İçeriğe Yönlendir

Ev Kredisi ve Ev Alımı Hakkında.

Fatih Evcin

Recommended Posts

Serkan Toker
Bir saat önce, Servet Aydın yazdı:

Şimdi mi söylenir bu 20 yıl sonra sığınmacı olduğumuz ülkemizin güzide bir köşesinde konuşalım bunları

Ülkemize sahip çıkacağız, çıkmazsak çıkarırlar. Bir çok ülke yabancıya mülk edinme hakkı veriyor, verginin bana vereceksin diyor yarın bir gün ayaklanırsan ayağına sıkarım diyor. Almanya'da kaç gurbetçimiz var hadi Almanları sığınmacı yapsınlar bakalım ne oluyor, kaç kuşak doğdu büyüdü oralarda ? ;)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

Avrupa ülkelerinde TAPU denilen şey "kira sözleşmesi".. TAPU veren çok az ülke var.

Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Ülkemize sahip çıkacağız, çıkmazsak çıkarırlar. Bir çok ülke yabancıya mülk edinme hakkı veriyor, verginin bana vereceksin diyor yarın bir gün ayaklanırsan ayağına sıkarım diyor. Almanya'da kaç gurbetçimiz var hadi Almanları sığınmacı yapsınlar bakalım ne oluyor, kaç kuşak doğdu büyüdü oralarda ? [emoji6]
Almanya'nın tırnağı olamayız. Karadeniz yaylaları parsel parsel satılıyor. Çayı fındığı Arap komşularımız yapar bizde satın alırız
Yorum bağlantısı
Okan Tansel
On 23.02.2018 at 10:35, Ahmet Türedi yazdı:

Şimdi basit bir hesap yapalım.

Toplamda faiz olarak ödeyeceğiniz fazladan para 277320 TL - 150000 = 127320 Tl oluyor 10 senede.

750 TL kira ile otursanız.ve yıllık 50 TL kira artışı olsa.İlk yıl 9000 tl sonraki yıllar 600 TL fazladan ödeyeceksiniz.Yani 10 yılda

9000x10=90.000 TL

600 x 10 = 6000 TL 

10 yılda kiraya ödediğiniz para = 96.000 TL oluyor hadi 100.000 Diyelim.

Yani 10 yılda ev alırsanız kirada oturmaya oranla 27.320 TL fazladan para ödemiş oluyorsunuz.

Bunun yerine kirada oturup her ay 2311 -750 =  1561 TL kenara atarsanız.

Yılda 18732 TL paranız birikir.

18732 x 10 = 187320 TL 

187320 - 6000 Kira artış payı = 181.320 TL nakit paranız olur.Bu parayı Her ay altın alıp kenara koyarsanız.Tahminimce 10 yıl sonunda eldeki altınlar 400-500 Bin TL civarı para eder :)

Bence kirada oturmak sizin için daha mantıklı.

10 yıl sonra evin değeri değişmiyormu o nolacak bu hesap yanlış hesap mülki alım mantıklı

Yorum bağlantısı
Okan Tansel

Valla kardeşim ne kadar hızlı alırsan o kadar kardasın 6 ay önce 1.09 faizle 10 yıl krediyle aldım bu evi çok zor benim için ödemeler lakin aldığımın haftasında 30 bin fazlasını teklif etiler yetmedi iç ,dıç tadilat yaptım 2. ayında aldığımın 50 bin fazlası değeri artı düşün ki normal bir artış al kardeşin derim .bahçeli ev gibisi yok be yaaaa

3EOZ9O.jpg

• Beğen 6
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

Ahmet beyin hesabında çeşitli hatalar var. Kira artışı her yıl 50 olmuyor. %10 olarak önceki yıla göre hesaplanacak. Evdeki deger artışı da hesaplanacak.

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

100

110

120

130

140

150

160

170

180

190

200

diye gitmez

100

110

121

133.1

146.41

161.05

177.16

194.87

214.36

235.79

259,37

olarak gider

• Beğen 6
Yorum bağlantısı
Fatih Evcin

baktığım evin balkonu bu değil ama mazarası bu . Bursa hamitler kent mezarlığı. ev 5 katlı binanın 3. katı. 10 daireli bir bina 3+1 135 m2.bürüt
3EOZyM.jpg

piyasadaki fiyatlar da aşağı yukarı bu şekilde.

Ben evde kombi ve ankastre olmadan 265.000 liraya anlaştım ama bakalım 15 gün duracak mı ev .

nOb6zM.jpg

Yorum bağlantısı
Ahmet Türedi
1 saat önce, Mehmet Göktürk yazdı:

Ahmet beyin hesabında çeşitli hatalar var. Kira artışı her yıl 50 olmuyor. %10 olarak önceki yıla göre hesaplanacak. Evdeki deger artışı da hesaplanacak.

Mehmet bey,benim hesap kabaca hesaplanmış küsüratlar ve diğer artışlar baz alınmamıştır.Doğru kira artışı %10 olarak hesaplanabilirdi ama çoğu yerde o şekilde artış zor oluyor kiracılar ile anlaşma sıkıntı.Her neyse kira ve faiz başa baş gelse bile eve ödenecek taksit altın olarak toplasanız çok daha karlı çıkabilirsiniz. Mesela 2008 yılında altın gr olarak 41 tl iken şuanda 162 tl 4 kat artmış.Hiç bir ev 4 kat fiyat arttıramaz.

Bence bu faiz oranları ile çok yüksek tutarlarda kredi çekip ev almak çok mantıklı değil.Kirada yaşayıp kalan parayı kenara altın şeklinde atmak daha mantıklı.Sonuçta 10 yıl sonra alınan ev değeri bir miktar artsa bile eskimiş ve gözden düşmüş olacak.Mesela biz 20 yıl sonra kendi evimiz eskidiği için 80 bin tl ye içini yeniledik.Bu eskime payları hiç hesaba katılmıyor.Evin asansörü değişti,kazan dairesi değişti,Kalorifer sistemi doğal gaza döndü,bahçe düzenlemeleri v.s bitmeyen masraflarda cabası.

Kiracı isenin bu masrafların çoğundan muaf kalıyorsunuz.Ayrıca bunca borç yükünüz olmuyor.Ne biliyim bana çok mantıklı gelmiyor artık.Rahmetli babam 2 ev yaptıracağım diye gençlik yıllarımız çoğu şeyden mahrum geçti belki o yüzden bana pek sıcak gelmiyor bunca yıl borç yükü altına girmek.Üç günlük dünya için bunca uğraşa gerek yok gibi geliyor bana,çokta geleceği düşünüp gençlik yıllarını heba etmeye gerek yok.

Ama dediğim gibi alana neden alıyorsun demem herkesin kendi kararı,sonuçta para ve keyif onların :)

2 saat önce, Okan Tansel yazdı:

10 yıl sonra evin değeri değişmiyormu o nolacak bu hesap yanlış hesap mülki alım mantıklı

Yorum bağlantısı
Murat Sürmeli

Benim Zonguldaktaki ev de satıldı sayılır, kapora aldım en azından. Şimdi olursa kirada oturduğum mühitte, olmazsa da yine işe gidiş gelişi kolay olacak bir yerden ev bulmam gerekiyor. Yaza doğru fiyatlar artar sanırım. Stresli iş :zort:

Yorum bağlantısı
Okan Tansel
2 saat önce, Ahmet Türedi yazdı:

Mehmet bey,benim hesap kabaca hesaplanmış küsüratlar ve diğer artışlar baz alınmamıştır.Doğru kira artışı %10 olarak hesaplanabilirdi ama çoğu yerde o şekilde artış zor oluyor kiracılar ile anlaşma sıkıntı.Her neyse kira ve faiz başa baş gelse bile eve ödenecek taksit altın olarak toplasanız çok daha karlı çıkabilirsiniz. Mesela 2008 yılında altın gr olarak 41 tl iken şuanda 162 tl 4 kat artmış.Hiç bir ev 4 kat fiyat arttıramaz.

Bence bu faiz oranları ile çok yüksek tutarlarda kredi çekip ev almak çok mantıklı değil.Kirada yaşayıp kalan parayı kenara altın şeklinde atmak daha mantıklı.Sonuçta 10 yıl sonra alınan ev değeri bir miktar artsa bile eskimiş ve gözden düşmüş olacak.Mesela biz 20 yıl sonra kendi evimiz eskidiği için 80 bin tl ye içini yeniledik.Bu eskime payları hiç hesaba katılmıyor.Evin asansörü değişti,kazan dairesi değişti,Kalorifer sistemi doğal gaza döndü,bahçe düzenlemeleri v.s bitmeyen masraflarda cabası.

Kiracı isenin bu masrafların çoğundan muaf kalıyorsunuz.Ayrıca bunca borç yükünüz olmuyor.Ne biliyim bana çok mantıklı gelmiyor artık.Rahmetli babam 2 ev yaptıracağım diye gençlik yıllarımız çoğu şeyden mahrum geçti belki o yüzden bana pek sıcak gelmiyor bunca yıl borç yükü altına girmek.Üç günlük dünya için bunca uğraşa gerek yok gibi geliyor bana,çokta geleceği düşünüp gençlik yıllarını heba etmeye gerek yok.

Ama dediğim gibi alana neden alıyorsun demem herkesin kendi kararı,sonuçta para ve keyif onların :)

Ahmet kardeşim tam tersi muzdaribim babam kazanmış yemiş ,kazanmış yemiş helal hoş olsun o kazanmış o yemiş bu arada öle böle büyümüşüz lakin şimdi kirada sürünmekten imanı gevredi bizde bundan ders çıkartarak dedikki girek borca çolumuza çocumuza yiyecek ,barinacak, giyecek derdi yerine tahsil kariyer bilim ilim düşünmesi kalsın. tabi birde hayırlı evlat olarak anneyi babayı güvenceye almak gerek ne ekersen onu biçersin mantıyla çabalama temenlisindeyiz anne, baba olunca ne gençlik düşünülüyor  ne  yaşam.  kısaca  hayatını çocukların geleceğini güvence altına alma çabası en önde geliyor .zor hepimiz içinde ALLAH bu günlerimizi aratmaz inşallah.

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Serkan Toker
3 saat önce, Murat Sürücü yazdı:

Benim Zonguldaktaki ev de satıldı sayılır, kapora aldım en azından. Şimdi olursa kirada oturduğum mühitte, olmazsa da yine işe gidiş gelişi kolay olacak bir yerden ev bulmam gerekiyor. Yaza doğru fiyatlar artar sanırım. Stresli iş :zort:

Yüzüncüyıl veya Çiğdem taraflarına bak hocam.. ulaşım kolay olur..

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Remzi Karaca
İş ne tarafta ?
Yorum bağlantısı
Remzi Karaca
Bilkentte
Eskişehir yolu hattı. Son yıllarda en çok rağbet gören bölge.

Yeni ev bakıyorsanız Bağlıca fiyatlar yüksek gelirse Ahi Mesut tarafını tavsiye edebilirim.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Ev işi hesaba kitaba gelmez.
Bugün kira ödemeye imkanın, eşya taşımaya gücün yeter. Yarın yetmez.
İlk fırsatta başını sokacak bir ev alınmalı.

Valla kardeşim ne kadar hızlı alırsan o kadar kardasın 6 ay önce 1.09 faizle 10 yıl krediyle aldım bu evi çok zor benim için ödemeler lakin aldığımın haftasında 30 bin fazlasını teklif etiler yetmedi iç ,dıç tadilat yaptım 2. ayında aldığımın 50 bin fazlası değeri artı düşün ki normal bir artış al kardeşin derim .bahçeli ev gibisi yok be yaaaa

3EOZ9O.jpg

Apartmandan nefret ediyorum.
İyi yapmışın. Allah ödeme kolaylığı versin. Hayırlı olsun.
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
Okan Tansel
7 saat önce, Mehmet Ozyurek yazdı:

Ev işi hesaba kitaba gelmez.
Bugün kira ödemeye imkanın, eşya taşımaya gücün yeter. Yarın yetmez.
İlk fırsatta başını sokacak bir ev alınmalı.

Apartmandan nefret ediyorum.
İyi yapmışın. Allah ödeme kolaylığı versin. Hayırlı olsun.

ALLAH razı olsun Abi. daha iyileri sana olsun .ağaca bakmasını ögreniyorum ,çimlendirmeyi öğreniyorum sürekli bir tadilatım oluyor yoruluyorum amaaaaa çocuklar bahçede koşunca ,mangalı yaktğıımda yasak diyen olmayınca ,evin içinde çocuklar bağra, çara oynarken yavaş komşu falan diye uyarmayınca, ses var diyip kapıma gelen olmayınca vb . herşeye deyiyor abi beeee.

• Beğen 12
Yorum bağlantısı
Fatih Keskin

Apartman dan bende nefret ediyorum ama Istanbul malum o yuzden kis  aylarinda bile Tekirdag a kaciyorum hafta sonlari mustakil evde yasamak gibisi yok

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Murat Sürmeli

Bahçeli ev imkanı olup apartmanda kalınmaz bence de. 750bin TLye bahçeli villa var buralarda, 1M TL ye apartman dairesi var aynı muhitte. İkisi de yüksek ama param olsa bahçeli değerlendirirdim kesinlikle

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
2 saat önce, Okan Tansel yazdı:

ALLAH razı olsun Abi. daha iyileri sana olsun .ağaca bakmasını ögreniyorum ,çimlendirmeyi öğreniyorum sürekli bir tadilatım oluyor yoruluyorum amaaaaa çocuklar bahçede koşunca ,mangalı yaktğıımda yasak diyen olmayınca ,evin içinde çocuklar bağra, çara oynarken yavaş komşu falan diye uyarmayınca, ses var diyip kapıma gelen olmayınca vb . herşeye deyiyor abi beeee.

Süper... Budur. 

Yorum bağlantısı
Köksal Yılmaz
3 saat önce, Okan Tansel yazdı:

Biz bindiğimiz dalı kestik, şimdi debeleniyoruz bahçeli yer için.

Yorum bağlantısı
Fatih Balcı

22 aylık evliyim 11 ayık da kızım var.1050 lira kira ödüyorum ve gelirim yuvarlarsak 4400.Şimdi abiler ben ne edeyim :) 

istanbul kartal'dayız ve bölge şantiye sahası.. sıfır daireler 450-500 den başlıyor(hiç düşünmüyorum açıkçası ya da kriter değil şimdilik).10 yıllık binalar 260'dan başlıyor ve üzeri fiyatlara çıkıldıkça haliyle iyi evler bulunabiliyor.Krediyi düşük tutmak için elde ki üç beş kuruşla bir arsa alıp 1-2 sene bekletmeyi düşünüyorum bu aralar ayrıca hanımda çalışmaya başlayacak inşallah ve birikim yapma imkanımızda olacak.Kafa haliyle karışık aslında 2 seçenek var ya hanım işe girince 5-6 ay sonra kredi çekip ev alınacak ya da hanım çalışacak ve arsada beklemeye devam edicek peşinatımızı olabildiğince yüksek tutmuş olacağız.

Tavsiyelerinizi bekliyorum.Allah herkesin gönlüne göre versin..

Yorum bağlantısı
Mahmut Yıldız

Ev alındığında 1050 lira kira masrafından kurtulacaksınız. Arsa alıp beklemek her zaman daha karlıdır ama arsayı alıp kısa sürede ondan bir şey beklemek doğru olmaz. Arsadan kar etmek için geçen zamanda kira ödemek bence zarardır.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...