İçeriğe Yönlendir

Termosifon Nasıl Ekonomik Kullanılır?

Erhan Doruk

Recommended Posts

Ali Gök
11 dakika önce, Servet Aydın yazdı:

''İsraf haramdır'' hadisi şerifine uyulursa 5 kişi rahat rahat yıkanır :)

zorlanırsa 7 8 de yıkanabilir :D 

Yorum bağlantısı
A. Yıldırım Yıldız
Aklıma bazı eskiler geç geliyor.

Kalorifer yok haliyle. Sıcak su çıkışına petek bağlıyor ve öyle kullanıyorduk kışları.

Isı kaybı karşılığı oluyordur ancak, sıcak havlu veya çamaşır daha önemliydi harcanan enerjiden default_smile.png

Paralel vana bağlamayı unutmayın

Sirkulasyon pompasina gerek varmi bu durumda abi?
Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Sirkulasyon pompasina gerek varmi bu durumda abi?
Yok, sıcak su çıkışına havlu peteği bağlanacak. Tesisat zaten kazanı doldurup çeşmeye gönderecek basınca sahip. Petek engel olmuyor
Yorum bağlantısı
A. Yıldırım Yıldız

Hazir baslik var ve kullananlar burada bir sekilde toplanmisken sorayim dedim. Malum yeni tasindik, ihtiyac dogdu. Ani isitici hic konforlu degil ama elde oldugu icin taktik kullaniyoruz. Termostatik vanamda var ama Antalya'da gun isi ve basinci dusuk tesisatta is gormedigi icin kullanamamistik. Simdi Izmir'deyiz ve basin iyi. Termosifon almam lazim ama hic kullanmadim. Sadece internetten biraz arastirdim ama celik, magnezyum, vb kazan cesitleri, eco mod gibi ozellikler var. Eco gercekten ise yariyormu? Yoksa klimalardaki sezonsal verimlilik meselesinden sonra konforu torpuledigi gibi aslinda iyi tasarlanmayan cihazlarda oldugu gibi tuketimi arttiriyormu? Hangi kazan tipi olsa iyi olur? Isin kotusu yeni modellere baktigimda bazisinda bu bilgiler var, bazisinda yok. Illa herseyi musteri hizmetlerini arayipmi sormamis lazim. Sattiklari mali ayrintili yazsalar ne olur diyorum hep ama uretmek ayri, pazarlamak ayri zanaat. Pazarlamacilarin kafasi daha baska calisiyor. :-)

Yok, sıcak su çıkışına havlu peteği bağlanacak. Tesisat zaten kazanı doldurup çeşmeye gönderecek basınca sahip. Petek engel olmuyor

Tamam anladim. Dus basligina su petekten geliyor. Ben baska turlu bir baglanti sanmistim. Simdi tamam abi tesekkur ederim.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Azad Mirzade

Şu kombiyi açınca sıcak su gelene kadar soğuk su akıyor ya, onu nasıl çözeriz, yazık günah akan suya içim gidiyor, israf olması nedeniyle.

Bak yazınca çözümü buldum, kova koy altına,ilk tuvalet kullanımında sonu çekmek yerine kovadai suyu dök. Bu olabilir evet.

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu

Kıyı egede oturanlar, termosifonları 80 e getirin, kasırga geliyormuş, yandık valla...

Yorum bağlantısı
Erhan Doruk
1 saat önce, A. Yıldırım Yıldız yazdı:

Hazir baslik var ve kullananlar burada bir sekilde toplanmisken sorayim dedim. Malum yeni tasindik, ihtiyac dogdu. Ani isitici hic konforlu degil ama elde oldugu icin taktik kullaniyoruz. Termostatik vanamda var ama Antalya'da gun isi ve basinci dusuk tesisatta is gormedigi icin kullanamamistik. Simdi Izmir'deyiz ve basin iyi. Termosifon almam lazim ama hic kullanmadim. Sadece internetten biraz arastirdim ama celik, magnezyum, vb kazan cesitleri, eco mod gibi ozellikler var. Eco gercekten ise yariyormu? Yoksa klimalardaki sezonsal verimlilik meselesinden sonra konforu torpuledigi gibi aslinda iyi tasarlanmayan cihazlarda oldugu gibi tuketimi arttiriyormu? Hangi kazan tipi olsa iyi olur? Isin kotusu yeni modellere baktigimda bazisinda bu bilgiler var, bazisinda yok. Illa herseyi musteri hizmetlerini arayipmi sormamis lazim. Sattiklari mali ayrintili yazsalar ne olur diyorum hep ama uretmek ayri, pazarlamak ayri zanaat. Pazarlamacilarin kafasi daha baska calisiyor. 🙂

Tamam anladim. Dus basligina su petekten geliyor. Ben baska turlu bir baglanti sanmistim. Simdi tamam abi tesekkur ederim.

Ben çok araştırdım. Çelik kazanlı olan sadece bosch var sanırım. Ömrü 10 yıldan uzun olur sanırım. Bendeki çelik kazanlı neredeyse 15 yaşında hala sorunsuz çalışıyor. 

Titanyum olanlar 1-2 yılda bir anot değişimi istiyor. Değişmez ise deliniyormuş. Delinince yenisini alıyorsunuz. Eco mod yerine yalıtımı ve günlük ısı kaybı değerine bakın. 

Yorum bağlantısı
Servet Aydın
Şu kombiyi açınca sıcak su gelene kadar soğuk su akıyor ya, onu nasıl çözeriz, yazık günah akan suya içim gidiyor, israf olması nedeniyle.
Bak yazınca çözümü buldum, kova koy altına,ilk tuvalet kullanımında sonu çekmek yerine kovadai suyu dök. Bu olabilir evet.
Babam yıllardır öyle kullanır suyu. Lavabo altında elleri yıkadığı sabunlu suyu klozet havuzuna döker.
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

7 sene garantili baymak aldık. 3. senesinde kireçten patladı kazan. Meğerse her sene bakımı yapılması gerekiyormuş. Buna çok dikkat edin. Bizimki garanti dışı kaldı, 50TL'ye hurdacıya verdik.

Havalar bi tık daha soğuyunca yeni termosifon alacağız.

Yorum bağlantısı
Servet Aydın
7 sene garantili baymak aldık. 3. senesinde kireçten patladı kazan. Meğerse her sene bakımı yapılması gerekiyormuş. Buna çok dikkat edin. Bizimki garanti dışı kaldı, 50TL'ye hurdacıya verdik.
Kapalı sistemin kireç bakımı nasıl oluyor ki. Hiç duymamıştım.
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Bu beni de sinir ediyor.
15 litreye yakın su boşa gidiyor her seferinde.
Banyoda bunu bir kaba alabiliyorum
Ama lavaboda da aynısı.
Musluk açılıyor. Su ısınmaya başlıyor. Sıcak gelmeden el yıkanmış bitmiş oluyor.
Düzgün kullanmayı öğretemezsem sıcak girişini kapatacağım.
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sami Demirpaz

Eski dairemde sıcak su sanki çeşmenin agzında ısınıyor gibiydi. Açtığım an sıcak. 

Şimdi bir soru. Önceki gün 2 gün sular kesilecek denildi bende 3 kova su koydum banyo duş kabinine. Kovalar büyük kalkmıyor yerinden. Sular kesildi ve depomuzdaki su bizi 2 gün idare etti. Şimdi kovalar su dolu kaldı kaldırıp kenara da koyamıyorum. Ne yapacağım bu suları 😂

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)

Babamlarda ev dubleks, altta kombi var, dediğiniz 15 lt. olayı kombidede aynı, üst kata sıcak su gelene dek boşa akıyor, kombiden önce evde termosifion vardı, hala var ve çalışıyor, 20 senelik arçelik, arıza vermedi daha, titanyum denenlerdendi galiba, bakım makım yok, neyse, bende bunu açtım anında su geliyor, üst katta banyoda alet böylece su anında sıcak geliyor tabii, sonra baktıkki elektrik faturası kombinin gaz faturasına göre fazla geliyor, kapadık tekrar, şimdi suyu kovaya akıtıyoruz kombiden sıcak su gelene dek, kovadaki suyuda temizlikte yada wc de kullanıyoruz ...

tarihinde Ali Cihangiroğlu tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
Her sene termosifon sökülerek içi bosaltilip, rezistans ve kazan temizlenmeli, gerekirse rezistans degismesi gerekiyormus.
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Tahir İlter
2 saat önce, A. Yıldırım Yıldız yazdı:

Hazir baslik var ve kullananlar burada bir sekilde toplanmisken sorayim dedim. Malum yeni tasindik, ihtiyac dogdu. Ani isitici hic konforlu degil ama elde oldugu icin taktik kullaniyoruz. Termostatik vanamda var ama Antalya'da gun isi ve basinci dusuk tesisatta is gormedigi icin kullanamamistik. Simdi Izmir'deyiz ve basin iyi. Termosifon almam lazim ama hic kullanmadim. Sadece internetten biraz arastirdim ama celik, magnezyum, vb kazan cesitleri, eco mod gibi ozellikler var. Eco gercekten ise yariyormu? Yoksa klimalardaki sezonsal verimlilik meselesinden sonra konforu torpuledigi gibi aslinda iyi tasarlanmayan cihazlarda oldugu gibi tuketimi arttiriyormu? Hangi kazan tipi olsa iyi olur? Isin kotusu yeni modellere baktigimda bazisinda bu bilgiler var, bazisinda yok. Illa herseyi musteri hizmetlerini arayipmi sormamis lazim. Sattiklari mali ayrintili yazsalar ne olur diyorum hep ama uretmek ayri, pazarlamak ayri zanaat. Pazarlamacilarin kafasi daha baska calisiyor. :-)

3 sene Ariston kullandım 65 litrelik. 24 saat açık kullanıyordum. Eco modu Aristonlar'da su ihtiyacına göre ısıyı yükseltip azaltmak şeklinde programlanmış o yüzden Eco modda tutuyordum sürekli. Ayda 1 kere 70 dereceye dezenfekte amaçlı çıkıyordu. Çok memnunduk kullandığımız dönemde. Tüketimi yüksek değildi öyle afaki faturalarla hiç karşılaşmadım. Doğalgaz kombiye geçince akrabama verdim o kullanıyor şimdi o da çok memnun. Ariston Shape Eco 65 di benim kullandığım taviye ederim.  

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Servet Aydın
Eski dairemde sıcak su sanki çeşmenin agzında ısınıyor gibiydi. Açtığım an sıcak. 

Şimdi bir soru. Önceki gün 2 gün sular kesilecek denildi bende 3 kova su koydum banyo duş kabinine. Kovalar büyük kalkmıyor yerinden. Sular kesildi ve depomuzdaki su bizi 2 gün idare etti. Şimdi kovalar su dolu kaldı kaldırıp kenara da koyamıyorum. Ne yapacağım bu suları [emoji23]
Küvete dök, içine oyuncak koy, veletler oynasın yanında :)
Kombi su akışını ölçüyor, ısıya bakıyor, baca fanı devreye giriyor, ateşleme çalışıyor, gaz basıyor, valf gazın miktarını ayarlıyor, sıcak su oluşuyor.. Bu sürede akan su ile eller 5.kez sabunla ovalanıyor, içinden küfürler geliyor, son durulama yapılırken su ılınmaya başlıyor, #@#~¿¡^>
Her sene termosifon sökülerek içi bosaltilip, rezistans ve kazan temizlenmeli, gerekirse rezistans degismesi gerekiyormus.
Akla yatkın. Olası elektriksel kaçak önlenir bu sayede
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sami Demirpaz
Şimdi, Servet Aydın yazdı:

Küvete dök, içine oyuncak koy, veletler oynasın yanında :) 

Bu havada ben giremem o sıcaklıktaki suya 🤣

Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Olm kenardan kenardan. Yok mu uzaktan kumandalı kayık. Her erkek babası küvetli evde yaşıyor ise mutlaka almıştır

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Gök
36 dakika önce, Sami Demirpaz yazdı:

Bu havada ben giremem o sıcaklıktaki suya 🤣

Sahi senin kombi ne oldu en son atarlanıordun kıracam atacam diye yapıldımı

Yorum bağlantısı
Ersen Tapan

Sıcak suyun anında akması için tesisatın ona göre döşenmesi gerekiyor. Su, o ayrı tesisatta sürekli döndüğü için anında sıcak su akmış oluyor. 

57 dakika önce, Sani Gerşon yazdı:
1 saat önce, Servet Aydın yazdı:

Termosifonun girişine kireç önleyici filtrelerden tak. Ömür boyu kullan :good1:

https://www.hepsiburada.com/su-filtresi-kirec-cozucu-tortu-ve-pislik-tutucu-p-HRDOGANSUFIL?magaza=Çelik Yapı Market&wt_gl=cpc.nelk.6822.yapi-market-pla&gclid=Cj0KCQjw_7HdBRDPARIsAN_ltcJZn2shC-H8Y439UsLDNMFbG6h18f3RUvzSlNxaqwPbK99yKt-aHfUaAvHbEALw_wcB

Bu örnek daha uzun ve fonfsiyonel olanları da var araştır. 

18 saat önce, Erhan Doruk yazdı:

Evde 80 litrelik baymak termosfonum var. Sıcaklık ayarı hep 45C de ayarlı, zaman ayarlı priz ile sadece sabah 6-8, akşam 19-22 arası çalışıyor. 

Misal 35C de duş yapıldığı düşünülürse cihazın 60C de ayarlanması mı az elektrik tüketmesine sebep olur yoksa 45C de mi? 

Birdr sürekli açık kalmalı mı yoksa ayarladığım gibi günde 2 kere mi çalışmalı? Gündüz evde kimse olmuyor. 

https://www.hepsiburada.com/enerji-tuketim-sarfiyat-olcer-priz-wattmetre-p-HBV000004S305?magaza=Hesaplisepet&wt_gl=cpc.tum.universal-genel.pla&gclid=Cj0KCQjw_7HdBRDPARIsAN_ltcJbpJupwdSahKvJRTZ2DuaohMqvxGTP0U6eB8qr4fMA49rThlp3x1EaAn-sEALw_wcB

Bunlardan alıp hangi alet ne kadar harcıyor görebilirsiniz. Kendi kullanımınıza göre ayarlarsınız. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Nihat Palolu
1 saat önce, Servet Aydın yazdı:
1 saat önce, Sani Gerşon yazdı:

Anlatayım,

Su ve elektrik bağlantılarını söküyorsun, kazanın içinde su olduğunu ve boşaltman gerektiğin unutuyorsun.

Sonra yere çömelip elini yukarı doğru uzatıp rezistansı kazanın içine doğru ittiriyorsun, tabi milim oynamıyor.

Allah allah, sıcaktan ve kireçten sıkışmış, rezistans contası da eriyip kaynamış herhalde deyip var gücünle yükleniyorsun.

Rezistans yerinden kurtulduğu anda kazanın içindeki tüm su ve kireç bir anda kafandan aşağı akıyor ve sen daha ne olduğunu anlamdan bakım bitmiş oluyor :D

• Beğen 4
  • Mutlu 4
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
1 saat önce, Nihat Palolu yazdı:

Anlatayım,

Su ve elektrik bağlantılarını söküyorsun, kazanın içinde su olduğunu ve boşaltman gerektiğin unutuyorsun.

Sonra yere çömelip elini yukarı doğru uzatıp rezistansı kazanın içine doğru ittiriyorsun, tabi milim oynamıyor.

Allah allah, sıcaktan ve kireçten sıkışmış, rezistans contası da eriyip kaynamış herhalde deyip var gücünle yükleniyorsun.

Rezistans yerinden kurtulduğu anda kazanın içindeki tüm su ve kireç bir anda kafandan aşağı akıyor ve sen daha ne olduğunu anlamdan bakım bitmiş oluyor :D

Çok heyecanlandım.. termosifon alıp deneyesim geldi.. 

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...