İçeriğe Yönlendir

Ev Kredisi ve Ev Alımı Hakkında.

Fatih Evcin

Recommended Posts

Mustafa Tüfekçi

Krediler arası faiz oranı vade ve masraflar arasındaki farklar ile müşteri ( sizi tenzih ederim) işin cakalligina girebiliyor. Aynı şekilde duruma göre bankacı da sizi farklı yönlendirebiliyor. Öyle kredi istersiniz ki teminatsız çıkmaz ama konut arsa araç ipoteği olunca işler değişir

Yorum bağlantısı
Tuncay Arslan
2 saat önce, Remzi Karaca yazdı:

Aslında bir formül var gibi ama NŞA da kimse kabul etmez bence :)

Evi siz üstünüze kredi çekerek alacaksınız. Sonra evi arsa sahibine üstündeki ipoteği kabul etmek şartıyla satış yapacaksınız. Karşılığında para yerine arsayı alacaksınız.

Sorun_1 : Ev için 2 kere tapu masrafı ödeyeceksiniz. %4 az değil.
Sorun_2 : Siz bankaya olan kredi taksidinizi ödemezseniz banka eve el koyar ve gerçekte borcu olmayan ev sahibi mağdur olacağından evi alacak kişi bunu kabul etmez :)

Evet bu da çözüm olabilir, karşılıklı konuşmak lazım şartları. Bana külfet yapacak önerdikleriniz, bunu düşünüp arsayı almak için ne kadar istekli olduğumu sorgulamam lazım :)

Yorum bağlantısı
Azad Mirzade
On 23.02.2018 at 15:38, Azad Mirzade yazdı:

kiradayım ev almayı düşünmüyorum

daha dün motorcu bir kardeşimi defnettik 2 yaş küçüktü benden.

hey gidi hey

işte insanoğlu böyle.

babamın evi var oturmayı tercih etmediğim için oraya gidemiyorum.

antalyada da ev var gel otur diyorlar, orası da olmaz burda bi düzen kurmuşuz :)

şöyle bi baktım dedim azad keyfine bakıyorsun kiradasın iyi hoş yıllar sonra evin de olacak miras yoluyla en azından ama şu an verdiğin kira ne işe yarıyor.

sizin bu muhabbetlerden sonra baktım 1050 tl ödüyorum, artışlı kredi tutarlarına baktım 2300 tl filan, yav dedim al katılım bakasıyla öde dur ne sana kor ne 1050 tln boşa çıkar.

şöyle bahçe katlı ama bahççe kullanımı da olan bir ev bakıyorum. almaya karar verdim. her şey kızlarım için, bahçede güzel güzel oynasınlar etrafını da çit çeviricem ben çekerim çilesini onlar sefasını çeksin.

teşekkürler forum, fikrim değişti sayenizde, ölürsek de kalırsak da dünya malı işte lazım illa ki.

tek sıkıntım yine kimseye minnet etmeden bu işe kalkışıcam ve yine ben ezilicem bi insan hiç mi yardım istemez kimseden :)

• Beğen 8
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)

Doğru karar....

ev alın alabiliyorsanız, nasılsa saçma sapan deli gibi yüksek kiralar veriliyor bunun yanında nelere boş yere paralar gidiyor bir bakın, uygun bir eve kredide çekilir ödenirde, sayılı gün çabuk geçer biter borç, hem ev evdir, sana olmasa çocuğuna faydası olur, babamlardan bir ev kalsaydı bana ne güzel oldu der çocuğunuz, kalsın işte rahat etsin çoluk çocuk, sizde edersiniz ne güzel, ev iyidir ve bu ülkedeki en iyi yatırımlardan biridir, ticaretle falan uğraşmayan sabit gelirli aileler için....

tarihinde Ali Cihangiroğlu tarafından düzenlendi
  • Beğen 3
Yorum bağlantısı
Erhan Doruk

Size 377.000 lira maliyeti olacak bir ev yerine 750 lira kira vereceğiniz evde oturmak daha mantıklı. Basit hesapla nakit paranızı faize koysanız %13-14 yıllık faiz alırsınız. Hem de bankaya faiz ödememiş olursunuz. Ancak alacağınız evin kira getirisi 1500-2000 arası ise daha satınalmak daha mantıklı olur.

• Şaşkın 1
Yorum bağlantısı
Selim Kaya
On 08.03.2018 at 17:32, Azad Mirzade yazdı:

şöyle bahçe katlı ama bahççe kullanımı da olan bir ev bakıyorum. almaya karar verdim. her şey kızlarım için, bahçede güzel güzel oynasınlar etrafını da çit çeviricem ben çekerim çilesini onlar sefasını çeksin.

Siz özenerek bahçe peyzajını yaparsınız. Biri aylaktır. Gözüne batar. Ortak alan der. Canınızı sıkar. Önce komşu derim ben.

15 saat önce, Erhan Doruk yazdı:

Basit hesapla nakit paranızı faize koysanız %13-14 yıllık faiz alırsınız. Hem de bankaya faiz ödememiş olursunuz.

Burada bir tutarsızlık var. Faize koyacak nakit olsa zaten bankaya faiz ödenmez. Bankaya faiz ödüyorsak zaten nakit yok demektir.

Açıkçası ben düz ve basit memur kafasındayım. Bizim musluk akmaz. Hep damlar. Damlayan musluk ile ancak bu kadar oluyor :) 

• Beğen 5
Yorum bağlantısı
Okan Tansel
On 09.03.2018 at 08:53, Erhan Doruk yazdı:

Size 377.000 lira maliyeti olacak bir ev yerine 750 lira kira vereceğiniz evde oturmak daha mantıklı. Basit hesapla nakit paranızı faize koysanız %13-14 yıllık faiz alırsınız. Hem de bankaya faiz ödememiş olursunuz. Ancak alacağınız evin kira getirisi 1500-2000 arası ise daha satınalmak daha mantıklı olur.

Yapma Erhanım kanıtlanmış kati gerçektir. eğer şartlar el veriyorsa mülki yatırım herzaman karlı ve avantajlıdır . 750 kira mülk sahibine gidiyor 10 yıl öde geri dönüş boş ki 10 yıl sonunda o kira nerdeyse 1500 tl olur .yıllık kira artışı ortalama %10 maaş artışı %10 olsa ne ala sadece kira e gıdası var ,giyimi var  var da var . 10 yıl krediyle ev alsan sana garanti veririm 10 yol sonra toplam faziyle ödedin paraya konti garanti satarsın ki eminim fazlasına .iyi hesapla bence.

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

iki evimiz var onların kirası ile üçüncü evde oturuyoruz. Bunun analizini nasıl yapacağız?

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)

ev her zaman kardır millet,  7 senedir oturuyorum, yerim kirayı, karım 5 kat oldu siz düşünün, orta gelirliysek gençken el ayak tutarken çocukta varsa onlar büyümeden ev sahibi olmak bence çok isabetli olur...

2 saat önce, Mert Gulkokan yazdı:
2 saat önce, Mehmet Göktürk yazdı:
iki evimiz var onların kirası ile üçüncü evde oturuyoruz. Bunun analizini nasıl yapacağız?

Şu an kirada mısınız hocam onu anlamadım

aynen, 2 evi var kirasıyla keyfine bakıp sıkıldıkça ev değiştiriyor anladığım, değişiklik iyidir, imkan olsa bende yapardım, eşyada taşımazdım, minimum eşya ve minimal olacak şekilde alırdım, modüler eşyalar, ev ferah kullanışlı olacak eşya az olcak, taşıyabilirsem taşırım olmadı yenisini alırdım :) 

analiz basit hocam, evlerin kar yazıyor her sene, sende keyfini sürüyorsun, daha ne olsun :D

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
24 dakika önce, Mert Gulkokan yazdı:
26 dakika önce, Mehmet Göktürk yazdı:

Şu an kirada mısınız hocam onu anlamadım

Evet doğrudur. iki diğer kiranın toplamı kadar olan bir başka yerde oturuyorum.

Psikolojik olarak kira diye düşünce var ama hala analiz yapabilmiş değilim.

4 dakika önce, Ali Cihangiroğlu yazdı:

ev her zaman kardır millet,  7 senedir oturuyorum, yerim kirayı, karım 5 kat oldu siz düşünün, orta geliliysek gençken el ayak tutarken çocukta varsa onlar büyümeden ev sahibi olmak bence çok isabetli olur...

aynen, 2 evi var kirasıyla keyfine bakıp sıkıldıkça ev değiştiriyor anladığım, değişiklik iyidir, imkan olsa bende yapardım, eşyeda taşımazdım, minimum eşya ve minimal olacak alırdım, modüler, taşıyabilirsem taşırım olmadı yenisini alırdım :) 

Tüm eşyayı nerdeyse passat ile taşıdım. şimdi o gitti bakalım ne olacak.

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)

ahh imkan olucakki... mesela şu gibi...

siradisi-evler-1499855838064.jpg&mw=752&

siradisi-evler-1499855841072.jpg&mw=752&

siradisi-evler-1499855839302.jpg&mw=752&

netflix te dünyanın sıradışı evlerini izlerim arada, adamlar neler hayal etmiş yapmışlar, tabii deli pahalı olanda var çok ucuz olanda, ama hepsi acaip düşünülmüş mimarlık harikası ve hayal ürünü evler....

arsam olsa 1 günde ana yapısı kurulacak prefabrik full ahşap temel su basman ve iç kısımlarda bazı taşıyıcı kısımlar beton bir procem var ama  ahh şu para olmasa :) 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Erdoğan Temur
ev her zaman kardır millet,  7 senedir oturuyorum, yerim kirayı, karım 5 kat oldu siz düşünün, orta geliliysek gençken el ayak tutarken çocukta varsa onlar büyümeden ev sahibi olmak bence çok isabetli olur...

aynen, 2 evi var kirasıyla keyfine bakıp sıkıldıkça ev değiştiriyor anladığım, değişiklik iyidir, imkan olsa bende yapardım, eşyeda taşımazdım, minimum eşya ve minimal olacak alırdım, modüler, taşıyabilirsem taşırım olmadı yenisini alırdım [emoji4] 

analiz basit hocam, evlerin kar yazıyor her sene, sende keyfini sürüyorsun, daha ne olsun [emoji3]
Her kelimesine katılıyorum.
Şimdi çalışma imkanımız varken alıp yaşlanınca rahat yaşamak var. Çocuklarda varsa onların masraflarınıda katınca ilerisi için birikim yapmak mümkün değil.

Emekli olunca da maaş yarı yarıya düşecektir. Kira ödemek zor olacak sonra ev değiştirmek gerekirse eşyalarla göç etmen zor olacaktır.

Şimdi bir ev alıp 2 tanede küçük parselli arsa veya tarla alıp 60 yaşına kadar kenara atılmalıdır.

Sıfır ev zorlayabilir bütçeyi 10-15 yaşında 2+1 75m2 ev alıp ödemesi bitince daha büyük ev almak daha mantıklı olur
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu

Bizde 5 adet ev oldu
Biri dublesk ama müstakil değil mirastan gelen para ile aldılar
Bir tane apart daire oda arsa karşılığı miras
Peder emekli parasını eve gömdü orada oturuyorlar
2008nde apart daire aldık üniversite için 58me aldığımız ev şimdi 120 bin tl
2 sene yine apart aldık 85 bine eskişehirden
Annemler bana ve biradere yatırım yapıyor sağosunlar
Ama kiradan pek hayır gelmiyor adlığın kira tadilata
Geçen sene miras kalan apartı 20 bin tl ye revize ettik komple yenilendi

ne güzel işte,  sen zamanı geldiğinde 1 tane günlük hayat için 1 tanede hayallerin için tarz bir ev yapasın geçer keyfine bakarsın işte Mert, imkanında olcak anladığım kadarıyla, gerisi boş, hayat kısa bakacaksın keyfine kardeş :)

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu

evleneyim derken kooperatif olabilir, bende boyle aldım, bu iş artık biraz şans işide olsa bana ucuza mal olmuştu, maliyet zaten düşüktür, kar olmayınca, toplu param yoktu, ödemeler ve sona doğru toplu kredi çekip işi bitirmiştim, şimdilerde ev fiyatları uçtu, şuan olurmu bu bakmak lazım...

arsam olsa kendim yaparım, 100-150 bine 1 milyonluk eve on basan ev yaparsınız, hemde ne projelerde evler var ....

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

Komünizm bazı yönlerden aslında iyi.

Bulgar göçmeni bir yaşlı bayanla görüşüyoruz, eskiden mülkiyet yok. Tarlana istediğini dikemezsin, satamazsın, bakkalsın ürünler senin değil, maaşla çalışıyorsun sürekli müfettiş. Devletin kiracısısın ama devlet de sana bakmaya mecbur. Değişik düşünce.  Kimsenin bişeyi olmayınca olmaması da sorun olmayabilir.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)

Demek istediğim şu ev kirası sahibine fsyda sağlamıyor
Aldığın kira eninde sonunda evin bakımına gidiyor
Sadece evin değeri yıllar içindeki artışı senin cebine kar kalıyor

çok ev varsa dertte oluyor Mert, bunlarla uğraşmaktan hayat uçup gidiyor, düşünmeyeceksin, aslında 1 ev bile yeter ama yapabiliyorsan 2. bir keyif evinde olacak,  sen kendi hayatını yaşamaya başladığında dediğimi yap, hayatını yaşa, salla gerisini, bin bisikletine gez mesela, bunun gibi şeylere zaman ayıracak ayarda yaşamaya çalış...

2 saat önce, Mehmet Göktürk yazdı:

Komünizm bazı yönlerden aslında iyi.

Bulgar göçmeni bir yaşlı bayanla görüşüyoruz, eskiden mülkiyet yok. Tarlana istediğini dikemezsin, satamazsın, bakkalsın ürünler senin değil, maaşla çalışıyorsun sürekli müfettiş. Devletin kiracısısın ama devlet de sana bakmaya mecbur. Değişik düşünce.  Kimsenin bişeyi olmayınca olmaması da sorun olmayabilir.

basit bir hayat ve geçen ömüre mahkumsun, mutlu olabiliyorsan ne ala, ben olamazdım zira...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Arif Aykın

Evi 142.500 tl ye aldım 2015 Aralık ayında 1.11 kredi çektim. 127.500 tl. 10 yıllık ödeme planına göre 235.000 tl ödüyordum. Aylık ödemesi 1930 türklirasıydı. Kendi kendime 1930 veren Arif 2000 tl verir iş yerinden de 2 yıl zam almaz (daha yeni girdiğimden o zamanlar) 3. Yıl eşek değiller herhalde 100 tl 100 tl her sene arttırırlar dedim. 3. Yıl 2100 4. Yıl 2200 5.yıl 2300 6. Yıl 2400 ve son 22 ay 2462 tl ödüyorum. Toplam ödeme planı 210.000 tl ödeme yapıyorum. 25.000 tl kârım oldu bu durumda. Şu anda 27. Taksit ödedim çok şükür. Şu anda oturduğum bölgede benim ev gibi büyük Ve kullanışlı yok 128 m2 net 145 m2 brüt kullanımı var. Bakalım hayat neler gösterecek gelecek yıllarda.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Nihat Palolu
14 saat önce, Mehmet Göktürk yazdı:

Zorunlu olarak pahalı kirada oturuyorsunuz bence.

13 saat önce, Mert Gulkokan yazdı:

Demek istediğim şu ev kirası sahibine fsyda sağlamıyor
Aldığın kira eninde sonunda evin bakımına gidiyor
Sadece evin değeri yıllar içindeki artışı senin cebine kar kalıyor

O yüzden ev alıp kiraya vermek mantıklı değil. Kiraya verilecekse mantıklı olan dükkan.

Dükkanın 3 tane duvarı var, çıkan kiracı zarar verse ne olur, sür tavan boyasını duvara geç git.

Ki zaten buna gerek kalmıyor, her kiracı kafasına göre boyayıp dekor yapıp giriyor yapacağı işe göre.

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
Erdal Aydın

4 yıllık evliyim ve kiradayim, kirayı 1 kere olsun aksatmadim, bir kimse rahatsız olup kapima gelmedi. Fakat ben ev sahiplerinden tiksindim, midem bulandı. Şu an 2. Evde oturuyorum. Allah'ın belası mahallede araba park edecek yer bulamıyorum, 1300 olan kira 1 sene sonunda 1500 lira oldu. 200 lira zam geldiği gün kendi kendime "bu adama 2. Zammı yaptırmayacagim ve bir daha bu mide bulantısı insanlarla muhatap olmayacağım" diyip ev almaya niyetlendim.
Ev alan zarar etmez arkadaş, bankaya verdiğim faiz aldığım paranın 2 katını geçse bile zarar etmiyorum. Evin primi umrumda değil, 10 yılda faize verdiğim para 10 yıllık kiradan daha az oluyor.

Yorum bağlantısı
M.Fatih Yüce
(düzenlendi)
10 dakika önce, Erdal Aydın yazdı:

4 yıllık evliyim ve kiradayim, kirayı 1 kere olsun aksatmadim, bir kimse rahatsız olup kapima gelmedi. Fakat ben ev sahiplerinden tiksindim, midem bulandı. Şu an 2. Evde oturuyorum. Allah'ın belası mahallede araba park edecek yer bulamıyorum, 1300 olan kira 1 sene sonunda 1500 lira oldu. 200 lira zam geldiği gün kendi kendime "bu adama 2. Zammı yaptırmayacagim ve bir daha bu mide bulantısı insanlarla muhatap olmayacağım" diyip ev almaya niyetlendim.
Ev alan zarar etmez arkadaş, bankaya verdiğim faiz aldığım paranın 2 katını geçse bile zarar etmiyorum. Evin primi umrumda değil, 10 yılda faize verdiğim para 10 yıllık kiradan daha az oluyor.

Her kiracı ve ev sahibi aynı olmuyor. Benimde tiksindiğim kiracılarım oluyor. Aman çıkmasın diyerek az zam yaptığım dost dediğim kiracılarımda.Bu tamamen insanları tutumu ile alakalı. 200 lira zammı neden kabul ettinizki? Zam yıllık enflasyon ile orantılı yapılır oda en fazlasıdır. Birde ev sahiplerini anlamanız açısından basit bir örnek vereyim sizlere.Bizim insanlarımızın bir çoğu kendi aracını kullandığı gibimi kullanıyor?  kiralık araçları bir düşünün anlayacaksınız ne demek istediğimi.

tarihinde M.Fatih Yüce tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Erdal Aydın

Her kiracı ve ev sahibi aynı olmuyor. Benimde tiksindiğim kiracılarım oluyor. Aman çıkmasın diyerek az zam yaptığım dost dediğim kiracılarımda.Bu tamamen insanları tutumu ile alakalı. 200 lira zammı neden kabul ettinizki? Zam yıllık enflasyon ile orantılı yapılır oda en fazlasıdır. Birde ev sahiplerini anlamanız açısından basit bir örnek vereyim sizlere.Bizim insanlarımızın bir çoğu kendi aracını kullandığı gibimi kullanıyor?  kiralık araçları bir düşünün anlayacaksınız ne demek istediğimi.
Kira artışı Tüfe ye göre oldu zaten, güzide ülkemizde enflasyon yok ya hani, işte o yüzden 1300 liradan 1500 liraya çıktı. Kira gelsin de diye düşünerek hareket ederseniz kiracı ile sorun yaşamanız çok muhtemel zaten. Babamın kiradaki evi 2 ay boş kaldı, ilan bile vermedik tanıdık biri vesile olsun diyerek.
Muhakkak iyi insanlar vardır ama ben 2 de 2 yaptım, bu da benim kismetim belki. Ama sonuç olarak kötü komşu atasözüne geldi iş. Allah izin verirse ev sahibi olmak için tüm imkanlarım seferber olacak.
Allah nasip etmeyeceği şeyin hayalini kurdurmaz sözünden yola çıkarak da, kiraya zam geldikten 1 hafta sonra, ben sağda solda ev ilanlarına bakarken amcam aradı, dededen kalan arsaya müşteri çıkmış.
Yorum bağlantısı
Nuri Güngör

5 yıl oldu alalı 0.70 den çekmiştim krediyi kısmetse bu ay son taksidi ödüyorum %60 civarı da prim yaptı ev bir kez kiraya oturdum 4 yıl hiç problem yaşamadık evi bosalttiktan sonra da ev sahibim arayıp teşekkür etmişti evin durumundan dolayı 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Mert evlenme kavramını yanlış anlamış. [emoji23]

• Beğen 2
  • Mutlu 5
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...