İçeriğe Yönlendir

WK 3.0CRD OM642 Motor Yağ Soğutucusu Kaçakları

Doğan Arşiray
Çözüme git Selim Bilgin tarafından,

Recommended Posts

Sami Demirpaz

3ed9532ab2c1b955b4f3071aaa4886cc.jpg

Arkadas sokturdu birkac ay evvel. Calisma alani artmasi icin radyator vs de sokulmus benim gordugum.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray

radyator daha ileride. fan muhafazasi duruyor hala. kaca yaptirmis isi ogrenebilirmiyiz?

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sami Demirpaz
Dogan Arsiray yazdı:

radyator daha ileride. fan muhafazasi duruyor hala. kaca yaptirmis isi ogrenebilirmiyiz?

haklisin resmi koyduktan sonra baktim radyator orada hala :) bosta duran kalin boru aklimi karistirdi. 

attim tutari

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 5 ay sonra...
Doğan Arşiray
(düzenlendi)

aracı 3 gün önce ustaya bıraktım. araç bitmiş. yarın alacağım. girmişken rockauto dan geçen sene içinde ufak ufak topladığım tüm ön ve arka süspansiyon elemanlarının ve burçlarını değiştirdiler. hepsini en iyi kalitede aldım. MOOG marka. bir tek arka amortisörler değişmedi. yağ soğutucusunun contalarını yeni tip ile değiştirdiler.  mercedes ten aldım mor renkli yeni tipte. bu şekilde en az 10 sene akıtmayacaktır. sökülmüşken EGR temizlendi. alternatör kayışıda değişecek idi. araç 186 bin km de ve 2009 model. tabla burçları vs oldukça deforme olmuş idi ancak yırtık yada aşınma yoktu. tipik kuru iklim şehri aracı. eğer nemli bir yer olsaydı kauçuk malzeme daha çabuk bozulmuş olurdu.  her durumda Mopar bu işi biliyor ve parçalar çok uzun süre hizmet ediyorlar. Mercedes ten bile uzun ömürlü diyebilirim. aynı şekilde yağ soğutucusunun eski tip turuncu contalarıda hafifçe deforme olmuş lekilde çıktı. demekki damlamanın nedeni buradaki sızıtı idi.

mecburen, geçen sene yenilediğim soğutma sıvısı, yağ ile su, soğutucu söküldüğü için karışınca, yine yenilendi, yağ bakımı da yapılmış oldu. yazın 10 litre Liquimoly 5 30 olarak temin etmiştim. geçen gün de 5 litre Motul muşti ATF şanzıman sıvısı aldım böylece onu da aradan çıkartmış oldum. üzerindeki sıvı hala şeffaf kokusuz ama kahverengi idi. yaklaşık 100 bin km de idi.  bakalım ne kadar para ödemem gerekecek. gerçi o parayı da parçaları alırken kenara döviz olarak koymuştum. kavgada yumruk aranmazmış. eldeki arabaya iyi bakmak eksik bırakmamak lazım.  hepsini yapmasam illaki kafama takılacaktı. bundan sonra aracın defransiyelindeki hafif vuruntu için birşey bulmam gerekecek. illaki mopar marka orijinal ayna mahruti gerekliymiş.

tarihinde Dogan Arsiray tarafından düzenlendi
  • Beğen 4
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Dogan Arsiray yazdı:

araç 186 bin km de ve 2009 model.

clio lar fiestalar, ilandaki, çoğu bundan düşük km de :mamba: dikaktimi çekti

Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray

biz bu aracı sürekli kullanıyoruz ve gitmediimiz tatil beldesi kalmadı. anca bu kadar oldu.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

1.4 tdci lar ile hiç gezmiyor demek kimse, firmalar da otoparkta bekletiyor demek, yoksa kimsenin geri saracağını sanmam

• Şaşkın 1
Yorum bağlantısı
Sami Demirpaz

Paraciklar :) ucar gider. 

Yag sogutucuya ulasana dek sokulen contalar vs yenilendi mi ?

Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray

gerekenleri değiştirmiş olmalı. parçaların listesini çıkartıyordu en son bıraktığımda. paracıklar uçar gider o ayrı bir sorun. ama 11 sene sonunda yapacak birşey yok.

Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray

10 litre antifriz, turbo emme manifoldu vs contaları, şanzıman yağı filtresi ve contası, torna pres işçiliği, klima gazı, egr temizliği, tüm ön arka süspansyon sistemi işçiliği, V motorun üst yarısının sökülmesini gerektiren yağ soğutucusunun sökülüp geri takılması işi ne 3200 TL ödedim. bakım malzemelerini ben almıştım. geçen seneden biriktirmeye başlamasaydım kurlar sebebiyle ayvayı yemiştim demekki. şu andaki maliyet 7000 TL nin altında kaldı.

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Dogan Arsiray yazdı:

şu andaki maliyet 7000 TL nin altında kaldı.

bedava? bimer serviste orta seviye bakım parası

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray
(düzenlendi)

arabasına göre evet. ama sonuçta 11 yaşında bir araç bu. ve premium filan da değil. VW nin özel servis harcamaları bedava bunun yanında

tarihinde Dogan Arsiray tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray

haklisiniz. oldukca problemsizdir aslinda. eskidigi icin olan masraflar bunlar.

Yorum bağlantısı
Selim Bilgin
Dogan Arsiray yazdı:

premium filan da değil

Türkiye için premium diyebiliriz aslında bunlara.

• Şaşkın 1
Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray
Selim Bilgin yazdı:

Türkiye için premium diyebiliriz aslında bunlara.

malesef... 2009 senesinde bu arac 55 60 bin euro idi. dolu versiyonu 72 bin euro idi. ayni sene bmw x5 de 76 bin euro civariydi. 2011 de amerikada 3.7 benzin motorlusu 14500 dolardi seri sonu diye. kocaman afis asmislardi. basbayagi ucuz bir araba aslinda. 

14500 dolara burada araba yok su anda!?

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Dogan Arsiray yazdı:

14500 dolara burada araba yok su anda!?

var yahu hem de 5 kapılı özelliği ile Lada 4x4.... beyaz.... 2018 model ama sıfır bayide :)

• Şaşkın 1
Yorum bağlantısı
Ali Gök

güle güle kullan doğan abi. ilk sahibi olduğun arabanın grand olması ne keyifli herşeyini biliyorsun

çok keyifli araba güle güle kullan tertemiz olmuş

Çağlar Bayur yazdı:

var yahu hem de 5 kapılı özelliği ile Lada 4x4.... beyaz.... 2018 model ama sıfır bayide :)

onlarıda bi satamadılar yahu hergün facede gruplara atıyorlar sıfır km lada diye . toplam 150 tanemi ne gelmiş demişlerdi doğruysa 2 senede satılmadı

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray

sağolasın. ilk sahibi olmanın avantajı yapılanı bilmek sadece. yoksa bakımlı her araç alınır satılır. yeterki parçasını temin edebilesiniz. bir de ortadan ekli filan olmasın.

niva iyidir hoştur çok sağlamdır vs. o paraya hala alınmaz.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Doğan Arşiray

araçta, yerde daha açık renkli bir damlatma gördüm geçen hafta. azalacağı  yerde artan bir durum olunca cumartesi servise gittim. 3 nolu enjektörün yakıt hortumunda hafif bir kaçak varmış, o aşağı süzülüp yere damlıyormuş basınç tükenene kadar. herhalde süzülürken pislikleri de söküp getiriyordu yer lekeleniyordu. demekki pek çok şeyin ömrü birbirine yakına araçlarda.

Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray

intercooler borusunun oringi yırtılmış, belkide  en başta oradan kaçıyordu yağ...

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...