İçeriğe Yönlendir

Bugün Aracınız İçin Ne Yaptınız?

Mehmet Ozyurek

Recommended Posts

Metin Uzunoğlu
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

hocam bu detayı atlamayalım, ben bekliyorum yani :) benim lastikçi tabanca ile sıkıyor. Ama tabancanın da ayarı en sonda 😂

Havalı tabanca bijon kenarlarını ezince paslanma olmuştu garantiden değişti. Artık tabanca kullandırmıyorum.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Lastikçilerin kullandığı havalı tabancaların tork değerini bilen var mı? Ben söyleyeyim, tam 1700nm. Yani gerekenden 10+ kat daha fazla sıkıyorlar. Uzayan bijona, bozulan yuvaya mı üzüleyim, yoksa yolda kalsam sökemeyeceğim lastiğe mi...

• Beğen 5
  • Şaşkın 1
Yorum bağlantısı
Metin Akbal
Sani Gerşon yazdı:

Lastikçilerin kullandığı havalı tabancaların tork değerini bilen var mı? Ben söyleyeyim, tam 1700nm. Yani gerekenden 10+ kat daha fazla sıkıyorlar. Uzayan bijona, bozulan yuvaya mı üzüleyim, yoksa yolda kalsam sökemeyeceğim lastiğe mi...

Ben kendi taktığım jant lastik takımı sokemiyorum o yüzden sorun yok 😅

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Metin Uzunoğlu
Metin Akbal yazdı:

Ben kendi taktığım jant lastik takımı sokemiyorum o yüzden sorun yok 😅

135 nm ile sıktırdırdığım somunu bijon anahtarı ile zorlanmadan sökebiliyorum.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Emre Şimşek

135nm 13,5 kilo baskı demek değil mi?

Küçük bir çocuk bile takabilir demek bu.

1750 felaketmiş, söktürmek için yolda kilolu adam mı arayacağız yani?

Yorum bağlantısı
Murat Sahın
Emre Şimşek yazdı:

Önce bijon arayacağız. O torkla sıkılan bijondan hayır gelmez... Sonra anahtarın ucuna uzun demir boru. Bunları bulduktan sonra kilolu adama geliyor sıra :) 

Yorum bağlantısı
Metin Uzunoğlu
Emre Şimşek yazdı:

Kilolu adam hazır ama bijon anahtarı ile 1750 nm ile sıkılanı sökmek zor uzatma kolu lazım. 

Yorum bağlantısı
Evren Erakçora

1 metre koldan 175kg yapar. 200 kg adam bile sökemez uzatma kolu olmadan. 

Yorum bağlantısı
Ü.Emre Kartal
Sani Gerşon yazdı:

Daha önce birkaç yerde tabanca ile sıktıkları somunu çok rahat şekilde söktüm. Bence o değer hava basıncı ya da farklı bir ayar mekanizması ile ayarlanabiliyor. 

1700nm çok çok yüksek ve 150 nm ile dayanan bijonu 10 kat güvenlik katsayısı koysak dahi keser/uzatır. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Emre Şimşek yazdı:

1 metre kolu bulmak zor yolda kalınca

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
Ü.Emre Kartal yazdı:

Daha önce birkaç yerde tabanca ile sıktıkları somunu çok rahat şekilde söktüm. Bence o değer hava basıncı ya da farklı bir ayar mekanizması ile ayarlanabiliyor. 

1700nm çok çok yüksek ve 150 nm ile dayanan bijonu 10 kat güvenlik katsayısı koysak dahi keser/uzatır. 

Misal:

http://www.gavhavalielaletleri.com/urundetay/253/at-6312-havali-somun--sokme-12---/tr

http://www.gavhavalielaletleri.com/urundetay/251/at-2212-gav-havali-somun-sokme-12-/tr

Tansu Kalafatoğlu yazdı:

Benim lastikçidekinde max 600nm yazıyordu

Bu bile çok fazla...

135nm torkluk bijonu olsun olsun 200nm ile sıkalım. Ki, yine çok ya, hadi güvenlik diyelim.

600 nedir yahu...

Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
(düzenlendi)
Sani Gerşon yazdı:

Misal:

http://www.gavhavalielaletleri.com/urundetay/253/at-6312-havali-somun--sokme-12---/tr

http://www.gavhavalielaletleri.com/urundetay/251/at-2212-gav-havali-somun-sokme-12-/tr

Bu bile çok fazla...

135nm torkluk bijonu olsun olsun 200nm ile sıkalım. Ki, yine çok ya, hadi güvenlik diyelim.

600 nedir yahu...

600 yazıyor ama o değeri vereceğini de sanmıyorum. Reklam için 600 yazsa en fazla 500 verir. 500 de fazla tabi. 

Elimde 50kg ağırlık ölçer var. Kancalı olan. Kancayı takıp yarım metre çapla sıksak? Lastikçiden kovarlar mı :) tork anahtarları hem çok pahalı hem kalibresi var mı meçhul

tarihinde Tansu Kalafatoğlu tarafından düzenlendi
  • Mutlu 2
Yorum bağlantısı
Erdem Doğan
Sani Gerşon yazdı:

Hangi tabanca o ya? 1700 olamaz. Buradaki lastikçide binek araç tabancası (eski usül ayarlı degil) 100, ticari araç tabancası 200 tork. Bizim garajdaki Würth marka en yüksek ayarda 150 civarı torkluyor.

Lastikçide ticari araç tabancası ile benim sıkışan şifreli bijonu açamadık. Yani 200den sonra bijon sıkılamaz. Fazlası kırar.

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
Erdem Doğan yazdı:

Hangi tabanca o ya? 1700 olamaz. Buradaki lastikçide binek araç tabancası (eski usül ayarlı degil) 100, ticari araç tabancası 200 tork. Bizim garajdaki Würth marka en yüksek ayarda 150 civarı torkluyor.

Lastikçide ticari araç tabancası ile benim sıkışan şifreli bijonu açamadık. Yani 200den sonra bijon sıkılamaz. Fazlası kırar.

Linkler paylaştım, bi göz at.

Yorum bağlantısı
Erdem Doğan
Sani Gerşon yazdı:

Bence o linktekiler lastikcilerde kullanilan makinelerden degil. Elbette o tabancalarin cok guclu olanlari var ama farkli yerlerde kullanmak icindir. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Sani Gerşon yazdı:

o aletlerdeki tork yazan değer cihazın ucunda verdiği şey mi? Yoksa kendi motoru için mi yazmış acaba

Yorum bağlantısı
Mahmut Yıldız
(düzenlendi)

Eskiden tabanca ile de sıkılsa 4 kollu ile sökerdim. Şimdi boru takmadan sökülmüyor. Tabancalar da gelişti. 

4 kollu ile hem el hem de ayakla basmaya rağmen açılmadıklarını görünce tedbiren şunu aldım. Ucuna da boru takıp ancak açılıyor. 

1.jpeg.6f3c8c2a3ac14dedcf5fa84e08d48b82.jpeg

tarihinde Mahmut Yıldız tarafından düzenlendi
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
Erkan Işık
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

Benim lastikçidekinde max 600nm yazıyordu

Markaların çekiç gücü farklı oluyor vites sayıları farklı oluyor , kullandıgın komprösörün verimi etki ediyor , o yüzden otorklar degeri ölçemessiniz, ben evde küçük komprösörle bazı çalısıyororum havalı ile 40 barda sökmüyor havalı civataları, ozaman şarjlı ile girişiyorum ondada 1 veya 2 vites çok diakkat ederek kullanıyorum 3 e alırsam kırıp  geçiyor sökemesse , 5 amper akü ile akü yü 8 ampere çıkarırsan güç daha fazla oluyo 12 amper akü ile daha fazla bu da komprörsün gücü arttıkca tork egrisi yukarı gidiyor lastikçiler tam güçde makineyi kulanıyorlar çok dikkat etmiyorlar iş hızlı olsun diye 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Erkan Işık

Burada havalı tabancaların tork egri testi 

ikinciside elektrikli şarjlıların tork degerleri 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Erdem Doğan

Akü göz kırptı. Malum kış geldi havalar soğudu. Evde kimse yok mesajına kadar beklemeden Exide 70ah AGM akü alıp taktım. 130 euro sıkışmış yani.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Erdem Doğan yazdı:

Akü göz kırptı. Malum kış geldi havalar soğudu. Evde kimse yok mesajına kadar beklemeden Exide 70ah AGM akü alıp taktım. 130 euro sıkışmış yani.

banner yok muydu?

Yorum bağlantısı
Erdem Doğan
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

banner yok muydu?

Eger buysa iyi ki yokmus 😂

image.jpeg.1d13da4822bee6a5576c57175df450e5.jpeg

Varta diye gittim Exide cikti. VW oem marka oldugunu ögrenince sorun etmedim. Zaten ömrü dolana kadar elden cikar araba. 

• Beğen 1
  • Mutlu 2
Yorum bağlantısı
Ahmet İhsan Akşen
Erdem Doğan yazdı:

Evde kimse yok mesajına kadar beklemeden

:good1:Hiç beklememek lazım zamanı da geldiyse, geçen şarj edip biraz daha idare ederim dedim rezillik çektim 2 gün...

Yorum bağlantısı
Erdem Doğan
Ahmet İhsan Akşen yazdı:

:good1:Hiç beklememek lazım zamanı da geldiyse, geçen şarj edip biraz daha idare ederim dedim rezillik çektim 2 gün...

Biraz yol yapinca düzelir gibi oldu, sarj edeyim diye düsünürken tarihe baktim 4 yasinda akü. Olur olmadik yerde, soguk havada cocukla yolda kalma riskine hic girmek istemedim. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...