İçeriğe Yönlendir

Ev Kredisi ve Ev Alımı Hakkında.

Fatih Evcin

Recommended Posts

Evren Erakçora
Peşin para ile inşaat yapanda neden inşaatla uğraşşın banka zaten yüzde 25 faizle para satınalıyor. Ustayla müşteriyle neden uğraşsın temiz para veriyor bankalar.

İşte onun için diyoruz ya bu bir sene uygun fiyata daireler satılacak eldeki stok bitince ister istemez daire fiyatları artacak. Kısaca müteahhit te daire kalmayınca yenide yapılmayınca daire fiyatları artacak
İyi ama peki kim alacak bu fiyatlara evi
Yorum bağlantısı
Serkan Karadağ

Ev alsan bi dert almasan bi dert, ne satan ağız tadıyla satıyor. Ne alan ağız tadı ile alıyor. Bizim burda hatırı sayılır sayıda müteahhit batmak üzere. Ellerindekini satarlarsa batmazlar ama bi daha da yapamazlar. 

Yorum bağlantısı
Ahmet Gül

Arkadaşlar ev fiyatları şu an çok uygun. Sadece bizim alacak paramız yok. 2013 yılında 90 bin dolares civarı tl karşılığı aldığım daire, şimdi 450 bin liraya yani yaklaşık 70 bin dolara satılmıyor. Müteahhit şu an zaten zararına satmış durumda 450 den satarsa. Arda abinin dediği gibi iyi kötü bu da satıldığında yenisinin maliyeti 500 bin olacak. 

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Arda Bülent Güzel
Arkadaşlar ev fiyatları şu an çok uygun. Sadece bizim alacak paramız yok. 2013 yılında 90 bin dolares civarı tl karşılığı aldığım daire, şimdi 450 bin liraya yani yaklaşık 70 bin dolara satılmıyor. Müteahhit şu an zaten zararına satmış durumda 450 den satarsa. Arda abinin dediği gibi iyi kötü bu da satıldığında yenisinin maliyeti 500 bin olacak. 

Ahmet düşüncelerime tecrübe oldun. Şu anda 300 satmaya çalıştığım dairelerim var . 280-290 civarına mal ettiğim. 3+1 daire içinde 2 adet klima kombi 3 lü Ankestre set filan. Kapalı otoparklı filan . Elimde 5 adet var satamıyorum. Şimdi hesapladım tekrar yapmak istersem 380 bine yapabiliyorum. Şimdi ben parama dönmeye çalışıyorum ben parama dönünce bir daha yaparmıyım.
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)
1 saat önce, Arda Bülent Güzel yazdı:

Abi maliyetine satamıyorum ki yüzde elli ile satayım. Şu anda müteahhitlik kalmayacak ülkede bu sene sonuna kadar görürsünüz. Yüzde 50 sinden fazlası batacak. İşi bilmeden giren kredi ile yapan bitti zaten. Bankadan yüzde 42 ile kredi kullanıyorlar şu anda. Bankacı arkadaşlar söylerler birazdan durumları. Mesela 7 trilyon kredi kullanan bch kredisininde 3 ayda 450 milyar faiz ödedi bugün. Nasıl dayanacak nasıl yapacak.

bak işte o kredi işi doğru, bankalar bile merkez bankasından kredi alırken 30 yada 35 gibi faizle alıyorlarmış, zaten artık kredide vermek istemiyor bankalar, kısa vadeli kredileri geri çeken bankalar var, ne olacağı belli değil, beklemeye geçmiş yada  küçülme peşindeler, dedi demim kriz var batıyoruz battıkta uzatmaları oynuyoruz diye, alaya alındım açıkcası, durumu görmemek için kör olmak lazımdı ama işte...

Allah sonumuzu hayır etsin, durum fena ve ne acıdırki kimsenin umrunda değil, nasıl paçayı kurtarırım şeklinde sadece kendini düşünüyor millet....

Bir saat önce, Mehmet Göktürk yazdı:

battık batıyoruz yani. 

battık evet, yoruz u fazla :) ve işimiz Allaha kaldı gibi....

portofino-daki-christ-of-the-abyss-heyke

tarihinde Ali Cihangiroğlu tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

işin kötüsü bankalar internet şubesinden işlem yapanlara ve mevcut müşterilere kazık atarken telekomcular gibi değiştirip durana yüksek faiz veriyor. Hiç doğru bir hareket değil bu çakallıkları. Sırf o nedenle internet şubesinden geçen gün az bi TL hesabı dolara çevirdim. Çünkü banka banka gezmek istemiyordum. Kına yakabilir sayın bankacığım.

Yorum bağlantısı
Remzi Karaca

...bir sene uygun fiyata daireler satılacak eldeki stok bitince ister istemez daire fiyatları artacak. Kısaca müteahhit te daire kalmayınca yenide yapılmayınca daire fiyatları artacak

Hayır aratmayacak, adeta uçacak uçacak

Alan satan çok azalacak belki ama fiyatlar uçacak...

Ayrıca bir aydır Dövizden TL ye dönmüş ve daireler de yükselmeden alayım diye dolanan hatırı sayılır miktarda nakit müşterisi var piyasada. Üç ay önce beğendiği siteden 3+1e parası yetmediğinden alamayıp, başka ev de beğenmediğinden dönüp dururken 7,70 den Euro'yu bozdurup aynı siteden 4+1 alan biliyorum.

Batmamak için uygun/yok pahasına/zararına verenler olacaktır sadece, onlardan birini beğenip aldın aldın...

Belki 15 yıldır fiyatlar aşırı yüksek, balon, stok çok, düşecek deniliyor ama hep geçen sene alanlar uygun almış oluyor [emoji6]

Düşse düşse en fazla İstanbul daki uçuk fiyatlı projeler düşer. O da 5 milyondan 4 milyona düşer bize yaramaz [emoji16]

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

alışırız, eskiden 2 senede unturduk şimdilerde 2 ayda unuturuz bile... rakamları

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
16 dakika önce, Mustafa Tüfekçi yazdı:

Yeni trend Apara

yayın başladı mı?

Yorum bağlantısı
Ahmet Gül

Şu an bizim bölgede arsa sahibine verilen pay %50 civarında. Yani 100 evlik bir proje ile arsa sahibine giden müteahhit, 50 dairesini arsa sahibine vermeyi taahhüt ediyor. Benim düşüncem, eldeki stok eridiğinde müteahhitler yeni proje yüküne girmek istemeyecek. Bu da arsa sahiplerinin biraz daha esnemesine sebep olabilir. %30’lara fit olurlarsa, belki toplam maliyet düşeceğinden yeni projelere kapı açılabilir. Ya da eskisi gibi bitmez yapı kooperatiflerine merhaba deriz 😀 Sittin sene öder öder bir ev sahibi oluruz. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

Çalışmadan kazanmanın önüne geçilirse çalışan daha çok kazanır.

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Okay Kaygusuz
11 dakika önce, Mehmet Göktürk yazdı:

Çalışmadan kazanmanın önüne geçilirse çalışan daha çok kazanır.

bu ülkede öyle bişeyde cok zor olur.

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

İkinci de ayrı yazılacak. Kaplumbaga gibi varamasam da yolunda ölürüm demek lazım.

• Beğen 7
Yorum bağlantısı
Selim Kaya
19 saat önce, Arda Bülent Güzel yazdı:

Konut stoğunun neden fazla olduğunu düşündünüz. Biz konut stoğuna bakarken bir yılda kaç adet konut yapıldığına ve kaç adet nikah olduğunada bakarız. Bir binada satılık tabelası çok olması orda konut stoğunun fazla olduğu anlamına gelmez. Bu kriz belki bir sene belki üç sene sürecek ancak Doğum ve evlilik krizde olsa devam edecek. Mesela evlenen kaç kişi anne babasıyla yaşayacak. Birde konut fazla stoğu diyelim bir sene sürdü yada fazla. Şu anda devam eden inşaat projeleri 5-6 ay içinde tamamlandı diyelim. Türkiye’de bu malzeme fiyatları ile inşaat yapacak firma kalmadı ve yeni inşaatlar başlamayacak. Yapılacak inşaat olmayınca ve stok bitince sizce fiyatlar ne olacak. Şu anda müteahhit ler maliyetine ve zararına daireleri ellerinden çıkarıyorlar ve alanlar yatırımcılar. Ve bu yatırımcılar bir sene sonraya Daireyi yüksek fiyatlarla satmayı düşünüyorlar. Tabiki bekleyip göreceğiz. Bu benim dediklerim kendi ilim için diğer şehirleri bilemem. Ancak hemen hemen aynı olacağı öngörüyorum.

Sektörden benzer başka bir yorum...

Yorum bağlantısı
Emre Ünal2

Konut stoğunun neden fazla olduğunu düşündünüz. Biz konut stoğuna bakarken bir yılda kaç adet konut yapıldığına ve kaç adet nikah olduğunada bakarız. Bir binada satılık tabelası çok olması orda konut stoğunun fazla olduğu anlamına gelmez. Bu kriz belki bir sene belki üç sene sürecek ancak Doğum ve evlilik krizde olsa devam edecek. Mesela evlenen kaç kişi anne babasıyla yaşayacak. Birde konut fazla stoğu diyelim bir sene sürdü yada fazla. Şu anda devam eden inşaat projeleri 5-6 ay içinde tamamlandı diyelim. Türkiye’de bu malzeme fiyatları ile inşaat yapacak firma kalmadı ve yeni inşaatlar başlamayacak. Yapılacak inşaat olmayınca ve stok bitince sizce fiyatlar ne olacak. Şu anda müteahhit ler maliyetine ve zararına daireleri ellerinden çıkarıyorlar ve alanlar yatırımcılar. Ve bu yatırımcılar bir sene sonraya Daireyi yüksek fiyatlarla satmayı düşünüyorlar. Tabiki bekleyip göreceğiz. Bu benim dediklerim kendi ilim için diğer şehirleri bilemem. Ancak hemen hemen aynı olacağı öngörüyorum.

Arda Bey, bir şehirde ortalama göç alma/verme ve şehirlerin tercih edilme (ki genellikle ekonomik sebep- iş bulma, eğitim, şehrin sağladığı imkanlar) nedeni gibi nedenleri de göz önünde bulundurmak gerekiyor. Nikah çok belirleyici bir durum olmayabilir. Örneğin başka bir şehirde yaşayan memur ya da bir çalışan çift ailesinin bulunduğu bir yerde nikah yapabilir ama bu onların nikah yaptığı bir şehirde yaşayacağı anlamına gelmeyebilir. Her şeyde olduğu gibi inşaat maliyetlerinde de ciddi oranda bir yükselme söz konusu. Ancak insanların önümüzdeki bir kaç yıl içinde temel ihtiyaçlarını karşılamaya dönük harcama yapacaklarını düşünüyorum. Eski borçların ödenmesi ya da yeni borç yapmama gibi bir eğilim olacağından da inşaat sektörünün bu anlamda daha geri plana itileceği kanaatindeyim. Yani kredilerin yükselmesi ve yüksek olan aylık kredilerin ödenmesinin bireyde yarattığı sıkıntı yeni konut edinme yerine kira ya da daha az lükse kayacaktır diye düşünüyorum.
Bazı görselleri ve kaynakları aşağıda paylaşıyorum. Saygılarımla.

944beae19592e5b3d9544402a3b84982.jpg
15a27b104b70ee31c7907df040f247c9.jpg
41cc21a227325adbb18e8f1bb91d78a1.jpg
6bdecac3300f4aad0ea53cc0dc6f6d8d.jpg
a8831e4287e212f6d0403d8ab7bfd6c7.png
04907dcc1ed92867e9cf6bfc89fc7922.png
e7f0db940599608009348b58f85064f1.jpge50165ba7e0c04886825d03cfcb0db90.jpg

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
Arda Bülent Güzel

Arda Bey, bir şehirde ortalama göç alma/verme ve şehirlerin tercih edilme (ki genellikle ekonomik sebep- iş bulma, eğitim, şehrin sağladığı imkanlar) nedeni gibi nedenleri de göz önünde bulundurmak gerekiyor. Nikah çok belirleyici bir durum olmayabilir. Örneğin başka bir şehirde yaşayan memur ya da bir çalışan çift ailesinin bulunduğu bir yerde nikah yapabilir ama bu onların nikah yaptığı bir şehirde yaşayacağı anlamına gelmeyebilir. Her şeyde olduğu gibi inşaat maliyetlerinde de ciddi oranda bir yükselme söz konusu. Ancak insanların önümüzdeki bir kaç yıl içinde temel ihtiyaçlarını karşılamaya dönük harcama yapacaklarını düşünüyorum. Eski borçların ödenmesi ya da yeni borç yapmama gibi bir eğilim olacağından da inşaat sektörünün bu anlamda daha geri plana itileceği kanaatindeyim. Yani kredilerin yükselmesi ve yüksek olan aylık kredilerin ödenmesinin bireyde yarattığı sıkıntı yeni konut edinme yerine kira ya da daha az lükse kayacaktır diye düşünüyorum.
Bazı görselleri ve kaynakları aşağıda paylaşıyorum. Saygılarımla.

944beae19592e5b3d9544402a3b84982.jpg
15a27b104b70ee31c7907df040f247c9.jpg
41cc21a227325adbb18e8f1bb91d78a1.jpg
6bdecac3300f4aad0ea53cc0dc6f6d8d.jpg
a8831e4287e212f6d0403d8ab7bfd6c7.png
04907dcc1ed92867e9cf6bfc89fc7922.png
e7f0db940599608009348b58f85064f1.jpge50165ba7e0c04886825d03cfcb0db90.jpg

Şimdi Emre bey siz göç alma olayı derseniz ekonomik için gelen insanlar ilk 3-5 yıl ev almazlar çünkü iş için gelmişlerse zaten paraları yoktur ve olsa bile o şehri tanıyıp almak isterler belkide iş yapamayabilirler.
2. Devlet memuru olarak gelmiş iseler onlarda tanıyıp yada geldikleri yerdeki evi satıp almak isterler yada 3-4 yıl durup memleketlerine gitmek isterler.
3. Eğitim için gelenler kesinlikle ev almazlar (bir iki örnek kaideyi bozmazlar.) eşyalı kiralık daha çok işlerini görür. Benim şu anda 4 adet öğrencide kirada olan eşyalı dairelerim var ve bir doktor. Durumu olduğu halde 4 sene sonra gideceği yerden daire almam diyor.
Bizi evlenen ve nikah yapan daha çok ilgilendiriyor. Benden daire alanların çoğu yeni evli yada evlenmek üzere olan insanlar. Ben bu işin içinde olduğum için Benim dediğime İnan’ın.
Bu sene daireler ucuz olacak Seneye dairelerin fiyatı artacak. Bunu ben değil devletin ta kendisi diyor. Ben ve bu işi yapan insanlar mal ettiği fiyatın altına satamayız. Seneye pahalı mal edeceğiz ve pahalı satacağız. Tabiki herkesin önceliği önce geçinme ancak çocuğu evlenen bir kişi çocuğuna diyebilir mi gel benimle kal diye. Ya kiraya çıkacak yada ev alacak bunun başka izahı yok. Ev stoğu bitince fiyatların nasıl artacağını göreceğiz. Siz kendi yorumlarınıza göre ev almayabilirsiniz ve tanıdıklarınızada bu konuda uyarın almasınlar. Ama seneye kim haklı göreceğiz.
Piyasada eskisi kadar bina yapan firma kalmayacak ve stok inanılmaz azalacak. Şimdiden arsa oranları Mersin’de yüzde 45 den 35 düşmeye başladı. Ama yapacak firma yok şu anda hepsi faizle uğraşıyor çünkü yeni bina yapacak güçleri yok. Bu bile stoğun düşmesi için yeterli.
628164a037cf84c8e96139c099fcb063.png
fdad254e0d56dafcdf2ab0355b36f88d.png
006d1e446cbce8ff85bbf685bb429c41.pngd6dcec8c0579e7c577f66b30f82d5c72.png
Yorum bağlantısı
Remzi Karaca
Şu an bizim bölgede arsa sahibine verilen pay %50 civarında. Yani 100 evlik bir proje ile arsa sahibine giden müteahhit, 50 dairesini arsa sahibine vermeyi taahhüt ediyor. Benim düşüncem, eldeki stok eridiğinde müteahhitler yeni proje yüküne girmek istemeyecek. Bu da arsa sahiplerinin biraz daha esnemesine sebep olabilir. %30’lara fit olurlarsa, belki toplam maliyet düşeceğinden yeni projelere kapı açılabilir. Ya da eskisi gibi bitmez yapı kooperatiflerine merhaba deriz [emoji3] Sittin sene öder öder bir ev sahibi oluruz. 

Valla keşke öyle olsa ama %40a bile zor iner

Arsalar hep varlıklı kişilerde bir kere gördü ya o rakamı beklesin der vermez.

(En azından iş yaptığım Ankara ve İstanbul için)

Aslında olması gereken tam da dediğiniz. Oran düşmeyince malzeme fiyatlarına gelen zam kadar arsa fiyatlarına zam gelmiş gibi oluyor. Malzemeden kaynaklı maliyet 50bin artınca ev fiyatına yansıması 100bin oluyor. Fazladan 100bin harcayan müteahhitte üstüne kar marjını ekleyince...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Remzi Karaca

...yeni konut edinme yerine kira ya da daha az lükse kayacaktır diye düşünüyorum.

Şu gerçeği atlıyoruz gibime geliyor. Yeni evlenenler ev almayıp da kirada oturmayı tercih ederlerse, birileri ev alıp onlara kiraya vermelidir veyahut eski usul ebeveynleriyle oturmalılar ki artık yok denecek kadar az tercih ediliyor.

Ya kendi alacak yada başkası alıp ona kiraya verecek. Başka olanak yok.
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...