İçeriğe Yönlendir

EGR İptali Yararlı mı? Zararlı mı?

Efe Serhan Oğuz

Recommended Posts

Efe Serhan Oğuz

EGR iptali yaptıran var mı?

Ne gibi sonuçları (olumlu yada olumsuz) olur?

Okuduğum kadarıyla;

Egr iptali 2 şekilde yapılıyor. EGRnin emme manifolduna düz metal conta koyuluyor veya yazılımsal olarak iptali yapılıyor.

Zaten performanslı kullanımlarda ve yüksek devirlerde devre dışı kalıyor. Buradan yola çıkarsak EGR sizce motorun ömrünü uzatmak için mi var yoksa avrupa egzoz gazı  kurallarına uymak için filan mı var?

Bilen varsa bilgilendirirse sevinirim.

Yorum bağlantısı
Murat Öngür

egr iptali çok işime yaradı diyenle bire bir hiç karşılaşmadım ! birde iptal edildikten belirli bir süre sonra arıza ışığı yanıyor devamlı sonra körletiyorsunuz belirli bir süre sonra tekrar yanıyor.

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
(düzenlendi)

Renault'ta hem Servet abi'den öğrendiğim hem de serviste teyid ettirdiğim, ısıtma suyu egr'nin içinden geçiyor. Böylelikle motor çok daha erken ısınıyor. Yakıt ekonomisi için şart. Ben elletmedim.

Ford'ta da iptal edip memnun olan çok. Forumumuzda bolca bulabilirsiniz konularda.

tarihinde Sani Gerşon tarafından düzenlendi
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Dizel için diyorum, 1500 2000 devirde yaşayanlar için egr sorun demek. Körlenince araç performansı artıyor deniyor ancak artmıyor. Sağlıklı egr'nin çalıştığı hale geliyor kısmen

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
6 dakika önce, Sani Gerşon yazdı:

Renault'ta hem Servet abi'den öğrendiğim hem de serviste teyid ettirdiğim, ısıtma suyu egr'nin içinden geçiyor. Böylelikle motor çok daha erken ısınıyor. Yakıt ekonomisi için şart. Ben elletmedim.

Ford'ta da iptal edip memnun olan çok. Forumumuzda bolca bulabilirsiniz konularda.

iptal de olsa egr hala sıcak. egr ford a özel bir parça mı olmuş? olabilir şaşırmam artık

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Efe Serhan Oğuz

O kadar çok yorum var ki, bir taraf iptal ettirdim çok iyi oldu diyor, bir taraf iptal ettirmek zarar verir diyor. İşin içinden çıkabilmek için gerçekten yaptıran birini bulmak gerekli sanırım. 

Yorum bağlantısı
Köksal Yılmaz

Bizim 2004 kangoonun egrsini fabrika körlemiş, araba 1.6 dizel focusumdan daha iyi toparlıyor düşük devirde.

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Servet Aydın
iptal de olsa egr hala sıcak. egr ford a özel bir parça mı olmuş? olabilir şaşırmam artık
Hava akımı yok, ısı borulardan geldiği kadar.
Bizim 2004 kangoonun egrsini fabrika körlemiş, araba 1.6 dizel focusumdan daha iyi toparlıyor düşük devirde.
Sadece 65 bg olanlar ve ülkemize gelenler iptal
Yorum bağlantısı
Köksal Yılmaz
Şimdi, Servet Aydın yazdı:

Hava akımı yok, ısı borulardan geldiği kadar. Sadece 65 bg olanlar ve ülkemize gelenler iptal

Evet bizimki bu özellikleri taşıyor :)

Yorum bağlantısı
Efe Serhan Oğuz

Doğru şekilde İptal ettirenlerin ortak görüşü şu;

1)Çekiş gücü arttı

2)Yakıt azaldı

3)Siyah duman atma ortadan büyük oranda kalktı

4)Gaz tepkileri arttı

EGR nin işi egzoza giden yanmamış kısmını tekrardan yanma odasına göndererek yanmasını sağlamak ve çevreye olan zararı minimuma indirmek. Bundan dolayı yanma ısısının azaldığı ve verimin düştüğü söylenmekte. Verim düşmesi ile gaza daha çok basmak gerektiği bu yüzden yakıtın daha çok yakıldığı söylenmekte. İptal ettirince bu yüzden yukarıdaki maddelerin olduğu belirtilmekte. Ama bilmiyorum tabii ki.

İptal ettirmem ile temizletmem/yenisini taktırmam arasında çok güzel bir fiyat farkı var. Bu yüzden zararı yoksa iptal ettirmek istiyorum. İptal ettiren forumdan birileri var. Okudum yazılarını amma yorumlarda karşı çıkanda çok insan var. 

Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Yanma ısısı düşmez bilakis artar. Asıl egr iptali sonrası duman atar araç. Yakıtı yakmadığı için ikinci fazda.

Açık kalma olayına gelince, sanılıyor ki egr vanası tam aç tam kapa. Oransal çalışır hepsi. 100 bg araç egr sağlıklı ise yine 100 bg, 0-100 12 saniye ise yine 12 saniye, tüketim karma 6 litre ise yine 6 litre tüketir.

Bu değerler dışına sapan araç oldu ki egr körlemesi ile bu değerlere geldi. O zaman teknik problem var demektir.

Finalde; egr körlemesini yazılımlı araçlar yapar ekseri. Emisyon tavan yapıyor, egr dünyayı kurtarayım diye açılıyor da açılıyor. Sürücü bunu sevmiyor. Kapa gitsin diyor

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
1 saat önce, Efe Serhan Oğuz yazdı:

.

EGR nin işi egzoza giden yanmamış kısmını tekrardan yanma odasına göndererek yanmasını sağlamak ve çevreye olan zararı minimuma indirmek. .

yanmamışı yakmak değil.  yanmayı yavaşlatmak için kötü gazla beslemek. bu sayede Azot Oksit (NOx) oluşumunu azaltmak.

İptali motor sıcaklığını artırır.

bu arada:  "Türkiye bir Avrupa Ülkesidir."

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
3 saat önce, Servet Aydın yazdı:

Hava akımı yok, ısı borulardan geldiği kadar.

teknolocik dci her gün ayrı şaşırtıyor başarılı

Yorum bağlantısı
Servet Aydın
1 saat önce, Çağlar Bayur yazdı:

teknolocik dci her gün ayrı şaşırtıyor başarılı

Yıldız neden komşusunun motorunu koymadı da, elin fransızının kapısını çaldı sandın

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Bahadır Taşpolat

Kesinlikle iptal edilmeli, iptal edildikten performans artışını göreceksiniz. Yakıt değişmez, egzos sistemine ellemezseniz. Ama yazılım ile iptal şart.

Sadece Körleme ile egryi bozarsınız.

Yorum bağlantısı
Servet Aydın
(düzenlendi)

Sağlıklı çalışan sistemde performans artmaz. İptal ile güç geldi ise sorun ört bas edildi demektir

5 saat önce, Efe Serhan Oğuz yazdı:

O kadar çok yorum var ki, bir taraf iptal ettirdim çok iyi oldu diyor, bir taraf iptal ettirmek zarar verir diyor. İşin içinden çıkabilmek için gerçekten yaptıran birini bulmak gerekli sanırım. 

Efe, kangoo 260.k, land 275.k. Egr ikisinde de aktif ve hiçbir sorun sıkıntı yok performans olarak araçlarımda.

tarihinde Servet Aydın tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Bahadır Taşpolat

Egr açık araçların emme manifoldlarını, boğaz kelebeklerini, intercoolerlarını sürekli söküp temizlemek istemiyorsanız iptal ettirmelisiniz, yanmış egzos gazı buralardan geçerek kurum bağlatıyor ve dolaylı olarak zamanla performans düşüyor, zira yanmış egzos gazının emme manifoldundan içeri girmesi performans için negatif etki etmekte. Araçta dpf yoksa direkt iptal edin, yüksek kilometreler için olası sorunlardan kurtulun.

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
7 dakika önce, Bahadır Taşpolat yazdı:

..yüksek kilometreler için olası sorunlardan kurtulun.

kanser gibi mi?

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
İbrahim Arslan

Milyonlarca dolarlık argeler sonucu neredeyse tüm önemli üreticilerce araclara eklenen bir özelliği iptal etmek hiç kafama yatmıyor.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Bahadır Taşpolat
5 dakika önce, Mehmet Göktürk yazdı:

kanser gibi mi?

Daha çok tümör diyelim

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mert Yeldan

Hep şunu merak ederim. Daha çabuk ısınsın diye egr konulacağına ekstradan ısıtma bujisi konulsa daha ucuza gelmez mi?

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Yorum bağlantısı
Bahadır Taşpolat
2 dakika önce, İbrahim Arslan yazdı:

Milyonlarca dolarlık argeler sonucu neredeyse tüm önemli üreticilerce araclara eklenen bir özelliği iptal etmek hiç kafama yatmıyor.

Avrupa egzos gaz salınım normlarından dolayı mecburlar yoksa mühendiste takmak istemez ama mecburlar, biz ülke olarak o seviyeye gelince bizde kapatamacağız egrleri, söküp atamayacağız katalik konvektörleri, partikül filtreleri..

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
4 dakika önce, Mert Yeldan yazdı:

Hep şunu merak ederim. Daha çabuk ısınsın diye egr konulacağına ekstradan ısıtma bujisi konulsa daha ucuza gelmez mi?

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

yanmamış egzos gazını emmeye sokuyor sadece ısıtmak için değil, kimyasal da var işin içinde.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
6 dakika önce, Bahadır Taşpolat yazdı:

Avrupa egzos gaz salınım normlarından dolayı mecburlar yoksa mühendiste takmak istemez ama mecburlar, biz ülke olarak o seviyeye gelince bizde kapatamacağız egrleri, söküp atamayacağız katalik konvektörleri, partikül filtreleri..

Biz avrupa ülkesiyiz.

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
1 dakika önce, Mehmet Göktürk yazdı:

Biz avrupa ülkesiyiz.

Hocam idolsünüz :bravo:

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...