İçeriğe Yönlendir

2 Yeni Lastik Ne Kadar Mantıklı? İzleyelim.

Metin Akbal

Recommended Posts

Metin Akbal

Gecenlerde yeni lastikler nereye takilir konusunda fikir catismasi vardi. Teoride ekonomik olmasi acisindan onlere veya arkalara alinan yeni lastikler pratikte bize neler getiriyor izleyelim gorelim.

• Beğen 19
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Çok güzel yapılmış test. Ancak gördüğüm kadarı ile iyiler arkada iken önden kayma yaşandığında toparlamak daha kolay oldu.

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
Metin Akbal
Çok güzel yapılmış test. Ancak gördüğüm kadarı ile iyiler arkada iken önden kayma yaşandığında toparlamak daha kolay oldu.

Aynen nispeten daha kolay oldu.
Yorum bağlantısı
Eray Çalışkan

Bizim insanımız çok sever sadece önleri yenilemeyi, bir süre sonra da yeni alınan ve bir süre kullanılan önler arkaya takılarak öne yeni 2 lastik daha almayı. Kesinlikle 4 lastik birden değiştirmek çok daha doğru

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Serkan Aktay

çapraz taksak :D :unsure2:

Ben olsam birde son kalan o alternatifi denerdim. 

• Beğen 10
Yorum bağlantısı
Hakan Gürsu

Lastik şakaya gelmez 4 ü değiştirilir. Taksici mantığı ile haraket etmem edenide sevmem. :biggrin:

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Metin Akbal
o değil de corolladan soğudum 60 km de bu kadar kayar mı ?

Olay Toyota da degil ki. Bu sartlarda neredeyse her arac ayni tepkiyi verir.
Yorum bağlantısı
Özgen Acar
2 dakika önce, Metin Akbal yazdı:

Olay Toyota da degil ki. Bu sartlarda neredeyse her arac ayni tepkiyi verir.

bana biraz fazla geldi açıkçası 

Yorum bağlantısı
Serdar Güngör

İki lastik değiştirmek "sünnet" , dört lastik değiştirmek "farz'dır.".

Bu her tür lastik için geçerlidir. Yani kışın önden çekişlere/arkadan itişlere kış lastiği takmanın hiç bir mantığı olmadığı gibi.

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

Serdar tam tersi olacak. iki farz dört sünnet.

şimdi konuşması kolay da bir kişinin birden tutup da 1500 lira gibi paraları ülke şartlarında şak diye vermesi her zaman mümkün değil. 2 şer ikişer gidiyor. 4 değişecem diye yoksa bekler....olay ekonomi meselesi doğru yanlış meselesi değil. 

ona göre yavaş gideceksiniz.

4 lastik eski mi iyidir yoksa 2 lastik eski mi? soru budur.  4 tane yeniyi "baban da ister" denilebilir. (yani kimse üstüne alınmasın). Elbette 4 iyidir. ama alınamıyorsa ne yapılacak burda mesele o. en önemlisi yavaş gidilecek.

Bir saat önce, Serdar Güngör yazdı:

Bu her tür lastik için geçerlidir. Yani kışın önden çekişlere/arkadan itişlere kış lastiği takmanın hiç bir mantığı olmadığı gibi.

Bunları yaşamadan bilemezsiniz. Mantığı vardır. Yolda kalırsanız beni hatırlayın.

Ay sonuna kadar 300 dolarım var cebimde. kar yağmış okula gidemiyorum Allahın gavur memleketindeyim. bir kış lastiği 50 dolar. Takması 10 dolar. çözümünüz nedir?

• Beğen 7
Yorum bağlantısı
Barış Kalkan

Mercedes A180 e benim arkadaş 2 lastik alıp çapraz taktı göreceğiz ne olacak 2 aydır başına herhangi bir şey gelmedi

yine aynı arkadaş geçen yıl mini cooper a önlere iki lastik almıştı benim palio ile döndüğüm yerde aynı hızda rabayı savurup kaldırma vurdu akıllanmadı :D:D

Yorum bağlantısı
Önder Özcan

3 saat önce, Serkan Aktay yazdı:

çapraz taksak :D :unsure2:

Ben olsam birde son kalan o alternatifi denerdim. 

Ben sadece stepneyi yeniliyorum :)

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
Cem Dilmen

Bence de başarılı bir test olmuş. Ama çapraz fikri de hiç fena değil :) Yapan çok zira. 

Yorum bağlantısı
Saim Ulaş Yılmaz

Bence bir eksik var testte. Eski lastikler ne kadar eski onu açıklamaları lazımdı.

Atıyorum 2008 üretim tarihli 150 bin KM yapmış lastik olabilir kızaklayan lastik.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Sezgin Yılmaz

Geyik testindeki makinalar ile her şartı aynı sağlayıp testi yapsalar ve lastik dot değeri/mm/geçilmiş olan km leri de belirtseler iyi olurmuş.

Sanki biraz bridstone reklamı gibi geldi.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Serdar Güngör
7 saat önce, Mehmet Göktürk yazdı:

Serdar tam tersi olacak. iki farz dört sünnet.

şimdi konuşması kolay da bir kişinin birden tutup da 1500 lira gibi paraları ülke şartlarında şak diye vermesi her zaman mümkün değil. 2 şer ikişer gidiyor. 4 değişecem diye yoksa bekler....olay ekonomi meselesi doğru yanlış meselesi değil. 

ona göre yavaş gideceksiniz.

4 lastik eski mi iyidir yoksa 2 lastik eski mi? soru budur.  4 tane yeniyi "baban da ister" denilebilir. (yani kimse üstüne alınmasın). Elbette 4 iyidir. ama alınamıyorsa ne yapılacak burda mesele o. en önemlisi yavaş gidilecek.

Bunları yaşamadan bilemezsiniz. Mantığı vardır. Yolda kalırsanız beni hatırlayın.

Ay sonuna kadar 300 dolarım var cebimde. kar yağmış okula gidemiyorum Allahın gavur memleketindeyim. bir kış lastiği 50 dolar. Takması 10 dolar. çözümünüz nedir?

Mehmet hocam o zaman vatandaş maddi durumuna göre araba alacak ? Öyle " Nazar etme nolur,kredi çek senin de olur" mantığından uzak duracak.

Allah'ın gavur memleketinde en zor kış şartlarında 10 sene kaldım ve 14" ebadından 17" ebadına kadar kış lastiği kullandım. 2008 yılında sıfır 41 bin tl'ye focus 2 alan arkadaşım bir kış arabayı kullanamadı. Sebep? kredi çektim lastiğe o kadar para veremem! Eee dedim çoluk çocuk sahibisin gece bir şey olursa napacan ? Dedi ki yavaş yavaş giderim veya taksi çağırırım :) Şimdi adama demezler mi "Ayağını yorganına göre uzat" senin etin ne butun ne? 41 bin tl verip araba alıyorsun ? Cevap hep aynı " Bir daha mı geleceğiz dünyaya" Şimdi binmeyecem ne zaman binecem" bu iki cevap hiç şaşmaz hocam çok duymuş ve söylemişsinizdir belki de.

Gelelim 300 dolar meselesine.... Kışın geleceği belli değil mi? Belli. Peki maddi olarak neden bütçeni ayarlamıyorsun ?

Çünkü sistem bizi öyle hale getirmiş ki kazanmadığımız parayı ve zamanımızı ipotek altına almışız ? 10 veya 15 yıl ev kredisi çekenlere hayret ediyorum :shok: Adam 10-15 yılına ipotek koyuyor ve diyor ki "bu süre zarfında çocuklarım büyüyüp ihtiyaçları artmayacak, ben ve ailem hiç bir sağlık sorunu yaşamayacak, ben işimden bu süre zarfında atılmayacam veya ayrılmayacağım" vs vs...

Biz tüketen değil üreten veya tasarruf edebilen birey,vatandaş ve devlet olamadığımız sürece bu sorunlar böyle devam eder gider vesselam....

Konuya dönersek de okula er yada geç gidersiniz çünkü arabanız olduğuna göre köy yerinde değilsiniz? köyde olsanız yürüye yürüye gidersiniz zaten :) İl veya ilçe de iseniz de arkadaşımın mantığını kullanır taksiye,dolmuşa veya iş arkadaşınıza ulaşıp sizi almasını sağlarsınız.

• Beğen 7
Yorum bağlantısı
Serkan Aktay
4 saat önce, Saim Ulaş Yılmaz yazdı:

Bence bir eksik var testte. Eski lastikler ne kadar eski onu açıklamaları lazımdı.

Atıyorum 2008 üretim tarihli 150 bin KM yapmış lastik olabilir kızaklayan lastik.

Bu benimde aklıma takıldı lastik ne kadar eski? Kabak mı dişleri gidik mi, yoksa 10-15 bin km demi? bunu belirtmeleri lazımdı. Aslında birde 4 ü de eski olsa tutuş daha mı kötü olurdu? İşyerinde uzak memlekette bıraktığım aracın bir lastiğini patlatmışlar ve yaptırmışlar. Ama lastikte çok az balon varmış. Ben iki lastik alayım öne takayım dedim ama bu test kafamı karıştırdı. Bir de şu sıkıntı var lastikler daha 10.000 km olmuş yada olmamıştır. Şimdi iki lastik alsam olur mu olmaz mı :unsure2:
Zaten lastikleri aldığımın 1.ayı daha 1000 km de birini yarıp aynısından almıştım. o zaman sorun yoktu. şimdi 10.000 km de ne olur?

Yorum bağlantısı
Metin Akbal

Ben su sekil yapiyorum abiler. Oyle bir patlak durumunda lastik degisecekse yakin tarihli ayni model cikma bir lastik aliyorum ki alistigim yol tutusu o sekilde devam etsin :D Cunku araci kullandikca aracin limitleri dusuyor alisik oldugunuz durumlarda degisiyor. 2 farkli lastik vs alistiginiz tutustan farkli geliyor ve arac sapitiyor.

Burda neyin ne kadar kullandildiginin bana gore bi onemi yok. Onemli olan alisilmisliklardir alisilmisin disina mumkun mertebe cikilmamasi gerektigidir.

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
12 saat önce, Serdar Güngör yazdı:

Mehmet hocam o zaman vatandaş maddi durumuna göre araba alacak ? Öyle " Nazar etme nolur,kredi çek senin de olur" mantığından uzak duracak.

Allah'ın gavur memleketinde en zor kış şartlarında 10 sene kaldım ve 14" ebadından 17" ebadına kadar kış lastiği kullandım. 2008 yılında sıfır 41 bin tl'ye focus 2 alan arkadaşım bir kış arabayı kullanamadı. Sebep? kredi çektim lastiğe o kadar para veremem! Eee dedim çoluk çocuk sahibisin gece bir şey olursa napacan ? Dedi ki yavaş yavaş giderim veya taksi çağırırım :) Şimdi adama demezler mi "Ayağını yorganına göre uzat" senin etin ne butun ne? 41 bin tl verip araba alıyorsun ? Cevap hep aynı " Bir daha mı geleceğiz dünyaya" Şimdi binmeyecem ne zaman binecem" bu iki cevap hiç şaşmaz hocam çok duymuş ve söylemişsinizdir belki de.

Gelelim 300 dolar meselesine.... Kışın geleceği belli değil mi? Belli. Peki maddi olarak neden bütçeni ayarlamıyorsun ?

Çünkü sistem bizi öyle hale getirmiş ki kazanmadığımız parayı ve zamanımızı ipotek altına almışız ? 10 veya 15 yıl ev kredisi çekenlere hayret ediyorum :shok: Adam 10-15 yılına ipotek koyuyor ve diyor ki "bu süre zarfında çocuklarım büyüyüp ihtiyaçları artmayacak, ben ve ailem hiç bir sağlık sorunu yaşamayacak, ben işimden bu süre zarfında atılmayacam veya ayrılmayacağım" vs vs...

Biz tüketen değil üreten veya tasarruf edebilen birey,vatandaş ve devlet olamadığımız sürece bu sorunlar böyle devam eder gider vesselam....

Konuya dönersek de okula er yada geç gidersiniz çünkü arabanız olduğuna göre köy yerinde değilsiniz? köyde olsanız yürüye yürüye gidersiniz zaten :) İl veya ilçe de iseniz de arkadaşımın mantığını kullanır taksiye,dolmuşa veya iş arkadaşınıza ulaşıp sizi almasını sağlarsınız.

üstad okul ev arası 10 mil. toplu taşım yok. taksi 50 dolara yakın parra alır. bir kez en yakın benzinciye yürümüştüm 2 saat sürmüştü karda.

amerikadan bahsediyorum. ekonomik durumunu ayarla diyorsunuz. sanırım yokluk çekmemişsiniz.

arabamın fiyatı ise 600 dolardı.

araba lastiği 12 bin liralık araçta da 120 bin liralık araçta da eğerr 205 5516  ise aynı fiyat.

misal adamın şahin arabası var. anadoluda birçok yer böyle.  kör topal idare ediyor. 4 lastik alırsa adam sarsılıyor. 4 almayacağım diyerekten 2 de mi almamalı? 

bu uygulamayı ben de yapıyordum ford fusion da her yıl iki tane yeni alıyordum. iki yılda bir 4 almak yerine. böylece değişim parası da ödemiyordum çünkü yeni almış oluyordum.

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
Köksal Yılmaz
(düzenlendi)

Biz kangooda kış lastiğinin birini yarınca çift olarak aldık ama arkalar bilinmedik bi marka kış lastiği kaldı önler petlas kış lastiği. 4 tane de yeni petlas yaz lastiği takımı var. Sanırım önümüzdeki kışa 2 petlas daha almakta fayda var. Kangooda bu tip şeyler aşırı önem taşıyor zira arabanın limiti çok düşük.

tarihinde Köksal Yılmaz tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ömer Budak
(düzenlendi)

Bence lastiklerin yıl ve diş durumuna göre -kışlık takması zorunlu olan ticari araçlar dışında da- dört mevsim olarak (var mı bilmiyorum ancak uygulamasına fazla rastlamadım) cezası / denetimi arttırılmalı. Çünkü kazalarda çok önemli payı olan bir faktör. Mehmet Hocamın maddi durum tespitine ve en azından ikisini değiştirmesi de kardır görüşüne katılmakla birlikte, Serdar beyin yorumları da çok doğru. Nasıl ki fahiş zorunlu sigortaları ödüyoruz/ödemek zorundayız, eskimiş olan lastiklere de bir zahmet 1-1,5 sigorta parasını -ortalama- 3-4  yılda vermek zor olmamalı. Burada kişinin hem kendi ve ailesinin hem de karşıdakilerin hayatını riske ediyor...

Sonradan iki yılda bir muayenelerde yapılan kontroller geldi aklıma ama orada da sadece diş derinliğine bakılıyor...

tarihinde Ömer Budak tarafından düzenlendi
ekleme
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
Serdar Güngör
7 saat önce, Mehmet Göktürk yazdı:

üstad okul ev arası 10 mil. toplu taşım yok. taksi 50 dolara yakın parra alır. bir kez en yakın benzinciye yürümüştüm 2 saat sürmüştü karda.

amerikadan bahsediyorum. ekonomik durumunu ayarla diyorsunuz. sanırım yokluk çekmemişsiniz.

arabamın fiyatı ise 600 dolardı.

araba lastiği 12 bin liralık araçta da 120 bin liralık araçta da eğerr 205 5516  ise aynı fiyat.

misal adamın şahin arabası var. anadoluda birçok yer böyle.  kör topal idare ediyor. 4 lastik alırsa adam sarsılıyor. 4 almayacağım diyerekten 2 de mi almamalı? 

bu uygulamayı ben de yapıyordum ford fusion da her yıl iki tane yeni alıyordum. iki yılda bir 4 almak yerine. böylece değişim parası da ödemiyordum çünkü yeni almış oluyordum.

Hocam Amerika da yaşadığın bir olay bizim ülke de geçerli değil. Bizim burada 16 km uzaklıkta okul yok çünkü.

Olsa bile taşımalı sistem sayesinde illa kendi arabanızla gitmek zorunda değilsiniz.

Benzinciye kaç kez yürüdünüz ? Eminim 1 sefer :)Çünkü Sütten ağzınız yandı misali bir daha benzinsiz kalmadınız :)

Peki lastik yüzünden kaza yapar ve sadece maddi hasarla atlatırsanız ne yapardınız ?

Araban varsa ve varsayalım "bulundurma ruhsatlı" olsa bile, yılda 2 sefer vergi ve zorunlu sigortan var. Bu iki zorunlu durumda ne yapıp edip o ücretleri yatırıyorsun ? Yatırırken de ben aslında maddi durumumu ayarlayamadım ama diyemiyorsun değil mi ? 

Ben arabamda can taşıyorsam ve arabayı da yola tutanın lastik olduğunu da biliyorsam 4 lastiği de değiştiririm.

Ülkemizde taksit olayı var. İlla peşin alacaksın diye bir kural yok.

Ben  lastik konusunda olması gerekeni yazdım,tercih değiştirecek olanların.

Yokluk çekme konusuna hiç girmiyorum, Allah nasip eder de yüz yüze karşılaşırsak neler çektiğimi anlatırım.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Geçen gün yeni aldığım aracın bir lastiği yarıldı, bahane oldu, sol arkayı stepne yaptım( dot 2016), arka iki lastiği sıfırladım. 600 TL. Lastik takılan araç 50.bin tl, can, henüz değeri bilinmiyor..

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
Serdar Güngör
13 dakika önce, Servet Aydın yazdı:

Geçen gün yeni aldığım aracın bir lastiği yarıldı, bahane oldu, sol arkayı stepne yaptım( dot 2016), arka iki lastiği sıfırladım. 600 TL. Lastik takılan araç 50.bin tl, can, henüz değeri bilinmiyor..

Sağlık gibi abi "kaybedince" anlıyoruz.

Fıkra da ki timsah gibi " Artık çok geeeeeççç" demenin anlamı yok :)

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...