İçeriğe Yönlendir

EYT (Emeklilikte Yaşa Takılanlar)

Mehmet Zeki Yalçın

Recommended Posts

Murat Sürmeli
Mehmet Göktürk yazdı:

Ülkede daha çok kişi emekli olacağına daha çok kişi çalışmalı... yoksa torunlar cortlayacak.. Bunun için orta yaş üstüne işe alımlarda felan teşvikler gelmeli.

çalışan sayısını artırmalıyız. Emekli değil. 

İş alanı açmak gerek hocam öncelikle. İnsanları tatmin edecek iş az.

Orta yaş üstüne teşvik de gelse çalışabileceği alan oldukça azalıyor. Akademisyenler için çok sorun değil tabi :) 

Ama çoğu sektörde 45-50 yaşından sonra çalışabilmek zor, genç nesil varken kimse tutmuyor. Hani benim tuzum da kuru ama böyle de bir gerçek var

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Erhan Doruk

60 yaşında emekli olduktan sonra aldığım maaş ile Dünyayı gezebiliyorsam bende tabiki 60 yaşından sonra emekli olmak isterim ancak ülkemizde çalışma şartları zor ve sosyal devlet anlayışında sıkıntılar var. 20 yıl prim, gelir vergisi vs.  ödüyorsun , karşılığında da hizmet almak istiyorsun ama karşılığını aldığımızı düşünmüyorum.  EYT ise kazanılmış hak olduğundan bence hakları verilmeli ve emekli edilmeliler. Dereden geçerken at değiştirilmez.

Yorum bağlantısı
Aytac Sakal
(düzenlendi)
Mehmet Göktürk yazdı:

Mehmet Hocam ben kendi adıma konuşayım 5 yıllık ara hariç zaten 10 yaşımdan beri çalışıyorum 46 yaşında emekli olayım demiyorum zaten ama 60 yaş benim gibi Formenlik Teknisyenlik yapanlar için çok değilmi.

Bizim nesil Çalışanları 30 lu yaşların ortalarında emekli eden Siyasal Kararların Ceremesini çekiyor.

tarihinde Aytac Sakal tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Serkan Toker

Benim 6-7 sene kaldı eyt nin en mağdur isimlerinden biriyim. Aslında sistemin özü 2 çalışan 1 emekliye bakar ama maalesef zamanında seçmene yaranmak için 40'lı yaşların başında insanlar emekli edilmiş. Sadece maaş olarak bakmayın sağlık harcamaları da üst seviyede. İyi bir sağlık sistemi, erkek adama sezaryen yazmayan hastaneler, ilaçlarla soyulmayan bir sosyal güvenlik kurumu olsa işler düzelecek..

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Arda Bülent Güzel yazdı:

Emmi hangi meslek kollarının stajı sigorta başlangıcı sayıldı bilgin varmı acaba

Avukatlarınki sayıldı. 

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Murat Sürmeli yazdı:

İ

Ama çoğu sektörde 45-50 yaşından sonra çalışabilmek zor, genç nesil varken kimse tutmuyor. Hani benim tuzum da kuru ama böyle de bir gerçek var

Aynen, beden işçisine ihtiyacı olan bir işverensem ve dilediğim zaman genç işçiyi cazip şartlarda bulabiliyorsam neden 60-70 yaşında şçi çalıştırayım. 

60-65 yaşına kadar çalışacaksın, seni emekli etmiyorum deniyorsa, ya iş imkanı sağlanmalı yada geçinecek para verilmeli. Sonuçta devletler halkından sorumludur. 

Diğer ülkeler bunu yapıyor. 

Tamam Norveç'te evi olmayan ev de veriyormuş devlet evi geçtik ama Ne halin varsa gör git 65 yaşında gel yarım asgari ücret maaş bağlayacağım sana denmemeli. 

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
Mahmut Yıldız
Mehmet Göktürk yazdı:

Ülkede daha çok kişi emekli olacağına daha çok kişi çalışmalı... yoksa torunlar cortlayacak.. Bunun için orta yaş üstüne işe alımlarda felan teşvikler gelmeli.

Hocam ilk seçime girseniz sıfır oy alırsınız. 

• Mutlu 4
Yorum bağlantısı
Murat Sürmeli
Mahmut Yıldız yazdı:

1 oyu garanti :) 

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

verilmiş hak falan konuları var. Ama ben de sizin gibi düşünüyorum. Eskiden 40-45 yaşında emekli olunuyordu. Onu hiç söylemiyoruz zaten

ama çalışma ve izin şartları düzenlenmeli. Yıllarca izinsiz çalışanlar var. Senede 1 hafta izne çıkmasına bile laf eden şirketler var. Bunlar da düzenlenmeli. Ayrıca emekli maaşı da biraz düzenlenmeli

50 yaşından sonra haftada 3 gün düzeninde bir maaş/çalışma modeli olmalı. Bu hak olmalı felan. Yani iş de azalmalı para da ama çalışma devam etmeli.

Mahmut Yıldız yazdı:

Öyle deme..Herkes çocukları için yaşıyor. Anlatman lazım. Çalışmazsan sonuç fena diye. Önemli olan mutlu çalışmak. ezilmemek. 

Zaten emekli olup işgüçten ayrılanlar dikkat et hemen çöküyorlar. 

Aytac Sakal yazdı:

Mehmet Hocam ben kendi adıma konuşayım 5 yıllık ara hariç zaten 10 yaşımdan beri çalışıyorum 46 yaşında emekli olayım demiyorum zaten ama 60 yaş benim gibi Formenlik Teknisyenlik yapanlar için çok değilmi.

Bizim nesil Çalışanları 30 lu yaşların ortalarında emekli eden Siyasal Kararların Ceremesini çekiyor.

Çalıştın ama getirisini de aldın. Neden duracaksın kaliteli iş çıkarabilirken?

Gelişmiş ülkelere bakıyorsun 75 yaşında adam markette poşet dolduruyor (kasiyer bile değil yani o derece)

pardon kadınlar da...

Yorum bağlantısı
Mahmut Yıldız
Mehmet Göktürk yazdı:

Öyle deme..Herkes çocukları için yaşıyor. Anlatman lazım. Çalışmazsan sonuç fena diye. Önemli olan mutlu çalışmak. ezilmemek. 

Zaten emekli olup işgüçten ayrılanlar dikkat et hemen çöküyorlar. 

Şu an öyle bir hava var ki sıfır oy garanti. Bir oy veren var yukarıda ama onunla kavga edersiniz, benim oyum nerede diye.

Mehmet Göktürk yazdı:

Gelişmiş ülkelere bakıyorsun 75 yaşında adam markette poşet dolduruyor (kasiyer bile değil yani o derece)

pardon kadınlar da...

Bize bir danışman gelmişti, şu an 70 yaş civarı ve Mısır'da danışmanlık yapıyor. Adam İrlanda'lı. 

Yorum bağlantısı
Murat Sürmeli
Mahmut Yıldız yazdı:

Bir oy veren var yukarıda ama onunla kavga edersiniz, benim oyum nerede diye.

Ben kendisine oy verir diye dediydim :D 

• Mutlu 2
Yorum bağlantısı
Ahmet Çankaya
(düzenlendi)

yatılı olarak meslek lisesi mezunu olmam ve mecburi hizmetim olması sebebiyle

18 yaşını doldurmama 13 ay kala fiilen memuriyete başladım...

Lise 2 de yaptığım devlet kurumunda yaptığım stajı SGK kabul etmiyor...

Memuriyetimin ilk 6 yılı hayvan hastalıkları laboratuvarında çalışmamdan dolayı hakettiğim ve adıma prim ödenen senede 2 ay fiili hizmet süremi emeklilik süreme  SGK dahil etmiyor.

en ilginci 18 yaşıma kadar olan 13 aylık hizmetimi kendi Bakanlığım emekliliğe esas hizmet süreme dahil etmedi. ( Yoğun baskılarla neyse ki ilave ettirebildim... )

tarihinde Ahmet Çankaya tarafından düzenlendi
imla
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

Türkiyenin sorunu rabbena hepbana principle...kentli toplum olmayı öğrenememişiz...

Yorum bağlantısı
Aytac Sakal
Mehmet Göktürk yazdı:

. Neden duracaksın kaliteli iş çıkarabilirken?

Hocam arkadan gelen genç bir nesil var onlarada iş imkanı fırsat sağlanmalı.

Mehmet Göktürk yazdı:

Çalıştın ama getirisini de aldın.

Maddi olarak bakarsak sadece son çalıştığım yerde alabildim oradada 19 yıldır çalışıyorum.Manevi olarak bakarsak ben Mesleğe çok altlarda başladım çok çaba harcadım kendimi geliştirebilmek öğrenmek için çok çalıştım ama asla yeterli olmaz devam etmek lazım.

Mehmet Göktürk yazdı:

pardon kadınlar da...

Yabancı Mühendis ve Teknisyenlerle çalışma imkanım sohbet etme imkanım oldu şartlar farklı Hocam.Oraya ilerlememiz lazım.

İlave etmeden geçemeyeceğim iş disiplini mesleğe saygı önemli.

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
Aytac Sakal yazdı:

Hocam arkadan gelen genç bir nesil var onlarada iş imkanı fırsat sağlanmalı.

En yanlış görüş...Çalışılan toplam işi artırman lazım. Biri bırakır durursa arkadan gelen olacak diye... zenginlik artmaz. üretimin artması lazım. insanları meşgul tutmak ana hedef değil yani. Mesela kadınların işgücüne katılımı bizde çok az. güya işsizlik düşük..aslında çooook yüksek..işsizliğin çözümü kadınlar çalışmasın diyerek iş talebi sayısını azaltmak değil "iş sayısını" artırmaktır. Kalkınma ise hem iş sayısı hem de o işten elde edilen verimin artması ile olur. işsizlik oranı saçma sapan bir gösterge.. Çalışmaktan vazgeçenler hesaba katılmıyor. Emekli katılmıyor vs..

Aytac Sakal yazdı:

..

Yabancı Mühendis ve Teknisyenlerle çalışma imkanım sohbet etme imkanım oldu şartlar farklı Hocam.Oraya ilerlememiz lazım.

İlave etmeden geçemeyeceğim iş disiplini mesleğe saygı önemli.

E işte şartlar niye farklı.. Bu işlere daha önce girmişler çalışmışlar feodaliteyi geride bırakmışlar. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Tamer Topaç

EYT, her ne kadar kişiler adına iyi bir şey gibi görünse de, ülke ve gelecek nesil adına çok olumsuz sonuçları olacak bir durum.

Sebepleri nedenleri geçmişe dayanan ve koltuk sevdasına sosyal güvenlik adına çıkarılan yasalar, ülkemizi ve gelecek nesillerin hayatı idame şartlarını çok zorlaştırmış durumda. Bu sevda üzerine bir de EYT çıkar ise, vay halimize.

Sosyal güvenlik sisteminde aktüeryal açık verilmemesi için minimum, 3 çalışana karşılık 1 emekli olması gerekmektedir. Ancak, şu an bile SGK ve tüm özel emekli sandıkları maalesef ki bu oranın çok çok altında ve neredeyse tüm sandıklar aktüeryal açık vermektedir.

Konumum itibariyle maalesef ki bazı detayları paylaşamamaktayım.

Hepimiz için hayırlısı.

• Beğen 2
  • Teşekkür 2
Yorum bağlantısı
Yurdaer Elay
Mahmut Yıldız yazdı:

Bize bir danışman gelmişti, şu an 70 yaş civarı ve Mısır'da danışmanlık yapıyor. Adam İrlanda'lı. 

Kendi mesleğimden örnek vereyim.. 50 yaş civarındayım ve işimi yapabileceğim kurumsal bir firmaya başvuru yaptığım zaman yaş haddinden dolayı birbirinden komik bahanelerle ipe un seriyorlar. Senin ne kadar tecrübeli olduğunun bir önemi yok, nasılsa o işi bir şekilde yapacak genç elemanlar hazırda bekliyor. Mülakatta diyorum ki yaşımdan dolayı illa yönetici pozisyonunda mı çalışmalıyım? Ben yaptığım işi severek yapıyorum ve bu şekilde devam etmek istiyorum. Yok olmazmış. Rapor vereceğim üstüm yaş olarak benden küçük olduğu için kurum içinde sıkıntı olurmuş vs vs. Diğer sektörlerde de mutlaka aynı şeyler vardır. Beden gücü işçilerinin durumu daha da fena.

• Beğen 5
Yorum bağlantısı
Murat Sürmeli
Tamer Topaç yazdı:

EYT, her ne kadar kişiler adına iyi bir şey gibi görünse de, ülke ve gelecek nesil adına çok olumsuz sonuçları olacak bir durum.

Sebepleri nedenleri geçmişe dayanan ve koltuk sevdasına sosyal güvenlik adına çıkarılan yasalar, ülkemizi ve gelecek nesillerin hayatı idame şartlarını çok zorlaştırmış durumda. Bu sevda üzerine bir de EYT çıkar ise, vay halimize.

Sosyal güvenlik sisteminde aktüeryal açık verilmemesi için minimum, 3 çalışana karşılık 1 emekli olması gerekmektedir. Ancak, şu an bile SGK ve tüm özel emekli sandıkları maalesef ki bu oranın çok çok altında ve neredeyse tüm sandıklar aktüeryal açık vermektedir.

Hepimiz için hayırlısı.

Eyvallah , iyi hoş ama çözüm sadece sayılarla olamaz. Emeklilik yaşa bağlıysa işten çıkarma bu kadar kolay olmamalı. İşten çıkarma bu kadar kolay ve iş bulma bu kadar zor ise 60 yaşında tam emekli olacak şekilde düşük maaşlı erken emeklilik gibi bir geçim kaynağı sunmalı devlet. 

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
Tamer Topaç yazdı:

Hepimiz için hayırlısı.

Evet olay bu...

ÜStelik bizim türkiyede çalışma yaşında olup (22-65 kadın erkek) aktif üretimde olanların üretimde olmayanlara oranı çooook düşük.  1 kişi çalışıyor 10 kişiyi besliyor. Haliyle gelir de avrupanın 10 da birine düşüyor. Çünkü diğerleri de senin ürettiğinle geçiniyor. 

Yapılan açılan iş alanları da "sanal" ve "üretime dönük değil" çoğu kez..

Hangi avrupa ülkesinde İŞPARK bileti satan yolda gezen adam var? AVM girişlerinde güvenlik var her kapıda iki tane? Garaj girişlerinde iki tane.. vardiyalı... Otoparklarda memur bile yok avrupada. Makineden ödemek zorundasın. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Aytac Sakal
Mehmet Göktürk yazdı:

Çalışılan toplam işi artırman lazım. Biri bırakır durursa arkadan gelen olacak diye... zenginlik artmaz. üretimin artması lazım.

İş yeri olarak değil sektör olarak fikir belirteyim.

Elektrik Bakım ve Otomasyon ile ilgili çalışıyorum iş sayısı artıyor yeni işyerleri geliyor yada mevcut kapasiteler artıyor en azından benim etrafımda öyle Genel olarak belirli oranda üretimde artıyor yeterlimi bilemiyorum ama bu teknoloji insanı en azından sayı olarak bileşenden azaltıyor.

Birde en baz noktaya inersek nitelikli iş gücü ihtiyacı artıyor buna cevap verebilmeliyiz hızla cevap verebilmeliyiz verimlilik artışı buradan geçiyor ben böyle gözlemliyorum.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)
Mehmet Göktürk yazdı:

onun içinde önce yaşam kalitesini, gelir seviyesini arttımak lazım, şaun 50 yaş dedinmi emekli moduna geçiyorsun, sonrası 20 sene daha yaşa ve bye bye, ee nerede kaldı emeklilik, ömür boyumu çalışıcaz, önce standartlar yükselmeli bu olana dek hem emekli olup hemde çalışmak zorundayız, sadece çalışmakta yetmiyor artık...

benim 9000 gün 25 yıl hizmet doldu mesela, artık yeter... 1. derece tehlikeli ağır işte hayatım gençliğim geçti, benden bu kadar...

tarihinde Ali Cihangiroğlu tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
İlkay Başaran
Ali Cihangiroğlu yazdı:

onun içinde önce yaşam kalitesini, gelir seviyesini arttımak lazım, şaun 50 yaş dedinmi emekli moduna geçiyorsun, sonrası 20 sene daha yaşa ve bye bye, ee nerede kaldı emeklilik, ömür boyumu çalışıcaz, önce standartlar yükselmeli bu olana dek hem emekli olup hemde çalışmak zorundayız, sadece çalışmakta yetmiyor artık...

benim 9000 gün 25 yıl hizmet doldu mesela, artık yeter... 1. derece tehlikeli ağır işte hayatım gençliğim geçti, benden bu kadar...

İşte onun için de 1 kişi çalışıp 10 kişiye bakmayacak diyor hoca. 10 kişi mi var 9 u çalışacak diyor. Otur sıfır ! :crazy:

• Beğen 1
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Mahallede limonata satan çocuklar olmalı öncelikle. Ebeveyn para kazanma sanatını öğretmeli

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Yurdaer Elay
Servet Aydın yazdı:

Mahallede limonata satan çocuklar olmalı öncelikle. Ebeveyn para kazanma sanatını öğretmeli

Evin hemen kıyısında semt pazarı kurulurdu.. Okuldan geldikten sonra (sabahçıydım) akşama kadar soğuk su satardım. Ne anne ne baba hadi git çalış demedi oysa. Daha sonraları sanayiye babamın yanına giderdim okul kıyafetlerini değiştirdikten sonra. Ne Cumartesi, ne Pazar gık demedik. Yeri geldi sınava dükkanda çalıştık müşterilerden arta kalan zamanda. Ne güzel günlermiş, özlüyorum valla :) 

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)
İlkay Başaran yazdı:

İşte onun için de 1 kişi çalışıp 10 kişiye bakmayacak diyor hoca. 10 kişi mi var 9 u çalışacak diyor. Otur sıfır ! :crazy:

yanlış,  çalışanlar vasıflı olmadıktan sonra olmaz o iş, 10 kişilik ailede nasıl onada bakmak lazım, ana baba +8 çocuksa zaten o iş baştan yanlış, çekirdek aile olarak düşüneceksin,  yoksa saldım çayıra 8 ini  ne oldu? koca bir hiç...

kastteğim kalite vasıf, elbette herkes çalışcakki ilerleyelim, herşey dozunda olacak ama,   yoksa ama 1 kişi çalışıp 10 kişiye bakmak nasıl yanlışsa, 10 kişide çalışıp anca karın doyurmayacak, şuanki halimiz böyle gibi... bu çalışmayla bireyere varamayız, anca çoğalırız sonra çökeriz sonrada ülken elden gider...

tarihinde Ali Cihangiroğlu tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...