İçeriğe Yönlendir

Muayeneden Geçmeyen Vidalı Plakalar

Sercan Demir

Recommended Posts

Sercan Demir

Merhaba,

Ekteki fotoğrafta da görüldüğü üzere bu plakada bulunan bir vida yüzünden muayeneden ağır kusur olarak kaldım. (Vida G harfinin üzerindedir. Plakaya harf ve rakamların okunmasını engelleyecek bir vida değildir. )Durumu mail ve telefon yolu ile bildirdim üç gün sonra geri dönüş yaptılar muayene istasyonundaki müdürün durumu inceleyip karar vermesi gerekiyormuş.

03.07.2017 tarihinden itibaren plakaların yönetmeliğe uygun olmaması Ağır Kusur olarak değerlendirilmektedir.

• Plaka üzerine folyo yapıştırılması, şeffaf örtü konması

• Plakayı basan resmi yetkili kurumun kullandığı karakter ve rakamların karakter kalıplarının dışına çıkılarak harf ve rakamların boyanması

• Plaka basmaya yetkisi olmayan bir kurum kişi tarafından yönetmelikten gösterilen şekil şartları dışında plaka basılması

• Dalgalı çizgi şeklindeki hologramın ve TR – Ayyıldız şeklindeki hologramın plakada bulunmaması

• Plakaya harf ve rakamların okunmasını engelleyecek vida, yansıtıcı, boya vb. her hangi bir müdahalede bulunulması

• Plakanın okunamayacak derecede yırtılması, delinmesi hasar görmesi, harf rakamlarının silinmesi

• Plakanın okunamayacak şekilde bir yere monte edilmesi

• Plakanın mührünün bulunmaması

Muayene istasyonu ile evimin arası 40 km yeni randevu almadan gideceğim, doğrudan istasyon müdürü ile iletişime geçmem istendi.

Böyle bir durumda bence mağdur olduğumu düşünüyorum. Nasıl yaptırım uygulatabilirim. Daha önceden böyle bir durum ile karşılaşan arkadaşımız oldu mu?

1Jm3lp.jpg

Yorum bağlantısı
Harun Kocaçalışkan
(düzenlendi)

Saçma bence. Sizi mağdur etmişler. Şikayet edin.

Ben burada vidayı bile göremiyorum.

tarihinde Harun Kocaçalışkan tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sercan Demir

Evet bende göremedim muayene öncesi kontrol etmiştim. Orada görünce şok oldum sesimi çıkartmadım haklıdır dedim sonra yazımda da belirttiğim maddeleri okuyup tüvtürk ü arayıp aracımı kontrol eden şahıs dan şikayetçi olduğumu belirttim. Yarın gitmeyi düşünüyorum. 

Arkadaşlar, toplamda 4 defa tüvtürk ü arayıp şikayet durum kontrolü yaptırdım ve bu arada da olayı tekrar anlattım. İlk iki aramamdaki yetkili arkadaşlar değişen yönetmelikten habersiz ve çok yanlış yönlendirdiler beni ( Tüm görüşmelerimin ses kayıtları mevcut) 3. aradığımda ise telefona çıkan bayan yönetmeliği okumuş maddeleri gayet iyi biliyor ve iletişimde hiçbir sorun yaşamadığım ve tekrar durum sorgulaması yaptırdığım bir bayandı. 4. kişi ise plakada kesinlikle ve kesinlikle vida olamayacağını söyledi kendinden çok emin bir bayandı ancak keşke bilginin doğruluğundan da bu kadar emin olsaydı ama sonuç tarihini vererek yönetmeliği okumama rağmen inandıramadım kendimi 

Siz siz olun yazılan ağır kusur maddelerini (kimseye yazılmaması ve başınıza gelmemesi dileği ile) gerçek bir nedene dayanarak mı verilmiş mutlaka araştırınız.

Yorum bağlantısı
Tufan Caliskan

Benzer bir durum yaşadım. Ön plakamda 2 adet siyah vida vardı. Kameraların okumasına engel değildi. Mevcut kanuna göre sizinki gibi ağır kusurlu sayılması gerekirdi. Muayeneyi yapan personel ile görüşmeme istinaden, müdüre gerek kalmadan muayeneden geçtim. Fakat bu durumun oradaki personelin/müdürün inisiyatifinde olmasını doğru bulmuyorum. Madem bir kanun/uygulama yapılıyor neden şahısların kararına bırakılıyor? Benim bu durumdan fayda sağlamam bu konudan şikayetçi olmama engel değildir.

Yorum bağlantısı
Yalçın Korkmaz

Aralık ayında aynı sebepten vidaları çıkarıp kendimce plakayı düzeltip o şekilde muayene istasyonuna gittim, ben oradayken ondan fazla araçta vidalı plaka vardı ve hepsi geçti, bende vidaları çıkarılmış ve uyduruk bir şekilde delikleri gizlenmiş plakamla tek seferde geçtim. Tüv firmasında ve çalışanlarda maalesef bir standart yok.

Yorum bağlantısı
Okay Kaygusuz

artık muane yapan memurun insiyatifine kalmıs bir olay günümüzde cok karsılasıyoruz noterdeki memurlar gibi fotograf kabul edenler etmeyenler.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Erol Güven

Haklı olabilirsiniz fakat kural açık ve net. 

Yönetmelik harf de vida olmayacak diyor.

Bence bu kadar uğraşmaya değmez yenisini çıkarın gitsin. 

Yorum bağlantısı
Sercan Demir
(düzenlendi)

Hangi yönetmelikte ben onu bulamadim işte e-mevzuatlar dan girdim plaka yazıp filtre ye çıkan herşeyi okudum muayene ile ilgili olanları

Erol bey Yönetmeliği ve maddeyi paylaşır mısınız?

tarihinde Sercan Demir tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Yalçın Korkmaz

Olunmayacak şekilde vida ağır kusur.

...standart dışı basılan plakalar ve vida, boya, yansıtıcı folyo vb nedeniyle rakam ve harfleri elektronik denetleme sistemleri tarafından okunamayan plakalar ağır kusurlu olarak değerlendiriliyor. Bu araçlar, araç muayenesinden kalıyor.

http://www.tuvturk.com.tr/basin-bultenleri.aspx?url=basinbultenleri/standart-disi-plakalar-muayeneden-gecemeyecek.aspx

Yorum bağlantısı
Sercan Demir

Teşekkürler Yalçın bey.

Siz fotoğraf a bakarak yorum yapabilir misiniz?

Yorum bağlantısı
Yalçın Korkmaz
Teşekkürler Yalçın bey. Siz fotoğraf a bakarak yorum yapabilir misiniz?

Ben vidayı bulamadım, bulana helal olsun.  

Dediğim gibi standart bir uygulama yok ve sizin vida okumayı zorlaştırmıyor, siz hakkınızı arayın.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mustafa Cerci

bence cok sacma kucucuk bir vidadan dolayi aracin  agir kusurlu sayilmasi gecmis olsun

Yorum bağlantısı
Önder Özcan

Sercan bey, vidayı ben de göremedim. Orada vida var mı, ışıktan mı görüünmüyor. Yoksa vida ön plakada olmasın. Ön plakaya baktınız mı vidalı mı. Bu arka plakaya hata bulanın Allah müstehakkını versin, bu nasıl iş.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

hangi istasyon ise, ağır kusur kotasını dolduramamış.. geçmiş olsun sizde patlamış

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Vidayı göremedim.
İstasyondaki görevli de elle falan yoklamıştır muhtemelen

Yasası, okunmasına engel olacak şekilde vida olmayacak demiş. Bunda da bi engel yok.
Ayıp etmişler.
Geçmiş olsun.

Yorum bağlantısı
Remzi Karaca

Ben de göremedim.
Vidayı gören TÜVTÜRK personeli kör olmuş :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Rıfat Hasar

Ben gördüm sorunu galiba bu ağır kusur plakanın FG olmasından olmasın :)

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Emre Usta

Kanun acik ve net plaka rakamlari uzerinde vida olmayacak vidayi siyaha yada beyaza boyayip muayeneden gecmek imkansiz.Kameralar vida yuzunden yanlis okuyor.Vida gozukmese bile gece gorus kamerasinda net cikmiyor.Sizin plakada vida ayni renk belli olmasa bile muayeneden gecti diyelim polis herturlu sorun cikartir.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mustafa Şimşek
21 saat önce, Sercan Demir yazdı:

Merhaba,

https://hizliresim.com/1Jm3lp 

Vidayı göremedim ama

Meşhur fg plaka sebebiyle işgüzarlik yapmış olabilir...

Yorum bağlantısı
Sercan Demir

Önder bey şöyle söyleyeyim ön plakada tüm harf ve rakamları kontrol ettim vida varmı diye ancak maalesef sadece plakalı ile tutturulmuş.

Mat siyah bir vida parlama falan da yapmıyor. 

Emre bey, Erol bey e sorduğum soruyu size de sorayım hangi yönetmeliğin hangi maddesinde yazıyor ben aradım bulamadım benimle paylaşır mısınız? 

Meşhur FG plaka olayında 2012 ve sonrası bazı belediyelerin hizmet verdiği resmi araçlara aldığı toplu plaka dan dolayı çıktığını biliyorum ancak benim aracım 2011 model ve Allah'a şükür öyle bir durumum yok.

Yorum bağlantısı
Emre Usta
Önder bey şöyle söyleyeyim ön plakada tüm harf ve rakamları kontrol ettim vida varmı diye ancak maalesef sadece plakalı ile tutturulmuş.
Mat siyah bir vida parlama falan da yapmıyor. 
Emre bey, Erol bey e sorduğum soruyu size de sorayım hangi yönetmeliğin hangi maddesinde yazıyor ben aradım bulamadım benimle paylaşır mısınız? 
Meşhur FG plaka olayında 2012 ve sonrası bazı belediyelerin hizmet verdiği resmi araçlara aldığı toplu plaka dan dolayı çıktığını biliyorum ancak benim aracım 2011 model ve Allah'a şükür öyle bir durumum yok.
Emniyette calisan birisi olarak sunu soyleyeyim vida yada folyo farketmiyor kameralar yanlis okuyor.sahte plaka ve bombali saldirilar yuzunden emniyet genel mudurlugu bu konuda hassas.kendim bile yeniden plaka bastirdim.Vidalar yanda olmasina ragmen.Sizinki harf uzerinde olmasi nedeniyle gozuksun yada belli olmasin muayeneden gecmez.Yeniden plaka bastirip kimseyle ugrasmaya vakit kaybetmeye degmez.
Yorum bağlantısı
Sercan Demir

Emre bey şöyle söyleyebilirim gittiğim araç muayene istasyonu İstanbul mimarsinan istasyonu dur. Eminim ki istasyon araç muayene çıkışında beklesem 1saat içerisinde durumu benim aracımdan daha kötü 10 araç fotoğraflayip paylaşabilirim.  Ben kameralarda okunamayacağı yada herhangi şekilde zorluk yaratacağını düşünsem yada öyle olsa zaten değiştiririm bilmek istediğim e-mevzuatlar da da araştırdım hepsinde okunmasını engelleyecek vida yansıtıcı vs. diyor. Benim isyanım kızmamın ve uğraşmamın nedeni bu işin bir standardı yok kimse de olduğunu iddia edemez muayene istasyonundaki görevliler kafasına göre karar verebiliyor. TÜVTÜRK ile son iki telefon görüşmede sorduğum soru da buydu ve oradakiler bile net cevap veremiyor bu bilgiye sahip değiller bana şunu söyleyemiyorlar "kardeşim plakanda harf veya rakamların üzerinde vida var ise şu şu yönetmeliğin şu şu maddesine dayanarak yasak açıp okursan görürsün" diyemiyor. Belki var öyle bir yönetmelik yok demiyorum ama bulamadım ve tekrar söylüyorum yönetmelik yok ise ve sizlerin de gördüğü üzre plakam da harf veya rakamların okunmasını engelleyecek herhangi bir şey yok.

Yorum bağlantısı
Mahmut Yurt

Tüvtürk kendi sitesinde plaka ile ilgili şöyle bir açıklama yapmış "plaka üzerinde karakteri değiştirme potansiyeli olan çivi, vida gibi her türlü izinsiz müdahale ağır kusur olarak değerlendirilmektedir." Siz G harfinin üstünde diye belirtmeseniz ben vidayı göremeyecektim. Sonuç itibari ile plaka üzerindeki vida yanlış anlamaya mahal verecek, yazı karakterini veya yazıları değiştirecek  yada plakanın çıplak göz veya plaka tespit sistemlerinin okuyamayacağı durumda değil. Bence muayeneye tekrar girmeden çözüm sunmalılar. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sercan Demir

Mahmut bey, teşekkürler.

Evet onu da okudum. Zaten burda yeni düzenlemelerde yapılmak istenilen plakaların okunuşunu yada yapısını bozan (söyle de olabilirdi o vida orda bombe yapmış olsaydı yada dikkat çekecek kadar göçük yapsaydı görevli arkadaşlar haklıydı. Sesimi çıkartmazdım. )mevcutta trafikte bulunan plakaların değiştirilmesi, örneğin sıfırın tam ortasına siyah vida atarsın kameradan sekiz gibi görünür yada diğer harf ve rakamlarda böyle bir durum olur onları önlersiniz. Ancak benim plakamda böyle bir durum yok. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Emre Usta

Mahmut bey şuda bir gercek trafikte senin benim aracimdan daha kotu silik yazili o kadar plakali arac var ki kizmakta haklisiniz.Tuvturk heryerde farkli davraniyor.Her ilin istasyonu farkli malesef

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...