İçeriğe Yönlendir

2013 Fiat 500L RockStar BA 1.6 Mjet II

Selçuk Bakış

Recommended Posts

Ali Darbaz

Difüzör 2400 mü dedin..  Nerde kaybettiysen büyüteç ile arardım ben. :D

Yorum bağlantısı
Önder Özcan
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

Mazot filtre ısıtıcısı var. Basit bir şey ama çok düşük sıcaklıklara kadar sıkıntısız çalıştırıyor aracı

Selçuk Bakış yazdı:

Aracı aldığımdan bu yana alacağım 😅 halen alamadım.

Bunlar indirimde şu aralar, tavsiye ederim :crazy:

Rus alev makinası: başlangıçtan günümüze

• Mutlu 3
Yorum bağlantısı
Selçuk Bakış
Metin Akbal yazdı:

Hani taş yünü saracaktık?

Önder Özcan yazdı:

Bunlar indirimde şu aralar, tavsiye ederim :crazy:

Bütün tavsiyeleri tek seferde deneyeceğim:crazy:

Çok üşengeçim işte 😁

Ali Darbaz yazdı:

Difüzör 2400 mü dedin..  Nerde kaybettiysen büyüteç ile arardım ben. :D

Aklıma geldi ama neyse 😃

Yorum bağlantısı
  • 4 hafta sonra...
Selçuk Bakış

Filtre ısıtıcı geldi, 1 haftadır bende ama halen takmadım.
Haftaya -20leri tekrar göreceğiz, bakalım işe yarayacak mı?

402bb9c4e6c972f814594c3a4952e921.jpg

AGM akü ile değişirse Uno iyi olur.
Uno kendi aküsünü toparladı, Yeni aküye şimdilik gerek kalmadı.
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Selçuk Bakış

Genel bilgilendirme yapalım,
Araç cuma günü çalışmadı, filtre ısıtıcıyı takamadım etrafı çok dardı işe geç kaldığım için o gün fazla uğraşmayıp yedekte olan Uno ile yolumuza devam ettik. 2. Araç veli nimetmis bunu çok iyi anladım.
Cumartesi günü öğlen hava sıcak olunca deneme amaçlı çalıştırdım, biraz zorlansa da çalıştı. Tabi bu çalıştırma için uğraştığım zamanlarda ilk marşta çalışmıyor, donan kısım her neredeyse kontak aç kapat yaptıkça çözülme olup çalışıyor. Her ihtimale karşı gece 5 10 dk çalıştırıp mazotun hareket etmesini sağlayıp stop ettim. Bu süreçte sanırım akü şarjını iyice tükettik.
Gece yine -20 yi geçen soğuk oldu sabah 10 gibi araca bindim ve çalışmadı. Ayrıca kalan aküyü de tükettik.
İlk defa marşı dahi çeviremeyecek kadar aküyü bitirdik.
Akü bitince Uno ile takviye denedik, ilk başta çalışacak gibi oldu ama akü ben bittim abi sal beni dedi ve takviye kablosu ince olduğu için bekleme ile de iş çok uzun sürecekti.
En son aküyü şarj edelim, şarj edene kadarda araç yatacak ve yedekte olan Uno ile işlerimi görürüz deyip yanından ayrıldım.
Eve geçince akü şarj cihazı bakarken aklıma çocuğun akülü arabasının şarj cihazı geldi, konseyden onay alınca aküyü sökmeye indim.
Küçük bir macerada burada yaşadık.
Uygun anahtar yoktu ama zor bela aküyü söktüm, hadi eve gidelim derken araba kumandadan kitlenmedi, aküyü söktük unuttuk ama neyse anahtar ile kitleriz dedik.
Neyse kilitledim ama kilitledikten sonra kapıları kontrol etmek geldi aklıma sadece ön kapı kilitlenmiş gerisi açık. Aklıma takviye kablosu geldi ama akü olmadığı için bagaj açılmıyor. Arka koltukları yatırıp aldık kabloyu ve aküyü kablo ile arabaya bağladım ama bırak kilitlemeyi tavan lambası dahi yanmıyor.

ec0303b7bfa01ff93860aeac66d7c8be.jpg

Aracı o halde bıraksak bir dert geri toplasak bir dert.
Neyse aküyü geri takıp kapıları kilitledim kaputu kilitlemeden aküyü söküp sadece şoför kapısının anahtar ile açılıp kapanmasını kontrol edip akü ile eve geçtim. Zıkkım çok ağır [emoji16]

d3ccfe9f275cf086f4f6270dc5bbc17e.jpg

Başladık akü şarjına, pazar 14 gibi 12.19 volt ile şarja bağladığım aküyü bugün 15.04 ile şarj cihazının da ışığı yeşil yanarken akşam 6ya doğru çıkardım.

e68971bc73185192e4811d30618019a4.jpg

Sürekli kontrol ediyordum, normalde salonda şarja takmıştım ama şarj cihazı baya ısınınca sistemi balkona taşıdım ve hem cihazın ısınması normale döndü hemde şarj hızlanmaya başladı.

Bu arada araç halen çalışmıyor ama marşın dönmesi çok iyi bir iki gün sonra havalar ısınacak şimdilik 2. Araç olduğu için marşı yakmayalım diye bekletiyoruz [emoji4]

• Beğen 2
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Selim Bilgin

Geçmiş olsun. Tüm 500L’ler böyleyse soğuk iklimde pek yanaşmamak lazım demek. 

Yorum bağlantısı
Selçuk Bakış
Selim Bilgin yazdı:

Geçmiş olsun. Tüm 500L’ler böyleyse soğuk iklimde pek yanaşmamak lazım demek. 

Sağolasın

Kesinlikle, ilk defa donup servise çektiğim zaman bir tane 500l geldi dizel, adam filtreyi kundaklamış bildiğin 😁

O zaman dedim işimiz var.

• Mutlu 2
Yorum bağlantısı
Selçuk Bakış

Bu akşam iş çıkışı eve geçtiğim de denemek için marş bastım zorda olsa çalıştı, zaten işim vardı baya kullandım akşam üstü, en son start stopda devreye girdi bende rahatladım 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Alpay Sumer
Selçuk Bakış yazdı:

Bu akşam iş çıkışı eve geçtiğim de denemek için marş bastım zorda olsa çalıştı, zaten işim vardı baya kullandım akşam üstü, en son start stopda devreye girdi bende rahatladım 

bozamadı yaa 😨

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
Selçuk Bakış yazdı:

Start stop bende sürekli kapalı. Akünün ömrünü en çok yiyen şey start stop. Tavsiyem, sürekli kapatın.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Selçuk Bakış
Sani Gerşon yazdı:

Start stop bende sürekli kapalı. Akünün ömrünü en çok yiyen şey start stop. Tavsiyem, sürekli kapatın.

Sürekli kapalı bende de, sadece kışın arada böyle akü durumunu kontrol etmek için açıyorum. Devreye girdiğini görünce hemen kapattım 

Alpay Sumer yazdı:

bozamadı yaa 😨

Doğuştan bozuk bu 😅

• Beğen 1
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Eyüp Çetin
Selçuk Bakış yazdı:

Genel bilgilendirme yapalım,
Araç cuma günü çalışmadı, filtre ısıtıcıyı takamadım etrafı çok dardı işe geç kaldığım için o gün fazla uğraşmayıp yedekte olan Uno ile yolumuza devam ettik. 2. Araç veli nimetmis bunu çok iyi anladım.
Cumartesi günü öğlen hava sıcak olunca deneme amaçlı çalıştırdım, biraz zorlansa da çalıştı. Tabi bu çalıştırma için uğraştığım zamanlarda ilk marşta çalışmıyor, donan kısım her neredeyse kontak aç kapat yaptıkça çözülme olup çalışıyor. Her ihtimale karşı gece 5 10 dk çalıştırıp mazotun hareket etmesini sağlayıp stop ettim. Bu süreçte sanırım akü şarjını iyice tükettik.
Gece yine -20 yi geçen soğuk oldu sabah 10 gibi araca bindim ve çalışmadı. Ayrıca kalan aküyü de tükettik.
İlk defa marşı dahi çeviremeyecek kadar aküyü bitirdik.
Akü bitince Uno ile takviye denedik, ilk başta çalışacak gibi oldu ama akü ben bittim abi sal beni dedi ve takviye kablosu ince olduğu için bekleme ile de iş çok uzun sürecekti.
En son aküyü şarj edelim, şarj edene kadarda araç yatacak ve yedekte olan Uno ile işlerimi görürüz deyip yanından ayrıldım.
Eve geçince akü şarj cihazı bakarken aklıma çocuğun akülü arabasının şarj cihazı geldi, konseyden onay alınca aküyü sökmeye indim.
Küçük bir macerada burada yaşadık.
Uygun anahtar yoktu ama zor bela aküyü söktüm, hadi eve gidelim derken araba kumandadan kitlenmedi, aküyü söktük unuttuk ama neyse anahtar ile kitleriz dedik.
Neyse kilitledim ama kilitledikten sonra kapıları kontrol etmek geldi aklıma sadece ön kapı kilitlenmiş gerisi açık. Aklıma takviye kablosu geldi ama akü olmadığı için bagaj açılmıyor. Arka koltukları yatırıp aldık kabloyu ve aküyü kablo ile arabaya bağladım ama bırak kilitlemeyi tavan lambası dahi yanmıyor.

ec0303b7bfa01ff93860aeac66d7c8be.jpg

Aracı o halde bıraksak bir dert geri toplasak bir dert.
Neyse aküyü geri takıp kapıları kilitledim kaputu kilitlemeden aküyü söküp sadece şoför kapısının anahtar ile açılıp kapanmasını kontrol edip akü ile eve geçtim. Zıkkım çok ağır emoji16.png

d3ccfe9f275cf086f4f6270dc5bbc17e.jpg

Başladık akü şarjına, pazar 14 gibi 12.19 volt ile şarja bağladığım aküyü bugün 15.04 ile şarj cihazının da ışığı yeşil yanarken akşam 6ya doğru çıkardım.

e68971bc73185192e4811d30618019a4.jpg

Sürekli kontrol ediyordum, normalde salonda şarja takmıştım ama şarj cihazı baya ısınınca sistemi balkona taşıdım ve hem cihazın ısınması normale döndü hemde şarj hızlanmaya başladı.

Bu arada araç halen çalışmıyor ama marşın dönmesi çok iyi bir iki gün sonra havalar ısınacak şimdilik 2. Araç olduğu için marşı yakmayalım diye bekletiyoruz emoji4.png

Macera romanı gibi okudum. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Furkan Bakırel

Donmaması lazım mazot filtresi ne zaman değişti abi ? Yada mazot kalitesiz olabilir , komşunun Doblo her sabah tıkır tıkır çalışıyor . Ben de geçen bastım akü zayıf ama sıkıntısız çalıştı .

Yorum bağlantısı
Selçuk Bakış
Furkan Bakırel yazdı:

Donmaması lazım mazot filtresi ne zaman değişti abi ? Yada mazot kalitesiz olabilir , komşunun Doblo her sabah tıkır tıkır çalışıyor . Ben de geçen bastım akü zayıf ama sıkıntısız çalıştı .

Son bakımda değişti, katkı da var içinde ama donuyor. Benim evin konumu sıkıntılı, mezarlığa yeni yapılan ayyıldız camisini bilirsin, tam orası. Sivas -20 ise benim orası 6-7 derece daha düşük. Filtreden motora giden kablo kalem inceliğinde, donan kısım sanırım orası galiba ama emin değilim yine de.

Eyüp Çetin yazdı:

Macera romanı gibi okudum. 

Macera olmazsa olmazımız, Uno da da ufak birşeyler yaşadık 😅

Yorum bağlantısı
Selçuk Bakış
Fatih Keskin yazdı:

Sizin memleket nere kardeş uçak gelebiliyor mu?

Kanada gibi belirli zamanları var 😁

Mert Gulkokan yazdı:

eskişehirde geceleri -20

sabah 7.30 da marşı tek tık ile alıyorum 

o esnada sıcaklık -10 gösteriyor araç

hiç sorun yaşamadım

Komşuların da çalışmayan araçları var, yerimiz çok yüksek ve gece aşırı esinti var. Merkezde -20 ise benim burası -26 -27 çıkar.

Fiesta da bir kere dondu ama bu daha çok donuyor.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu

O soğukta güzergahın başında rampa yoksa motor da zor ısınır valla. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Selçuk Bakış
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

O soğukta güzergahın başında rampa yoksa motor da zor ısınır valla. 

Motor gidene kadar ısınmıyor ama Allah'tan ptc var 😊 üşümeden gidiyoruz

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Barış AÇIL

Selcuk beyin bulunduğu yer kuzeyden, doğudan sürekli no frost gibi ufler.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 4 hafta sonra...
Önder Özcan

Senin mazut ne zaman çözüldü ya [emoji2960][emoji1787]

• Mutlu 2
Yorum bağlantısı
Selçuk Bakış
Önder Özcan yazdı:

Senin mazut ne zaman çözüldü ya emoji2960.pngemoji1787.png

Dün çözülmüştü, bugün gene kar var diyorlar 😁

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 4 hafta sonra...
Selçuk Bakış

Biraz uykudan uyandık
Ayda 150 km [emoji4]

59e0ff50131e58cbbba72a5f83fe4a15.jpg

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...