İçeriğe Yönlendir

Termosifon Nasıl Ekonomik Kullanılır?

Erhan Doruk

Recommended Posts

Erhan Doruk

Evde 80 litrelik baymak termosfonum var. Sıcaklık ayarı hep 45C de ayarlı, zaman ayarlı priz ile sadece sabah 6-8, akşam 19-22 arası çalışıyor. 

Misal 35C de duş yapıldığı düşünülürse cihazın 60C de ayarlanması mı az elektrik tüketmesine sebep olur yoksa 45C de mi? 

Birdr sürekli açık kalmalı mı yoksa ayarladığım gibi günde 2 kere mi çalışmalı? Gündüz evde kimse olmuyor. 

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

Baymakların günlük ısı kaybı 1 kw dır. Prospektüsünde yazar. Kullandığınız en soğuk dereceye ayarlayın ellemeyin.

tasarruf etmek için suyu az kullanın başlığı değiştirin vs

Isı kaybının az olması için ısı farkının az olması iyidir

Yorum bağlantısı
Erhan Doruk
3 dakika önce, Mehmet Göktürk yazdı:

Baymakların günlük ısı kaybı 1 kw dır. Prospektüsünde yazar. Kullandığınız en soğuk dereceye ayarlayın ellemeyin.

tasarruf etmek için suyu az kullanın başlığı değiştirin vs

Isı kaybının az olması için ısı farkının az olması iyidir

Bende böyle düşünüyorum ancak yüksek ısıda ayarlandığı zaman az su kullanılacağından içine de daha az soğuk su girmesi daha az çalışmasını sağlar mı?

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Şimdi olaya teknik yaklaşalım.. 

20 derece suyu 45 e çıkarmak 65 e çıkarmaktan teknik olarak daha ekonomiktir.. 

Sonuçta ortada bir enerji kullanımı var.. 

Diğer kısma gelince de.. 

20 derece suyu 65 e çıkarıp gün boyu 65 te tutmak için bir enerji gerekli.. 

Gün boyu değil de Günde 8 saat bu ısıda tutmak istersen enerji harcaman da ona göre olacaktır.. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Evren Erakçora

40-50 derece civarında eco yazıyor bizimkinde, o seviyede tutuyorum, ısıyı çok iyi muhafaza ettikleri için bence sürekli açık kalabilir. 

Yorum bağlantısı
Erhan Doruk
5 dakika önce, Mehmet Ozyurek yazdı:

Şimdi olaya teknik yaklaşalım.. 

20 derece suyu 45 e çıkarmak 65 e çıkarmaktan teknik olarak daha ekonomiktir.. 

Sonuçta ortada bir enerji kullanımı var.. 

Diğer kısma gelince de.. 

20 derece suyu 65 e çıkarıp gün boyu 65 te tutmak için bir enerji gerekli.. 

Gün boyu değil de Günde 8 saat bu ısıda tutmak istersen enerji harcaman da ona göre olacaktır.. 

45C de 10 litre suya 10 litre 20 C de su karıştırarak 35c su elde ederken , 60C de 10 litre su ile 35 C su elde etmek için kaç litre 20C de su gereklidir ?

Yorum bağlantısı
Evren Erakçora
2 dakika önce, Erhan Doruk yazdı:

45C de 10 litre suya 10 litre 20 C de su karıştırarak 35c su elde ederken , 60C de 10 litre su ile 35 C su elde etmek için kaç litre 20C de su gereklidir ?

Kelvin cinsinden hesaplanıyor diye hatırlıyorum, ortaokul fen dersinden. 

Yorum bağlantısı
Erhan Doruk
6 dakika önce, Evren Erakçora yazdı:

Bunu hesaplayıp, termosifona giren suyun toplam suya kaybettirdiği enerjiyi , suyu 60C de sabit tutmak için gerekli olan enerjiden fazla mı az mı olduğunu hesaplarsak soru cevabı çıkacak sanırım. 

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
11 dakika önce, Evren Erakçora yazdı:

Ne gerek var kelbine ;)

m c deltat. C=1

• Beğen 3
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Emre Usta

Hasan iki salak osman dort ile fen bilgisi ogrenmisiz.[emoji16]termosifon kullanan birisi olarak ne kadar az kullaninca o kadar az fatura geliyor.hic kullanmadim desem 170 lira fatura geliyor [emoji849]

Yorum bağlantısı
Fırat Önal

Ben geçmişte 2 sene kadar termosifon kullanmıştım. 1 ay boyunca sadece banyodan banyoya açtım kapattım. Diğer ay ise sürekli açık kaldı. Faturada değişen bir şey olmadı. Yanılmıyorsam arçelik de 65 derece de ekonomik diyordu. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Yasin Şimşek

Bizde de 60 yada 70 litrelik beko var. Bir ara hep 60 derecede tutuyorduk şuan hep 45 derecede duruyor uzun süre kullanılacağı zaman 75 deeceye çıkartıyoruz.
Zaman ayarlı prizin bence termosifonda anlamı yok biz hep açık bırakıyoruz. Bir ara geceleri kapatmaya başlamıştım sabah açınca derece ya aynı kalıyor yada 5 derece düşüyordu. Bence tasarruf etmek için daha küçük hacimli almak gerek.
Bir de bakımına önem verin. Ben 8 yıl dolunca söktüm içini rezistansı çıkaramadım kireçten. [emoji3] Büyük boy kova kireçle doldu yeni rezistansı taktım çatırtı seslerinden kurtuldum

Yorum bağlantısı
Erhan Doruk
12 dakika önce, Yasin Mümin Şimşek yazdı:

Bizde de 60 yada 70 litrelik beko var. Bir ara hep 60 derecede tutuyorduk şuan hep 45 derecede duruyor uzun süre kullanılacağı zaman 75 deeceye çıkartıyoruz.
Zaman ayarlı prizin bence termosifonda anlamı yok biz hep açık bırakıyoruz. Bir ara geceleri kapatmaya başlamıştım sabah açınca derece ya aynı kalıyor yada 5 derece düşüyordu. Bence tasarruf etmek için daha küçük hacimli almak gerek.
Bir de bakımına önem verin. Ben 8 yıl dolunca söktüm içini rezistansı çıkaramadım kireçten. emoji3.png Büyük boy kova kireçle doldu yeni rezistansı taktım çatırtı seslerinden kurtuldum

Termosifon epey eski model. Üzerinde 2700w lık rezistans var. Aslında yenilemeyi düşündüm ama bu model çelik kazanlı . Artık çelik kazanlı üreten kalmadı, titanyum kaplama emaye modeller var ancak 2-4 yılda deliniyormuş. 

Geçenlerde içini açtım. Kireç yoktu ama epey kum vardı. Apartmanda tesisat yenilenmişti , kumlar içine dolmuş. 

Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Ben kullandığım zamanlar hep 75 derecede tutardım. Enerji tüketimi olarak fark olmuyor.

Termos gibi izole edilebilir olmadığı sürece üreticinin ideal ısı değerini sabitlemek iyidir.

Eğer evde kalabalık ise suyu yüksek ısıda tutmalı. Arkadan gelen kafada sabunla kala kalıyor yoksa.

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz

Bu basligi gorunce etkilendim. Benimde zaman zaman boyle tassaruf sorularim var ama alay konusu olur diye acmiyorum.. :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)

sona kalan dona kalacaksa olmaz o iş :)  yazın 60 eko modda, kışın 70 derecede tutuyorum, sarfiyat aynı yada ben fark göremedim, kışın sular çok soğuk ve 60 da kalırsa yetmiyor, biz bu aleti ne için alıyoruz? konforlu banyo için:  konu kapanmıştır, daalın :D

tarihinde Ali Cihangiroğlu tarafından düzenlendi
  • Beğen 3
Yorum bağlantısı
Oktay Demirağ

Bende zaman ayarlı priz kullanıyorum. Elektrik tarifemde 3 lü tarifede yani en ucuz gecede. Gece yani 23:00 - 06:00 termosifon 75 derecede başlıyor çalışmaya. Gun boyu yetiyor mutfakta ve 3 kişi yıkanabiliyor. Ama 4. Kişi 23 de yada sabah erken saatte yıkanması gerekiyor:) Klimalarda soğuk zamanlarda en çok bu saatlerde yani gece çalışıyorlar. 2 çocuklu bir aile için 2 klima aktif şekilde çalışıyorlar.

Günün sonunda faturada evet gunduzden çok çok fazlası gece tuketilmiş ve faturaya gore ciddi tasarruf sağlanmış gözüküyor ama 250 den aşağı fatura ödemedim :(

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Tamer Akkan

Gün içerisinde devamlı su tüketimi var ise kullanabileceğiniz en düşük ayarda tutmanızda fayda var. 1 kerede örneğin banyo vs. ihtiyacı için termosifondaki suyun büyük bir kısmını kullanacaksanız kullanmadan önce fişini çekin suyu bitirin, yerine dolan suyun evin iç ısısına gelmesini bekleyip (termosifon hacmi ve ev iç ısısına göre değişir) sonra fişe takarak suyu ısıtmada tasarruf edebilirsiniz (teknik servis tavsiyesi). Ama yerinizde olsam tek bir ayarda bırakır keyfini sürerim.

Yorum bağlantısı
Servet Aydın
Ben kullandığım zamanlar hep 75 derecede tutardım. Enerji tüketimi olarak fark olmuyor.

Termos gibi izole edilebilir olmadığı sürece üreticinin ideal ısı değerini sabitlemek iyidir.

Eğer evde kalabalık ise suyu yüksek ısıda tutmalı. Arkadan gelen kafada sabunla kala kalıyor yoksa.
Aklıma bazı eskiler geç geliyor.

Kalorifer yok haliyle. Sıcak su çıkışına petek bağlıyor ve öyle kullanıyorduk kışları.

Isı kaybı karşılığı oluyordur ancak, sıcak havlu veya çamaşır daha önemliydi harcanan enerjiden :)

Paralel vana bağlamayı unutmayın
Yorum bağlantısı
Azad Mirzade
(düzenlendi)

Bizim evde hiç olmadı bu.

Soba üzerinde güğüm ve leğen ikilisinden direk doğalgaza geçtik, o sobalı banyolar (80ler dizisinde var ya banyodaki kazanlılar)  zamanında bile normal salondaki sobada ısıtıp ısıtıp yıkandık.

en büyük korkum sobaya yapışmaktı, neyse ki hiç olmadı.

Katıldığım öneri :)

tarihinde Azad Mirzade tarafından düzenlendi
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
Ali Gök

termosifon çok tuhaf alet. içindeki suyu bitirmeden 2 kişi banyo yapabilmesi profosyonellik gerektiriyor

Yorum bağlantısı
Servet Aydın
11 dakika önce, Ali Gök yazdı:

termosifon çok tuhaf alet. içindeki suyu bitirmeden 2 kişi banyo yapabilmesi profosyonellik gerektiriyor

''İsraf haramdır'' hadisi şerifine uyulursa 5 kişi rahat rahat yıkanır :)

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...