İçeriğe Yönlendir

Şişirilmiş Hasar Nedir Nasıl Olur?

Servet Aydın

Recommended Posts

Servet Aydın

Sanırım 3 ay olmuştur. Bir iki foto var konular içinde. Çankırı/ Çerkeş mevkiinde tek taraflı kaza yaptım. Basit, dikkatsizlik sonucu. 

Araç eureko sigorta ile koruma altında. Kaskodan onarım çıkacak. 

Yetkili servise araç bırakıldı, tek taraflı beyan verildi. Hasar, arka sol çamurluk, arka sol çamurluk içi gövde, arka sol reflektör, ön sol plastik çamurluk, ön sol davlumbaz, ön sol far. Hasar fotoları yetkili servisin elinde duruyor. 

Şenlikler başlasın bavullar çalsın Servet delirsin vakti geliyor.. 

Aracın içindeki güvenlik kamerası pili bozuk. Sen kalk en lazım yerde kaydı haşat et. Ama çokta önemli değil. Kasko zaten aracımı yapacak dimi, değil mi yoksa? 

Hasar rakamı Expere iletildi. Adam dil altı hapını alıp bizi aradı. Araçta hasarın şaibeli olduğu, müfettiş atanarak kazanın nasıl oluştuğu araştırılarak bilgi verileceği vsvs. Alkollü kullanım veya önceden başka hasarı kamufle filan olabilirmiş. İşin enteresan olanı, kaza olduğu akşam Samsuna yakın yerde trafik çevirdi. Trafik sigortam bitmiş. Emmi yetişti işlem yapıldı. Bende iki bardak çay içip yoluma devam ettim. Müfettişe ise alkol vs olsa, kaza ile polis kontrol noktası arası zaman dilimi belli, onlar gereğini yapar vs diyorum ama yok arkadaş. İlla araştırma. Eyi araştır bakalım. 

Bu arada exper aracı pert edeceğim diyor, servis ile kavga kıyamet rakamı 21bin tlye indiriyoruz. Araç 33bin tl ile alınabilir deniyor, bizde inadım inat diyoruz, sıfırı 80bin hasarlı araca 37bin diyoruz. Orta yol yok. Exper pert edeceğim dedikçe mal benim edemezsin yapılacak diyorum. 

Bu arada by Bayur, olm araç parçala 3500-5000 arası yapılır. Çek al aracı veya ne kadar ödeme alırsın konuş Exper ile diyor. Ha unutmadan zaman ilerliyor birinci ay bitiyor, kasko yetkilisi ile görüşmeye çalışma Trump ile görüşmeden daha zor. Ulaşmak imkansız.. 

Başta ne dedik, araç videosu hasarlı. Olgu Erhan sahne alıyor ve videoyu kurtarıp müfettiş ile görüşerek gönderimi yapıyorum. O gün dosya şaibeli değil deniyor ve işlemlere devam kararı alınıyor. 

Artık 2.ay bitmek üzere. Servis aracı vermem diyor, exper pert ederim diyor, ben edeni öperim diyorum. En sonunda experin kendisi ile direk görüştüm. Kardeşim bu aracı ben istediğim yerde yaptırabilirmiyim, evet. Ara kardeşim servisi aracı müşteri çekiyor. Amaç malımı akmıyor kokmuyor iken yaptırmak, kaskonun cebinden durduk yere fazla para çıkmasına izin vermemek, servisin bir şekilde araca çökmesine izin vermemek. Velhasıl kelam aracı dışarıda 7000+kdv ile yaptırdık. Sadece 5 gün sürdü. 

Araç 2.5 ay yattı boşu boşuna. Kasko veya acente doğru düzgün çalışıyor olsa 50 kere aracı alır yaptırırdık. Onu uygulamalı öğrendik. Servis şişirmesi neymiş öğrendik. İstesek, 21bin tlyi biraz daha aşağı çekip ki, son aracı alacağım gün 17.5tl rakama indiler yaptırabilirdik. 

Şimdi yarın 34ha9431 plaka nolu araç satılık. Plaka sorgulandı, 45 binlik araçta 17 20 neyse hasar var. Anlamayan araç ikiye ayrıldı sanacak. İlanda servis şişirmesi dediğim zaman kim ne anlayacak ne düşünecek.

• Beğen 11
  • Şaşkın 4
Yorum bağlantısı
Selçuk Bakış

Şu hasarda 20bin civarında masraf çıktı [emoji4]
Konusundan önce buraya ekleyelim bari

5e2dcc137995165a2dcb5e67f7e5c4cc.jpg

• Beğen 3
  • Şaşkın 3
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

satılık ilanlarındaki şişrme yazanların %90 nı sahte. sahte olmayan da yetkili servis faturasını koyar alıcı bilginelir. ALıcı bilgilenmek istiyor mu, asıl soru bu olmalı aslında. Bence istemiyor, kulaktan dolma işlerle fikir sahibi oluyor basitçe rahatça.

vesile ile bir sürü de, sigortalı iken, kaskosuz tamir edilen var, kasko tramerde hasar yok ama arabanın yarısı kaynaklı...

• Beğen 7
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

Servis kabul ettiği arabayı alt yükleniciye yaptırabiliyor mu? Bu durumda aradaki bedel servise kazanç mı oluyor? Ya da böyle olabiliyor mu?

Yorum bağlantısı
Gökhan Albayrak

Babamın focus 2 aracının pert olduğu konuya bi bak abi, araca 26 bin + kdv fiyat çıkarmıştı servis. Exper araştırdı soruşturdu ve pert parası 2 aydan fazla sürede yatırıldı. Yattığı tarihte yatan parayla aynı aracı almak mümkün değildi. Zarar üzerine zarar edildi. Bu arada aracı alan adam 10 bini bulmayan bir rakama aracı bi güzel yaptırmış. 

Evet, hasar kaydının şişirilmesi ibaresine eskisi kadar katı bakmıyorum, başımıza gelince daha iyi anladım. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Hakan Tarım

Servis zaten her anlamda fiyatı şişik yerler. E doğal olarak da şişiyor şişiriyor, sonra bir iğne püfff. 

Ağır hasar kayıtlı araç biniyorum, mis gibi gaymak :D

• Mutlu 1
  • Şaşkın 1
Yorum bağlantısı
Servet Aydın
28 dakika önce, Mehmet Göktürk yazdı:

Servis kabul ettiği arabayı alt yükleniciye yaptırabiliyor mu? Bu durumda aradaki bedel servise kazanç mı oluyor? Ya da böyle olabiliyor mu?

Yapan çok 

26 dakika önce, Gökhan Albayrak yazdı:

Evet, hasar kaydının şişirilmesi ibaresine eskisi kadar katı bakmıyorum, başımıza gelince daha iyi anladım. 

Mk3 mondeo. Farları xenon olsun. Önden hasar ile iki far bir tampon. Araç pert 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Hakan Tarım
4 dakika önce, Servet Aydın yazdı:

Yapan çok 

:D :D

Yorum bağlantısı
Celal Aydın

Geçmiş olsun Servet abi.
En iyisini yapmışın.
Bizim DSG işine dönmüş kısmen, servis 15.000₺ istedi komple değişime gitti, dışarda 2.500₺’ye hallettik, saat gibi de oldu.

Benim Fiesta’da 14.000₺ civarı hasar kaydı var 1 yıl önceden.
Sol arka çamurluk ve bagaj kapağının yarısı işlemli. Değişen yok.
Ne şasede, ne de hava yastıklarında bir açılma söz konusu değil.
Didik didik kontrol ederek ve ettirerek aldım aracı.
Nasıl oluyor bilmiyorum bu iş ama, benim ekmeğime yağ sürdü.
7-8 bin daha ucuza aldım tertemiz aracı.
Şimdi satacak olsam(Allah gerek etmesin), bi dünya dil dökmem gerekecek.
Sigortanın akıbetine uğramış araç çok piyasada.
Biz çok önyargılıyız milletçe.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Erkan Işık
44 dakika önce, Servet Aydın yazdı:

Servisler çok yaşasın. Sayelerinde uygun yollu araç sahibi oluyoruz 

Servet abi geçmiş olsun 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Tabi ki. Mümkün ama.
Personeli var. Kendisi yapar. :)
Camı falan dışarıya gönderdiklerini biliyorum.

Köpeğe çarpanı pert etmedik mi bu forumda.
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Bu arabanın sigortaları Bankaca yapılmıştı.
Sorun yaşama sebeplerinden biri bu. Bir acentesi yoktu. Bir muhatabı yoktu.
Trafik sigortasını da yapmamışlar zaten ben yapamasam gece vakti samsunda bağlanacak araç.

Servis ücretleri malesef böyle.
Bir çok servis parçayı sadece kasko şirketlerine satabiliyor. Çok pahalılar. Aşırı pahalılar.
Servisin 22 bin lira istenen hasar Dışarda 7 bin liraya aynı şartlarla yapılabiliyor.

Sigorta şirketleri de bunu görüyor artık.
Bizdeki seçeneklerde yetkili servise gidip gitmeyeceği şeklinde seçenekler var artık. Yetkili servis istemiyorum diyene kasko %25 daha ucuz.

• Beğen 3
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Selim Kaya

Yetkili servislerin bu tutumları bir yanda, sigorta şirketleri bu alanda sürekli zarar yazmaları diğer yanda.

Demek ki servis nasıl olsa sigorta şirketinden alırım diye, sigorta şirketi de bu zararı müşteriden karşılarım diye düşünüyor.

Bi şemsiye bulayım ben bişiii denicem...

En son, kardeşimin motosiklet kazası, otomobil sigortasında karşımıza çıktı.

Asıl zarar müşteriden değil, yetkili servislerin bu tutumundan dolayı sigorta şirketlerinin kucağında kalıyor anlaşılan.

Yetkili servislerinde puanlamasını yapsalar keşke. En azından suistimal edilen yerlere iş verilmez.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Servet Aydın
47 dakika önce, Mehmet Ozyurek yazdı:

Köpeğe çarpanı pert etmedik mi bu forumda.

Hakket ya 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Erdem Bozkurt
9 saat önce, Çağlar Bayur yazdı:

satılık ilanlarındaki şişrme yazanların %90 nı sahte. sahte olmayan da yetkili servis faturasını koyar alıcı bilginelir. ALıcı bilgilenmek istiyor mu, asıl soru bu olmalı aslında. Bence istemiyor, kulaktan dolma işlerle fikir sahibi oluyor basitçe rahatça.

vesile ile bir sürü de, sigortalı iken, kaskosuz tamir edilen var, kasko tramerde hasar yok ama arabanın yarısı kaynaklı...

babam geçen sene sıfır km aldığı aracıyla bu yaz kaza yaptı kaskosu olmasına rağmen bir panik gitmiş sanayide yaptırmış aracı sonradan haberim oldu,tramer hala tertemiz karşı tarafın masrafınıda çekmiş ne tutanak var ne evrak :) 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Serkan Maden

Exper 2014 yılında pert olan aracımıza 28 bin değer belirlemişti. Kabul etmedik. Kasko şirketiyle görüşmelerimizin sonucunda en son 33 bine anlaşmıştık. Sıkıntılı süreçler. Geçmiş olsun.

Yorum bağlantısı
Metin Akbal

Ne desek bilmiyorum her zaman bize kabaran birseyler var. Fazla fal bakmamali en iyisi.

Yorum bağlantısı
Erkan Işık
Hakket ya 

Diyelım arac pert oldu sigorta aracı gerıye alım hakkını mal sahıbıne öncelık verıyormu satış fiyatından
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Bir saat önce, Erkan Işık yazdı:

Diyelım arac pert oldu sigorta aracı gerıye alım hakkını mal sahıbıne öncelık verıyormu satış fiyatından

Verir.. 

Bu şartlar ile ben almak istiyorum dersen verirler.. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...