İçeriğe Yönlendir

Ev Kredisi ve Ev Alımı Hakkında.

Fatih Evcin

Recommended Posts

Mehmet Ozyurek
13 dakika önce, Servet Aydın yazdı:

Her sene minimum %10 -15 enflasyon var. Hiç görmedik biz o kadar zam

Sen euroyla çalışıyon zaten.. Zammı napacaksın. 

5 dakika önce, Önder Özcan yazdı:

Nöy? %15-20 zammı? Kim alıyo onu?

Biz konuşalım. belki biri duyar ve yapar :)

Biz sigortalara yapabiliriz mesela.. Taş mı yicez.. :D

• Beğen 3
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Tahir Ak

Hazır konu konut iken. Ödemesi devam eden toki konutun devri konusunda bilgisi olan var mı acaba?

Yorum bağlantısı
Metin Akbal

Biz konuşalım. belki biri duyar ve yapar [emoji4]

Yav o zaman niye %20 diyoz. %50 diyelim %100 diyelim [emoji16]
Yorum bağlantısı
Onur Çelebi
2 saat önce, Fatih Evcin yazdı:

Oran: %2,09
Tutar: 260.502,98 TL
3.420,86 TL/Ay 411.880,78 TL

Şubat ayında attığım iletiyi bugün okuyunca bir yandan seviniyorum bir yandan üzülüyorum. 2.311 lira olan taksit 3.420 liraya fırlamış .

Sanırım o soruyu bugün sorsam kimse ev al demezdi :)

Bende senin gibiyim üzülsemmi sevinsenmi bilemiyorum. Benim geri ödemem 3 bin TL. Şuan 200 bin TL kredi çeksem geri ödemesi 4500 lira oluyor.
Sene başında enflasyon %12 çıkmıştı bize %10 zam yaptılar. Bu sene onuda göremeyiz gibi...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Servet Aydın

sen nerede görecen. sen yapacaksın işçilerin görecek sonra emsal teşkil edeceksin senden duyan bizim patronlarımızda insafa gelecek bize yakın oranda zam yapacak. 

Olm bizde sabit %25 zaten

Nöy? %15-20 zammı? Kim alıyo onu?

Ben alamadım

Biz konuşalım. belki biri duyar ve yapar [emoji4]

Biz sigortalara yapabiliriz mesela.. Taş mı yicez.. [emoji3]

Yuro tamam da, satış yok alanı öpeyim :)
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
5 saat önce, Tahir Ak yazdı:

Hazır konu konut iken. Ödemesi devam eden toki konutun devri konusunda bilgisi olan var mı acaba?

her toki satışı aynı şartlarda  olmadığı için devri de farklı şartlara sahiptir. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Kazancıoğlu
12 saat önce, Servet Aydın yazdı:

Olm bizde sabit %25 zaten

ben seni bizim patronla tanıştırmışmıydım müsait olunca uğra da tanıştırayım bir. :) ama bu zam konusunu mutlaka dile getir biz sabit her 6 ayda bir % 25 yapıyoruz diye :D

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Azad Mirzade

Bugün bi ev gördüm, gidip görsem alıcak gibiyim.

Ama oranlar meşhur bir börek var aynı onun gibi.

Bir sene bekleyeyim desem seneye de inşaatların fiyatları uçacak muhtemelen.

Ama oranlar da yüksek, bu oranlardan çekerim sonra bir şeyler olur oranlar düşer filan.

Kararsız kaldım ya. Bi konut kampanyası filan mı beklesem.

Yorum bağlantısı
Evren Erakçora
Bugün bi ev gördüm, gidip görsem alıcak gibiyim.

Ama oranlar meşhur bir börek var aynı onun gibi.

Bir sene bekleyeyim desem seneye de inşaatların fiyatları uçacak muhtemelen.

Ama oranlar da yüksek, bu oranlardan çekerim sonra bir şeyler olur oranlar düşer filan.

Kararsız kaldım ya. Bi konut kampanyası filan mı beklesem.
Şimdi borçlanmayın bence, ev fiyatları düşebilir belki, faizler çok yüksek zaten.
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Emre Ünal2

Bence de beklemekte fayda var gibi görünüyor. Faiz oranı 2,39 gibi bir rakamlarda. Daha da yükselecek gibi duruyor. Krediler yükseldiğinde konut fiyatları daha da aşağılara gelecektir. İnşallah yanılıyorumdur.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Metin Akbal

Oranlar yükselince ev fiyatları düşer, oranlar düşünce ev fiyatları yükselir. Bu iş böyle bir kısır döngü devam eder. Şimdi ev alınmaz dediğimde oranlar 1.98-2 civarı idi. Şimdi alınmaz diyoruz 2.20-2.40 civarında. İçine sindiyse fiyat olarak uygunsa kiralar da ne durumda şartlara göre acıma gözünün yaşına bakma.

Ben 750 ye kirada otururken konum ve şartlar olarak çok çok iyi bir ev denk geldi. Aldığım muhitte kiralar 1000-1200 lira olmuş. 168 çektim 5 yılda 230 geri ödeyeceğim. 60 bin farkı 5 senede kapatacağım yıllık yine 12 bin lira ödemiş gibi düşününce kira parasını haybeye vermemiş oldum. Oranlar yüksek ama bunu da düşünmek gerek.

Yani özetle 168 bin lira çektim 168 bin lira geri ödeyeceğimi düşünelim.

Bunun üzerine senede 12 bin lira bankanın evine kira ödediğimi düşünelim.

Yine ev sahibi oldum yine ev sahibi oldum :)

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Alan zarar etmiyor bu ülkede. yeterki ödeyebilsin.. 

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
Evren Erakçora

Bazı yerlerde çok fazla satılık ev var, buralarda ev fiyatları düşebilir. Şişkinlik var gibi bazı şehirlerde.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Azad Mirzade

İstanbul'da biraz zor düşer gibi geliyor, tok satıcı çok, 5 aydr aynı ilanları görüyorum, arıyorum gram düşmüyorlar, hatta daha da çıakracaklar fiyatları öyle bir rüzgar hissediyorum.

Oranlar da evet aşırı yüksek 100 bin tl ye 1500 tl taksitken şimdi olmuş 2200 tl bir kaç ayda hemde.

Biraz kampanya bekleyeceğim olmadı bodoslama giricem galiba : )

70-80 bine malolan evlere 500 bin istemeleri de ayrı dert tabi... O biraz iner katılıyorum.

Yorum bağlantısı
Arda Bülent Güzel

Ev fiyatları zor düşer arkadaşlar. Zaten maliyetine yakın fiyatla satılıyor daireler. Eldeki stoklar bittiği anda ev fiyatları çok artacak nedeni ise malzeme fiyatlarına % 50 civarı arttı. Ve eskisi kadar müteahhit kalmayacak ve yapanlar yüksek fiyatla satmak zorunda kalacak. Bu tarihi not alın ve bir sene sonra ev fiyatlarına bakın

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
Emre Ünal2
Ev fiyatları zor düşer arkadaşlar. Zaten maliyetine yakın fiyatla satılıyor daireler. Eldeki stoklar bittiği anda ev fiyatları çok artacak nedeni ise malzeme fiyatlarına % 50 civarı arttı. Ve eskisi kadar müteahhit kalmayacak ve yapanlar yüksek fiyatla satmak zorunda kalacak. Bu tarihi not alın ve bir sene sonra ev fiyatlarına bakın

Arda Bey, konut stoğunun ciddi bir oranda olduğunu düşünüyorum. Bir süre daha (bana göre bir yıldan fazla) konut fiyatının kademeli olarak düşeceğini düşünüyorum. Yanlışım varsa düzeltin lütfen.
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Fatih Evcin

Ev fiyatları konusunda bende düşeceğini hiç zannetmiyorum çünkü demire de zam geldi alüminyuma da zam geldi hemen hemen her şeye zam geldi. Durum bu şekildeyken ev fiyatını düşeceğini hiç sanmam.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Tahir Ak
Aşırı kötümser düşündünüz bence.
En Yüzde 50 kar ile ev satan müteahhit abi zarar ediyorum yea diyor
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Arda Bülent Güzel

Arda Bey, konut stoğunun ciddi bir oranda olduğunu düşünüyorum. Bir süre daha (bana göre bir yıldan fazla) konut fiyatının kademeli olarak düşeceğini düşünüyorum. Yanlışım varsa düzeltin lütfen.

Konut stoğunun neden fazla olduğunu düşündünüz. Biz konut stoğuna bakarken bir yılda kaç adet konut yapıldığına ve kaç adet nikah olduğunada bakarız. Bir binada satılık tabelası çok olması orda konut stoğunun fazla olduğu anlamına gelmez. Bu kriz belki bir sene belki üç sene sürecek ancak Doğum ve evlilik krizde olsa devam edecek. Mesela evlenen kaç kişi anne babasıyla yaşayacak. Birde konut fazla stoğu diyelim bir sene sürdü yada fazla. Şu anda devam eden inşaat projeleri 5-6 ay içinde tamamlandı diyelim. Türkiye’de bu malzeme fiyatları ile inşaat yapacak firma kalmadı ve yeni inşaatlar başlamayacak. Yapılacak inşaat olmayınca ve stok bitince sizce fiyatlar ne olacak. Şu anda müteahhit ler maliyetine ve zararına daireleri ellerinden çıkarıyorlar ve alanlar yatırımcılar. Ve bu yatırımcılar bir sene sonraya Daireyi yüksek fiyatlarla satmayı düşünüyorlar. Tabiki bekleyip göreceğiz. Bu benim dediklerim kendi ilim için diğer şehirleri bilemem. Ancak hemen hemen aynı olacağı öngörüyorum.
  • Beğen 6
Yorum bağlantısı
Arda Bülent Güzel
Aşırı kötümser düşündünüz bence.

Yüzde elli kar ettiğini nerden biliyorsunuz. Eğer yüzde elli kar var ise siz neden yapmıyorsunuz. Ben 2004 ten beri inşaat yapıyorum böyle kar ne gördüm ne duydum. Toplam 40 adet bina 700 adete yakın daire yaptım. Yüzde elli kar hiç bir şantiyemde görmedim. Ali Ağaoğlu bile mal varlığım borcumu karşılar diye açıklamada bulunuyor. Yani o bile kafa kafayayım diyor.
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
4 dakika önce, Tahir Ak yazdı:

Yine kar edecekler.. 

Sürekli zam geliyor. Yeni malzeme alabilmek için yine % 50 ile satmak zorundalar.  

Yorum bağlantısı
Arda Bülent Güzel

Yine kar edecekler.. 
Sürekli zam geliyor. Yeni malzeme alabilmek için yine % 50 ile satmak zorundalar.  

Abi maliyetine satamıyorum ki yüzde elli ile satayım. Şu anda müteahhitlik kalmayacak ülkede bu sene sonuna kadar görürsünüz. Yüzde 50 sinden fazlası batacak. İşi bilmeden giren kredi ile yapan bitti zaten. Bankadan yüzde 42 ile kredi kullanıyorlar şu anda. Bankacı arkadaşlar söylerler birazdan durumları. Mesela 7 trilyon kredi kullanan bch kredisininde 3 ayda 450 milyar faiz ödedi bugün. Nasıl dayanacak nasıl yapacak.
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Okay Kaygusuz
43 dakika önce, Arda Bülent Güzel yazdı:

mihitler için biraz sıkıntılı dönem ya yaptıkları evleri alan olmazsa. zamanında tıko kredi veya borcla demir harc gibi malları aldılar varsayalım onların borclarını ödeyecek para yyok ya tekrar kredi cekilecek yada zararına yapılan evleri verecek.

Yorum bağlantısı
Arda Bülent Güzel

Peşin para ile inşaat yapanda neden inşaatla uğraşşın banka zaten yüzde 25 faizle para satınalıyor. Ustayla müşteriyle neden uğraşsın temiz para veriyor bankalar.

mihitler için biraz sıkıntılı dönem ya yaptıkları evleri alan olmazsa. zamanında tıko kredi veya borcla demir harc gibi malları aldılar varsayalım onların borclarını ödeyecek para yyok ya tekrar kredi cekilecek yada zararına yapılan evleri verecek.

İşte onun için diyoruz ya bu bir sene uygun fiyata daireler satılacak eldeki stok bitince ister istemez daire fiyatları artacak. Kısaca müteahhit te daire kalmayınca yenide yapılmayınca daire fiyatları artacak
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...