sus diye koymuslar :)):

ac8d75f3dcdeff3e0f9c2e054cc03d2a.jpg

2- Hella bixenon mercegin performansi:

9ea6fe78f64e0577cb6aca0c5e4e36d2.jpg

3- Arac uzerinde bi gorunum ( Mercedes kapaginida takinca en az 3 yas genclesti)

85dccec1af3eb74b340fa41b43df025b.jpg

4- Son hali cok tatmin edici:

84ce5f1439237d249ac724e34621dd10.jpg

• Beğen 10
Yorum bağlantısı
Harun Kocaçalışkan
(düzenlendi)

Harika görünüyor. Kendim yapabileceğimi bilsem gider sökerdim hemen. Ford sagolsun farlari ve kapi dosemelerini kolay sokulebilir yapmis.

tarihinde Harun Kocaçalışkan tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ozer Oz
36 dakika önce, Metin Akbal yazdı:

Daha once kendi mesai arkadasimin aracina donusum yapmistim. Karsilastirmali olarak fark bariz ortada gorebilirsiniz.

1-Kendi oem Bosch mercegin performansi (ben mercek bile demem sus diye koymuslar :)):

2- Hella bixenon mercegin performansi:

3- Arac uzerinde bi gorunum ( Mercedes kapaginida takinca en az 3 yas genclesti)

4- Son hali cok tatmin edici:

Gerçekten harika olmuş nasıl yaptınız yada yaptırdınız ?  maliyet ne kadar oldu bende yaptırsam ? kaç gün sürdü 

48 dakika önce, Çağlar Bayur yazdı:

mk3 orjinal xenonlu farda led ampül kullanamassınız elektriksel yapısı dolayısı ile

tek çare mercek buyutmek mı abı 

peki xenon ampul kullanılabılır mı ? kaliteli birşey yani 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

önce mercek değişecek tabiiki ardından ampul elbette. standart ampülü bile yeterli geliyor

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Rıdvan Ergün
(düzenlendi)
8 saat önce, Mehmet KAYA yazdı:

Aynen. Ben de Mondeomda aynı sorunu yaşadım. Yine bu forumdan bu tavsiye üzerine İlker Beyi buldum. Nefis olmuştu farlarım. İsterseniz cep telefonunu özelden mesaj atabilirim.

tarihinde Rıdvan Ergün tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Metin Akbal
Gerçekten harika olmuş nasıl yaptınız yada yaptırdınız ?  maliyet ne kadar oldu kaç gün surdu bende yaptirsam?

Valla ben yaptim oldu :) Biz zaten arac bizik diye yavas yavas bitirdik. Once 1 farla sonra diger farla gezdi :)Sadece bu isle ugrasan bir kisinin en fazla 3 gunde bitirmesi lazim. Arkadasin farlari araya okul isinde ekstra toplanti vs girince 15 gunde bitti. Normalde 1 haftaya teslim ederdim sadece okul sonrasi 5 e kadar calisabiliyorduk uzerinde. Mesai arkadasimin oldugu icin ben 5 yemek dedim 4 yemek yedim [emoji16] Maliyetiniz iscilikle 400 vs civaridir Murat arkadasimiz da bahsetmis.
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
Adnan Çakır

Farlarınızın fotolarını koysaniz da durum nasıl bi baksak , eliniz yatkınsa beyaz sirke ile mercekleri temizlemeyi deneyin belki bir nebze olsun faydası olur.
Yorum bağlantısı
Ozer Oz
1 saat önce, Adnan Çakır yazdı:

Farlarınızın fotolarını koysaniz da durum nasıl bi baksak , eliniz yatkınsa beyaz sirke ile mercekleri temizlemeyi deneyin belki bir nebze olsun faydası olur.

Elim yatkindir farlari parlatmayi dusundum cok kararmis degiller ama sorun camlarda degilde mercek yada ampulde gibi arkadaslarin soylediginede gore mercekte sorun sanirim

Yorum bağlantısı
Misafir
Elim yatkindir farlari parlatmayi dusundum cok kararmis degiller ama sorun camlarda degilde mercek yada ampulde gibi arkadaslarin soylediginede gore mercekte sorun sanirim

Ampulde olma ihtimali çok düşük. Elbet zafiyet vardır. Ama en büyük neden mercekte...
Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya
21 saat önce, Harun Kocaçalışkan yazdı:

Maliyeti en son 700 tl. Kargolar hariç. Mercekler zaten mercedes auidi mercekleri olduğu için hareketli perdeler oluyor. bu bixenon olur. Maliyet değişmez. Burada paranın çoğunluğu el emeği. Kesinlikle ve kesinlikle İlker Kemal. Asla başka kimseye yaptırmayın. ASLA.

20 saat önce, Ozer Oz yazdı:

Gerçekten harika olmuş nasıl yaptınız yada yaptırdınız ?  maliyet ne kadar oldu bende yaptırsam ? kaç gün sürdü 

Ampüller zaten xenon d2s ampül. Başka ampül takamazsınız. O yüzden ampüllerde yapacağınız tek şey değişim. Çok eskiyse ampülünüz veya çin malıysa kesinlikle orjinal ampül almalısınız. Tanesi 150-200 arası değişim çift olacaktır. 300 tl gözden çıkarmalısınız.

Ama ilk önce Mercek değişimi şart. Aksi takdirde ampül değişimi sizi tatmin etmeyecektir.

12 saat önce, Murat Sağdaş yazdı:

Sizin işiniz 300-400 TL ye çözülür... ;)

Daha önce çok yapıldı.

Nasıl üstad :) Göndereyim mi :D

3 saat önce, Adnan Çakır yazdı:

Abi mondeolarda mercek bildiğim 1 TL büyüklüğünde mercek temizde olsa yetersiz geliyor abi. En büyük sorunumuz bu zaten aydınlatma.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Metin Akbal

Mehmet bey bixenon mercege h7 xenon oturtuyorum o bile cok tatmin edici. Bu isin ampul kismi %20 etkili. Ampulun etkili oldugu kisim bence omru. Mondeo mercegi sikintili. Ayni mercek Golf IV mercekli farindada var ve yine ayni sikinti.

Adnan bey olay tamamen mercekle alakali.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Süha Demirtaş

Aynı yılların volvolarında da benzer far yapısı vardır. Lakin büyük bi kalite farkı vardır, volvo nun mercekleri daha büyük 3" olan versiyondur. İstese mondeo da da kullanırlardı en azından makyajlısında ama nerdeee 

Yorum bağlantısı
Misafir
Abi mondeolarda mercek bildiğim 1 TL büyüklüğünde mercek temizde olsa yetersiz geliyor abi. En büyük sorunumuz bu zaten aydınlatma.

Gönder gelsin ;) Sen mercek değişimi yapmadın mı ? [emoji15]
Yorum bağlantısı
Fatih Öztürk2

Selamlar,

İlker Kemal ile görüşün. Farlarınızı yapana kadar size ödünç olarak geçici far verecektir. Bana vermişti. Ayrıca çok ilgili ve bilgili bir arkadaştır.

Yorum bağlantısı
mehmetyılmaz

Merhabalar arkadaşlar aynı problem bende de var..aracım ghia x..daha önce belli aralıklarla her iki ampul de patladı markasını hatırlamıyorum ama  ortalama 40-50 liralık ampuller taktı elektrikçi ve bu farların gazlı olduğu zamanla etkisini azaltacağı dolayısıyla yansa bile aydınlatmayacağı bilgisini verdi..söylediği gibi de şuan far yansa da hiç aydınlatmıyor.. yenilemeyi düşünüyordum ama burayı okuyunca kafam karıştı..sorunun çözümü aslında yenisini almaktansa  mercek büyütmek midir??bu konuda maliyeti de göz önün de bulundurursak tavsiyeniz ne olur?Şimdiden teşekürler...  

Yorum bağlantısı
Misafir
Merhabalar arkadaşlar aynı problem bende de var..aracım ghia x..daha önce belli aralıklarla her iki ampul de patladı markasını hatırlamıyorum ama  ortalama 40-50 liralık ampuller taktı elektrikçi ve bu farların gazlı olduğu zamanla etkisini azaltacağı dolayısıyla yansa bile aydınlatmayacağı bilgisini verdi..söylediği gibi de şuan far yansa da hiç aydınlatmıyor.. yenilemeyi düşünüyordum ama burayı okuyunca kafam karıştı..sorunun çözümü aslında yenisini almaktansa  mercek büyütmek midir??bu konuda maliyeti de göz önün de bulundurursak tavsiyeniz ne olur?Şimdiden teşekürler...  

Mercek değişimi [emoji106]
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...