İçeriğe Yönlendir

BES

Bülent Tarakçı

Recommended Posts

Bülent Tarakçı

Bes in bir kandırmaca olduğunu düşünüyorum. 

- Ana Para 17.016,06

- Getiri 4.228,93

- Devlet Katkısı Hesabındaki Toplam Tutar (**) 3.464,57 • Hak Kazanılan Devlet Katkısı Tutarı 514,10 • Hak Kazanılmayan Devlet Katkısı Tutarı 2.944,88

- Gelir Vergisi Kesintisi (%15) 639,92

- Toplam 20.826,51

7 yıl 6 ay  Bes e para yatırdım. Besten ayrılmaya karar verdim. Çünkü her geçen gün zarar ediyorum. Bana getirisi yukarı da ektedir. Dikkat edin, devletimizin bana ödeyeceği katkı 7,5 yıl için 3464 TL nin 514 TL(yaklaşık %15-17 arası bir orana denk geliyor) si. Eğer paramı kümülatif olarak faize yatırmış olsaydım, daha fazla getirisi olacaktı. Altın veya dövize yatırsaydım bu değerlerin geçen yılki fiyatlarıyla bile en az 30 binim olurdu. BES e asla bulaşmam, bulaşmanızı da tavsiye etmem.  

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)

paranı kendin fonda sakla ve düzenli kontrol et ayarlamaları yap, al sana mega bes :)  

yada altın al ve sakla, gram altın, banka sanal altını değil haaa....

tarihinde Ali Cihangiroğlu tarafından düzenlendi
  • Beğen 3
Yorum bağlantısı
Tahir Ak
paranı kendin fonda sakla ve düzenli kontrol et ayarlamaları yap, al sana mega bes [emoji4]  
Ben sanal altın alıyorum sorun olur mu?
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
33 dakika önce, Bülent Tarakçı yazdı:

- Ana Para 17.016,06

- Getiri 4.228,93

- Devlet Katkısı Hesabındaki Toplam Tutar (**) 3.464,57 • Hak Kazanılan Devlet Katkısı Tutarı 514,10 • Hak Kazanılmayan Devlet Katkısı Tutarı 2.944,88

- Toplam 20.826,51

7 yıl 6 ay  Bes e para yatırdım. Besten ayrılmaya karar verdim. Çünkü her geçen gün zarar ediyorum. Bana getirisi yukarı da ektedir. Dikkat edin, devletimizin bana ödeyeceği katkı 7,5 yıl için 3464 TL nin 514 TL(yaklaşık %15-17 arası bir orana denk geliyor) si. Eğer paramı kümülatif olarak faize yatırmış olsaydım, daha fazla getirisi olacaktı. Altın veya dövize yatırsaydım bu değerlerin geçen yılki fiyatlarıyla bile en az 30 binim olurdu. BES e asla bulaşmam, bulaşmanızı da tavsiye etmem.  

Fonun ne ki..? 

Muhtemelen benim durumumdasın :)

Ben de 8 yıla yakın ödedim ve unutmuştum.. 

Getirisi seninki kadardı.. 

Geçen aylarda aklıma geldi. Fonları değiştirdim. 28 martta 22,200 iken değiştirmiştim. Şu an baktım. 23,040 olmuş. 

Keşke unutmasaymışım.. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi

Yanlış bı anlaşılma var. 10yil dolmadan sistem den çıkış yapılırsa devlet katkısı kesintiye uğruyor. O yüzden 3000kusur rakam hak edilenden 500 e düşüyor.

Ayrıca fon tercihi size kalmış bir şey. Riskli fonlar yada risksiz fonlar mevcut getirileri riske göre değişken. Uzun vadede ben %100 altın dayım. Çok büyük paralar biriktirmedim ama her ay 100 lira civarı altın almış gibi oluyor. İlk 1grama tekabül edecek şekilde idi . Altın yürüyünce alım tutarı azaldı . Ama eski akımlardan altın yükseldikçe ki oranda getiri arttı. İlk yaptırdığım besin aslında değeri şuan 2 ye katladı. Tabi alım gücündeki düşüş de 2 katladı 🤔

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Selim Kaya

Bir de o para ile daha çok getiri elde etmek için, paranın tamamının elde olması gerek. Bu sistem benim gibi sabit geliri olanlar için diye düşünüyorum. Zorunlu ile başladım. Her ay yaklaşık 70 lira civarı kesiliyor. Aylık 70 lira ile ne getiri sağlayabilirim ki. Zamanı gelince birden çok yerden gelecek. Benim BES + Emeklilik + Kurum Vakfı ve aynı şekilde hanımında var. 

Yorum bağlantısı
Bülent Tarakçı
2 dakika önce, Mustafa Tüfekçi yazdı:

Yanlış bı anlaşılma var. 10yil dolmadan sistem den çıkış yapılırsa devlet katkısı kesintiye uğruyor. O yüzden 3000kusur rakam hak edilenden 500 e düşüyor.

Mustafa bey;

Yanlış anlaşılma yok. Ben hangi durumda ayrılırsam ne alacağımı biliyorum. Yani 10 yıl dolmadan ayrılınca ne alacağımı ne kadar kesinti olacağını biliyordum. Benim isyanım, sadece devlet katkısına değil ki.  Birikimimin 3 katını 5 katını istemiyorum. Ama bu kadar da olmaz ki! 

Bu gün itibari ile 298 TL ödüyorum. 298 TL X 90 ay = 26820 TL yapar. Kaldı ki faiz vs. hesaplamıyorum. Devlet katkısından da vazgeçtim. 

17 dakika önce, Mehmet Ozyurek yazdı:

Fonun ne ki..? 

Muhtemelen benim durumumdasın :)

Ben de 8 yıla yakın ödedim ve unutmuştum.. 

Getirisi seninki kadardı.. 

Geçen aylarda aklıma geldi. Fonları değiştirdim. 28 martta 22,200 iken değiştirmiştim. Şu an baktım. 23,040 olmuş. 

Keşke unutmasaymışım.. 

Mehmet abi;

Fonları değiştireyim de hangisini seçeyim? Hisse senedi seçeyim de hangisini seçeyim? Maşallah şirket değerleri yaptıkları kara göre artıp azalmıyor ki. Her şey spekülatörlerin insafına kalmış. Doğru dürüst denetim mekanizması yok ki. A şirketini inceliyorsun, aldıklarına sattıklarına bakıyorsun, yatırımlarına ,özvarlıklarına bakıyorsun, her şey yolunda kâr açıklar diyorsun. Bırak kârı, zarar açıklıyor. Kapalı olup hiç bir şey üretmeyen şirket kağıtlarının tavan tavan gittiği memlekette borsa ya bağlı fonlarda neye göre nasıl değişiklik yapayım ben? 

Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi

Misal ben 1175 TL para yatırmışim. Altında olduğum için %26 değer kazanmış. Devlet de katkisini artık nerde değerlendirdi ise %1kusur zarar etmiş. Ama yinede 200kusur ira eklicem sana demiş.( O rakamda bı seylik var ama katkı ay dolunca felan veriyorsa belki ondan yatanın tam %25karsiligina denk gelmemiş)

Neyse benim 1175 liram şuan 1826 lira olmuş. 10 seneye olmezsem toplu çıkarım . Çünkü emeklilik yaşına beklersem o kadar uzun vadeli planlarim yok :)7bb2c3b92cdda67500bd70ab9404f0d0.jpg

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
9 dakika önce, Bülent Tarakçı yazdı:

Mehmet abi;

Fonları değiştireyim de hangisini seçeyim? Hisse senedi seçeyim de hangisini seçeyim? Maşallah şirket değerleri yaptıkları kara göre artıp azalmıyor ki. Her şey spekülatörlerin insafına kalmış. Doğru dürüst denetim mekanizması yok ki. A şirketini inceliyorsun, aldıklarına sattıklarına bakıyorsun, yatırımlarına ,özvarlıklarına bakıyorsun, her şey yolunda kâr açıklar diyorsun. Bırak kârı, zarar açıklıyor. Kapalı olup hiç bir şey üretmeyen şirket kağıtlarının tavan tavan gittiği memlekette borsa ya bağlı fonlarda neye göre nasıl değişiklik yapayım ben? 

Ben uzun dönem dokunmayı düşünmediğim için uzun dönem getirisi iyi olan fonları seçmiştim.. Orta riskli bir plan oluşturmuştum.. 

Sigorta şirketlerinin fonlarının getirilerini gösterdikleri tablolar var.. 

Hangi şirkette senin Bes. 

Yorum bağlantısı
Bülent Tarakçı
12 dakika önce, Recep Selim Kaya yazdı:

Bir de o para ile daha çok getiri elde etmek için, paranın tamamının elde olması gerek. Bu sistem benim gibi sabit geliri olanlar için diye düşünüyorum. Zorunlu ile başladım. Her ay yaklaşık 70 lira civarı kesiliyor. Aylık 70 lira ile ne getiri sağlayabilirim ki. Zamanı gelince birden çok yerden gelecek. Benim BES + Emeklilik + Kurum Vakfı ve aynı şekilde hanımında var. 

Umarım o bir çok yerden gelecek paranız sizi tatmin etsin. Ama açık yazayım "Sanmıyorum". Her ay 10 ar 20 şer euro yada dolar alın(Her ne kadar istemesem de memleketin gerçeği) daha çok kazanırsınız. 47 yıl geriye dönüp baktığımda gördüğüm budur. Hele hele üretimin olmadığı bir ülkede zarar etmezsiniz diye düşünüyorum. 1 gün düşer 2 gün sonra verdiğini geri alır elin gâvuru. Tıpkı bu günlerde olduğu gibi. Bakınız borsa. Yüzde 65-70 i yabancıların elinde, istediği gibi at oynatıyorlar. Bir gün yüzde 2 yukarı , sonraki her gün 1, 1 buçuk aşağı. Kazandıkları kadar vergi de vermiyorlar. Ballı börek yani.

1 dakika önce, Mehmet Ozyurek yazdı:

Ben uzun dönem dokunmayı düşünmediğim için uzun dönem getirisi iyi olan fonları seçmiştim.. Orta riskli bir plan oluşturmuştum.. 

Sigorta şirketlerinin fonlarının getirilerini gösterdikleri tablolar var.. 

Hangi şirkette senin Bes. 

Vakıfemeklilik. 

Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi

Mehmet abi;
90aydir 298 odemediniz ama ha derseniz benim param enflasyon a karşı eriyor felan o başka bir şey.

Zaten bu sistem ucuk kaçık karlar getirecek bir şey değil. Tasarruf alışkanlığı yaratmak için ve de devletin sizin gelirinizden gönüllü olarak kesinti yapilmasına rıza gösterdiğiniz bir mekanizma.

Zarar edildiğini düşünmek de yanlış. Ama alternatif karlardan vaz geçildiği başka bir gerçek bence.

Yinede sistem 10 yıl üzerine işliyor ve katkının daha az kesinti ile çıkılması için 10yil konusu önemli. Hatta çoğu planda 5 yıl öncesinde cikilinca ana paradan da kayıp oluyor. 5yili geçince devlet katkısının %15 civarı diye aklımda kalmış size veriliyor. Hatta yanlis olmasın 10 yıl dolunca da yine %100 devlet katkısı bakiyesi alınamıyor olabilir. Onun üzerinden kesinti rakamını yanlış soylemeyim. Uzmana sormak lazım
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Selim Kaya
15 dakika önce, Bülent Tarakçı yazdı:

Umarım o bir çok yerden gelecek paranız sizi tatmin etsin. 

Tatmin etmeyeceğini ben de biliyorum. Küçük rakamlarla dahil olup devam ettiğimiz bir sistemde köşeyi dönmek diye bir derdim yok. Çeşitli mekanizmalarla bağlı kalmadığımız bir tasarruf hesabı, ilk sıkıntıda gözden çıkarılabilir. Yoksa döviz vb. tasarruflarımı saymıyorum şimdilik. Onlarda ayrı bir kulvarda koşuyor. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ahmet Gül
1 saat önce, Bülent Tarakçı yazdı:

- Ana Para 17.016,06

- Getiri 4.228,93

- Toplam 20.826,51

Aynı fikirdeyim Bülent Bey. Bu konu daha önce tartışılmıştı. Ev araba beyaz eşya vb bütçede gedik açan mallara kıyasla BES’in zarar ettiğini hep söylemişimdir.  Kazancınız iyi ihtimalle %30 yedi yıl önce bir Focus 55 bindi yanılmıyorsam. 

Yorum bağlantısı
Bülent Tarakçı
3 dakika önce, Ahmet Gül yazdı:

Aynı fikirdeyim Bülent Bey. Bu konu daha önce tartışılmıştı. Ev araba beyaz eşya vb bütçede gedik açan mallara kıyasla BES’in zarar ettiğini hep söylemişimdir.  Kazancınız iyi ihtimalle %30 yedi yıl önce bir Focus 55 bindi yanılmıyorsam. 

Kesinlikle. 

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

BES in tek avantajı var, her gün hafta ay yatırım yapacak mecra aramadan elektrik faturası gibi otomatik olarak tasarruf saplatmak. Getirisi yatırımcının elinde. Çok çok iyi piyasa bilgisi gerkemeden, yüksek getiri arzusu var ise riskli portföy seçilebilir. Orta karar yavaş yavaş gelecekte toplu param garanti olsun istenirse orta/düşük risk grubu seçilebilir.

Tabiki piyasa takibi yapılabiliyor ve zaman ayrılırsa tasarruf amaçlı diğer araçlar mevcut.

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)
2 saat önce, Tahir Ak yazdı:
2 saat önce, Ali Cihangiroğlu yazdı:
paranı kendin fonda sakla ve düzenli kontrol et ayarlamaları yap, al sana mega bes emoji4.png  

Ben sanal altın alıyorum sorun olur mu?

sorun olur, kriz anında devlet el koyar, herşey olur, adı üstünde sanal, altın gerçekte alınıp saklanmalı...

tasarruf alışkanlığı olan insan için bes gereksiz, fonlarını seç kendin hallet, istediğinde çek kafana göre, bizde bes demek esasında devlete para kaynağı sağlamak,  teşvik etmelerinde ve zorunlu beste falan amaçta bu zaten, bence bu olsun faydamız olsun devlete ama devlette..... neyse sonu siyaset bunun.... 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Vesile ile krizi olmadan önce mortgeyç i bilmezdik, krizi ile öğrendik, sıradaki kriz olmayan altın ı fon adı altında satanlardan gelecek derim.

Altın nın karakterine aykırı , altın adı altında kağıt satmak. Açığa dolar satıp, kaldıraç ile bir günde %100 nü kaybedenler gibi, geçen hafta (yeni daha 1 hafta sadeec) önce

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)
5 dakika önce, Çağlar Bayur yazdı:

Vesile ile krizi olmadan önce mortgeyç i bilmezdik, krizi ile öğrendik, sıradaki kriz olmayan altın ı fon adı altında satanlardan gelecek derim.

Altın nın karakterine aykırı , altın adı altında kağıt satmak. Açığa dolar satıp, kaldıraç ile bir günde %100 nü kaybedenler gibi, geçen hafta (yeni daha 1 hafta sadeec) önce

Altın fiziksel olarak alınacak, gerisi boş iş...

Altın savaş zamanında ve ağır krizlerde geçerli olacak tek şey sanırım, şuan ülkeler harıl harıl bizde dahil Altın stoklarını arttırmaya bakıyor, bizimkiler abd deki stoğu isviçreyemi ne kaydırmış mesela bu güvensizlikten çünki el koyacaklar bu net, 3. dünya savaşına belki daha zaman var ama ağır ekonomik çöküş daha yakın,  boşa altın stoklamıyor bu devletler.....

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
1 dakika önce, Ali Cihangiroğlu yazdı:

abd deki stoğu isviçreyemi

İngiltereye, dünyada helal yatırımı tek belirleyen İngiliz Kraliyet ailesidir, resmi kamuya açık bilgidir yayılabilir. Birçok Saudi şirketi o yüzden İngilterede de şube açar. İSviçre hesap açmak için üste para alır ve hesap sahibinin ismini hesabı açan bile bilmez, ayrı dünya orası bulaşmayalım

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Erdem Bozkurt

8 yıldar beri bes'teyim tek derdim para biriktirip güzel şeylere harcamak nasip olursa öncelik çocuklarımın eğitimi,paranın değeri elbette önemli olan ki döviz kurlarının yükselişi paramızın değerini ne hale getirdi,şuanki bes birikimim hayal edemiyeceğim rakamlarda azçok getirisinide gözardı edilmez,planlarımın gerçekleşmesini nasipse sağlayacak gibi, diğer türlü kenarda para tutmak kendi adıma imkansız....

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

11656TL yatırmışım, düzgün fon ayarlaması ile tüm gelirlerin toplamı 19500TL şu an.

Sanırım yanlış fon seçimi yapmışsınız.

2014 Nisan'da başlamışım bu arada.

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)
11 dakika önce, Sani Gerşon yazdı:

11656TL yatırmışım, düzgün fon ayarlaması ile tüm gelirlerin toplamı 19500TL şu an.

Sanırım yanlış fon seçimi yapmışsınız.

2014 Nisan'da başlamışım bu arada.

4 senede  7844 tl.

2014 altını gramı 95 tl.

2018 altını  gramı 191 tl.

11656/95= 122.694 gram

122.694 gram * 191= 23434 tl

fark=3934 tl.

4 senede 11778 tl.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
2 dakika önce, Ali Cihangiroğlu yazdı:

4 senede yaklaşık 8000 tl.

2014 altını gramı 95 tl.

2018 altını  gramı 191 tl.

11656/95= 122.694 gram

122.694 gram * 191= 23434 tl

fark=3934 tl.

4 senede 11778 tl.

tam yazıyordum ki hatadır diye, yapılmışı olmuş.

hata şu: 4 yılda her ay taksitle yatanı, gidip 4 sene önceden toplam yatırılmış gibi o günden bugünki değre çekmek hatadır.

bes ekranlarındaki süslü görünüm için şu yatmış şimdi bu kazanlımış rakamlarıdan yalın halde hesap yapılamaz.

4 sene önce toptan 11656 yatmadı o para 4 yılda her ay birikti

14 dakika önce, Sani Gerşon yazdı:

yetersiz veri burdan hesap yapılamaz

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Bes altından daha çok getirir demedim ki arkadaşlar? Bülent bey'in bes'i ile karşılaştırdım sadece.

4 sene evvel 11binTL'm olsaydı, tabii ki altın alırdım ben de. Ama yoktu, ayda 100TL ile de altın alamayacağımıa göre :)

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
1 dakika önce, Sani Gerşon yazdı:

ayda 100TL ile de altın alamayacağımıa

alırsın gr gr

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...