İçeriğe Yönlendir

Termosifon Nasıl Ekonomik Kullanılır?

Erhan Doruk

Recommended Posts

Mehmet Ozyurek
Şimdi, Servet Aydın yazdı:
1 dakika önce, Mehmet Ozyurek yazdı:

Çok heyecanlandım.. termosifon alıp deneyesim geldi.. 

Bi rahat dur

Peki. :(

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
4 saat önce, Sani Gerşon yazdı:

7 sene garantili baymak aldık. 3. senesinde kireçten patladı kazan. Meğerse her sene bakımı yapılması gerekiyormuş. Buna çok dikkat edin. Bizimki garanti dışı kaldı, 50TL'ye hurdacıya verdik.

Havalar bi tık daha soğuyunca yeni termosifon alacağız.

Çok sıcak yapmışsındır

4 saat önce, Sani Gerşon yazdı:
4 saat önce, Servet Aydın yazdı:
Kapalı sistemin kireç bakımı nasıl oluyor ki. Hiç duymamıştım.

Her sene termosifon sökülerek içi bosaltilip, rezistans ve kazan temizlenmeli, gerekirse rezistans degismesi gerekiyormus.

Oh oh ustacım ;)

bu doğru değil. Girişe filtre koy

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
4 dakika önce, Mehmet Göktürk yazdı:

Çok sıcak yapmışsındır

bu doğru değil. Girişe filtre koy

Yok, her zaman eco modundaydı. Patladıktan sonra bi baktık ki, içindeki kireci duvara sürsem, 3 tuğlalık yer kapatırdı yani :D

Filtre için @Ersen Tapan önermiş ama onlar işe yaramıyor sanırım. Suyu yumuşatan ucuz şeyler var mı acaba? Kireç için filtre çözüm değilmiş diye okudum galiba.

Yorum bağlantısı
Ersen Tapan
12 dakika önce, Sani Gerşon yazdı:

Yok, her zaman eco modundaydı. Patladıktan sonra bi baktık ki, içindeki kireci duvara sürsem, 3 tuğlalık yer kapatırdı yani :D

Filtre için @Ersen Tapan önermiş ama onlar işe yaramıyor sanırım. Suyu yumuşatan ucuz şeyler var mı acaba? Kireç için filtre çözüm değilmiş diye okudum galiba.

Abim ve babamlar evlerinde su arıtma cihazı kullanıyorlar ve çaydanlık vs hiç kireç tutmuyormuş. Ayrıca evdeki kazanlı ütüde 2 litrede bir kireç ışığı yanardı uzun zamandır deniyoruz 12 lt falan olmuştur daha hiç yanmadı. 

Bence iyi birşey taktırıp termosifon bakımından parayı çıkartırsınız. 

Bu arada 25 yıldan fazladır yazlıkta kullandığımız termosifona bir kez bile bakım yapılmadı ve hala çalışıyor. Yeni elektirikli eşyalar dandik :tongue2::sunny:

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
3 dakika önce, Ersen Tapan yazdı:

Abim ve babamlar evlerinde su arıtma cihazı kullanıyorlar ve çaydanlık vs hiç kireç tutmuyormuş. Ayrıca evdeki kazanlı ütüde 2 litrede bir kireç ışığı yanardı uzun zamandır deniyoruz 12 lt falan olmuştur daha hiç yanmadı. 

Bence iyi birşey taktırıp termosifon bakımından parayı çıkartırsınız. 

Bu arada 25 yıldan fazladır yazlıkta kullandığımız termosifona bir kez bile bakım yapılmadı ve hala çalışıyor. Yeni elektirikli eşyalar dandik :tongue2::sunny:

Yeni eşyalar dandik, ona şüphe yok.

Su arıtma bizde de var ama içme suyu için kullanıyor. 10LT kapasiteli bi şey. Termosifona bağlayamayız onu.

Bizim kazanlı ütüye içme suyu koyuyoruz, ona bile ışık yakıyor :D

Yorum bağlantısı
Evren Erakçora

Bu beni de sinir ediyor.

15 litreye yakın su boşa gidiyor her seferinde.

Banyoda bunu bir kaba alabiliyorum

Ama lavaboda da aynısı.

Musluk açılıyor. Su ısınmaya başlıyor. Sıcak gelmeden el yıkanmış bitmiş oluyor.

Düzgün kullanmayı öğretemezsem sıcak girişini kapatacağım.

Eca larda konfor modu var abi. Suyu hazır tutuyor.Ama o da fazladan gaz harcıyor

Yorum bağlantısı
A. Yıldırım Yıldız
Yok, her zaman eco modundaydı. Patladıktan sonra bi baktık ki, içindeki kireci duvara sürsem, 3 tuğlalık yer kapatırdı yani [emoji3]
Filtre için [mention=8758]Ersen Tapan[/mention] önermiş ama onlar işe yaramıyor sanırım. Suyu yumuşatan ucuz şeyler var mı acaba? Kireç için filtre çözüm değilmiş diye okudum galiba.

Kirecin tek cozumu silifoz filtre. Paylasilan linkte gorunenin bir benzeri i senelerce kullandim. Icine silifoz koyarak tabii. Detayli incelemedim ama belki linkteki urunde de silifoz vardir. Manyetik zimbirtilar var aman aldanmayin hicbir ise yaramaz. Servisler acayip pazarlamaya baslamis son iki uc senedir denk gelmeye basladim. Komsumuz bosch bulasik makinasi almisti. Servis gelip kurarken boyle bir filtre var kirec derdinden kurtarir fiyati 90 tl dedi. Internetten baktim ayni urun n11 sitesinde 30 tl kargo dahil satiliyordu. Ise yaramadigini biliyorum ama en azindan boyle sark kurnazligi yapmasaniz belki bir umut diye alan cikar dedim. Kavga cikacakti. Birde utanmadan "istediginiz yerden alin ama o cihazdan kaynakli sorun cikarsa makinaniz garanti disi haberiniz olsun" diye tehdit etti. Sanki her olani kullanim hatasi deme hastaliklari yokmus gibi.
Linkte gorunen gibi zaten cogu urun. Icinde silifoz varsa iyi. Yok baska sey varsa silifoz kolay bulunur. Alir icine doldurursunuz biter.
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
7 dakika önce, A. Yıldırım Yıldız yazdı:

Kirecin tek cozumu silifoz filtre. Paylasilan linkte gorunenin bir benzeri i senelerce kullandim. Icine silifoz koyarak tabii. Detayli incelemedim ama belki linkteki urunde de silifoz vardir. Manyetik zimbirtilar var aman aldanmayin hicbir ise yaramaz. Servisler acayip pazarlamaya baslamis son iki uc senedir denk gelmeye basladim. Komsumuz bosch bulasik makinasi almisti. Servis gelip kurarken boyle bir filtre var kirec derdinden kurtarir fiyati 90 tl dedi. Internetten baktim ayni urun n11 sitesinde 30 tl kargo dahil satiliyordu. Ise yaramadigini biliyorum ama en azindan boyle sark kurnazligi yapmasaniz belki bir umut diye alan cikar dedim. Kavga cikacakti. Birde utanmadan "istediginiz yerden alin ama o cihazdan kaynakli sorun cikarsa makinaniz garanti disi haberiniz olsun" diye tehdit etti. Sanki her olani kullanim hatasi deme hastaliklari yokmus gibi.
Linkte gorunen gibi zaten cogu urun. Icinde silifoz varsa iyi. Yok baska sey varsa silifoz kolay bulunur. Alir icine doldurursunuz biter.

Şöyle bir şey öneriyorsunuz sanırım bu durumda?

https://www.hepsiburada.com/aquaplus-kirec-onleyici-silifoz-filtre-p-HBV00000D6AKP

Yorum bağlantısı
Erhan Doruk
(düzenlendi)
7 saat önce, Sani Gerşon yazdı:
8 saat önce, Servet Aydın yazdı:
Kapalı sistemin kireç bakımı nasıl oluyor ki. Hiç duymamıştım.

Her sene termosifon sökülerek içi bosaltilip, rezistans ve kazan temizlenmeli, gerekirse rezistans degismesi gerekiyormus.

Termosifonu patlatan kireç değil, korozyon. Termosifonun içine anot çubuğu koyuyorlar. Kazan yerine bu paslanıyor. Ancak özelliğini kaybedince kazan deliniyor. Bu çubuğun her yıl değişmesi lazım veya kazanın çelik olması lazım. 

tarihinde Erhan Doruk tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Tahir Ak

Ben öyle bir çözüm buldum ki ciddi tasarruf sağlıyorum.
Termosifon +elektrikli şofben
Ne alaka?
Termosifon hiç açmıyorum.
Kışın su Termosifon mutfakta olduğu için oda sıcaklığında yaklaşık 22 dereceye kendiliğinden geliyor.
Sohbeni de bu suyla kullanınca 1 kademede yeterli ısıya ulaşıyor.

Benzer kullanım senaryosu olan arkadaşım ile kıyaslandığımda ortalama yüzde 40 tasarruf ediyorum faturada

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
4 dakika önce, Tahir Ak yazdı:

Ben öyle bir çözüm buldum ki ciddi tasarruf sağlıyorum.
Termosifon +elektrikli şofben
Ne alaka?
Termosifon hiç açmıyorum.
Kışın su Termosifon mutfakta olduğu için oda sıcaklığında yaklaşık 22 dereceye kendiliğinden geliyor.
Sohbeni de bu suyla kullanınca 1 kademede yeterli ısıya ulaşıyor.

Benzer kullanım senaryosu olan arkadaşım ile kıyaslandığımda ortalama yüzde 40 tasarruf ediyorum faturada

Evi neyle ısıtıyorsunuz?

46 dakika önce, Erhan Doruk yazdı:

Termosifonu patlatan kireç değil, korozyon. Termosifonun içine anot çubuğu koyuyorlar. Kazan yerine bu paslanıyor. Ancak özelliğini kaybedince kazan deliniyor. Bu çubuğun her yıl değişmesi lazım veya kazanın çelik olması lazım. 

Her yıl anot değiştirmek gereken kazanı tasarlayanın.........^+%&/()=

kullanım kılavuzunda bu yazmıyor. öte yandan. Benim baymak 14 senedir (aynı model) aktif. titanyumlu beko vardı yazlıkta rezistansı gitmişti kendim değiştirdim ondan sonra bir sıkıntı yapmamıştı. Bence bazı şeyler etken. 

1- Çok yüksek sıcaklıkta kullanım

2- şebeke suyu kalitesi kireci

3- Borularda ve şebekede topraklama üzerinden elektrolitik denge (binanın ve toprağın o binaya özel direnci ve potansiyel farkı)

4- su basıncı ve ana girişte regülatör kullanımı

5- Kışın çok soğuk olup olmaması ve giriş suyu sıcaklığı

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
Bir saat önce, Mehmet Göktürk yazdı:

Evi neyle ısıtıyorsunuz?

kullanım kılavuzunda bu yazmıyor. öte yandan. Benim baymak 14 senedir (aynı model) aktif. titanyumlu beko vardı yazlıkta rezistansı gitmişti kendim değiştirdim ondan sonra bir sıkıntı yapmamıştı. Bence bazı şeyler etken. 

3- Borularda ve şebekede topraklama üzerinden elektrolitik denge (binanın ve toprağın o binaya özel direnci ve potansiyel farkı)

3 termosifon var bizde, hepsi Arçelik, yaşları: 20-10-10 hatasızlar bakım falan yok çalışıyorlar :) 

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
(düzenlendi)
58 dakika önce, Erhan Doruk yazdı:

KAzanın maddesi neresinde yazıyor bunların?

https://www.hepsiburada.com/demirdokum-dt4-basic-65-litre-termosifon-p-EVDEMDOKDT465S

Bundan alacağız muhtemelen önümüzdeki ay.

12 dakika önce, Mehmet Göktürk yazdı:

kullanım kılavuzunda bu yazmıyor

Patlayan baymak'ta kullanım kılavuuzunda "her sene bakım yapılmalıdır, aksi halde garanti dışıdır" diye bi madde varmış. Garanti dışı kaldı.

tarihinde Sani Gerşon tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Koray Demir
25 dakika önce, Sani Gerşon yazdı:

https://www.hepsiburada.com/demirdokum-dt4-basic-65-litre-termosifon-p-EVDEMDOKDT465S

Patlayan baymak'ta kullanım kılavuuzunda "her sene bakım yapılmalıdır, aksi halde garanti dışıdır" diye bi madde varmış. Garanti dışı kaldı.

Emaye (titanyum katkılı) kaplı kazan bu model 

Kitapçık Madde 5.3

Her sene Mg anot bakımının yapılması gerekli yoksa korozyondan ötürü delinir.

nl4n4N.jpg

Yorum bağlantısı
Oktay Demirağ

Bakım fiyati 125 TL idi yanlış hatırlamıyorsam. 3 yıllık bakım parası ile yenisi alınabiliyordu. Bundan dolayı bende bakım yaptırmadıydım.

Emaye (titanyum katkılı) kaplı kazan bu model 
Kitapçık Madde 5.3
Her sene Mg anot bakımının yapılması gerekli yoksa korozyondan ötürü delinir.
nl4n4N.jpg
Yorum bağlantısı
Erhan Doruk
(düzenlendi)
37 dakika önce, Sani Gerşon yazdı:

Demirdöküm ve piyasadaki ürünlerin çoğu titanyum katkılı emayr. Her yıl magnezyum anot çubuğunu değiştirmeniz gerekir. Zaten bakımdan kasıtları da bu. Yoksa deliniyor 😀

Biraz daha verip çelik kazanlı bulabilirsrniz daha uygun olur bence. 

Geçen bir konu açmıştım, planlı eskitme diye . Termosifon da sürekli satışı olsun diye kazanları emayeye döndü. 

Bunun malzemesi çelik yazıyor. 

https://www.bosch-home.com.tr/urun-listesi/klimalar-ve-ev-konforu/termosifonlar-ve-ani-su-isiticilari/RDG5014TR?breadcrumb=instantaneouswaterheatersandwaterheaters#/Togglebox=-1769834217/Togglebox=-338081843/Togglebox=1439161380/

tarihinde Erhan Doruk tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Koray Demir
1 dakika önce, Oktay Demirağ yazdı:

Bakım fiyati 125 TL idi yanlış hatırlamıyorsam. 3 yıllık bakım parası ile yenisi alınabiliyordu. Bundan dolayı bende bakım yaptırmadıydım.

Doğrudur Ankara itibariyle bu sene yetkili servis bakım için 150 tl istiyor. Gerçi bakıyorum da fiyatlar uçmuş sıfırı 565 tl idi 65 litrelik dt4 titanyumun tam bir kaç ay önce.

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
1 saat önce, Erhan Doruk yazdı:

Anotu kendiniz değiştirebilirseniz fiyatı 15-20tl civarındadır. 

kolay iş, arabayı dağıtıyoruz, termosifon nedir ki :)

Yorum bağlantısı
Nihat Palolu
9 saat önce, Servet Aydın yazdı:

Çok tecrübeli gördüm sizi bayım

Sen varken benden çırak bile olmaz yav  :D

9 saat önce, Mehmet Ozyurek yazdı:

Çok heyecanlandım.. termosifon alıp deneyesim geldi.. 

Almana gerek yok ya, bizim evde var ona bakım yapmaya gel :D

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
11 saat önce, Erhan Doruk yazdı:

Maalesef bu da emayeymiş. Güvenlik paketi sekmesinde:

Titanyum katkılı yeni özel emaye kazanın iç yüzeyini sıkıca kaplar ve değişken sıcaklık ve genleşme hareketlerine karşı ideal koruma sağlar.

yazmış.

Yorum bağlantısı
Tahir Ak

Kalorifer
Yorum bağlantısı
Azad Mirzade
20 saat önce, Servet Aydın yazdı:

Kombi su akışını ölçüyor, ısıya bakıyor, baca fanı devreye giriyor, ateşleme çalışıyor, gaz basıyor, valf gazın miktarını ayarlıyor, sıcak su oluşuyor.. Bu sürede akan su ile eller 5.kez sabunla ovalanıyor, içinden küfürler geliyor, son durulama yapılırken su ılınmaya başlıyor, #@#~¿¡^>

ya da sıcak suyu açar abdestini almaya başlarsın, ta sol ayağını yıkarken ısınır su 😩

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Evren Erakçora

Her sene bakım mı olur ne ,kadar dandikmiş bunlar böyle, 2 senede bir bakım isteyen araba var. 

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...