İçeriğe Yönlendir

Mondeo III - Xenon Far Aydınlatma ve Mercek Sorunları

Hasan Aksüt

Recommended Posts

Ömer Türkşanlı
Allah Allah. Oktay Toker takip ediyorum ama. şikayetleri ilk kez duydum. tanımam etmem. forum daha iyi bilir tabi. ben kimseyi yanlış yönlendirmeyeyim
Bu arada nette. far tasarım merkezi diye bir yer de var. adamlar süper ilker çıkarıyor gibi. tabi fiyatlar ve işçilik nasıl bilmiyorum

Kendisi forumun eski üyesi idi, en son aracıma yaptığı işlemden komple zarar ettim ve 2 yeni far aldım, toplamda 1300tl zararım oldu, taktığı parçalardan sadece 2 ampül 75tl bir balast 100tl satabildim, kalanı çom oldu. Görseli çok iyi icraat sıfır.
Forumdaşlar genelde İlker Kemal BİKEÇ derler, yaptıran ve sıkıntı yaşayan yok. Şu an ki aracımda bixenon dönüşümü yapılmış idi aldığında ve onları İlker bey yapmış, şükür sıkıntı yok.
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Önder Özcan
8 saat önce, Ozer Oz yazdı:

Bu forumu bu yüzden seviyorum... daha önce bir çok aracım oldu örnegın önceki laguna idi..  bu kadar yardım sever ve forumdaki ilgi alakayı başka yerde bulamadım..  soruna konu acınca anında cevap gelmesı tavsıye vb gibi.. 

aracım değişsede bu forumda takılmaya devam edeceğim... 

Bu arada ne yazıkkı ankara da değilim. eğer yedek far bulabilirsem yada yolum ankaraya düşerse forumdakilerin ilker dediiği kişi ile iletişime geçip mercekleri öyle büyütürüm  tabii o zamana kadar olurda araç satılmazsa  numarasını mehmet abiden aldım ...

Bu arada uzun farları açınca dünya varmış diyorum ya ... resmen farın aydınlatmasına hasret kalmışım uzunları açıp gezesim geliyor :D 

:)  Üyelerin araçlarına bakarsanız neredeyse yarısının Ford'dan başka araç kullandığını ama hep burada olduklarını göreceksiniz.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Tahir Ak

buradaki arkadaşlara ben de sorayım 6zun vadede ben de bixenon düşünüyorum.
nette far tasarım merkezi diye bir yer var adamlar güzel işçilik yapıyorlar gibi geldi. farları kapatırken falan ısınınca yapışan conta vs kullanıyorlar.
ilker Kemal de çok duyulan bir isim bu arkadaşın işçiliği nasıl acaba silikon ile falan mı kapatıyor farı? yoksa ısınınca yapışan orjinal far yapıştırıcı ile mi?
çünkü en önemli nokta burası su almaya başlarsa hem kötü görüntü olur hem de kusa sürece sistem komple bozulur

Yorum bağlantısı
  • 2 ay sonra...
Fatih Sivas
On 20.01.2017 at 01:11, Ozer Oz yazdı:

Eğer gerçekten böyle birşey yapıyorsa hemen gönderirim farları aracı gunluk kullandıgım ıcın numarasını aldım ama henuz gorusmedım .. farsız  sinyalsiz kalmamak ıcın  arayı p goruseyım hafta sonu 

Numarayı özelden bana da atabilir misiniz bende de aynı problem var 

Yorum bağlantısı
Metin Akbal
Mercek değişimi takribi kargo ile kaç günde hallolur 

1 hafta 10 gun falan.
Yorum bağlantısı
Metin Akbal
Akşamları aracı kullanamayoz sanırım 

Bulunulan ile gore de degisiyor ustad. Kargo suresi 2 3 gun 2 3 gunde islemler vs ancak.
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Cihan Göllü

İl ne alaka hocam anlayamadım da 

Ankarada bir arkadaşın elinde hazır vardı... Hatta kendisi eski üyelerimizden. Oem malzeme harici kullanmaz. İçinde son nesil Hella İntemo mercek var. Düşünürseniz özelden ulaşabilirsiniz.

2ee7a47a8e8eda0b7dc3c5a9bce8f881.jpg

Yorum bağlantısı
Cihan Göllü

Kendisi forumun eski üyesi idi, en son aracıma yaptığı işlemden komple zarar ettim ve 2 yeni far aldım, toplamda 1300tl zararım oldu, taktığı parçalardan sadece 2 ampül 75tl bir balast 100tl satabildim, kalanı çom oldu. Görseli çok iyi icraat sıfır.
Forumdaşlar genelde İlker Kemal BİKEÇ derler, yaptıran ve sıkıntı yaşayan yok. Şu an ki aracımda bixenon dönüşümü yapılmış idi aldığında ve onları İlker bey yapmış, şükür sıkıntı yok.

Çok mağdur oldun çok..
Yorum bağlantısı
Harun Kocaçalışkan

Arkadaşlar bu dönüşüm sonrası muayenede sıkıntı çıkmaz değil mi.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Köksal Yılmaz
58 dakika önce, Harun Kocaçalışkan yazdı:

Orjinal xenon tesisatı(far yıkama+otomatik eğim ayarı) olduğu için sorun olmaz.

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Serkan Toker
3 saat önce, Harun Kocaçalışkan yazdı:

Çıkarmaz çünkü zaten orjinali xenon. Bunlar bi-xenon demezler. Ancak otomatik yükseklik ayarı işini sorabilirler, onun çalışması için de zaten engel yok. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Harun Kocaçalışkan
8 dakika önce, Serkan Toker yazdı:

Çıkarmaz çünkü zaten orjinali xenon. Bunlar bi-xenon demezler. Ancak otomatik yükseklik ayarı işini sorabilirler, onun çalışması için de zaten engel yok. 

Anladım, otomatik yükseklik ayarı mercek üzerinde değil o zaman farın kendisinde. Ben mercek üzerinde zannetmiştim.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Serkan Toker
39 dakika önce, Harun Kocaçalışkan yazdı:

Anladım, otomatik yükseklik ayarı mercek üzerinde değil o zaman farın kendisinde. Ben mercek üzerinde zannetmiştim.

Mercek inip kalkıyor da takılan mercekte ona göre takılıyor. Mekanizma düzgün kalıyor yani. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Ömer Türkşanlı

Farın içinde yükseklik ayar motoru mercekle alakası yok.
  • Beğen 3
Yorum bağlantısı
  • 2 ay sonra...
Harun Kocaçalışkan

Sonunda ben de bu isi yaptirdim. Farlar artik daha net fakat ince ayar yapmam lazim mi bilemedim. Eski merceklerim aydinlatmiyor ama cok uzaga vuruyordu, bunlar cok net aydinlatiyor ama ışık huzmesi ileride bicak gibi kesiliyor sanki olmasi gereken uzakligi aydinlatmiyor gibi. Youtubede falan bir suru far ayar videosu izledim ama hepsi birbirinden farkli yapmis. Su cizgiye bakarak bir yorum yapabilecek arkadas var midir. Ya da gecekusu forumundaki far ayari nasil yapilir konusundaki yonergeleri mi takip etsem. Bu fotodan yorum yapilmaz şu sekilde cek derseniz onu da yaparim.

mk2mWZ.jpg

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Metin Akbal
Sonunda ben de bu isi yaptirdim. Farlar artik daha net fakat ince ayar yapmam lazim mi bilemedim. Eski merceklerim aydinlatmiyor ama cok uzaga vuruyordu, bunlar cok net aydinlatiyor ama ışık huzmesi ileride bicak gibi kesiliyor sanki olmasi gereken uzakligi aydinlatmiyor gibi. Youtubede falan bir suru far ayar videosu izledim ama hepsi birbirinden farkli yapmis. Su cizgiye bakarak bir yorum yapabilecek arkadas var midir. Ya da gecekusu forumundaki far ayari nasil yapilir konusundaki yonergeleri mi takip etsem. Bu fotodan yorum yapilmaz şu sekilde cek derseniz onu da yaparim.

mk2mWZ.jpg

Cizgide sikinti goremedim. Jilet gibi kesilen alan net aydinlaniyorsa sikinti yok. Bosch bixenon mercegin menzili daha iyidir ama Mondeo daki Bosch mercek icin ayni durum gecerli mi emin degilim. Bu sanirim Hella mercek. Hella mercegin de yanal aydinlatma daha iyidir. Problem olmadigini dusunuyorum.
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Harun Kocaçalışkan
19 dakika önce, Metin Akbal yazdı:

Cizgide sikinti goremedim. Jilet gibi kesilen alan net aydinlaniyorsa sikinti yok. Bosch bixenon mercegin menzili daha iyidir ama Mondeo daki Bosch mercek icin ayni durum gecerli mi emin degilim. Bu sanirim Hella mercek. Hella mercegin de yanal aydinlatma daha iyidir. Problem olmadigini dusunuyorum.

Evet hella mercek. İlker Kemal modifiye etti benim mercekleri söktü bu bi-xenon'ları taktı. Kesilen alan net olarak aydınlanıyor ancak sanki olması gerekenden erken kesiliyor gibi. O yüzden biraz yükseklik ayarı yapmayı düşünüyorum. Üzerinde ayar vidaları var ama yapmadan evvel bir danışayım dedim.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Alışırsın buna Harun.. 

Şu an görmen gereken yer 10 numara aydınlandı, görmemen gereken yerde hiç ışık yok. 

Genelde halojenden merceğe geçince yaşanan hissi yaşıyorsun. Aydınlatmadığını düşünüyorsun.

Tekrar: Kısa sürede alışırsın.  

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Harun Kocaçalışkan
28 dakika önce, Mehmet Ozyurek yazdı:

Alışırsın buna Harun.. 

Şu an görmen gereken yer 10 numara aydınlandı, görmemen gereken yerde hiç ışık yok. 

Genelde halojenden merceğe geçince yaşanan hissi yaşıyorsun. Aydınlatmadığını düşünüyorsun.

Tekrar: Kısa sürede alışırsın.  

Sağolasın Mehmet abi duymak istediğim buydu sanırım. Görmem gereken yerler aydınlanıyor ama diğer yerler zifiri karanlık, daha öncede oralar da böyle bulanık ışık oluyordu sanırım alışmakla alakalı.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ahmet İhsan Akşen

Erkenden kesiliyorsa ışık farlarin yukarıya kaldırılması gerekli olabilir.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...