İçeriğe Yönlendir

EGR İptali Yararlı mı? Zararlı mı?

Efe Serhan Oğuz

Recommended Posts

Mehmet Göktürk

Hava temizliğini ve kanser olmanızı engellemesi konularını geçersek,

EGR doğru çalıştığı takdirde motor valf ve ust oda sıcaklıklarını düşürür. Egzos sıcaklığını düşürür turboyu korur. 

Sorun çoğunlukla sıkışık kalan EGR valflerindendir. Bunlar sıkıntı yapabilir yanlış algı doğurur.

Pahalı değildir tüketici olayı değildir, hiçbir firma satış sonrası EGR satmayı planlamaz. Buradan kar etmek istemez. Çoğu araçta zaten dünyada EGR aracın ömrü ile aynı ömürdedir.

Öte yandan elbette eklenen her teknoloji yeni arıza kaynağıdır. Ne kadar basit o kadar rahat denilebilir. Eskimiş araçlarda iptal edilmesi arızaların azalması açısından mantıklı olabilir. 

Yorum bağlantısı
Muhammet Ali Deli
Mehmet Göktürk yazdı:

Hava temizliğini ve kanser olmanızı engellemesi konularını geçersek,

EGR doğru çalıştığı takdirde motor valf ve ust oda sıcaklıklarını düşürür. Egzos sıcaklığını düşürür turboyu korur. 

Sorun çoğunlukla sıkışık kalan EGR valflerindendir. Bunlar sıkıntı yapabilir yanlış algı doğurur.

Pahalı değildir tüketici olayı değildir, hiçbir firma satış sonrası EGR satmayı planlamaz. Buradan kar etmek istemez. Çoğu araçta zaten dünyada EGR aracın ömrü ile aynı ömürdedir.

Öte yandan elbette eklenen her teknoloji yeni arıza kaynağıdır. Ne kadar basit o kadar rahat denilebilir. Eskimiş araçlarda iptal edilmesi arızaların azalması açısından mantıklı olabilir. 

Mehmet bey kesinlikle katılıyorum. Özellikle hiçbir firma Egr satmayı planlamaz sözünüze. Her firma sorunsuz olsun ister aracı. Elbette eskiyen parça değişir fakat en geç eskiyen en dayanıklı parçaları olan araçlar çok tutulmuştur hep. 

İptal konusunda da haklısınız. Bizim ülkede bu bir gerçek maalesef. Örneğin şehir içi çalışan servisleri olan bir arkadaşım var vw mercedes marka genellikle. Araçlar 500 bine yaklaşınca zaten belli ediyor motor çekişte filan Dpf iptal ettiriyorum diyor. Bu Egr olayını çok araştırdım. Vardığım sonuç iptal yerine birkaç senede bir söktürüp temizletmek lazım bakım sırasında. Zaten temizlenince araç normale dönüyor. İnşallah bir gün biz de tertemiz yakıtlar kullanabiliriz. 

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...