İçeriğe Yönlendir

Ev Kredisi ve Ev Alımı Hakkında.

Fatih Evcin

Recommended Posts

Murat Sürmeli
39 dakika önce, Fatih Balcı yazdı:

22 aylık evliyim 11 ayık da kızım var.1050 lira kira ödüyorum ve gelirim yuvarlarsak 4400.Şimdi abiler ben ne edeyim :) 

istanbul kartal'dayız ve bölge şantiye sahası.. sıfır daireler 450-500 den başlıyor(hiç düşünmüyorum açıkçası ya da kriter değil şimdilik).10 yıllık binalar 260'dan başlıyor ve üzeri fiyatlara çıkıldıkça haliyle iyi evler bulunabiliyor.Krediyi düşük tutmak için elde ki üç beş kuruşla bir arsa alıp 1-2 sene bekletmeyi düşünüyorum bu aralar ayrıca hanımda çalışmaya başlayacak inşallah ve birikim yapma imkanımızda olacak.Kafa haliyle karışık aslında 2 seçenek var ya hanım işe girince 5-6 ay sonra kredi çekip ev alınacak ya da hanım çalışacak ve arsada beklemeye devam edicek peşinatımızı olabildiğince yüksek tutmuş olacağız.

Tavsiyelerinizi bekliyorum.Allah herkesin gönlüne göre versin..

4400TL gelirle kiraya devam derim. Çift maaş olunca bakılabilir. Kredi çekmeden önce kredi çekmiş gibi kenara para koymaya çalışıp bir deneyin derim. Kenara koyabildiğiniz rakamın biraz üstünü krediye ödeyebilirsiniz, ama kenara bir şey kalmıyorsa o zaman problem

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu

ev aldım, kredili, bana maliyetinin 3 katı kardayım şuan, kısaca ev aldın aldın, yaş geçtimi orta gelirliysen olmuyor, sonra ah vahla geçmiyor ömür....

ben kooperatif taktiğini uyguladım, hızlı yapacaklar, yeme az olacak bildiğin kişiler olacak kooperatif olabilir, bir daha girermiyim asla :) zaten 1 ev yeter, ömür yetmez daha fazlasına....

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Köksal Yılmaz
59 dakika önce, Fatih Balcı yazdı:

22 aylık evliyim 11 ayık da kızım var.1050 lira kira ödüyorum ve gelirim yuvarlarsak 4400.Şimdi abiler ben ne edeyim :) 

istanbul kartal'dayız ve bölge şantiye sahası.. sıfır daireler 450-500 den başlıyor(hiç düşünmüyorum açıkçası ya da kriter değil şimdilik).10 yıllık binalar 260'dan başlıyor ve üzeri fiyatlara çıkıldıkça haliyle iyi evler bulunabiliyor.Krediyi düşük tutmak için elde ki üç beş kuruşla bir arsa alıp 1-2 sene bekletmeyi düşünüyorum bu aralar ayrıca hanımda çalışmaya başlayacak inşallah ve birikim yapma imkanımızda olacak.Kafa haliyle karışık aslında 2 seçenek var ya hanım işe girince 5-6 ay sonra kredi çekip ev alınacak ya da hanım çalışacak ve arsada beklemeye devam edicek peşinatımızı olabildiğince yüksek tutmuş olacağız.

Tavsiyelerinizi bekliyorum.Allah herkesin gönlüne göre versin..

Kartal Hürriyet mahallesindeyim, merkezden kopabilirsen 300-350 bine sıfır evler var(bizim inşaat yapım aşamasında şu an)

Yorum bağlantısı
Tuncay Arslan

Ben de evimi alırken beni çok zorlayacak taksidi göze almıştım. Eşimin maaşının üzerine 400 lira ekliyordum zamanla bu fark kapandı 6 sene sonunda taksidi ödedikten sonra eşimin maaşından 800 lira kalıyordu. Kredi bitmeden evi aldığım fiyatın 2,5 katına sattım. Benim için müthiş birikim oldu. Eğer taksidi ödemede zorlanmayacaksanız krediden korkmayın.

Düşüncemi söyledikten sonra yeni konu açmadan sormak istedim. Bir arsa alıcam arsa sahibi de ev almak istiyor. Para yerine arsa sahibinin almak istediği eve konut kredisi çeksem tapuyu arkadaşın üzerine yapabilir miyiz? Ya da nasıl bir yol izlemeliyiz? Bankaya sormadan önce sizlere danışayım istedim.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

tapunun çıktığı isme konut kredisi çıkar, olmaz yani.

Yorum bağlantısı
Tuncay Arslan
4 dakika önce, Çağlar Bayur yazdı:

tapunun çıktığı isme konut kredisi çıkar, olmaz yani.

Kardeşim akrabam olsa aramızda anlaşırız da yabancı biri için resmiyete dökecek formül var mıdır noter anlaşması gibi. Ya da tapular borç bitince değişilir gibi.

Yorum bağlantısı
Selim Kaya

Ben ev hanımın borç benim olsun dedim bankaya. Yok yea dedi. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Tuncay Arslan
2 dakika önce, Recep Selim Kaya yazdı:

:)

Arsa sahibine garanti ve güven vermek için ne teklif edilebilir?

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)
2 saat önce, Recep Selim Kaya yazdı:

bizim ev hanımın üstüne, ödemeyi ben yapıyorum, kredi hanımın üzerine, ama bankaya bakınca bende gözüküyor kredi :)

bankanın uyanıklığı, az canımı sıksalar anında şikayet edeceğim :)

tarihinde Ali Cihangiroğlu tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Selim Kaya
2 dakika önce, Ali Cihangiroğlu yazdı:

bankanın uyanıklığı

Bankanın ne gibi bir çıkarı var bu işte. :unsure2:

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
8 dakika önce, Ali Cihangiroğlu yazdı:

bizim ev hanımın üstüne, ödemeyi ben yapıyorum, kredi hanımın üzerine, ama bankaya bakınca bende gözüküyor kredi :)

bankanın uyanıklığı, az canımı sıksalar anında şikayet edeceğim :)

lehdarsın tabii ödeyecen.,bence kurcalama evi de gelip alır bankan

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
2 saat önce, Recep Selim Kaya yazdı:

Bankanın ne gibi bir çıkarı var bu işte. :unsure2:

ben zaten kefilimde yaptıkları hatalı iş, beni krediyi çeken gişbi göstermeleri yasa dışıymış...

2 saat önce, Çağlar Bayur yazdı:

lehdarsın tabii ödeyecen.,bence kurcalama evi de gelip alır bankan

zor alır, borcu bitmek üzre,  istesem anında kaparım :tongue:

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi

Teoride evin kimin üstüne olduğuna bakmaz. Banka ipotek eder krediyi verir.

Konut kredisi işi biraz karışık. Ama sizi kefil ederek alacak kişiye kredi çıkarabilirler. Biraz kurcalamak ve iş bilen şube çalışani olursa iş çözülür.

Arsa kredisi ile konut kredisi oranları ve vadesi farklı. Kaç aya kadar kredi kullanacaksınız. Kaç para için kullanacaksınız. 

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Bir arsa alıcam arsa sahibi de ev almak istiyor. Para yerine arsa sahibinin almak istediği eve konut kredisi çeksem tapuyu arkadaşın üzerine yapabilir miyiz? Ya da nasıl bir yol izlemeliyiz? Bankaya sormadan önce sizlere danışayım istedim.

Evi alan kişi evin üstündeki rehini kabul edecek mi ?
Yada ben yanlış mı anladım.

Eşin rehini kabul ederse satış yapabilirsin.
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Selim Kaya
3 saat önce, Mehmet Ozyurek yazdı:

Zaten ev onun üstüne. Resmiyette borcu harcı olmasın demiştim. Banka kefil yaparak ilişiklendiriyomuş. 

Yorum bağlantısı
Murat Sürmeli

Bizde ev ortaktı, kredi bendeydi ama eşimi de kefil göstermişlerdi tapuda adı geçeceği için

Yorum bağlantısı
Fatih Evcin
Bir saat önce, Murat Sürücü yazdı:

Bizde ev ortaktı, kredi bendeydi ama eşimi de kefil göstermişlerdi tapuda adı geçeceği için

Tapuda evli çiftlerin ismi geçmesinde ne fayda var?

Yorum bağlantısı
Murat Sürmeli
2 saat önce, Fatih Evcin yazdı:

Hayattayken bir faydası yok, ölüm anında hissesi artıyor. Bizimkisi laf olsun diye oldu gerçi :) 

Yorum bağlantısı
Mehmet Kazancıoğlu
4 saat önce, Fatih Evcin yazdı:

miras bölümünde fark var sadece eğer tek kişi üzerine ise veraset ilanı çıktığında eşit bölünür. 

örnek olarak verecek olursak 

ev, bababın üzerine ve 3 çocuklu bir aile olarak düşünürsek babanın vefatı sonucu

miras bölümünde ev hissesinin tamamı 3 çocuk ve anne olarak 4 de bölünür yani herkesin % 25 hissesi olur

ancak ev hem anne hemde baba üzerine olursa 

babanın % 50 hissesi 4 de bölünür. anne % 50 ve babadan gelen 12,5 hisse sahibi olur çocuklar ise % 12,5 hisse sahibi olur.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Tuncay Arslan
15 saat önce, Mehmet Göktürk yazdı:

Adamın kredisini niye siz alacaksınız ki? herkes kendi kredisini alsın.

Arsa için de kredi oluyor:

https://www.hesapkurdu.com/arsa-kredisi

Hocam linki inceledim, arsa kredilerinin vadesi ve expertiz değeri sorunu var. 

14 saat önce, Mustafa Tüfekçi yazdı:

Teoride evin kimin üstüne olduğuna bakmaz. Banka ipotek eder krediyi verir.

Konut kredisi işi biraz karışık. Ama sizi kefil ederek alacak kişiye kredi çıkarabilirler. Biraz kurcalamak ve iş bilen şube çalışani olursa iş çözülür.

Arsa kredisi ile konut kredisi oranları ve vadesi farklı. Kaç aya kadar kredi kullanacaksınız. Kaç para için kullanacaksınız. 

120 bin lirayı 120 ay vadede ödemeyi düşündüm. 

14 saat önce, Mehmet Ozyurek yazdı:

Evi alan kişi evin üstündeki rehini kabul edecek mi ?
Yada ben yanlış mı anladım.

Ben teklif ettim Mehmet abi, arsa parasıyla nasılsa ev alacaksın sana nakit vermeyip krediyle ödeyeyim dedim kabul etti ama detayları konuşmadık. Daha yeni gelişti ikimiz de prosedürü bilmiyoruz, kabul görecek bir işlem olursa razı gelir.

Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi

Siz başkasının yerine konut kredisi olarak çekemiyormussunuz. Zaten sizin için de satıcı içinde muallakli bir işlem.

Siz arsa kredisi çekebilirsiniz. Ama o da ekspertiz bedelinin yüzde 50 civarına kadar 60 ay diye biliyorum.

Yorum bağlantısı
Remzi Karaca

İstediğiniz ev için kredi çekip alınan para ile arsa alarak hülle yapmak.
O iş olmaz.

Yorum bağlantısı
Tuncay Arslan
24 dakika önce, Mustafa Tüfekçi yazdı:

Siz başkasının yerine konut kredisi olarak çekemiyormussunuz. Zaten sizin için de satıcı içinde muallakli bir işlem.

Siz arsa kredisi çekebilirsiniz. Ama o da ekspertiz bedelinin yüzde 50 civarına kadar 60 ay diye biliyorum.

Evet aynen dediğiniz gibi.

24 dakika önce, Remzi Karaca yazdı:

İstediğiniz ev için kredi çekip alınan para ile arsa alarak hülle yapmak.
O iş olmaz.

Bankaya sormaya gittim, tam olarak şunu yapmak istiyordum. "Benim param yok, bir ev alıp istediğim arsayla takaslamak" sonuçta ev alışverişi ve kredi gerçek ben böyle düşünmüştüm ama banka da usulsüz görüyor. Tabi ben olan biteni anlattığım için usulsüz gördü, yoksa krediyle ev almamda sorun yok. 

Durduk yere adımızı usulsüzlüğe karıştırmayalım, vazgeçtim :)

Yorum bağlantısı
Remzi Karaca

Aslında bir formül var gibi ama NŞA da kimse kabul etmez bence :)

Evi siz üstünüze kredi çekerek alacaksınız. Sonra evi arsa sahibine üstündeki ipoteği kabul etmek şartıyla satış yapacaksınız. Karşılığında para yerine arsayı alacaksınız.

Sorun_1 : Ev için 2 kere tapu masrafı ödeyeceksiniz. %4 az değil.
Sorun_2 : Siz bankaya olan kredi taksidinizi ödemezseniz banka eve el koyar ve gerçekte borcu olmayan ev sahibi mağdur olacağından evi alacak kişi bunu kabul etmez :)

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...