İçeriğe Yönlendir

20 BEN 18 Skoda Superb Elegance.

Hakan Tarım

Recommended Posts

Metin Uzunoğlu

Bazen aklımdan geçiyor mondeo aracıma koltuk altı bir bas alayım diye, sonra zaten en fazla 192 kbps lik mp3 dinliyorum çok fark olmaz olsada ben anlamam.  Arabada fabrikasyon 8+1 sony müzik sistemi var temiz, berrak ses veriyor. Koltuk altı bas sisteme kesme biçme yspmadan uyar mı,  uyarsa maliyeti ne olur. Bu konuda bilgi verirseniz memnun olurum.

Yorum bağlantısı
Servet Aydın
Hakan Tarım yazdı:

😛

Yok bendekiler dijital anfi, çok düşük güç kullanıyor. 

Yok öyle bir dünya. Madem dijital 0.75 mm kablo çek 16mm kablo çekene kadar. Güç, akım olmadan olmaz. 

Yorum bağlantısı
Alpay Sumer
Hakan Tarım yazdı:

Aracın orjinal kabloları hiç dokunulmadı, tamamen yeni ve kaliteli kablolar döşendi. 

Ki yapılan olay ufak dokunuş değil 😛 Köklü bir değişim 😍

Sizin yaptiginiz koklu degisim eyvallah👍

Demek istedigim sadece hoparlor degisimiyle , Cihaz yardimi (amfi-vs.) olmadan fark etmez mi? 

Yorum bağlantısı
Uğur Kamil
Selim Bilgin yazdı:

Haparlör değil mi bunlar ne farkı var?

Alpay Sumer yazdı:

Boyle kablosuz, kesip bicmeden ufak bir dokunusla seste hic mi guzellesme olmaz?

Bu 2 markanın uyumu tartışılmaz. Aynı ürünleri kullanıp sadece farklı marka anfi veya hoparlör kullanıldığında bile ses kalitesi değişiyor(bilindik markaların üst düzey kaliteli ürünleri olsa bile).
10-11 Sene önce  bu markaların kullanıldığı en düşük bütçeli ve sadece orjinal yerler kullanılarak yapılan bir sistemi test etme imkanı bulmuştum gayet temiz ve tatmin edici ses kalitesi vardı, daha üst düzey ürünlerindeki performansını tahmin bile edemiyorum.

• Teşekkür 2
Yorum bağlantısı
Hakan Tarım
(düzenlendi)
Metin Uzunoğlu yazdı:

Bazen aklımdan geçiyor mondeo aracıma koltuk altı bir bas alayım diye, sonra zaten en fazla 192 kbps lik mp3 dinliyorum çok fark olmaz olsada ben anlamam.  Arabada fabrikasyon 8+1 sony müzik sistemi var temiz, berrak ses veriyor. Koltuk altı bas sisteme kesme biçme yspmadan uyar mı,  uyarsa maliyeti ne olur. Bu konuda bilgi verirseniz memnun olurum.

Aracınıza prima ap-f 8.9bit ses işlemcisi alıp ses kalitenizi 3,4 basamak arttırabilirsiniz. Tüm sesleri ön göğüste dinlemek gibisi yok, şiddetle tavsiye edilir.  

Servet Aydın yazdı:

Yok öyle bir dünya. Madem dijital 0.75 mm kablo çek 16mm kablo çekene kadar. Güç, akım olmadan olmaz. 

Teknik adamsın, oku bakalım 😛

11. TECHNICAL SPECIFICATIONS POWER SUPPLY Voltage:

7.5 ÷ 15 VDC Idling current: 1.32 A

Switched off: <2 mA

Consumption @ 14.4 VDC 2Ω

Max Musical Power (without CPL): 30 A

Remote IN 7 ÷ 15 VDC (1 mA) Remote OUT 11 ÷ 15 VDC (200 mA) Fuse 30 A

Alpay Sumer yazdı:

Sizin yaptiginiz koklu degisim eyvallah👍

Demek istedigim sadece hoparlor degisimiyle , Cihaz yardimi (amfi-vs.) olmadan fark etmez mi? 

Tabiki fark her zaman olur, ama ana ünite ve anfi-dsp desteğiyle daha mükemmel sonuçlar alınır. Zaten bu tarz şeyler araç satıılrken sökülür, yeni araca monte edilir. Evlat gibi oluyorlar 😛

Uğur Kamil yazdı:

Bu 2 markanın uyumu tartışılmaz. Aynı ürünleri kullanıp sadece farklı marka anfi veya hoparlör kullanıldığında bile ses kalitesi değişiyor(bilindik markaların üst düzey kaliteli ürünleri olsa bile).
10-11 Sene önce  bu markaların kullanıldığı en düşük bütçeli ve sadece orjinal yerler kullanılarak yapılan bir sistemi test etme imkanı bulmuştum gayet temiz ve tatmin edici ses kalitesi vardı, daha üst düzey ürünlerindeki performansını tahmin bile edemiyorum.

Aynen bu iki markayı oldum olası sevmişimdir, sonunda çok abzurt olmasa da yaptım bir sistem.

Audison Venti ve focal berilyum full araç olan bir ses sistemi dinledim, hayata küstüm. Araç metropol hi-fi'nin sahibi Abdullah abinin aracıydı. 

tarihinde Hakan Tarım tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Hakan Tarım

Bu da son görüntüsü, henüz subwoofer takıılmadı. Kutuyu bekliyoruz. 

Üç tane anfi minicik yere sığıyor 🥰

49372460757_5520a18b0c_b.jpg  49372255751_3c7ea8bde9_b.jpg

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Hakan Tarım
Servet Aydın yazdı:

30watt amfi için mi o kadar kalın kablolar.

Abi D class dijital anfi, 16 awg'lik kablo ile rahat götürüyor işte. 4*70 rms + 4*70 rms + 1 *300 rms civarı :p 4 ohmda bu değerler var.

Yorum bağlantısı
Servet Aydın

İzterse z sınıfı olsun. İmkansız. Ses gücü için akım lazım. Adam orada 30 amper demiş. Harcanan güç 240 watt kayıplar ile 300 watt. 3 amfi 900 watt enerji tüketerek çalışacak. Bu da 14 volt gerilim ile aracın enerji hattından tepe noktada 100 amper demek. 

Yorum bağlantısı
Hakan Tarım
Servet Aydın yazdı:

İzterse z sınıfı olsun. İmkansız. Ses gücü için akım lazım. Adam orada 30 amper demiş. Harcanan güç 240 watt kayıplar ile 300 watt. 3 amfi 900 watt enerji tüketerek çalışacak. Bu da 14 volt gerilim ile aracın enerji hattından tepe noktada 100 amper demek. 

Bir de AB sınıfı anfi için hesapla abi 😛 Çok az ses frekansı kaybımız var lakin harcanan enerji çok çok az ab sınıfı anfiye göre. Demek istediğim bu idi. 

4k da açıp dinlemeni tavsiye ederim. Şuan hiçbir ayar gayar yapılmadı.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Dijital amfi sadece sesi analog ham halinden alarak 1 ve 0 olarak ses güç katına berrak iletir. Çıkış yine analog. Güç sabittir değişemez. 2binlerin başında yapılan şeyleri şimdi millete süsleyip pazarlama ayrı bir başarı taktir ettim 

Dijitalin atası dass en düşük kayıpla bile %85 verimli. Aküden harcadığı ile. Dc dc konverter olmaması verim yüksekliği getirmez. Gerçek verim için öngörülen hesaplama 0.6 ohm yük ile yapılıyor, onu başarabilen amfi daha sahne almadı. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Hakan Tarım
Servet Aydın yazdı:

Dijital

Bu da 8*85 vrms veren bir ürünün durumu abi. 

Gittikçe harcanan güce karşılık alınan verim yükseliyor abi. Eski zamanı salla artık. Lamba zamanları kalmadı, ampül patladı 😛

Consumption @ 14.4 VDC, 2Ω, Max Musical Power 55 A 

Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Zaten 50 amper çekecek tepe güçte anlık. Daimi gücü 30x8 civarı çıkar 

Yorum bağlantısı
Hakan Tarım
Servet Aydın yazdı:

Zaten 50 amper çekecek tepe güçte anlık. Daimi gücü 30x8 civarı çıkar 

4 kanallı benimkisi 2 sigara büyüklüğünde, 

8 kanallı olan benimkinden accık daha büyükçe, kocaman a sınıf ısındıkça sesi yerine oturan anfilerin yanında hiçbirşey abi. 
Daimisi yüksek abi emin ol, çok deneyen var, hatta bilgisi iyi olan arkadaşlar var. Hatta birini az da olsa gördün :) Çay için değil, niyetli olandı. 

Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Pens ampermetre daya 1khz ile gör watını gücünü tüketimini. Mazda’nın bass amfisi class d dijital. 160 watt kağıt üstünde 1ohm. 65watt sürekli. Bose yalan söyleyecek değil 

Yorum bağlantısı
Hakan Tarım
Servet Aydın yazdı:

Pens ampermetre daya 1khz ile gör watını gücünü tüketimini. Mazda’nın bass amfisi class d dijital. 160 watt kağıt üstünde 1ohm. 65watt sürekli. Bose yalan söyleyecek değil 

amfi dyno olsa bakarız da o yok maalesef. Vrms neymiş görürüz abi. 

Yorum bağlantısı
Sinan Akgöl

Hakan abi daha çok video rica ediyorum. Güle güle kullan ipek ipek. :) 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Servet Aydın
Hakan Tarım yazdı:

amfi dyno olsa bakarız da o yok maalesef. Vrms neymiş görürüz abi. 

Gençken yapardık. Sene 2020 becerebilen çıkmadı mı hâlâ? 

Hatta bir kaç ay önce by Bayurun bi amfisine yaptım testi. Frekans hatası filan vardı onu da tespit ettik beraber 

Yorum bağlantısı
Hakan Tarım
Servet Aydın yazdı:

Gençken yapardık. Sene 2020 becerebilen çıkmadı mı hâlâ? 

Hatta bir kaç ay önce by Bayurun bi amfisine yaptım testi. Frekans hatası filan vardı onu da tespit ettik beraber 

dyno var abi de buralarda yok maalesef. Has gerçek kaç ohmda ne kadar bozulma vs vs hepsini test ediyor. 

Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Osilaskop, 300watt kör yük 2 ohm, frekans generatör ve 14.4 volt 150 amper güç kaynağı lazım sağlam efor için. Garibim amfinin feleği şaşıyor 😁

Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Doğan Arşiray

cbzzzz cblzzzzz güpügüpgüpgüpgüpgüpüpüppppppppp...p.cbzzzzz ediyormu dışarıdan?

Yorum bağlantısı
Hakan Tarım
Dogan Arsiray yazdı:

cbzzzz cblzzzzz güpügüpgüpgüpgüpgüpüpüppppppppp...p.cbzzzzz ediyormu dışarıdan?

hayır :) Bu onlardan değil, yaş itibariyle kafa kaldırmıyor artık o tarz şeyleri :D 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ebrar Tüfek
Hakan Tarım yazdı:

hayır :) Bu onlardan değil, yaş itibariyle kafa kaldırmıyor artık o tarz şeyleri :D 

Spl zamanında hangi subwoofer'ı kullanıyordun Hakan abi :) bende sistemi büyütmek istiyorum da, 3. Amfiyi alacağım yakında, bitane 1.1600 mono bulmuştum splhifi da, büyük ihtimal ondan alıp bitane daha 1000 wrms sub koyacağım :)

Yorum bağlantısı
Hakan Tarım
Ebrar Tüfek yazdı:

Spl zamanında hangi subwoofer'ı kullanıyordun Hakan abi :) bende sistemi büyütmek istiyorum da, 3. Amfiyi alacağım yakında, bitane 1.1600 mono bulmuştum splhifi da, büyük ihtimal ondan alıp bitane daha 1000 wrms sub koyacağım :)

Abzurt birşey değildi benimki, 1000 rmslik birşeydi hepitopu. 

Ama onu bile kafa kaldırmıyor artık. 

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...