İçeriğe Yönlendir

EYT (Emeklilikte Yaşa Takılanlar)

Mehmet Zeki Yalçın

Recommended Posts

Murat Sürmeli
İlkay Başaran yazdı:

Valla bizde 20 devlet dairesinden izin alınıyor sonra jandarmalar getiriyor onların gözetiminde yine devlete ait ekip yapıyor patlatmayı. Zimbabwe de miydi o vadi Ali abi. 

Nasıl bir rahatlık bu :D

Sene 1310 yeğen :D 

• Beğen 1
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)
İlkay Başaran yazdı:

Valla bizde 20 devlet dairesinden izin alınıyor sonra jandarmalar getiriyor onların gözetiminde yine devlete ait ekip yapıyor patlatmayı. Zimbabwe de miydi o vadi Ali abi. 

:kihkih: o zamanlar öyleydi, Niğde Yeşiburç barajı, gagıldan bak vadi üst tarafında, kaya ocağı vardı, bir gün bir patlattık köyde taş evlerin duvarları kaydı duman oluyorduk, bir gün adamın biri geldi, ya dedi sizin taş ağacıma geldi ben anlamam, gittik bakmaya, meğerse Dastır kadar bir kaya, sen uç git zavallı elma ağacının tam üstüne düş, ağaç yoktu kayanın altında dal uçları görünüyordu, adamda diyorki taş geldi benim ağacıma, be nasıl gelmek, inmişti resmen :D

sene 1999 du, depo olmayınca ayarlıyorduk depoyu naaparsın, yatağın altı depo işte, en güvenli yer, başında bekliyoruz :)  şimdi daha kurallara uygunuz tabii, uzun zamandır hiç uğraşmadım, hatta elimi ayağımı çektim, yeter bu kadar delilik dediydim :)

tarihinde Ali Cihangiroğlu tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)
Murat Sürmeli yazdı:

Sene 1310 yeğen :D 

yok, dinamit 1866 da keşfedildiydi, o zaman havai fişek yapıyorlarmış çinli çançinler :kihkih:

İlkay Başaran yazdı:

editle alıntıyı formül olmasın

tarihinde Ali Cihangiroğlu tarafından düzenlendi
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
İbrahim Arslan
(düzenlendi)
Aytac Sakal yazdı:

Size kendinizden daha Genç bir Meslektaşınız olarak izin verirseniz  İbrahim Abi diye hitap etmek isterim.Saygı kavramı gitgide kayboluyor en kötüsü mesleğe saygı ve iş disiplini kayboluyor sonuç başarısızlığa gidiyor biz şu an kuşaklar arası iletişim eğitimleri alıyoruz elimizden geleni yapıyoruz ama çözüme ulaşamıyoruz.Kendimi sorguluyorum dinleyip anlamaya çalışıyorum empati kurmaya çalışıyorum çok az ilerleyebiliyoruz.

Gece Gündüz Bayram Seyran demeden çok çalıştım gelişim için çok çaba sarfettim.Benim ilerisi için öze dönme planım var Toprağa dokunmak daha az internet çok çok daha az televizyon ve kitap okumak.Asgari yaşam şartlarına adapte olmak gerekiyor.

İnşallah Allah gönlüne göre verir kardeşim.

İkisini birden de yapabilirsin. Hele ki İzmir'de yaşarken bunu yapmak daha kolay.

İzmir'in 3 tarafında kırsal alan bağ bahçe çok.

Benim de dikili'de yazlığım var. Az bir şey toprakla oyalanıyoruz.

Ama 12 ay aynı yerde tek düze yaşamak iyi olmuyor, göreceksiniz ileride.

Ben emeklilik başlangıcım dahil (47 yaş) 3 kez tamamen :) bıraktım.

En uzun ara 18 ay oldu, hep bir şekilde geri döndüm.Ama belli bir yaştan sonra da tam zamanlı çalışılmıyor.

Bu yaş göreceli kiminde 50 kiminde 55.

3 sene sonra tam jubile yapmayı planlıyorum :) :) 

Ek olarak insan yönetmek çok yorar adamı. Çalışmaktan daha çok yorar. Sen de yönetiyorsun sanırım.

Emeklilik sonrası işlerime başlarken hep ilk konuştuğum madde ben insanlarla ilgilenmem, makinalara bakarım dedim.

Onda anlaşırsak görüşmeye devam ettim. İnsanlar zordur. Makina ya çalışır ya çalışmaz :) 

tarihinde İbrahim Arslan tarafından düzenlendi
ekleme
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
Aytac Sakal
İbrahim Arslan yazdı:

İnşallah Allah gönlüne göre verir kardeşim.

İkisini birden de yapabilirsin. Hele ki İzmir'de yaşarken bunu yapmak daha kolay.

İzmir'in 3 tarafında kırsal alan bağ bahçe çok.

Benim de dikili'de yazlığım var. Az bir şey toprakla oyalanıyoruz.

Ama 12 ay aynı yerde tek düze yaşamak iyi olmuyor, göreceksiniz ileride.

Ben emeklilik başlangıcım dahil (47 yaş) 3 kez tamamen :) bıraktım.

En uzun ara 18 ay oldu, hep bir şekilde geri döndüm.Ama belli bir yaştan sonra da tam zamanlı çalışılmıyor.

Bu yaş göreceli kiminde 50 kiminde 55.

3 sene sonra tam jubile yapmayı planlıyorum :) :) 

Bakalım Abi Hayat ne getirecek göreceğiz , Hepimiz için Hayırlısı Olsun diyelim Sağlık ile İnşallah 🙂.Yazlık Bağ Bahçe Planlarımız bu yıl yattı geç kaldık şimdilik beklemedeyim İzmir Dünya Emlak piyasasında yükselişte 2. sıradaymış Deprem Yeni Yol derken böyle oldu Nasip artık..

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
Yurdaer Elay yazdı:

Kısmi emeklilik diye bir şey olmalı. Erken emekli olacaksın ama aynı zamanda çalışacaksın belli bir süre. Maaşın da tabi ona göre olmalı. Ve tüm bunlar denetim altında olmalı. Erkenden emekli olup gidip başka bir yerde kayıt dışı çalışırsan, ki genelde öyle, o zaman da işte yetişen yeni kuşak liyakatli iş bulamayıp işsiz kalıyor veya hiç alakası olmayan işlerde çalışıyor.

Almanya yapıyor.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
Mehmet Göktürk yazdı:

Almanya yapıyor.

kabul, ama gelir durumunuda onların seviyesinde yapacaklar :) 

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Mehmet Göktürk yazdı:

Almanya yapıyor.

onların da tümü alanya da yaşıyor emekli gariban almanlar

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Serkan Toker
İlkay Başaran yazdı:

1800 lerin sonuna doğru kullanımı kısıtlandı, öncesini bilemem. İcat eden adamın adına da barış ödülü dağıtıyorlar şimdi.. :)

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Mahir Yıldız

94 yılı haziranda liseden mezun oldum temmuz ayında çalışmaya başladım yaşım 45 ve 8400 gün pirimim var eyt benim hakkım artık vücudum kaldırmıyor eyt için mücadele edecem

M2006C3MG cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Yorum bağlantısı
Aytac Sakal
İbrahim Arslan yazdı:

Onda anlaşırsak görüşmeye devam ettim. İnsanlar zordur. Makina ya çalışır ya çalışmaz :) 

Makine bir şekilde çalışır çözer çalıştırırız insan çalışmazsa çalışmaz 🙂 çözemeyiz.

En zor Zanaat insan ile uğraşmak...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 3 ay sonra...
Mehmet Ozyurek
Nihat Palolu yazdı:

Ne oldu çıkıyor mu eyt?

Anket sonuçlarına bağlı :)

• Beğen 1
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Arda Bülent Güzel

Çıkacakta ne şekilde, kime yarayacak o meçhul.

Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Mehmet Ozyurek yazdı:

Anket sonuçlarına bağlı :)

3600’ü yaptılar. Bundan sonra gündemlerinde sözleşmeli personellerin durumu var. En son duruma göre eyt’yi gündeme alacaklar

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

Biraz beklerlerse sorun kendi çözülecek zaten

Mahir Yıldız yazdı:

94 yılı haziranda liseden mezun oldum temmuz ayında çalışmaya başladım yaşım 45 ve 8400 gün pirimim var eyt benim hakkım artık vücudum kaldırmıyor eyt için mücadele edecem

M2006C3MG cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

45 yaşında emeklilik hangi ülkelerde var image.png.17c8e9df04a51c39910f3d03d68eaab4.png

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Şu cümle gelecek. Biz onlar gibi rahat değiliz çalışırken. Erken çöküyoruz

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
Servet Aydın yazdı:

Şu cümle gelecek. Biz onlar gibi rahat değiliz çalışırken. Erken çöküyoruz

Hiç dışarda çalışmış mı?

Yorum bağlantısı
Servet Aydın
Hiç dışarda çalışmış mı?

Sanmam. Kafana göre çay sigara yok. Bi ev için 30yıl çalışmak gerek. Tatile gelenler 70 yaşında
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
Hacı Şenyurt

Bu noktada ülkenin her yerinde olduğu gibi geçiş sürecinde sıkıntı yaşanıyor. Plansız meslek eğitim sistemi ve kişilerin kendini geliştirmemesi ve ülkenin sadece hizmet sektöründe kalıyor olması bazılarımız için kötü oldu. 99 öncesinde çalışanlar için kadınlar 18 de işe başlayıp ara vermeden 38 de emekli olabiliyordu tabi çalışacak sigortalı iş bulabilirse. Erkeklerde de durum 5 sene sonrası idi. Lakin ölüm yaşı da oldukça düşük idi. Hala çevremde 55 yaşına gelmeden ölen insanlarla dolu. Tabi ki artık giderek ölüm yaşı ileri gidiyor. Bu duruma düzeltme şart idi. Benim tek itirazım bir anda kademesiz bir şekilde geçiş olmasına idi. Bir de hala itiraz ettiğim 40 yaşına geldi isen kendi işin yoksa yer bulabilmen çalışabilmek çok zor. Mesela benim bir üst pozisyonum için yıllarca beklemem gerekecek. Bence bu sorunda ortak bir çözüme gidilebilir. Lakin bununda seçim zirvanalarina kurban gideceği aşikar.

Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu

Erken emekliliğe çoğu kişi karşı zaten ama kazanılmış hak diye bir şey var. Bu olayı birden yapmak iyi olmadı. Kademeli yapılmalıydı. 

Yorum bağlantısı
Muhittin Kaplan
(düzenlendi)
Mehmet Göktürk yazdı:

Biraz beklerlerse sorun kendi çözülecek zaten

45 yaşında emeklilik hangi ülkelerde var image.png.17c8e9df04a51c39910f3d03d68eaab4.png

Önceden devlet güçsüzü güçlüye karşı korumak için vardı. Vergini verir hukuk karşısında korunacağını bilirdin yada ütopya öyleydi. Onun için icad edilmişti hatta.

Artık bireyler kendini devlete karşı koruma yöntemleri aramaya başladı.

Vergiden kaçınmalar, cezalardan kaçmalar, mümkün olduğunca sistem dışına çıkmalar, mahkemeyle mi uğraşacağım lar vb.

Şimdi gelelim eyt konusuna. Kişi işe girdiğinde yapılan akid, bireyin zararı olduğu halde geriye doğru işletildi. Bireye "tamam ozaman akdi biz fes ettik, istersen bırakabilirsin" denmedi. Bıraksa "tazminat ödemek" zorunda kalıyordu.

Güzel bir örnek "uzun yıllar tek yön olan bir yolun, kanun çıkartarak yönü ters çevrilse, geçmiş olan zamanlarda oradan geçenlere ceza yazılır mı ? "

Çalışmayla alakalı olarak. Evet ülkenin daha fazla çalışması lazım. Bu bir gereklilik. Bunun için yapılması gereken

1. Adalet sağlanmalı- (Bireyin devlete karşı korunması)

2. Vergi mevzuatı basitleştirilmeli.

2. yi neden kalın yaptım ?

Bir birey düşünün, bir cihaz yapmış olsun. Bu cihazın dünyada örneği yok, satmak istiyor, satsın da görüyüm :D

(Şili den Çin e, Güney afrikadan, tüm EU bölgesine satışını yaptı. Sonra haksız vergi cezalarıyla boğuştu. Paypal kapatılınca satış yapamaz oldu.)

Evet çalışmamız lazım ama Devlet denilen heyula, çalışma için gerekli şartları sağlamalı.

Ha birde neden çalışsın yahu. Yatmak ve rant sağlamak dururken.

tarihinde Muhittin Kaplan tarafından düzenlendi
  • Beğen 5
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Servet Aydın yazdı:

Tatile gelenler 70 yaşında

raftingten sonra jetskiye binenler mi

Yorum bağlantısı
Aytac Sakal
Mehmet Göktürk yazdı:

45 yaşında emeklilik hangi ülkelerde var 

Mehmet Hocam 90' lı yılların Türkiyesinde.

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Serkan Toker
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

Erken emekliliğe çoğu kişi karşı zaten ama kazanılmış hak diye bir şey var. Bu olayı birden yapmak iyi olmadı. Kademeli yapılmalıydı. 

Kademeli zaten, erken sigortalı olanlar erken emekli oluyor. Doğum tarihine göre sıraya dizdiler herkes 65 yaşında olacak demediler. Erken emeklilik sisteme büyük yük ama onun hesabını biz yapamayız. İşin başındakiler yapacaklar popülist politikalara kurban gitmeyeceğiz.. Eyt çıkarsa ilk sıradayım, evin taksitleri Sgk ya yıkmayı düşünüyorum.. :D

• Beğen 1
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...