İçeriğe Yönlendir

Focus II - Gizli Özellik Açma

Ali Eren

Recommended Posts

Emre Şimşek
17 dakika önce, Özkan Şen yazdı:

O şekilde deneyeceğim bakalım düzelecek mi, benim araçtaki rom normalde 508 idi, 512 yapınca bir fark göremedim, vites uyarı ışığı yanar diye denedik ama olmadı

F5121 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Güncelleme yapmadan seçeneklerden açmayı denediniz mi?

Bir de tapatalk imzanızı kapatınız.

Yorum bağlantısı
Ali Ünal
On 12.06.2019 at 23:13, Özkan Şen yazdı:

O şekilde deneyeceğim bakalım düzelecek mi, benim araçtaki rom normalde 508 idi, 512 yapınca bir fark göremedim, vites uyarı ışığı yanar diye denedik ama olmadı

F5121 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

2011 titanium benzinli 2010 trend x dizel 2011 collection benzinli araçlarda denedim vites ışığını ama olmadı farklı bi yerlerde birşeyler açılması lazım ama neresi bulamadım. Elm config ile vites uyarısını açtığımızda kontak açılınca kadranda yeşil yukarı ok yanıyor ama kullanım aşamasında çalışmıyor. 512 rom ile ilgili olarak da 2011 titanium araçta hararet göstergesi doğru sıcaklık verisini vermeye başlamıştı. 508 iken 1 dakika sonra 90 a gelen hararet 512 yaptığımızda gauge menü de yazan sıcaklığa göre hareket etmeye başladı. Arabayı satarken sorun olur diye 508 e geri döndük bizde. 

Yorum bağlantısı
Serkan Özer
(düzenlendi)

Rom yanlış olanı seçmişsin ben güncellediğimde buzlanma lambası gitmişti değiştirilmiş rom u seçmişsindir

ROM512(AK) temp olanda sorunsuz çalışıyor

bu kodlu güncellemeyi yükle

tarihinde Serkan Özer tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Ünal
19 saat önce, Serkan Özer yazdı:

Rom yanlış olanı seçmişsin ben güncellediğimde buzlanma lambası gitmişti değiştirilmiş rom u seçmişsindir

Yukarıda yazdığım 3 arabaya da sizin yazdığınız ROM512(AK) temp yazan romu yükledim ama titanium olanda internet bağlantısı vardı laptop ta yüklerken bir kaç defa hata verdi hatta bağlantı zayıf olduğundan. Kış mevsiminde denemiştik buzlanma lambası yanıyordu sorunsuz şekilde ama hararet sıkışık trafik olmazsa 90 olmuyordu. Aslında güzel bişey ama satarken arıza var diye düşünülür fikri ile 508 yaptık. 508 ve 512 arasında kullanım aşamasında fark yok gibi zaten.

Yorum bağlantısı
Selçuk Bakış
On 14.06.2019 at 22:26, Serkan Özer yazdı:

Nerelerdesin?

Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Serkan Özer

Aselsanda çalışıp duruyoruz hacım arada uğruyorumda sen olmuyorsun 

Yorum bağlantısı
Selçuk Bakış
Aselsanda çalışıp duruyoruz hacım arada uğruyorumda sen olmuyorsun 
Hayırlı olsun, aynen pek sabit duramıyorum eskisi gibi maalesef [emoji3]
Yorum bağlantısı
  • 2 ay sonra...
Mustafa KAL

Slmlar,  autoransmission seçeneğinde ki sport - adaptive - economy seçeneklerini deneyerek kullanan oldumu hiç manuel viteste?

Yorum bağlantısı
Serkan Özer

Ben denedim bi değişiklik farkedemedim adaptif olan daha iyi

Yorum bağlantısı
  • 5 ay sonra...
Aydın Akdeniz

Merhaba,

focus titanium x için ayna altı led bağlantılarını yaptım . 

6-8 pinde 12v gözüküyor ama led sönük yanıyor. Led sağlam.

Forscan proğramında açılması gereken bir yermi var bilmiyorum. proğramı epey kurcaladım bulamadım.

Obd Soketim var lisansta aldım ama proğramda katlanan ayna gibi şeyler var aydınlatma yok.

Hepsini açıyorum yine gelmiyor.

Bilen varmı? Son çare ayak aydınlatmasından çekmek.

Yorum bağlantısı
Ahmet İhsan Akşen

Bu konuda geçmişti açılması gereken yerler.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Aydın Akdeniz
Ahmet İhsan Akşen yazdı:

Bu konuda geçmişti açılması gereken yerler.

videoda gözüken DDM modülü bende yok maalesef .ayak aydınlatmasından çekicez . Teşekkürler . başka ne varmış bakıyım.

Yorum bağlantısı
Emre Şimşek
Aydın Akdeniz yazdı:

videoda gözüken DDM modülü bende yok maalesef .ayak aydınlatmasından çekicez . Teşekkürler . başka ne varmış bakıyım.

Gem veya hec’in içinde bir yerlerde approach lights olması lazım görmüştüm.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Emre Şimşek

From the Focus MK2 onwards the puddle lights are controlled by the door modules. If the car has door modules you only have to install the short wires between the puddle lights and the door modules. Afterwards the puddle lights needs to be activated in the door modules (Focus MK2/MK2.5) or Central Configuation of the BCM (Focus MK3).

BCM modülünden aktif ediliyormuş.

Kapı modülü olup olmadığı öğrenilecek. Sanırım kapı döşemesi sökülüp bakılacak. Sizin bu aşamayı geçtiğinizi var sayıyorum. Bulabilirsem bir de ekran görüntüsüne bakayım..

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Emre Şimşek

Ahan da buldum.

Fds programında

hec modülünde

external approach lights

f3.jpg

• Beğen 1
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Aydın Akdeniz

Bu program bendeki obd ile uyumlu degil buyuk ihtimal. Yarin inceleyim tesekkurler Emre

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
HakanEMRE
Burak Koca yazdı:

Arkadaşlar bu konuda Focus'ta açtığımız ekstra özelliklerden bahsedeceğim. İlk öncelikle bu konuda bizi aydınlatan Gürçay Hüseyin hocama çok teşekkür ederim :)

İlk olarak Gürçay Hüseyin hocamın verdiği linki inceleyerek başladım :biggrin:

Link: http://www.fordowner...nd-ff2-program/

Sonra hemen ardından Ebay'den aşağıdaki linkte bulunan ürünü sipariş verdim (Elime 1 ayda ancak geçti, sanırım Yılbaşından ötürü :))

Link: http://www.ebay.com/...984.m1439.l2649

Ürünü 9 Aralıkta Sipariş verdim, 11 Ocak'ta ancak elime geçti ürün. Ürün geldikten sonra işlemlere başdık. Öncelikle Kablomuzu modifiye ettik.(Kablo modifiyesi arkadaşım yaptığı için, modifiye hakkında net bilgiye sahip değilim, elektrik işlelerinden pek anlamıyorum :). Yinede elimden geldiği kadar yardımcı olmaya çalışırım.)

Kablo modifiyesi hakında FordOwnersClub Linkinde gerekli bilgiler mevcut. Biz Kablo modifiyesinde Anahtar(Switch) kullandık. Aşağıdaki Linkte Bulunan gibi; Yanlız Aşağıdaki Anahtar 3 uçlu, biz bunun 6 uçlusundan kullandık.

Anahtar Linki: http://www.ebay.co.u...e=STRK:MEWNX:IT

Kablo modifiyesinden sonra kabloyu Bilgisayara bağladık. Fakat ne yaptımsa Win7 64 Bit işletim sistemine kabloyu tanıtamadım(Aygıt Yöneticisinde, kablonun yanında Sürekli Sarı Ünlem çıkıyordu, Aygıt başlatılamıyor Hatası veriyordu). Daha sonra Win7 32 İşletim sistemi kullanarak bu sorunu çözdük :biggrin:

Kabloyu tanıtmak için, Aşağıdaki Linkte Vereceğim sürücüleri kurun öncelikle(Hangi işletim sistemini kullanıyorsanız, ona uygun sürücüleri kurun). Elm 327 kablonuzu Bilgisayarınıza bağlayın. Sonrasında Bilgisayarın-Denetim Masası-Aygıt Yöneticisi'ne gidince Kablonun sürücüsünün yanında Sarı ünlem Görebilirsiniz.(Tıkladığınızda aygıt başlatılamıyor hatası alabilirsiniz).

USB Driver Linki: https://www.dropbox....32%20Bit%29.rar

Eğer Sürücünün yanında Sarı ünlem görürseniz, Sürücünün üzerine Sağ tıklayıp - Özellikler'i seçin. Daha sonra Özellikler Penceresinde Sürücü sekmesinin altında Sürücü Güncelleştir'e tıklayın. Daha sonra Sürücü için bilgisayarımı ara - Bilgisarımdaki Aygıt Sürücüleri Listesinden Seçmeme izin ver - Disketi var - Gözat'a basın. Sonrasında sürücü olarak, USB Driver'ların içindeki "98_ME_2K" klasöründe bulunan "SERSPL" veya "SERWPL" dosyasını gösterin. Sürünüz başarılı olarak yüklenecektir. Herşeyin Düzgün olup olmadığını görebilmek için; aşağıdaki Linkte bulunan "EasyOBD II" Programını indirin. Sürücüleri yükleyip, Elm kablosunu PC'ye bağladıktan sonra Şu Fotoğraftaki gibi, ilk 3 satırı yeşil renkte görebilmeniz gerekli:

easyobd-ii-successful-cable-laptop-connection.png

Eğer İlk 3 satırı yeşil renkte görebiliyorsanız İşlem tamamdır :biggrin:

Programın Linki: http://www.totalcard...les/EasyOBD.zip

Şimdi özelliklerin aktifleştirilmesine geliyoruz. Öncelikle Gösterge Panelindeki özellikleri aktifleştirelim. Ben;

-Eco Mode,

-Merkezi gösterge ekranında RDS Stereo ekranı,

-Merkezi gösterge ekranında Telefon Ekranı Özelliklerini aktifleştirdim. (Gösterge Panelindeki Özellikleri Aktif hale Getirebilmek için kabloyu modifiye etmeye ihtiyaç yoktur.)

Aktifleştirdiğim Özelliklerin Ekran görüntüleri;

Merkezi Gösterge Ekranın RDS Stereo ekranı için;

img0733euq.jpg

img0734m.jpg

img0735nj.jpg

img0736ix.jpg

Not: Bu Bilgiler Teyp açıkken görünmektedir. Teyp kapalı olduğunda Aracınızın Yol bilgisayarı ekranı Eskisi gibi görünecektir.

Eco Mode Görüntüleri;

img0746iv.jpg

img0748cm.jpg

img0749wu.jpg

img0750in.jpg

Teyp Açıkken Eco Mode Görüntüleri;

img0737el.jpg

img0738fo.jpg

img0739qe.jpg

img0742xn.jpg

img0743um.jpg

img0744ll.jpg

Bakın, daha birkaç Km kullanımda Eco Mode, öngörülerini söyledi bile :biggrin:

Kullandığım Programların Linki: https://www.dropbox..../Programlar.rar

Bu özellikleri aktifleştirmek için, Eğer Elm 327 kablonuzu modiye ettiyseniz anahtarı sağ tarafa çevirin (Yani cihaz modifiye edilmemiş gibi görünecek Program tarafından). Daha sonra Elm 327 Kablonuzu PC'ye ve Aracınızın OBD Soketine bağlayın. Daha sonra Programlardan istediğini çalıştırın(Ben FDS'i kullandım, sizede bunu anlatacağım.)

FDS programını açınca, öncelikle Com Port'unuz seçili değilse, Find tuşuna basın. Com portunuzu seçtikten sonra "Connect to Elm 327 & Vehicle" butonuna basın. Program aracınızla iletişime geçecek. Eğer Anahtar doğru yöndeyse (Veya kablonuzu Modifiye etmediyseniz) "High Speed Bus" 'ın yanında Tick göreceksiniz. Daha sonra HEC Kartının altında (programı açtığınız önünüze ilk gelecek kısım budur) "Read Current Configuration" butonuna basın. Butona bastıktan sonra Program, acanızdaki verileri okuyup, size işaretli olanları gösterecek. "Display Options" 'ın altında bulunan seçeneklerden, Eco Mode, Radio/RDS ve Phone(Bir işe yaramayacak olsada :biggrin:) Seçeneklerini aktifleştirdim ben. Daha sonra istediğiniz seçeneklerin yanına Tick koyup, "Write Current Configuration" Butonuna basınca; yaptığınız değişiklikler aracınıza yüklenecektir :). Bu işlem bu kadar. Daha detaylı ve Farklı bilgiler için FordOwnersClub linkini ziyaret edebilirsiniz.

NOT: Arkadaşlar Eco Mode' un 2010-2011 Focus Ecu'larında çalıştığı söyleniyor. Fakat Ne kadar doğrudur, yanlıştır net bilgim yok.

Gösterge Paneliyle işimiz bitince, Gem modülündeki Yolculuk Esnasında Kapıların Otomatik Kilitlenmesi Özellikliğini Aktifleştirmek için çalışmalara başladım :biggrin: Birazda şansla aktifleştirmeyi başardım.

Öncelikle; Kablomuza bağladığımız Anahtarı Sol tarafa çevirin.(Kabloyu modifiye etmeniz gerekiyor, Gem modülüne bağlanmak için). Sonrasında ise Elm 327 kablomuzu PC'ye bağlayın. Putty Programını açın. Putty Programını Aşağıdaki resimdeki gibi Düzenleyin

puttyf.jpg

Yani; Connection Type'ı Serial olarak Seçin, Serial Line'a; Kablonuz Hangi Com Port'tan bağlıysa onu yazın, Speed'e 38400 yazın; Saved Sessions'a istediğiniz bir ad vererek kaydedin. Sonrasında Open'a basın. Karşınıza Komut yazılabilecek Siyah ekran gelicek. Komut olarak sırayla;

atpp2asv38

atpp2aon

atpp2csv81

atpp2con

atpp2dsv04

atpp2don

Komutlarını yazın. Her yazdığınız Komut için, yazdığınız komut satırının başında ">K" işareti çıkacak. (Örneğin; atpp2asv38 satırı; >Ktpp2asv38 'ye dönüşecek).

Putty Programının Linki: http://the.earth.li/...t/x86/putty.exe

Bu komutları da yazdıktan sonra Putty'i kapatın. Putty'i kapatıp Elm 327 kablonuzu, aracınızın OBD soketine bağlayın.

Daha sonra Verdiğim programlardan FDS'i açın (Ben yine FDS'i kullandım, eğer sorun yaşarsanız diğer programları da kullanabilirsiniz; ben her programda sorun yaşamama rağmen FDS ile aktifleştirebildim ancak :biggrin:).

Yine Find'a basıp Com Portunuzu bulun. Sonrasında "Connect to Elm 327 & Vehicle" butonuna basın. Eğer Anahtarınız Sol tarafa çevrildiyse, yani Elm kablonuzla cihazınızı yazabilir hale geldiyse, "Medium Speed Bus" 'ın yanında Tick göreceksiniz. Daha sonra Kartlar'dan Gem'e tıklayın. Sağ taraftaki "Read Current Configuration" butonuna basın. Butona bastıktan sonra Program, acanızdaki verileri okuyup, size işaretli olanları gösterecek. "Security Options" 'ın altındaki seçeneklerden "Customer Enabled Auto Lock" ve "Auto Locking with Relocking" Seçeneğini işaretleyin. Daha sonra sağ taraftaki "Write Current Configuration" butonuna basın. (Eğer FDS programında veya diğer programlarda sorun yaşarsanız, Elm Cihazınızı PC'ye ve Aracınızın OBD soketine bağlayıp, Putty ile komutları baştan girin.)

İşlem tamam :biggrin: Aracınız Seyahat halindeyken 5 Mph (Sanırım yaklaşık 7 km) hızın üzerine çıktığında, Kapıları Kilitleyecek. Siz aracı durdurup kapıyı açarsanız, Tekrar hareket ettiğinizde 5 Mph'ın üzerindeki hıza çıktığınızda Açık olan kapının kilidini yeniden kilitleyecek :biggrin:

Not: Seyahat Halindeyken Kapıların Otomatik kilitlenmesi özelliğini aktif hale için fazlasıyla uğraştım arkadaşlar. Takıldığım yerlerin üzerinde konu anlatımında elimden geldiğince durdum. Umarım Beğenirsiniz arkadaşlar, bu anlatım sanırım Ülkemizde Tek şu anda :biggrin: Yanlız baştan söyliyim, sorumluluk size aittir. Aracınızın başına birşey gelmesi halinde ben mesül değilim :)

Eğer sizde uğraşırsanız, kolay gelsin sizede :biggrin:

Arkadaşlar kusura bakmayın, O kadar FDS programından bahsettim ama ekran görüntüsü koymak yeni aklıma geldi :)

FDS ile Gösterge Panelinde Aktif Edilebilecek Özellikler

gstergepaneliz.jpg

FDS ile Gem Modülünde Aktif Edilebilecek Özellikler

gemmodl.jpg

Elm 327 Kablosunun Nasıl Modifiye Edileceğini Gösteren Resim - Diyagram

wire1ze.jpg

Herkese merhaba. Konu içindeki resimler kaybolmuş sanırım. Yukardaki anlatımın olduğu başka konu varmıdır dostlar ?

Yorum bağlantısı
Emre Şimşek
HakanEMRE yazdı:

Herkese merhaba. Konu içindeki resimler kaybolmuş sanırım. Yukardaki anlatımın olduğu başka konu varmıdır dostlar ?

Bu konuda bir kaç konuyu birleştirdiğimizi hatırlıyorum. Yani konunun ortalarında bir yerlerde başka bir anlatım çıkabilir. Fakat benim şimdiye kadar gördüğüm en detaylı anlatım bu alıntı yaptığınız anlatım.

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
HakanEMRE
Emre Şimşek yazdı:

Bu konuda bir kaç konuyu birleştirdiğimizi hatırlıyorum. Yani konunun ortalarında bir yerlerde başka bir anlatım çıkabilir. Fakat benim şimdiye kadar gördüğüm en detaylı anlatım bu alıntı yaptığınız anlatım.

Anlatım detaylıya benziyor Emre hocam ama maalesef en önemli kısım yani resimler ölmüş :)

10-15 sayfa okudum ama yol bilgisayarına anlık tüketim ekleme, hararet edince kapıların otomatik kilitlenmesi ve aşırı hız uyarısını bulabildim. Mk2.5 lere radyo ekranındaki bilgileri kadrana getirme ve sürüş modu aktif etme anlatımını bulamadım!

Yorum bağlantısı
Emre Şimşek
HakanEMRE yazdı:

Anlatım detaylıya benziyor Emre hocam ama maalesef en önemli kısım yani resimler ölmüş :)

10-15 sayfa okudum ama yol bilgisayarına anlık tüketim ekleme, hararet edince kapıların otomatik kilitlenmesi ve aşırı hız uyarısını bulabildim. Mk2.5 lere radyo ekranındaki bilgileri kadrana getirme ve sürüş modu aktif etme anlatımını bulamadım!

http://koyuncum.com/ford-focus-2-c-max-kuga-elm327-ile-arac-konfigrasyonu/

Çok güzel anlatmış

Yorum bağlantısı
Emre Şimşek
HakanEMRE yazdı:

Hocam bu sayfayı daha önce inceledim ama  kadrana eklenen özelliklerin analatımı yok! Ben mi göremedim acaba?

Eklemiş ama anlatmamış. Şu sayfada sağ alttaki ayrı bölümden (HEC level 2/3) istediklerinizi seçin kadrana gelir.

elmconfig4.bmp

üstten alta doğru

-saat

-radyo bilgileri

-telefon(Bluetooth olmadığı için işe yaramaz)

-menüye km/mil seçeneği ekliyor

-denemedim ama oraya açılışta Focus RS yazıyordur

-vites değiştirme ikazı (yukarı yeşil ok)

-ekonomik sürüşü puanlayan sistem

-kullanılmıyor(0)

Yorum bağlantısı
HakanEMRE
Emre Şimşek yazdı:

Eklemiş ama anlatmamış. Şu sayfada sağ alttaki ayrı bölümden (HEC level 2/3) istediklerinizi seçin kadrana gelir.

elmconfig4.bmp

üstten alta doğru

-saat

-radyo bilgileri

-telefon(Bluetooth olmadığı için işe yaramaz)

-menüye km/mil seçeneği ekliyor

-denemedim ama oraya açılışta Focus RS yazıyordur

-vites değiştirme ikazı (yukarı yeşil ok)

-ekonomik sürüşü puanlayan sistem

-kullanılmıyor(0)

Tamamdır Emre üstadım, ilk fırsatta deneyelim. İlgilendiğiniz için çok teşekkür ederim

Yorum bağlantısı
HakanEMRE
Emre Şimşek yazdı:

Rica ederim.

Emre üstadım söz konusu özellikler sadece mk2.5 larda mı oluyor. Yani sürüş modu, radyo bilgisi, vites değiştirme uyarısı mk2'lerde de oluyormu? 2006-2007 modeller için?

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...