İçeriğe Yönlendir

Hypermil Projem "Ayten"

Ali Darbaz

Recommended Posts

Tansu Kalafatoğlu
Emrah Uludağ yazdı:

Gittiği yolu dönmeden yapılan ortalama gerçeği yansıtmaz. Eğim, rüzgar, trafik yoğunluğu vs. çok faktör var. 1.6 dizel Mazda'yla 100'ü geçmeden 3.6 ile Marmaris'e gitmiştim. Dönüşte 110-120 ile geldim ortalama 4.8 olmuştu. Yani aynı tempoyla bile dönseydim en faza 4.4'e düşerdi diye düşünüyorum. 

1,6 benzinli otomatik mazda ile hızı 105’de tutarak izmir istanbul 6,2lt benzin tüketti. Trafiksiz gece :) 

Yorum bağlantısı
Vasfi Gişten
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

Ondan sonra partikül niye tıkandı :) 

Bu depoda hep sakin kullandım  400km oldu partikül temizleme işlemi başladı bugün. Düşük devir ile doğru orantılı mı bu ? Düşük devir ama motor pek yük görmüyor sonuçta düz akıcı trafik hep. Ayrıca araç kullanım tavsiyelerinde şöyle bir öneri var 😅

kM7nb9.jpg

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
Vasfi Gişten yazdı:

Bu depoda hep sakin kullandım  400km oldu partikül temizleme işlemi başladı bugün. Düşük devir ile doğru orantılı mı bu ? Düşük devir ama motor pek yük görmüyor sonuçta düz akıcı trafik hep. Ayrıca araç kullanım tavsiyelerinde şöyle bir öneri var 😅

kM7nb9.jpg

50 km de kaç devir çeviriyor

Yorum bağlantısı
Vasfi Gişten
Ali Darbaz yazdı:

50 km de kaç devir çeviriyor

50km hızda 5 ile gitmem mümkün değil 5. vites 1100 devirde 65km yapıyor zaten 1100 devirin altına inmiyor araba. 4. Vites 1100 devirde 40 yapıyor mesela 4. vites en düşük devirde bile düz yolda 3 e düşür uyarısı vermiyor.

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
Vasfi Gişten yazdı:

50km hızda 5 ile gitmem mümkün değil 5. vites 1100 devirde 65km yapıyor zaten 1100 devirin altına inmiyor araba. 4. Vites 1100 devirde 40 yapıyor mesela 4. vites en düşük devirde bile düz yolda 3 e düşür uyarısı vermiyor.

Polo niye öyle yazmış ozaman.

Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Ali Darbaz yazdı:

Niye yazmış bilmiyorum ama bir an görüntüyü tekrar kontrol ettim. Bi grup sayfasından yorum mu yoksa araç ekranı mı diye :) 

öyle diyorsa öyle yapın hocam. Eskiden düşük devirlerde sağlıklı yanma olmuyordu. Demek ki artık oluyor

Yorum bağlantısı
Vasfi Gişten
(düzenlendi)
Ali Darbaz yazdı:

O resim araç ekranından ayrıca kullanım kitapçığındada benzer şeyler yazıyor genel

bilgi verilmiş. Zaten vites tavsiyesi var gaz pedalına tatlı basarsam 70km hıza gelince 5. Vitese geçmemi istiyor eğer fazla basarsam yada yokuş varsa 100km hızda bile 5 at demiyor. Ve anladığım kadarı ile seri hızlanıp 3 den 5 e  geçmeyi filanda öneriyor. Ama genel olarak araç sürekli düşük devire yönlendiriyor.

Yd8qPz.png

tarihinde Vasfi Gişten tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Evren Erakçora

Dizeller aşırı düşük devirde titriyor, fakat benzinliler rahatça 1400,1500 devirde yürür ve az yakar.

Yorum bağlantısı
Ahmet İhsan Akşen

1100 de bile titremiyor dizel focus, düz değilse yol devirlenmiyor sadece :)

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
Ahmet İhsan Akşen yazdı:

1100 de bile titremiyor dizel focus, düz değilse yol devirlenmiyor sadece :)

Ya cruize ne demeli. Arabayı 1200 devirde 5 nci vitesde sürebiliyordum.. 

Full time Hypermiler olmadan önce eşimle tartıştığım konuda barıştıktan sonra cektiğim video. Kendimize ödül olsun diye hypermil yapmıştık. 

Şimdi ise mesleki deformasyona uğradık. Kombiyi bile kısık ateşte yakıyoruz.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Emrah Uludağ
Evren Erakçora yazdı:

Dizeller aşırı düşük devirde titriyor, fakat benzinliler rahatça 1400,1500 devirde yürür ve az yakar.

Güçlü ve bakımlı dizeller 1.000'e gayet yakın konforlu kullanılabiliyor. Benim 68'lik fiesta çok titrerdi mesela, Ali hoca motor zayıf ondan derdi inanmazdım. 115 hp'ye geçince dedim adam haklıymış. :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Selim Bilgin

Tırların rölantisi 500 devir. Onlar da dizel sonuçta. 

Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Ali Darbaz yazdı:

Gece gece Bi süreyim dedim. Canum çektü :) 

Erken çıkmışsın. Şöyle gece 1-2 gibi boş yolda keyifli oluyor :) 

Yorum bağlantısı
Vasfi Gişten
(düzenlendi)

Araba 2 3 ve 4. viteslerde çok smooth bir şekilde akıyor 1100 devirde kalıyor kendi kendine bıraktığında sanki vitesi boşa atmışsın gibi. Düşük devirde çok sıkıntı yok ama 3 silindir dizeli bir kullanmanız lazım anlatmayla tarif edilemiyor ben rahatsız oluyorum ama mesela arkadaşım anlamıyor bile normal diyor. Ayrıca focusta düşük devire toleranslı titreme yada (bayılma) diye tabir ettiğimiz olay olmuyor sadece biraz geç hızlanıyor bunun sebebi 1500 devirden itibaren max torku verebilmesi diye düşünüyorum polodada 1500 devirde verebiliyor. 

tarihinde Vasfi Gişten tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Vasfi Gişten yazdı:

Araba 2 3 ve 4. viteslerde çok smooth bir şekilde akıyor 1100 devirde kalıyor kendi kendine bıraktığında sanki vitesi boşa atmışsın gibi. Düşük devirde çok sıkıntı yok ama 3 silindir dizeli bir kullanmanız lazım anlatmayla tarif edilemiyor ben rahatsız oluyorum ama mesela arkadaşım anlamıyor bile normal diyor. Ayrıca focusta düşük devire toleranslı titreme yada (bayılma) diye tabir ettiğimiz olay olmuyor sadece biraz geç hızlanıyor bunun sebebi 1500 devirden itibaren max torku verebilmesi diye düşünüyorum polodada 1500 devirde verebiliyor. 

1.0 ecoboostlarda silindir kapatma var mesela. Titreşimi daha da azaltıcı faktör. 

Sizin araç manuel mi?

Yorum bağlantısı
Vasfi Gişten
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

1.0 ecoboostlarda silindir kapatma var mesela. Titreşimi daha da azaltıcı faktör. 

Sizin araç manuel mi?

Benim araç manuel.
Act dediğiniz olay benzinli araçlarda oluyor sanırım.

1.4 tsi 150psi motorlarda var volkswagende

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz

Beyler, Ben hep Clio Sporttourer istemiştim. 

Galiba Yeni kapıda otopazarı kurulmuş, Hep bunlardan var :) 

1040100570.jpg1040100495.jpg

• Beğen 2
  • Şaşkın 1
Yorum bağlantısı
Vasfi Gişten

Ali bey hep bana çok uzak marka ve modelleri tercih ediyorsunuz. 😁 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
Vasfi Gişten yazdı:

Ali bey hep bana çok uzak marka ve modelleri tercih ediyorsunuz. 😁 

Hypermil gibi düşün. :)

Yorum bağlantısı
Servet Aydın
Selim Bilgin yazdı:

Tırların rölantisi 500 devir. Onlar da dizel sonuçta.

Gemilerin max 500 devir. Piston kolu uzadıkça tork artar devir düşer 

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Okay Kaygusuz yazdı:

hayırlı cumalar ali bey

86Wa9A.jpg

Asist geldi :) 

nXUIJr.jpeg

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
Okay Kaygusuz yazdı:

hayırlı cumalar ali bey

Tansu Kalafatoğlu yazdı:

Asist geldi :) 

Hayırlı cumalar :) 

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...